Skocz do zawartości

Nowe akwarium, padające rybki


Hazard
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na forum

 

Jestem początkującym akwarystą i same kłopoty od początku już prawie połowa rybek nowo zakupionych mi padła a ja nie widziałem żadnej przyczyny (oprócz Kakadu której coś wyskoczyło na oku). a wiec 8 marca wpuściłem pierwsze rybki. Dojrzewanie przeprowadzone książkowo, miesiąc ponad stało bez rybek akwarium, padło do tej pory 11 Neonów Czerwonych i Kakadu samiczka i Samiec teraz ma coś na oku

 

1. Litraż zbiornika.

112l
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb.

5 Luty założenie, 8 marzec wpuszczenie pierwszych rybek
3. Rodzaj i model filtra / czy jest włączony cały czas.

Unimax 250 tak
4. Gatunki i ilość ryb.

20 Neonow było, jest 9 Kakadu 2 + 1 zostało 1 + 1 (samiec ma cos na oku)
5. Ilość i rodzaj roślin.

Dużo
6. Inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp.

grzałka 150
7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp.

makcro micro carbo
8. Parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.).

No2 0 no3 20 ph 7,5 gh 8 po4 1,5
9. Temperatura w zbiorniku.

25
10. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra).

Podmiana co tydzien 25 litrow RO3 plus 5 l kranówka
11. Problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane).

Codziennie rano odławiałem po 1 do 2 NEonów bez jakiś objawów teraz Kakadu ma coś na okupost-20701-0-97484900-1395345854_thumb.jpg
12. Zdjęcie chorej rybki.

Edytowane przez Hazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ph mocno za wysokie na te ryby, jest sporo niewiadomych. 

Wiem że jest za wysokie, ale czy to może uśmiercać rybki ? Sporo ? Przecież wszystko rozpisałem i foto dodałem.

 

 

 

Ile mikro lejesz i co to za środek, ile carbo i jakie

 

 

Blue Line carbo codziennie 2 siki i na przemian micro i makro co dzień po siku.

 

 

 

jak czyścisz filtr oraz jakie ma wkłady

 

Nie czyszczę, a mam wyczyścić ? Wkłady gąbka, węgiel aktywny, zeolit, ceramika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy na forum

 

Jestem początkującym akwarystą i same kłopoty od początku już prawie połowa rybek nowo zakupionych mi padła a ja nie widziałem żadnej przyczyny (oprócz Kakadu której coś wyskoczyło na oku). a wiec 8 marca wpuściłem pierwsze rybki. Dojrzewanie przeprowadzone książkowo, miesiąc ponad stało bez rybek akwarium, padło do tej pory 11 Neonów Czerwonych i Kakadu samiczka i Samiec teraz ma coś na oku

 

1. Litraż zbiornika.

112l

2. Kiedy został założony / czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb.

5 Luty założenie, 8 marzec wpuszczenie pierwszych rybek

3. Rodzaj i model filtra / czy jest włączony cały czas.

Unimax 250 tak

4. Gatunki i ilość ryb.

20 Neonow było, jest 9 Kakadu 2 + 1 zostało 1 + 1 (samiec ma cos na oku)

5. Ilość i rodzaj roślin.

Dużo

6. Inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp.

grzałka 150

7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp.

makcro micro carbo

8. Parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.).

No2 0 no3 20 ph 7,5 gh 8 po4 1,5

9. Temperatura w zbiorniku.

25

10. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra).

Podmiana co tydzien 25 litrow RO3 plus 5 l kranówka

11. Problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane).

Codziennie rano odławiałem po 1 do 2 NEonów bez jakiś objawów teraz Kakadu ma coś na okuattachicon.gifkakadu1.jpg

12. Zdjęcie chorej rybki.

Zbyt wysokie pH może powodować chorobę zasadową, której objawem jest m. in. wysadzenie oka, a to, co widzę na zdjęciu to prawdopodobnie jest to. Musisz je skorygować. Swoją drogą - każdy preparat dodawany do wody musi być odmierzany z iście aptekarską precyzją, nie podaje się go "na oko", bądź - w bardziej hardcorowej wersji -"na pałę" - to może bardzo zaszkodzić twoim podopiecznym i doprowadzić do ciężkich zatruć, a nawet śmierci. Jeśli się mylę, to proszę o poprawienie mojej wypowiedzi.

Edytowane przez sandi708
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie czyszczę, a mam wyczyścić

Tak, przecież gąbka też się zapycha nieczystościami. Płucz gąbkę w wodzie spuszczonej z akwarium.

 

Blue Line carbo codziennie 2 siki i na przemian micro i makro co dzień po siku

Przepraszam za intymne pytanie, ale ile twoje "siki" mają mililitrów?

 

 

węgiel aktwyny

Węgiel wyjaławia wodę, stosuje się go np. po leczeniu ryb. Wyrzuć go z filtra.

Zamiast zeolitu, dałbym ceramikę.

 

A tu poczytaj:

http://www.fishlore.com/aquariummagazine/dec07/fish-popeye.htm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz mnie zaskoczyliście, czy jak powymieniam wszystko z filtra to nie rozchwieje równowagi biologicznej akwarium ? Co mam dać zamiast węgla ? 

 

One tablespoon per 5 gallons of water for at least three days, longer if necessary. Epsom salts isn't really salt (sodium chloride) it is Magnesium Sulfate. If water quality is the problem, a 50 percent water change must be made as soon as possible

 

Kto mi to przetłumaczy ? Jaką sól mam dać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

One tablespoon per 5 gallons of water for at least three days, longer if necessary. Epsom salts isn't really salt (sodium chloride) it is Magnesium Sulfate. If water quality is the problem, a 50 percent water change must be made as soon as possible
Jedna łyżka stołowa na pięć galonów wody przez przynajmniej trzy dni, dłużej jeżeli jest wymagane. Siarczan magnezu MGSO4. Jeżeli jakość wody jest niska, powinno się zrobić 50% podmianę. 

 

5 galonów to 19 litrów wody. Jedna łyżka stołowa siarczanu magnezu to około 14g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale co mam zrobic z tym Kakadu okropnie to wyglada

 Tatar sobie z niego zrób. Czytałeś co jest wyżej napisane? Czy może ktoś z forum powinien przyjść do Ciebie do domu i zrobić porządek w Twoim akwarium? Miałeś proste pytania zadane wyżej i nie odpowiedziałeś na nie. Uważasz, że każdy czyta w myślach i wie co Ty z tym akwarium robisz?

 

 

Ph mocno za wysokie na te ryby, jest sporo niewiadomych. Ile mikro lejesz i co to za środek, ile carbo i jakie, jaką temperaturę utrzymujesz w zbiorniku, jak czyścisz filtr oraz jakie ma wkłady, Każda informacja jest tutaj ważna.

 

 

Blue Line carbo codziennie 2 siki i na przemian micro i makro co dzień po siku

 

 

Przepraszam za intymne pytanie, ale ile twoje "siki" mają mililitrów?

Nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytania, ale oczekujesz, że ktoś rozwiąże problem za Ciebie. 

Edytowane przez ultra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostałe ryby zdechły też z jakiegoś powodu i potrzebne są wszystkie informacje, carbo jest środkiem dezynfekującym (roztwór aldehydu glutarowego)który w nadmiarze też jest szkodliwy, nadmiar mikroelementów może być toksyczny dla ryb, z makro azotany na poziomie 100ppm są toksyczne, sam widzisz że zabić może wszystko i trzeba wykluczyć każdy element po kolei. Węgiel zawarty w filtrze mógł pobierać mikroelementy i teraz oddał sporą ich ilość, keramzyt wiąże związki azotu a kiedy traci właściwości może uwalniać je spowrotem do wody.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory troche mnie poniosło, ale zrozumcie że zrobiłem wszystko tak żeby rybki miały jak najlepiej oczytałem sie dużo (może nie wszystko do końca jednak) i teraz serce sie kraje jak widzę biedne Kakadu z tymi oczami wytrzeszczonymi:( skrócić jego cierpienie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I co niby powiedz mi wielki znawco ma lanie carbo micro macro do wytrzeszczu oczu ?
Właściwie nic już nie będę mówił, bo ludzie chcą Ci pomóc, a Ty nie podajesz podstawowych informacji. W linku, który podałeś jest opisane dawkowanie tego carbo, ale nie chciało Ci się nawet przeczytać co jest na tej stronie napisane. Jak można lać chemię do wody, nie wiedząc nawet ile powinno jej być? Jesteś ignorantem i nie chcesz pomocy, chcesz żeby ktoś rozwiązał problem za Ciebie, a tak się nie da. I nie unoś się na przyszłość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra wiem, że mam obniżyć ph, wywaliłem węgiel z filtra ( zrobiło się biało w akwarium ) ale co mam zrobić na teraz ? Kupić jakieś leki ? Sole akwarystyczne ? Uśmiercić kakadu ? I ten wytrzeszcz mogły mieć też neonki tylko mają małe oczka to nie zauważyłem, może to jakaś choroba ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zbiorniku został juz tylko samiec kakadu? Podmieniaj samą wodą demineralizowaną 10% co 3 dni, do filtra dodaj torfu bez nawozów. Zbadaj kranówkę i wodę z filtra ro bo skoro podmieniasz na prawie samą ro to powinieneś mieć wodę bliską ph 7 masz jakieśwapienie w akwa? Nie podałeś jakie masz kh, mam przeczucie że na całą twardość składa się jedynie wodorowęglanowa która jest przyczyną wysokiego ph.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zbiorniku zostało już 1 samica Kakadu i 8 Neonów, 3 Gupiki :( PH mam już gdzieś koło 7 ale to i tak nie pomogło :( czeka mnie chyba całkowity restart akwarium bo nie mam pomysłu co mogę zrobić jeszcze :( najbadziej szkoda roślinek bo dużo kasy wydałem na nie a pewnie będzie trzeba wyrzucić 

Edytowane przez Hazard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dodajesz do wody te wszystkie chemikalia, o których wspominałeś wcześniej i w taki sposób jak wcześniej opisałeś - zaprzestań tych praktyk i to natychmiast! Wykończysz te biedne ryby, które i tak już ledwo zipią. Jak wyżej zostało wspomniane - podmieniaj wodę na RO i nic więcej nie pakuj do niej. W dalszym ciągu stężenie tych wszystkich preparatów, którymi "sikałeś" sobie ot tak do wody może być za wysokie i to jest właśnie przyczyna twoich akwarystycznych problemów.

I na przyszłość:  jakiekolwiek środki chemiczne (nawozy do roślin, preparaty do leczenia.) STOSUJ ZGODNIE Z ZALECENIAMI PRODUCENTA (a jeśli masz opakowanie tzw. uzupełniające, to poszukaj danych dotyczących dozowania w necie - bez problemu je znajdziesz), ODMIERZAJĄC CO DO MILILITRA DAWKĘ, KTÓRĄ CHCESZ PODAĆ (najlepiej kup sobie kilka 5 ml strzykawek w aptece do odmierzania - koszt niewielki, zaledwie parę groszy). Aptekarska precyzja w żadnym wydaniu nie zaszkodzi twoim podopiecznym. I jeszcze jedno - z tego, co mi wiadomo, to po restarcie przez jakiś czas też nie powinieneś używać nawozów (zwłaszcza zawierających NO3), bo raz, że zaglonisz sobie całe akwa, a dwa - może Ci bardzo szybko wzrosnąć stężenie związków azotowych, które również wykończą Ci ryby. Jak już musisz - zainwestuj w potas i rośliny będą zadowolone.

Plus pozbądź się gupików. Jak już kiedyś wspominał splend - gupiki uważane są za ryby ryby uniwersalne, ale to nieakwarystyczne podejście do sprawy. One nie lubią miękkiej i zakwaszonej wody i będą się stresować, a stres = choroby.

Edytowane przez sandi708
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli miałeś wysokie stężenia chemii w wodzie, to nie musisz się martwić, że woda RO jest dla rybek zabójcza. Jeśli wolisz, to mieszaj po połowie z odstaną wodą kranową, ale wtedy nie będziesz miał jej takiej miękkiej. Preparaty uzupełniające do wody - ja osobiście stosuję połowę zalecanej dawki, a rośliny mi ładnie rosną i nic złego nie dzieje się też z rybami... Zdaję sobie sprawę, że u innych niekoniecznie musi być tak samo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chodzi mi jakie mam preparaty mam stosować do wody RO ? nie chce mieszać z kranówka ( PH 9 kranówka ). Bo jeśli woda z RO ma GH na poziomie 0 czy to nie jest zabójcze dla rybek taka woda jałowa ? 

Jeżeli woda jest całkowicie jałowa, to też nie jest dobre dla rybek. Proponuję Ci założyć osobny temat w dziale "woda", gdzie Ci wszystko wytłumaczą 100 razy lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...