Skocz do zawartości

Brązowy glon


Tusiu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Kiedy akwarium zostało zalane; 3 tygodnie temu

2.Litraż i wymiary akwarium; 112 litrów

 

3.Jakie jest oświetlenie; świetlówki standardowe dwie

4.Jak długo świecisz; od 10 do 21-22

5.Podłoże; żwir ~ czarny piasek kwarcowy

  6.Filtracja; JBL e901

7.Typ zbiornika; ogólny / ogólny

8.Ozdoby; kamienie / kokos

9.Rośliny; brak

 

10.Ryby; 10 neonków i 3 kiryski

11.Podmianki; od 3 tygodni brak

12.Nawożenie akwarium; brak

 

 

Witam mam problem miałem wcześniej akwarium ale na zwykłym filterku "Turbo500" miałem zielony glon zrobiłem restart akwarium 3 tygodnie temu bo kupiłem filtr JBL e901 i mam na tylnej szybie w okolicach deszczownicy taki brązowy glon jak w kolorze rdzy a z przodu szyby robi również się glon ale narazie to wygląda jak by ktoś porysował szybę więc też nie wiem co z tego wyniknie , wcześniej nie miałem czasu za bardzo zajmować się akwarium ale w najbliższym czasie chce trochę zmienić w akwa i dokupić rybek i jakiś łatwych roślin więc nie zakładając drugiego tematu może ktoś mi doradzić coś np czy kupić jakiś nawóz lub preparaty ? żeby nie było strasznego glonu bo przez rok się męczyłem a kupując filter kubełkowy sądziłem że będę miał problem z głowy,dla tego może dokupić jakieś dodatkowe media do filtra ? bo miałem na początku przez kilka miesięcy Fluval 205 ale to było 70 litrów i pamietam że problemu z glonami nie miałem .

 

Chętnie bym dodał zdjęcia glonu ale aparat się popsuł a komórką nic nie wychodzi :/

Edytowane przez Tusiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium dojrzewa i są to okrzemki i brunatnice, w mojej 112 ze standardowym oświetleniem długo borykałem się z tymi glonami, gdy zacząłem podmieniać wodą demineralizowaną okrzemki ustępowały szybciej z racji mniejszej ilości krzemianów ale czas też je załatwi. Poczytaj o nawożeniu ponieważ znając realia będziesz szukał złotego środka na wszystko(glony, wzrost roślin) i będzie kolejne rozczarowanie.

Edytowane przez Nuanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy ja przez te kilka lat nic nie dodawałem do akwa i nie jestem maniakem chemi :) dla tego tylko zapytałem ,bo dokupie roślinki i mam zamiar wymienić oświetlenie. Mam nadzieje że po kilku podmiankach zniknie bo ogolnie woda jest czysta tylko na szybach się robi i na gumowych zaczepach od deszczowni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.Jakie jest oświetlenie; świetlówki standardowe dwie 

 

Ja standardowo mam standardowy rozmiar buta. Mówi Ci to coś ?

 

 nie jestem maniakem chemi 

 

Kup kiełbasę bez chemii. 

 

Oświetlenie kup 6500K. Zresztą jak chcesz kupić skoro nie wiesz co masz ?

 

 

Przeczekaj te glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat 3.Jakie jest oświetlenie; świetlówki standardowe dwie Ja standardowo mam standardowy rozmiar buta. Mówi Ci to coś ? Cytat nie jestem maniakem chemi Kup kiełbasę bez chemii. Oświetlenie kup 6500K. Zresztą jak chcesz kupić skoro nie wiesz co masz ?

Oświetlenie standardowe czyli zwykła żarówa którą dodają w pokrywach do akwarium (nie ma napisanej nawet nazwy) więc nie wiem dla tego napisałem że mam zamiar zmienić oświetlenie i też by przydała się fachowa porada jakie dwie świetlówki kupić z tą 6500K to wiem a drugą do tego ?

 

A co do kiełbasy nie wiem jak samemu się uwędzie to może nie być chemi :) tak samo z akwarium nigdy nie używałem preperatów w akwarium dla tego nie wiem czy jest sens się zagłębiać w temat i używać chemi w akwa bo nie chce kupić roślinek rybek żeby póżniej wszystko pogniło a ryby pozdychały i o to było całe pytanie .

Edytowane przez Tusiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czyli zwykła żarówa którą dodają w pokrywach do akwarium
Do 30 litrowych widziałem z tym że żarówki wolframowe są wycofane, nie ważne, masz przyczyne intensywniejszej plagi glonów. Jedna rura 6500 druga taka sama lub 8000 zależnie od tego czy będzie to roślinniak z wymagającymi roślinami czy też nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślinki to przeważnie mech i łatwe w utrzymaniu , mam zamiar kupić na allegro bo u mnie w mieście za 1 roślinkę 7 zł zapłacę a np taki zestaw z 2 komplety http://allegro.pl/najwiecej-roslin-w-najnizszej-cenie-sprawdz-sam-i4042022228.html i by mi wystarczyło , to mówisz że dwie świetlówki 24W T5 Sylvania 865 6500K by wystarczyły ? i żadnych carbo ani nawozów z allegro nie podejmować się ? bo najgorzej z tym glonem boje się że znów będzie jak przed resetowaniem baniaka że co 2 tygodnie gąbka i mycie szyb i podmiana 1/3 wody , i nie wiem czemu ale jakoś tak i ten glon teraz to żałuje że wziełem ten JBL zamiast Fluvala lub HW-303B :s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się dba to tak się ma...

Jeśli wydaje Ci się, że jak dwa razy do roku na święta coś przy akwarium porobisz i będzie zejefajne, to masz rację - wydaje Ci się. Sam filtr nie rozwiąże za Ciebie problemów w akwarium. Takie to hobby, wymaga pracy.

 

PS. ten glon to nie coś typu szantrasje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie to sporo światła, miałem na myśli t8 ale jak najbardziej t5 są lepsze pod każdym względem. Może się obyć bez nawożenia ale potrzebne będzie żyzne podłoże (ziemia) i kontrola detrytusuna dnie który z czasem będzie stanowił źródło makroelementów. Nawozy mimo wszystko warto mieć pod ręką w razie niedoborów. Wszystko to i tak wiąże się z często uwagą poświęcaną zbiornikowi i ciągłe uzupełnianie wiedzy, a glony pojawiają się nawet najlepszym w większej ilości lub mniejszej co jest naturalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem i wszystko rozumiem ,to nie jest tak że ja se raz od roku zajrze bo zaglądam cały czas (podmianki mycie szyb filtra itd.) żebym to zostawił to była by tragedia :] tylko że jestem nie doświadczony a zielony w sprawach właśnie chemi nawożenia itd. dla tego pytam się :) Ok to kupie nie długą świetlówki , a co do glonu to obszukałem google i tak : http://www.kfa.org.pl/akwaria/pezet/nowe/glony.jpg - tutaj znalazłem zdjęcie jak wygląda moja tylna szyba (coś takiego tylko że w punktach nie na całej) a z przodu to coś takiego http://www.grzegorz_mar.strony.gni.pl/gal/zakwit.jpg

 

,(jaskowaty zielony z mgiełko) wcześniej to też miałem to wyglądało czasem jak na zdjęciu właśnie a najbardziej w tym punkcie gdzie najbardziej woda wylatująca z filtra odbija się o szybe. Dodam jeszcze że czasem zastanawiałem się czy to może nie winna światła słonecznego ponieważ akwarium stoi przy oknie i rano jest dużo światła i centralnie w baniak jeszcze przy zgaszonym oświetleniu bo dopiero o 10 zapala się to tak z 2 godziny czasem stoi na świetle czy nie ma wpływu ?

Edytowane przez Tusiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

4.Jak długo świecisz; od 10 do 21-22

Świecisz 13-14 h i myślisz, że nie będziesz miał glonów? Świecimy max 10 h dziennie.

 

 

 

A co do kiełbasy nie wiem jak samemu się uwędzie to może nie być chemi :)

A NaCl, chyba dodajesz do mięsa? To samo jest z nawozami. :) Tak naprawdę to nie chemia, tylko zapisywane takimi wzorami.

 

 

 

dla tego może dokupić jakieś dodatkowe media do filtra ?

Najpierw powiedz co w nim masz.

 

 

 

zrobiłem restart akwarium 3 tygodnie temu

 

 

10.Ryby; 10 neonków i 3 kiryski

 

 

11.Podmianki; od 3 tygodni brak

 

I ryby żyją? Nie robi się podmian w restartowanym baniaku jak nie ma obsady, teraz musisz patrzeć na trujące związki czy nie są przekroczone, amoniak, azotyny i azotany lub chemia: NH3/NH4, NO2, NO3.

Podmiany robi się regularnie co tydzień 20%-30% (w zależności od potrzeb danego akwa).

Brunatnice mieszane z okrzemkami (tych drugich mniej), to wina restartu i oświetlenia, zielone szyby to wynik zawyżonego poziomu azotu.

Ciesz się, że nie wystąpiły pierwotniaki i zielony zakwit, byś nic nie widział w akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świecisz 13-14 h i myślisz, że nie będziesz miał glonów? Świecimy max 10 h dziennie.

  Ok będę świecić 10 godzin teraz tyle świeciłem bo te świetlówki słabe to pomyślałem że o 2 godz.więcej coś da :)

 

 

 

Najpierw powiedz co w nim masz.

Standardowe od JBL (dwa koszyki gąbki i na dole białe kulki)

 

 

 

I ryby żyją? Nie robi się podmian w restartowanym baniaku jak nie ma obsady,

Nie robiłem podmianki wody od restartu , jak zalałem 3 tygodnie temu to tak stoi , ryby pływają w środku od tygodnia .

 

 

zielone szyby to wynik zawyżonego poziomu azotu.

a jak go zaniżyć ?

 

Wiem że dla was wyglądam jak jakiś "nie tego" bo się nie orientuje w tych sprawach dla tego piszę bo jak zakładałem akwa kilka osób starszych mi powiedziało "wlej wrzuć ryby świetl karm i będzie OK " więc tak robie od 2 lat i ryby które posiadam żyją 1,5 roku albo i więcej a przez ten czas może z 2 neonki padły ale one były od początku chyba chore (miały pyszczki takie napuchnięte) . Takie małe pytanie : Czy wy też czujecie zapach akwarium w pokojach ? bo u mnie czuć tak dziwnie czasem a nikogo w pokoju nie ma ,czasem to jest uciążliwe tym bardziej że się śpi w pokoju bo u mnie znajomi mają w kuchni lub na przedpokoju akwarium to nic nie czują :)

Edytowane przez Tusiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiem że dla was wyglądam jak jakiś "nie tego" bo się nie orientuje w tych sprawach dla tego piszę

Każdy jakoś kiedyś zaczynał, jedni się orientowali mniej, inni więcej, zwykle i tak każdy popełniał prawie te same błędy. Nie od razu Rzym zbudowano.

 

a jak go zaniżyć ?

Podmianami. Najlepiej to jak byś pierwszą zrobił tak nawet 40 %.

 

 

 

Czy wy też czujecie zapach akwarium w pokojach ?

Ja nie czuję od żadnego akwarium nic takiego.  Nawet w czasie podmian żaden "dziwny" zapach się nie unosi.

To wina nieuistabilizowanego akwarium. Czas zacząć o nie dbać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem 100% pewny czy to akwarium być może to coś innego w pokoju ,ale jak był straszny glon to był czuć jak się otwierało klapę zobaczymy :) czyli jak by co podmieniać 40% wody ,wymienić świetlówki ,zasadzić roślinki i się cieszyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...