Skocz do zawartości

Problemy z zielenicami i krasnorsotami w 25L


Nemo7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium: 25L 40x25x25, działa mniej więcej od 01.07.2013r.

Oświetlenie:

 - od 01.07.13r. była świetlówka kompaktowa Osram świderek 11W 6500K - obecnie zlikwidowana

 - od 25.01.2014r. lampa LED DIY o mocy 27W, ale skręcona na jakieś 70%

  http://oi58.tinypic....ad/IMG-8818.JPG

 (świece od 11-21)

Filtr: Aqua Szut

Grzałka: ELite 50W z termostatem

Podłoże: Aqua Art Substrate II

Nawożenie: Aqua Art. Carbo, Classic, Ferro, K+, Macro Red powoli przechodze na sole

Co2:

- 18.01.14r. - 07.03.14r. - bimbrownia

- 07.03.14r. - butla

Roślinki:

 - Mały Heniek

 - Duży Heniek

 - Wgłębka wodna

 - Żabienica

 - Staurogyne

- Hydrocotyle

Obsada:

 - Red Cherry od 15szt.

 - Razbora Plamista 4szt. - na wydaniu

- Hellena

 

 

Mam następujące problemy z glonami zielenice na roślinach najbardziej atakują Staurogyne najpierw miał zielone kropki teraz to już gruba warstwa zielonego meszku, to samo z  Żabienicą. Po tygodniu, od wsadzenia zaatakowały również Hydrocotyle. Na małym Heńku widać kępki jakby czarnej waty chyba to krasnorosty, oraz listki mu brązowieją. Duży Heniek ma zielony delikatny meszek i brązowieją mu starsze listki. Wgłębka wodna broni się przed glonami i nic jej nie dolega. Dodatkowo na szybach zielony pyłek średnio co 3 – 5 dni jest go sporo.

 

Zdjęcia z przed kilku dni.

 

2wmnoyr.jpg
 

2008a50.jpg

 

dg3p5g.jpg
 

 

Od staru akwarium czyli od 01.07.13r. – 18.01.14r. – podawałem tylko Aqua Art Carbo i Clasic. Za wiele się nie działo w tym okresie, a akwarium wyglądało następująco.

 

2rny34j.jpg
 

Po 18.01.14r. postanowiłem działać z akwarium i zrobić z niego roślinne krewetkarium.

Ważniejsze wydarzenia w akwarium od 18 stycznia.

18.01.14r. – uruchomienie bimbrowni

25.01.14r. – nowe oświetlenie na diodach 3W w sumie 27W

07.03.14r. – butla CO2 zastąpiła bimbrownie oraz rozpoczęcia naworzenia KH2PO4

11.03.14r. – wypadek z CO2 część obsady zagazowałem padło około 15 Krewetek i 2 Razbory

15.03.14r. – dokupienie Aqua Art. Macro Red tym samym kompletując całą linie Aqua Artu

 

Dziennik mojego akwarium

http://forum.superakwarium.pl/topic/43075-25l-krewetkarium/

 

Parametry kranówki z 01.03.14r.

PH: 7,5 miesiąc wcześniej  sprawdzałem było 8

GH: 19

KH: 10

NO2: 0,025

NO3: 10

PO4: <0,02

 

Parametry które mierze od kilku tygodni.

33op76a.jpg
 

 

Dwa dni temu naczytałem się o tym że to może być efekt przedawkowania micro czyli Aqua Artu Classic odstawiłem  Classic, Ferro oraz Macro Red. Podawałem jedynie Carbo podwójną dzienną dawkę, K+, KH2PO4.

Efekty tego działania widać na poniższych zdjęciach. Długie 5-10cm nitki oraz gruba warstwa meszku na Staurogyne. Widze że zawaliłem, co byście polecili dalej robić bo zaczynam się gubić ? Jutro planuję wprowadzić 4 Otoski, a Razbory idą do innego zbiornika.

 

Zdjęcia z dziś.

 

11k9tdt.jpg

 

2dgnlog.jpg

 

24pm49c.jpg

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, spójrz na po4 w tabelce i powiedz jak to się ma do teorii 10:1 (No3:Po4). Podłoże chłonie po4 ? Obniż no3 do 10mg/l. Podaj więcej po4.

 

Nitki to wina żelaza. Chcesz hodować nitki i sprzedawać ? Po co Ci Fe=1mg/l? Tępisz krewetki ? Zbij do 0,2-0,4mg/l.

 

Skąd taki kosmiczny poziom co2 w kolumnie F ? Liczysz z tabeli ? Dobierz co2 aby pH było stałe i było stęzenie co2 z zielonego przedziału.

 

Czym zbijasz kH ? i co podnosi ci gH ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, spójrz na po4 w tabelce i powiedz jak to się ma do teorii 10:1 (No3:Po4). Podłoże chłonie po4 ? Obniż no3 do 10mg/l. Podaj więcej po4.

Napisałem w opisie tematu, że 07.03.14r. zacząłem podawać KH2PO4 wyliczone wedłóg Zulixa. Mam teraz dugi tydzień i podwojoną dawke widzisz w tabeli że PO4 wzrasta, nie wyceluje w punkt z dnia na dzień. NO3 w kranówce mam na poziomie 10 zacząłem mieszać destylke z kranóką 50/50 i widać w dzisiejszym teście że zeszło poniżej 20.

 

Nitki to wina żelaza. Chcesz hodować nitki i sprzedawać ? Po co Ci Fe=1mg/l? Tępisz krewetki ? Zbij do 0,2-0,4mg/l.

Test na Fe kupiłem 4 dni temu więc do tej pory nie wiedziałem ile dozuje żelaza.

 

 

Skąd taki kosmiczny poziom co2 w kolumnie F ? Liczysz z tabeli ? Dobierz co2 aby pH było stałe i było stęzenie co2 z zielonego przedziału.

Dostałem zestaw rzeczy do butli ze spiekiem, pochodził dwa dni i go odesłałem bo okazał się być wadliwy. Na ten czas założyłem kostkę lipową. Wyregulowałem dozowanie i wyszedłem do pracy, wróciłem i zastałem taki stan rzeczy.

 

 

 

Czym zbijasz kH ? i co podnosi ci gH ?

Niczym.

Prawdopodobnie kranówka, bo nei wiedze innego powodu.

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tomeksup, dnia 18 Marz 2014 - 22:11, napisał: Czym zbijasz kH ? i co podnosi ci gH ? Niczym. Prawdopodobnie kranówka, bo nei wiedze innego powodu.
Odparowaną wodę uzupełniaj ro żeby nie rosły twardosci.Zbij to gh ponieważ magnez może spowalniać lub blokować przyswajanie potasu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony znikają, w końcu. Najpierw zrobiłem test odstawiając Classic, Ferro+ i Macro Red. Po dwóch dniach widać było w pierwszym poście czym to skutkowało. Przywruciłem wszystko poza Ferro + i obecnie dozuje codziennie około 0,335mg/l KH2PO4. Efekty są świetne, zielenice punktowe które twożyły już dywanik odpuszczają, żeby tylko nie zapeszyć.

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...