Skocz do zawartości

Proszę o poradę w sprawie nowego filtra


ultra
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu dzisiejszym rozpoczęły się ostatnie tchnienia mojego filtra Hagen Aqua Clear 30 w 60l akwarium. Filtr zaczął mocno wibrować i znacząco spadł przepływ, czyściłem go i nic to nie pomogło, po czyszczeniu odpowietrzałem prawie godzinę bo nie był w stanie zassać wody przez tą rurkę kolankową. W związku z tym, iż służył od roku 2006 dzielnie i spowodował wycięcie dziury w pokrywie, chciałbym również kolejną kaskadę i tu się zastanawiam nad AquaClear 50 około 170zł lub Aquael FZN-2 połowa ceny ww. Dużo było na forum o Aquaelu i praktycznie jestem zdecydowany na niego,ale mam dwa pytania. Czy jest coś lepszego do około 100zł? A druga sprawa jest taka, że jutro muszę kupić nowy filtr bo jeżeli dotychczasowy wyzionie ducha to kaplica, więc sprawa mnie nagli i czy jeżeli tak się faktycznie stanie, to przełożenie dojrzałych mediów filtracyjnych do nowego filtra (ceramika i gąbka) zapobiegnie znacząco zachwianiu równowagi biologicznej czy nie? Wiem, że największym biologicznym filtrem jest podłoże, ale mam sporo obaw co może się stać jeżeli po zakupie nowego filtra do czasu jego dojrzenia nie będę mógł używać dotychczasowego a jedynie użyć jego mediów filtrujących w nowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam Aquael minikani 120, cena z przesyłka ok 150zł, sam zakupilem niedawno i jestem bardzo zadowolony. 4l mediów jednak swoje robią:) Jeśli chodzi o dojrzewanie filtra to z tego co wiem wystarczy przełożyć media filtracyjne i będzie git :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Filtr zaczął mocno wibrować i znacząco spadł przepływ, czyściłem go i nic to nie pomogło

Czyściłeś też wirnik i jego komorę?

Nasmaruj delikatnie wazeliną wirnik. Sprawdź czy te plastikowe łopatki na wirniku nie obracają się w koło, mają chodzić luźno ale do pewnego momentu (nie można obrócić o 360'). Ewentualnie wirnik jest gdzieś wyszczerbiony i wpada w "turbulencje". Jeżeli trzpień w silniku nie jest wyrobiony/przekrzywiony pomoże Ci sama wymiana wirnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Mapet, pisząc czyściłem, miałem na myśli właśnie między innymi wirnik i komorę przy trzpieniu. Jeżeli chodzi o te łopatki to pracują tak jak powinny. Spróbuję jeszcze z tą wazeliną, ale obawiam się, że to może być problem z silniczkiem. Koszt samego wirnika w internecie 35zł + przesyłka :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w dniu dzisiejszym Aquael FZN-2. Bardzo fajny filtr, sprawia wrażenie trwałego i w dodatku jak na kaskadę ma dużo miejsca na media filtracyjne, o wiele więcej niż dotychczasowy Aquaclear Hagen. Bez problemu weszło mi 0,5l nowej ceramiki i stara gąbka + ceramika z poprzedniego filtra. Gąbkę która była na wyposażeniu w dwóch koszach obciąłem o połowę. Zanosi się na to, że przy tej ilości mediów w moich 60l będzie fajny filtr biologiczny. Co ważne ma o wiele płynniejszą regulację przepływu od Aquaclear i mocy mu nie brakuje, przy maksymalnym przepływie 800l/h nie robi wirówki, ale lekka pralka jest i super miesza powierzchnię wody, więc mam nadzieję, że nie będzie się robił film bakteryjny. Plus za cichą pracę, jest naprawdę cichy, nawet założona pokrywka na filtr nie wpada w wibracje. Wielki plus dla Aquaela jak na razie. Oby długo służył. Wszystkim za odpowiedzi  w temacie dziękuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...