Jump to content

pomoc w doborze medium filtracyjnego

Share

Recommended Posts

Witam, proszę o pomoc w kwestii doboru medium filtracyjnego.

Poniżej przedstawiam opis moje baniaka (wiem, że ma niewłaściwą obsadę - pracuję nad zmianą)

Proszę o pomoc w doborze wkładów do filtra. Zakupiłem filtr, który będę miał jutro fzn-1 (kaskada).

Nigdy nie stosowałem wkładu innego do filtra niż gąbka, która teraz jest w filtrze wew.

W filtrze fzn-1 są 2 komory z gąbkami od producenta.

Proszę o informację co tam włożyć i w jakiej kolejności do tych 2 komór.

Zastanawiałem się nad fzn-2 ale ma za szeroki spływ wody, oświetlenie mam na belce i nie mam możliwości jej powiesić. I tak będę musiał przerabiać uchwyty.

W celu zachowania procesu biologicznego przez 2 tygodnie będą pracować oba filtry.Jak założę kaskadę rezygnuję z napowietrzania.

Dziękuję za ewentualną pomoc

1. Opis zbiornika:

- Zalanie: kwiecień 2013

- 63l

- filtr wew. filtr wewnętrzny aqua el fan 1 plus

- grzałka 75W

- napowietrzacz

- podłoże – żwirek bazaltowy drobny

- temperatura wody: 25 stopni

- światło belka 2x24 W T5 

- podmiana wody co 5 dni około 25%

2. Ryby obsada obecna:

- molinezja 4 szt. (4cm)

- molinezja 4 szt. (2-3cm) młody narybek

- mieczyk 1 szt. (4cm)

- kirysek 1 szt. (4cm)

- kosiarka 2 szt. (4 cm) do oddania, pomagały w walce z krasnorostami

- otosek 4 szt. (3cm)

Karmienie: pokarm płatkowy mieszany, mrożona ochotka, mrożona artemia ( codziennie na zmianę)

3. Rośliny

- 2 małe korzenie

- duży Henio

- 2 rodzaje mchów

- pistia

- hydrocotylen tripartita (sp. Japan)

- rotala green

- bacopa australis

- hygrophila polysperma

- limnophila bezszypułkowa

- wąkrotka białogłowa

4. Nawozy

- kulki torfowe

- makroelementy (planta gainer pro macro red)

- nawóz węglowy (planta gaine rcarbo)

- mikroelementy  (planta gainer pro ferro +)

Dawkowanie według zaleceń producenta.

5. Parametry wody

- Ph 7,5

- Gh 6

- Kh 7

- NO2 0

- NO3 25

Pomiar wykonany 2 dni po podmianie wody

Ja bym Ci polecał przy takim litrarzu filtr Aquael'a Minikani 120. Co prawda jest trochę droższy od fzn-1 ale ma 4l na same media filtracyjne. Sam taki zakupiłem niedawno i jestem bardzo zadowlony. A jesli chodzi o fzn-1 to ja bym dał do jednej komory ceramikę a do drugiej gąbkę (jeśli nie posiadasz prefiltra na wlocie. Tylko pamiętaj, że jak zakupisz nowy filtr to niech najpierw przez 2-3 tygodnie pracują oba Twoje filtry (nowy i stary) żeby nowy zdążył dojrzeć a dopiero odłącz stary po tym czasie.

Edited by Aisulim

Dzięki za ogólną informację i proszę o bardziej szczegółową co i jak po kolei, ile tej ceramiki, czy to przekładać raz gąbka, raz ceramika, myślałem też o wacie perlonowej, kartemizer lub węgiel aktywny. 

Co do filtra to jak już pisałem powyżej filtr został zakupiony a okres adaptacji przewiduję na 2 tygodnie.

Doradzie proszę co dać:)

Edited by pawklu1473

Te koszyczki fzn-owskie jakieś przepojemne nie są i żeby uniknąć przycinania gabek, to ceramki mam na spodzie ok.3 cm. Ceramika, gąbka plus jedna, czasem dwie warstwy waty i koszyczek ledwo na styk się zamyka.

Ok już coś wiem ale jak ty masz fzn-2 a ja 1 to koszyki pewnie są mniejsze dlatego dam 2 cm ceramiki + gąbka (może ja przytnę zobaczę jak wyjdzie) i do tego 1 warstwa waty. Tą odciętą cześć gąbki wykorzystam może jako prefiltr bo mam 2 małe rybki i chce je mieć dalej :). Przemyślę jeszcze kolejność wkładów bo spotkałem się z opinią na forum, że dobrze na spodzie filtra dać też gąbkę, żeby ceramika nie zbierała większych nieczystości widzianych gołym okiem.Dzięki za pomoc i mimo wszystko jak ktoś ma inną propozycję chętnie ją przeanalizuję

Edited by pawklu1473

W FZN 2 koszyczki nie są symetryczne - ten mniejszy jest chyba bardzo podobny wielkościowo do tych z FZN 1 (nie wiem dokładnie, nie miałem takiej kaskady). W mniejszym i w większym mam po ok. 3 cm ceramiki. Myślę, że tyle samo powinno wejść do FZN 1.

Edit: Przy takim układzie największy syf zbiera się zawsze na dolnej warstwie waty perlonowej i częściowo na gąbce, a ceramika nie jest jakoś mocno zabrudzona, mimo że jest na samym dole. Jeśli daję też drugą warstwę waty na górze gąbki, to jest ona tylko lekko brudna.

Z tym układem co i w jakiej kolejności to są różne propozycje - u mnie akurat tak się sprawdza. Pozdrawiam.

Edited by richter

W FZN 2 koszyczki nie są symetryczne - ten mniejszy jest chyba bardzo podobny wielkościowo do tych z FZN 1 (nie wiem dokładnie, nie miałem takiej kaskady). W mniejszym i w większym mam po ok. 3 cm ceramiki. Myślę, że tyle samo powinno wejść do FZN 1.

Ok zrobię jak opisałeś, powyżej zrobiłem edycje opisałem tam inny sposób kolejności wkładów a właściwie dołożyłem gąbkę na samym spodzie przed ceramiką co o tym myślisz, myślę, że ma to sens, żeby najpierw gąbka zebrała większe nieczystości.