Skocz do zawartości

Początkujący akwarysta- założenie akwarium 112 lub 128l.


Rekomendowane odpowiedzi

No dokładnie, nie ma się co sprzeczać. Fakt jest taki, że obie marki produkują naprawdę dobre rzeczy. Mam filtr JBL oraz podłoże JBL Manado i JBL Aquabasis+ i jeśli miałbym kiedykolwiek cokolwiek z tego wymienić, to TYLKO I WYŁĄCZNIE z czystej ciekawości jak się coś innego sprawuje. Dajmy na to sławetne właśnie podłoże JBL Manado. Jak to dobrze, że miałem swój rozum i absolutnie nie sugerowałem się opiniami innych akwarystów, którzy psioczyli okrutnie na kolor, lekkość i właściwości podłoża. Lekkie, pyli, brzydka barwa. A co się okazało? Wystarczyło zastosować się do instrukcji na opakowaniu, trochę popłukać podłoże, potem zalać i po 30min miałem wodę kryształ, zero najmniejszego zmętnienia. Kolor moim zdaniem znakomity, bardzo fajny jasny brąz. Jałowe? Co z tego, żwir, bazalt, piach kwarcowy też jest jałowy. Od tego są nawozy, kulki gliniano-torfowe, tabletki i substraty podżwirowe żeby je stosować. A fakt jest taki, że rośliny mi rosną w ogóle bez porównania lepiej niż na w/w jałowych podłożach. Sorry za offtop. Taka dygresja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Warto mieć zapas mocy i w razie "W" dogrzeje wodę szybciej do wymaganej temperatury.

 

pkmaverick, w sumie to masz racje, lepiej jak grzałka szybciej "zareaguje" na zmianę temperatury wody i ją zniweluje. 

 

Już bez przesady z tymi firmami- grzłka ma chyba grzać i nie istotne czyje logo ma nadrukowane???

Narazie wysłałem ofertę tych produktów do pobliskiego centrum akwarystycznego na wycenę- zobaczymy, czy będę kupował wszystko osobne w necie czy w sklepie.

 

Dajmy na to sławetne właśnie podłoże JBL Manado


Zapamiętam radę na przyszłość...

A tak wgl z tymi podłożami to jak się ma sytuacja???

Bardzo mi się podobają Kryśki Pstre i czytałem, że rybią "orać" podłoże. Więc co piasek??? Ale taki zwykły- z składu budowlanego, czy lepiej kupić firmowy???

I jeszcze wspomniane nawożenie roślin- jak się to odbywa??? Jakieś tabletki, krążki proszki- o co w tym biega i jak często się to stosuje???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Już bez przesady z tymi firmami- grzłka ma chyba grzać i nie istotne czyje logo ma nadrukowane???

Nie, nie jest istotne logo, istotna jest dokładność jej termostatu, żeby trzymał stałą temp, moc dobiera się do wielkości akwarium i warto żeby móc tą grzałką podgrzać wodę do ponad 30' w razie potrzeby.

 

Jak ryby denne to piasek. Ktoś gdzieś pisał gdzie kupywał (budowlany), i nie zmienia piasek parametrów wody.

 

Co do roślin to dział z roślinami się kłania. Przeczytaj podklejone tematy. Nie musisz mieć takiego akwarium jakie tam jest opisywane, ale dowiesz się czego potrzebują rośliny, żeby rosnąć. Im mniej światła tym wolniej będą rosły i mniej pierwiastków będzie im potrzebny, tym rzadziej musisz je nawozić, ewentualnie zachowana jest równowaga i nawozić nie trzeba i akwarium jest wtedy pod tym względem samowystarczalne. Ale przepisu na to nikt Ci nie poda, sam musisz znaleźć ten "złoty środek" każde akwa jest inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...