Skocz do zawartości

Początkujący akwarysta- założenie akwarium 112 lub 128l.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich akwarystów.

Na wstępie mówię od razu, że jestem zielony w temacie akwarystyki i zwracam się do wszystkich członków forum z prośbą o pomoc w (czym by innym) ZAŁOŻENIU AKWARIUM.
Ostatnio bardzo mi się spodobały akwaria i chciałbym sobie założyć własne.
Nie mam jednak zielonego pojęcia czy doświadczenia w tym temacie- a nie chciałbym później być niemile zaskoczony, że coś spieprzyłem. Jedyna moja wiedza w tym temacie to co wyczytałem w internecie i na YouTubie - nie daję jednak 100% wiary wujowi Google i chciałbym zasięgnąć informacji od autentycznych akwarystów.
Tak więc, po gruntownym przeglądzie mojego domu znalazłem miejsce w moim pokoju gdzie mógłbym zakwaterować zbiornik z rybkami.
Interesuje mnie zbiornik ok 100l- 112l lub 128l  pasuje mi super. Co o tym sądzicie??
Dalej nie wiem kompletnie jaki filtr (wewnętrzny, zewnętrzny, jakieś kubełki, kaskady...), pompki, termostaty napowietrzacze, rośliny, o rybach to już nie wspomnę.
Prosiłbym was radę w tej kwestii. Powiedzcie co bym potrzebował i jak to widzicie.
a wszelkie rady i opinie będę wdzięczny.

Na koniec wrzucam kilka linków z ofertami z neta- co o tym sądzicie, chłam czy się nada. Czy warto, czy coś pozmieniać???


http://akwarystyka-sklep.na.allegro.pl/akwarium-112l-ap-czarne-mega-wyposazenie-pro-2-i4022840611.html

http://allegro.pl/112-zestaw-akwarium-112l-profil-full-wypo-gratisy-i3999385645.html?utm_source=archiwum_allegro&utm_medium=Offers&utm_campaign=Product&utm_term=Dom+i+Ogr%C3%B3d-5_Zwierz%C4%99ta-1528_Akwarystyka-1118_Akwaria+i+zestawy-5338_Zestawy-28048

http://allegro.pl/akwarium-128l-80x40x40cm-proste-mata-4-gratisy-i4004071634.htmlhttp://www.zoologiczny.sklep.pl/Diversa_Startup_80_zestaw_akwariowy_112L_prostokatny_kolor_czarny__25_72___13129

 

http://www.rybarium.pl/jbl-cristalprofi-e701-greenline-energooszczedny-filtr-kubelkowy.html

 

http://www.rybarium.pl/eheim-classic-2213.html

 

http://www.aquael.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=132&Itemid=321&lang=pl

Takie jeszcze moje pytanka, jakie ryby i jaką ilość mógłbym w takim akwarium trzymać, oraz czy wyposażenie typu korzenie, kamienie trzeba koniecznie kupić czy można sobie samemu poszukać w naturze- lesie itp???
Czekam na wasze opinie.

Pozdrawiam

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium które by mi odpowiadało rozmiarowo to http://allegro.pl/akwarium-128l-80x40x40cm-proste-mata-4-gratisy-i4004071634.html
Fundusze które bym chciał przeznaczyć na akwarium i wyposażenie to jakieś 700-800zł. Do tego ryby.
Kwestią która mnie najbardziej nurtuje to czy zdecydować się na droższy zewnętrzny filtr czy jednak tani wewnętrzny.
Akwarium chciałbym urządzić trochę w stylu holenderskim ale z umiarkowaną ilością roślin, jakichś korzeń kilka kamieni...
Coś w tym rodzaju
https://lh6.googleusercontent.com/-0GjHwqsMgJM/UNzcDA0RZKI/AAAAAAAAJ5w/tiAuZx216Vc/s912/IMG_1809.JPG
https://lh6.googleusercontent.com/-QVBWfTkV9po/Ur2HX7l584I/AAAAAAAANg0/l3bXHL6NbPs/w1427-h834-no/IMG_9336.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-TlZvAJpkBPQ/UTlShKHlqHI/AAAAAAAAKig/L72f8j7jHjs/s1185/IMG_2568.JPG

 

Co doradzacie w tym temacie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W filtracje celujesz dobrze, zawsze polecam kubełek do zbiornika powyżej 100l i na pewno będziesz zadowolony. Na 100l filtr jednej z firm które podałeś o przepływie 700-1000l/h im więcej tym lepiej choć ten przedział uznaj za odpowiedni. Do tego grzałka z termostatem o mocy jak na twój zbiornik 70-100w zależnie od temperatur jakie masz w domu.

Ja również nie polecam zestawów akwariowych ponieważ najtańsze pokrywy są do d..y, sam się przekonałem zaczynając swoją przygodę. Istnieją 2 możliwości dla ciebie w tej chwili kupienie drogiej aluminiowej pokrywy z świetlówkami t5 lub diy(zrób to sam).

Korzenie oraz kamienie możesz jak najbardziej pozyskać sam, na forum znajdziesz potrzebne informacje jak to zrobić.

Co do ryb, większość istniejących gatunków nie znosi dobrze takiego mocnego oświetlenia jak na pierwszych 2 zdjęciach które podałeś. Przyjmij zasade ryby>wygląd. Czyli planujesz obsade i do niej tworzysz swój wycinek natury, oświetlenie, podłoże, roślinność, oraz parametry na końcu choć najważniejsze, możesz potrzebować dodatkowo filtra odwróconej osmozy dla pewnych gatunków ryb.

Edytowane przez Nuanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vataran, najniżej po kosztach polecisz zaczynając od parametrów wody. Testy pH, GH i KH to jakieś 50 zł. Na sprzęcie grzejącym i filtrującym nie ma co oszczędzać. Poradziłbym Ci sprzęt EHEIMa, ale filtr może przekroczyć Twój cały budżet ;]. EHEIM Expierience 2422 by się nadał, a kosztuje w granicach 400zł. Dobra grzałka EHEIM Jager to koszt rzędu 100zł. Szkło ok 100zł, pokrywa 150 zł. To już 750 zł na sprzęt. Dalej jest z górki.

Nurzaniec - 5 zł i cierpliwość - masz zielsko na całe akwarium.

Ryby - różnie, idzie załatwić baardzo tanio. Szczególnie jeśli pójdziesz w pielęgnice + jajożyworodne - zmieścisz się w 50 zł.

Wór piachu to groszowe sprawy.
Po korzenie idziesz do lasu i sam preparujesz.

Skały w składzie kamienia to też groszowa sprawa.

 

Ogólnie, jeśli budżet ustalisz na 900 zł, to zmieścisz sprzęt świetnej jakości o niskim poborze prądu, akwarium, podłoże, rośliny i ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, stwierdziłem, że nie ma co oszczędzać na filtrze i chciałbym zewnętrzny kubełkowy.
Jaki by było odpowiedni dla zbiornika 128l???
Piszecie, że "o przepływie 700-1000l/h", "EHEIM Expierience 2422", ale EHEIM 2213 też niby ok.
 A co powiecie na to JBL Cristalprofi e701 GreenLine???
Albo http://sklep.roslinyakwariowe.pl/filtracja/filtry-zewnetrzne/akwarium-250l/filtr-tetratec-nowy-p-2275.html
Jaki filtr będzie dobry tak aby dobrze wyczyścić wodę, cicha praca no i sprawność, tak aby nie trzeba byo co chwila czyścić???

Podajcie też kilka grzałek do tego akwarium.

Edytowane przez Vataran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem test do wody aby zobaczyć co w kranie płynie.
Mierzy następujące parametry- pH, KH I GH.

Zbadałem, oto wyniki:
pH- 7.0-7.5

KH- 0
GH- 3.0-4.0
Co to oznacza i czy dobrze???
Jakie ryby dobrze się poczują w takiej wodzie???

Edytowane przez Vataran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był by cud jak byś miał w kranie twardość węglanową 0...

Jak by faktycznie taka była to jesteś szczęściaż.

Sprawdz testami kropelkowymi, jak nie masz nigdzie dostępu czeka Cię kupno...

A jakie ryby, przy takich wartościach prawie wszystkie, troszkę obniżyć tylko pH i amazonka pełną gębą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie szukając akwarium-zestawu, warto przyjrzeć się używanym sprzedawanym na allegro tablicy itd, można wtedy kupić za niewielkie pieniądze, sprzęt dobrej klasy od pasjonata z przerobioną pokrywą dobrym kubełkiem i szafką, gotowce na allegro-nowe, z reguły dobre mają tylko szkło, zaś pokrywa na statecznikach magnetycznych długo nie posłuży(statecznik się nagrzewa i z czasem wytapia w mniejszym lub większym stopniu pokrywę).

 

Co ja mogę polecić:

 

Filtr- kubełek, polecam jbl, mam jeden prawie 10letni cp250 i działa bez zarzutu, mam też z nowszej serii e901 i tak samo wszystko w porządku, Eheim jak najbardziej-tylko wtedy wyższa cena.

 

Grzałka koło 100w starczy, ważne aby była markowa,może być tetry jagera, eheima.

 

Oświetlenie-pokrywa-wszystko zależy od tego jaki biotop, podejrzewam,że cw lub bw, oryginalne oświetlenie z pokrywy starczy w zupełności, z tym,że w przyszłości dobrze wywalić statecznik magnetyczny i zastąpić na elektroniczny, bo mniej się grzeje i nie wypali dziury w pokrywie.

 

Polecam zrobić część zakupów na allegro u sprawdzonych sprzedawców-zazwyczaj wychodzi sporo taniej, w tej kwocie myślę,że się zmieścisz, póżniej ewentualnie przerobisz sobie pokrywe/wymienisz statecznik, tak czy inaczej warto rozejrzeć się za używanymi zestawami, bo w tej cenie kupisz coś naprawdę dobrej klasy.

 

P.S.

Kwestie szafki pomijam, bo pewnie masz na czym postawić akwarium lub jesteś w stanie zrobić coś samemu małym kosztem, tym bardziej,że akwarium nie jest zbyt duże.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc, wstępnie wybrałem następujące produkty:
Akwarium http://allegro.pl/aqc169-akwarium-prostokatne-80x40x40-pokrywa-i4027670614.html

 

Filtr http://allegro.pl/filtr-jbl-cristalprofi-greenline-e901-gratisy-i3966499361.html?utm_source=archiwum_allegro&utm_medium=Offers&utm_campaign=Product&utm_term=Dom+i+Ogr%C3%B3d-5_Zwierz%C4%99ta-1528_Akwarystyka-1118_Filtry-90098_Zewn%C4%99trzne-90100

 

Grzałka http://allegro.pl/jbl-protemp-100w-grzalka-do-akwarium-i3964267697.html

 

maniek8855 wyjaśnij mi o co chodzi z tym statecznikiem magnetycznym. Rozumiem, że temperatura robi się za duża i po prostu wytapia dziurę w plastiku pokrywy. Ale jak to zmienić (i czy podaną prze zemnie pokrywę też trzeba) na elektroniczny i co gorsza jak to zrobić???
Pokarz może jakąś fotkę co to jest i jak wygląda przed i po zmianie.

Nie wiem jaki termometr- jakieś długości są, to bez różnicy czy większy lepiej mierzy???

 

Odnoście biotopu jaki bym chciał założyć to BIOTOP POŁUDNIOWEJ AMERYKI Z CLEAR WATER.

Dalej doradźcie jakie rośliny bym potrzebował??
Chciałbym jak najwięcej przedmiotów aranżacji typu korzenie,kamienie, podłoże itp poszukać samemu i przygotować aby akwarium było bardziej indywidualne.
Mam dostęp do firmy budowlanej gdzie mogę dostać przesiewany piasek rożnej granulacji, czy to się nada???
Dalej mam w okolicy las w którym mógłbym znaleźć różne korzenie, liście szyszki. Dominują tam sosny, ale jest też kilka akacji (głównie nad tym drzewem myślałem bo bardzo nietypowe korzenie i gałęzie, ale dużo kory) buków, topól, czeremch czy innych drzew. Jakie by się nadały?
Zastanawiam się nad kamieniami, w okolicy jest kilka firm produkujących nagrobki, czy taki surowiec będzie odpowiedni??? Może na jakimś składzie budowlanym bym poszperał...

Powiedzcie mi jednak ogólnie czy to się kalkuluje- szukać i przygotowywać wszystko, czy może pewnie kupić gotowe w sklepie akwarystycznym???
Nie wiem czy te korzenie się nie rozpadną lub zgniją w wodzie, a nieodpowiednie kamienie porosną szybko glonami lub zaszkodzą rybom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pokrywa na statecznikach magnetycznych długo nie posłuży(statecznik się nagrzewa i z czasem wytapia w mniejszym lub większym stopniu pokrywę).

Bardzo ciekawe informacje, mam pokrywę oryginalną z zatopionym statecznikiem magnetycznym od 7 lat, mało tego dołożyłem kolejny statecznik magnetyczny pod drugą świetlówkę i moja pokrywa ma się całkiem dobrze. Nie wiem gdzie zasłyszałeś takie bzdury, ale nie wprowadzaj ludzi w błąd i nie każ komuś na starcie wymieniać statecznika w pokrywie, który jest zalany i bez cięcia pokrywy się nie obejdzie. 

 

 

 

Nie wiem jaki termometr- jakieś długości są, to bez różnicy czy większy lepiej mierzy???

 

Kup zwykły termometr dobrej firmy i będzie dobrze mierzył.

 

Ponad to proponuję Ci jako podłoże piasek, jako dekoracje korzenie (możesz kupić) lub spreparować samemu znalezione w lesie czy na torfowiskach, korzenie koniecznie drzew liściastych (dąb, buk, olcha), podaruj sobie akację, bo jej korzenie mają specyficzny zapach i nie wiem czy coś dobrego z nich wyjdzie. Do tego łupiny kokosa, liście dębu lub ketapangu, szyszki olchy, w ilościach takich, żeby z zakładanego CW nie wyszło BW. Możesz je także wcześniej wygotować wtedy większość garbników zostanie w wodzie z gotowania i w akwarium nie będą tak barwić wody. Jeżeli chodzi o rośliny to przy standardowym oświetleniu z tego akwarium wybierz mniej wymagające z biotopu ameryki płd. typu żabienice (jest wiele rodzajów, ludwigia, bakopa, wąkrotka jakieś odmiany sagittarii, może pistia jako pływająca. Oczywiście najważniejsze to kup testy kropelkowe i podaj dokładne parametry wody, wtedy możemy rozmawiać o konkretach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Bardzo ciekawe informacje, mam pokrywę oryginalną z zatopionym statecznikiem magnetycznym od 7 lat, mało tego dołożyłem kolejny statecznik magnetyczny pod drugą świetlówkę i moja pokrywa ma się całkiem dobrze. Nie wiem gdzie zasłyszałeś takie bzdury, ale nie wprowadzaj ludzi w błąd i nie każ komuś na starcie wymieniać statecznika w pokrywie, który jest zalany i bez cięcia pokrywy się nie obejdzie."

 

Kolego, nie zasłyszałem nigdzie takich bzdur tylko u mnie miała miejsce taka sytuacja, że pokrywa się wytopiła, nie na wylot ale było kilka dziur po około 1cm, pokrywa się rozpadła po 6latach, być może statecznik był uszkodzony i przez to grzał się jeszcze bardziej, co nie zmienia faktu, że statecznik elektroniczny mniej się grzeje, nie wiem czy masz jakieś porównanie, nie każe wymieniać na starcie statecznika, nigdzie tego nie napisałem, ale oświetlenie na stateczniku elektronicznym i świetlówkach t5 jest nowocześniejsze, ale nie ma co się sprzeczać, bo kolega robi akwarium bw więc światło nie musi być mocne i nie ma sensu inwestować w światło.

 

Wracając do tematu akwarium, dekoracja korzenie itd, zrób jak napisał kolega Ultra. Mi osobiście taniej wyszło samemu spreparować korzenie ale ja mam ich dużo bo około 20kg, Tobie też wyjdzie na pewno taniej tylko musisz liczyć się z tym,że trzeba poświęcić sporo czasu na przygotowanie korzenia, jest sporo instrukcji jak należy to zrobić, najbardziej uciążliwe jest gotowanie w przypadku dużych korzeni, które nie mieszczą się do garnków. Korzenie mają być z takich drzew jak napisał Ultra, czyli z twardych drzew liściastych. Korzenie, które mają zostać spreparowane muszą być zdrowe w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra drodzy forumowicze,

jak zapowiadałem kupiłem testy kropelkowe (zdjęcia poniżej) i zbadałem moją wodę.
Oto testy którymi badałem wodę:

 

http://aquapond.cluster010.ovh.net/fotkiallegro/aquatest-phx2_kpl.png.jpg

 

http://www.web-fabryka.com/akwarystyka/zdjecia/a%20&%20p/zoolek/testy/gh-kh%20-%201.jpg

 

Tak więc, najpierw wykonałem badanie pH. 

Wynik: pH= 7,2-7,4 (nawet może 7,0-7,4)

 

Następnie wykonałem badanie GH.
Wynik: GH= 2-2,5.

 

Jako ostatnie zbadałem KH.

 

Wynik: KH= 0-0,5.

Przyznam, że porównując wyniki z niektórymi akwariami z forum to mocno się zdziwiłem, że mam takie dziwne wyniki.
Dodam, że testy na KH i GH wykonywałem w dwóch różnych wersjach.

Najpierw wykonałem  testy w wersji kiedy jednak kropla odpowiada jednemu stopniowi w skali niemieckiej.
Następnie aby uzyskać dokładniejsze wyniki, wiozłem zgodnie z zaleceniami producenta dwa razy więcej wody do testu tak aby jedna kropla odpowiadała 0,5 stopniowi.

Tak więc, komentujcie co to znaczy i do czego (jakie ryby i rośliny) moja woda się nadaje.

Będzie z tego coś akwarystycznego???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli faktycznie masz taką wodę w kranie, to woda godna pozazdroszczenia...

Praktycznie możesz mieć każdy biotop który tylko chcesz (taki który wymaga miękkiej wody).

Ameryka południowa stoi przed Tobą otworem tylko trochę torfu, żeby ją lekko zakwasić.

Naprawdę masz w czym wybierać i myślę, że żadnego problemu z dzikimi rybami byś nie miał (w utrzymaniu).

A co do czego to :

KH- 0 twardość węglanowa, zerowa

GH- 2 twardość ogólna ,   twardości masz naprawdę perfekcyjne, chciał bym mieć taką wodę. ;)

pH- 7 - 7,4 - woda obojętna lekko zasadowa (torf spokojnie ją zakwasi przy takich twardościach).

 

Co do obsady to najlepiej załóż temat w dziale z obsadami, tam dostaniesz lepsze rady i propozycje, tylko zaznacz, że chcesz mieć roślinniak i opisz akwa jak tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, bardzo mnie cieszy, że mam taką zaje^istą wodę. 

Napiszę teraz nad jakim sprzętem myślę:
Szkło- 128l z pokrywą, prostokątne

Filtr- JBL CRISTALPROFI GREENLINE e901

Grałka- JBL PROTEMP 100W
Termometr- jakiś...

Coś poprawić, zmienić, dorzucić???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się ten zestaw bardzo podoba, akwarium w ładnych proporcjach 80x40x40, filtr też bardzo dobry moim zdaniem, podejrzewam że ledwo go będzie słychać albo nawet i wcale, a seria CrystalProfi Greenline ciągnie tyle prądu co nic. Sam mam większy model e1501 i jest naprawdę bardzo dobry. Cieszy to, że wybrałeś prostokątne akwarium, jakoś nie trawię absolutnie przedniej szyby jajowatej, oglądanie takiego akwarium chyba musi męczyć oczy po dłuższym czasie. Ewentualnie mógłbyś kupić grzałkę Eheim-Jager. Są bezkonkurencyjne jeśli chodzi o trwałość, jakość wykonania i niezawodność działania. Wiem, bo taką posiadam;) Bardzo dobrze trzyma stałą temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie elementy, które wymieniłeś jak najbardziej w porządku, pozostanie Ci jeszcze pomyśleć nad jakąś podstawą i oświetleniem, możesz nawet zrezygnować z pokrywy, wtedy możesz dać dużo roślin pływających, które lepiej rosną w odkrytym akwarium, z tym,ze wtedy trzeba się liczyć z odparowywaniem wody i szybszym jej wychładzaniem. Grzałka jak kolega wyżej napisał, chociaż rzeczy z Jbla, które mam służą niezawodnie, jeśli różnica w cenie będzie spora możesz kupić grzałkę jbl lub tetry, a jeśli nie wielka Eheim-Jager i nie kombinować. Jeśli planujesz sam preparować korzenie możesz już zacząć to robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ewentualnie mógłbyś kupić grzałkę Eheim-Jager. Są bezkonkurencyjne jeśli chodzi o trwałość, jakość wykonania i niezawodność działania. Wiem, bo taką posiadam

Ale, że Jagery mają dłuższą obudowę to już kolega nie wspomniał.

 

Obydwie marki są konkurencyjne i ceny są identyczne. Więc nie ma co wdawać się w szczegóły, która firma lepsza. Obydwie można polecić.

Ja bym jednak wskazał i polecił JBL'a 150W długość obudowy - 27.5cm, porównując z Jagerem tej samej mocy długość - 34cm. Różnica w długości kilku cm jest jednak znaczna na korzyść JBL'a. Jager zawsze produkował takie długie torpedy. Krótszą grzałkę łatwiej ukryć. Pozatym doradzam 150W mocy bo każdy w domu ma inne warunki odnośnie temperatury w pomieszczeniu. Warto mieć zapas mocy i w razie "W" dogrzeje wodę szybciej do wymaganej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale, że Jagery mają dłuższą obudowę to już kolega nie wspomniał.

Akurat dla mnie najmniej ważne było to że akurat jedna grzałka jest 7cm dłuższa od drugiej;p Jeśli ustawi ją pionowo to mu będzie wszystko jedno czy ma 27,5cm czy 34cm. I tak i tak się zmieści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jager zmieści się pionowo pod warunkiem ile kg kolega zastosuje podłoża i na jaką grubość cm. Z tyłu warstwę podłoża robi się przeważnie wyższą aby uzyskać głębię zbiornika oraz aby rośliny ostatniego planu mogły się lepiej zakorzenić. Grzałki też przeważnie z tyłu się montuje i zasłania roślinami i dekoracjami.

 

OK ale nie będziemy się spierać o drobiazgi. Jager jest lepszy od JBL'a? Każdy ma własne zdanie. A to że dłuższa obudowa to niby lepiej grzeje od grzałki JBL'a? Wcale nie, po prostu te 150W rozchodzi się na większej powierzchni grzałki i tyle. Kolega i tak wybierze co mu tam bardziej będzie pasowało. Ja doradzam JBL'a 150W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...