Jump to content

Mały Heniek dywan - niedobory?

blixa
 Share

Recommended Posts

Mam następujący dylemat, będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś zechce mi doradzić:

Akwarium: 42 litry (kostka 35 cm)
Światło: Zetlight 1200 LED 16W - świecę 10 h 
Podłoże: ADA Amazonia new powder + special sand + wszystkie startowe dodatki
CO2 z butli
Temperatura: 24 st C
Filtr: Tetra Ex 600
Rośliny: Mały hemiantus, Eleocharis Acicularis, Echinodorus Tenellus.
Zwierzęta: brak
Woda: kran odstany + 10-20% osmozy

Akwarium zalane i posadzone rośliny: 20.01.2014

Parametry obecne:
Ph 6
KH 8
NO3 20
NO2 0,05
Fe 0

Nawozy: Potas ADA, Step 1, Green Bacter

Rośliny rozrastają się nieźle. Heńka muszę przycinać co kilka dni, ale w dywanie z Heńka jest kilka dziur takich po 1 cm średnicy i w tym miejscu roślina jest słabsza, przeźroczysta i ogólnie pada. Dziury te się nie powiększają, ale też nie zarastają świeżym heńkiem. Z wyjątkiem tych kilku miejsc reszta rośnie super.

Glony trochę atakują, ale je odsysam. Generalnie wysyp na ściankach akwarium zielonych kropek - ale kontrolowany, oraz nitki cienkie. Zdaję sobie sprawę, że akwarium jest świeże i cykl azotowy trwa, stabilizacji nie ma - więc nic z chemii na glony nie daję, tylko zabiegi pielęgnacyjne. Obecnie - od momentu pojawienia się glonów - podmieniam wodę co 3 dni około 30%. 

Pytanie moje - czy z racji braku właściwie żelaza w akwarium - przejść na STEP 2 ADA, czy może kupić ECA i podawać dalej STEP 1? Obawiam się trochę, że heniek potrzebuje żelaza i że te dziury jednak się rozszerzą na resztę dywanu.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Załączam zdjęcia

Pozdrawiam

post-18666-0-58083100-1393770324_thumb.jpg

post-18666-0-99615100-1393770475_thumb.jpg

post-18666-0-80545000-1393770485_thumb.jpg

1. Nieźle zagazowałeś co2 akwarium. Obniż kH do 5 i zmniejsz dawkowanie Co2. Przy kH=5 będziesz mieć lepsze rozpuszczanie co2 i będziesz go mniej zużywać aby osiągnąć lepszy efekt.

2. Dlaczego masz Fe=0mg/l ?

3.Pewnie Po4 także jest równe 0 ? 

Kupuj i rozrabiaj sole. 

1. Nieźle zagazowałeś co2 akwarium. Obniż kH do 5 i zmniejsz dawkowanie Co2. Przy kH=5 będziesz mieć lepsze rozpuszczanie co2 i będziesz go mniej zużywać aby osiągnąć lepszy efekt.

2. Dlaczego masz Fe=0mg/l ?

3.Pewnie Po4 także jest równe 0 ? 

Kupuj i rozrabiaj sole. 

Dzięki za informacje. Obniżę KH, faktycznie -  w ciągu ostatnich 10 dni jak podłączyłem butlę z CO2 spadło mi ph z 6,4 do 6.

Po4 zmierzyłem = 0,05 mg/l

Fe nie ma - bo doczytałem, że ADA Step 1 ma ilość żelaza ograniczoną do minimum - żeby glonów na starcie na aktywnym podłożu nie zapraszać.

Co do soli - nie zdecyduję się na to z powodu zbyt małej wiedzy chemicznej i braku czasu. Świadomie wybieram gotowe rozwiązania.

Dlatego moje pytanie brzmi, czy przesiadać się już na Step 2, czy kupić ECA koncentrat żelaza ? Czy te ubytki w heniu mogąć być spowodowane brakiem żelaza w wodzie?

I czy jak je dodam - to glony które narazie mam w szczątkowej formie - od razu nie rozkwitną?

pozdr 

Aha - i jeszcze ADA Amazonia chłonie fosfor, więc testy pewnie wiele nie powiedzą.

Edited by blixa

Po4 podbij do 1,5-2,0 mg/l lub no3 obniż do 10 a po4 daj 1,0. Podłoże chłonie fosfor, więc lejesz w ciemno trochę. 

Dzięki za pomoc. Wyrównam ten fosfor. Co do żelaza, to kupię ECA albo Karel Rataj Fe. Z Step 2 jeszcze poczekam.

Nie wiem czy dasz radę. Bo podłoże będzie chłonąć i ciągle będzie 0.

Będę dolewał systematycznie co tydzień taką samą dawkę i rośliny będą podłoża chłonąć. Zacznę od mini dawek i obserwacji roślin.

Przecież nie będzie lał kosmicznych ilości. Z reguły po podaniu po4 już na drugi dzień jest 0.

Na razie daję mini ilości PO4, już wczoraj zauważyłem. że glony zareagowały radością na fosforany. Więc wieczorem podmiana wody - odessanie glonów. Dałem też wieczorem żelazo - żeby do 0,1 m/l powoli dojść.