Skocz do zawartości

[25L] Roślinne Krewetkarium


Nemo7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium: 25L 40x25x25, działa mniej więcej od 01.07.2013r.
Oświetlenie:
- od 01.07.13r. była świetlówka kompaktowa Osram świderek 11W 6500K - obecnie zlikwidowana
- od 25.01.2014r. lampa LED DIY o mocy 27W, ale skręcona na jakieś 70%

  http://oi58.tinypic.com/2vl5fsw.jpghttp://www31.speedyshare.com/65yUn/download/IMG-8818.JPG
(świece od 11-21)
Filtr: Aqua Szut
Grzałka: ELite 50W z termostatem
Podłoże: Aqua Art Substrate II
Nawożenie: Aqua Art. Carbo, Classic, Ferro, K+, Macro Red powoli przechodze na sole
Co2:

- 18.01.14r. - 07.03.14r. - bimbrownia

- 07.03.14r. - butla
Roślinki:
- Mały Heniek
- Duży Heniek
- Wgłębka wodna
- Żabienica
- Staurogyne 

- Hydrocotyle
Obsada:
- Red Cherry od 15szt

- Otoski 4szt..
- Razbora Plamista 4szt. - na wydaniu

- Hellena

 

Parametry z 20.02.2014r.
PH: 6,6
GH 20
KH: 6
NO2: zawsze było <0,01 teraz jest 0,05

 

Parametry z 27.02.2014r.

PH: 6,2 - spadek jest skutkiem nie wyłączania bimbrowni na noc

GH: 19

KH: 5

NO2: 0,025 - powoli spada, a wzrost w ostatnim czasie to konsekwencje wymiany gąbki na nową

 

W planach mam doprowadzić do całkowitego zarośnięcia akwarium, nie wiem czy mi się to uda bo ciągle mam problemy z Małym Heńkiem, którego liście żółkną i brązowieją. Przypuszczam że to skutek wymiany gąbki co jak wcześniej pisałem spowodowało wzrost No2, tak przypuszczam bo oba fakty były w tym samym czasie.

Tak to wygląda: http://oi59.tinypic.com/ehezaq.jpg

Jutro jade zaopatrzyć się w jakieś dodatkowe testy, prawdopodobnie wezmę NO3 i PO4.

 

Akwarium po niecałych 6 miesiącach

18.01.2014r.

2rny34j.jpg

 

20.02.2014r. 4 tygodnie działania Bimbrowni oraz 3 tygodnie nowego oświetlenia. Od razu widać zmiany głównie po Wgłębce oraz Heńku.

20zzqll.jpg

 

28.02.2014r. - taki układ roślin już zostanie jedynie dodam jeszcze Hydrocotyle Japan jako wypełnienie za kamień z Wgłębką po prawej stronie

5cd455.jpg

Troche rozmyte ale coś tam widać.

2ynmf0k.jpg

 

Krewetka na Heńku

2v1vng8.jpg


 

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem kolego, od początku roku próbowałem coś z tym zrobić. Najpierw filtrowałem wodę takim czajniczkiem http://znam.to/userfiles/R/083/R083-6548232.jpg z wkładem węglowym który obniżał GH z 20 na 7. Taką zmiękczoną wodę używałem do podmian średnio co 10 dni przez miesiąc. Efekt, po trzech podmianach twardość spadła zaledwie o 1 stopień. Kolejno chciałem spróbować z wodą destylowaną. Jednak wymieniałem roślinki przy czym obruszałem podłoże, wymieniłem też gąbkę w filtrze bo po prostu zapchała się kompletnie. To zachwiało równowagą w akwarium i spowodowało wysyp krasnorostów, a następnie zielenic nie chciałem destylowaną wodą jeszcze dokładać do pieca bo nie wiedziałem jak na to akwarium zareaguje. Myślę czy by nie wrócić do tego pomysłu i mieszać 2,5L destylowanej z taką samą ilością kranówki.

Edytowane przez Nemo7
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że światło nie jest na 100% (27W). Diody mogą pracować na max 700mA, ale są skręcone do 450mA mam regulacje na zasilaczu. Licząc +/- to działają na 65-70% swojej maksymalnej mocy.

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość karpiowatych nie znosi mocnego światła, szczególnie borarasy które żyją na bagnach gdzie nie dokucza im słońce zbyt. Chodzi mi o to 11W, to i tak jest sporo dla nich jak na taki mały zbiornik. Ja bym na Twoim miejscu został przy bezkręgowcach. Nie pogodzisz zbyt Borarasów-twardość 0-6 z krewetkami które potrzebują większych wartości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest w ich opisach o tym silnym oświetleniu, a czytałem opis kilka razy i jakoś nie skupiłem się na tym silnym oświetleniu. Bardziej na parametrach samej wody. Postaram się znalaźć im jakiś domek.

 

 

Etid: 20:53

Z ciekawości sprawdziłęm parametry kranówki:

PH: 7,5 miesiąc temu sprawdzałem było 8

GH: 19

KH: 10

NO2: 0,025

NO3: 10

PO4: <0,02

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj uruchomiłem zestaw Co2, na chwile obecną mam mieszane uczucia. Denerwujące jest regulowanie dławikiem, a podobno posiadam jeden z bardziej precyzyjnych. Dyfuzor przepuszcza bąbelki między szkłem, a spiekiem. Dostałem w zestawie szklaną rureczkę w kształcie  litery "U" no i oczywiście ją zdewastowałem. :)

Jednak są i plusy, pomimo pracy Co2 przez 24H poziom PH wzrósł do 6,6 a odczynnik w końcu jest zielonkawy. Przy bimbrowni pracującej 24H, PH oscylowało w granicach 6,0-6,2. Zmierzyłem jeszcze KH-5/6, czyli praktycznie jest w optymalnej normie według tabeli.

 

Na chwile obecną roslinki, są w coraz gorszym stanie. Dziś zrobiłem preparat z Fosforem KH2PO4 według kalkulatora Zulixa, od jutra zaczynam dozować 3 ml dziennie. Przypominam jeszcze że moje Razbory Plamiste szukają domku. :)

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj druga doba działania butli. PH wynosi 7, KH 5 czyli za bardzo przykręciłem ponieważ wychodzi około 15ppm (mierzyłem stoperem bąbelki i było w granicach 1b/0,90-1,05 sekundy, zwiększyłem do 1b/0,45-0,65 sekundy)

 

Dzisiaj pierwszy raz podawałem roztwór z soli na fosforany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeci dzień z działania zestawu Co2. Parametry mierzone około 3h po wyłączeniu światła PH - 6.4, KH - 5, wychodzi około 60ppm Co2. Na razie nie zmniejszam Co2 ponieważ nie wiem czy nie podskoczyło ponieważ światło nie świeciło ponad trzy godziny. Jutro kolejny raz sprawdzę parametry z tym że w ciągu dnia.

 

Druga doba powoli mija od podania Fosforu, u roslinek nie widac żadnej poprawy pojawiają się zielenice, Staurogyne się coraz bardziej rozpada, a Mały Heniek podupada na zdrowiu. Na Żabeincy widać szkielecik liścia w kolorach czerwonych czy to jedna z oznak niedoboru Fosforu ?!

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czwart dzień działania zestawu Co2 oraz trzecia dobra od podania PO4. Parametry mierzone po około 7 godzinach od włączenia się oświetlenia. Zmierzyłem tym razem wszystko do czego posiadałem testy.

PH - 6,6

GH - 19

KH - 5

NO2 - <0,01 - 0,025

NO3 - 20

PO4 - 0,1

Co2 - 37,7 ppm - według tabeli

 

Dziwnie sprawa wygląda z NO2 i nie wiem czy to nie to rujnuje mi roslin w akwarium. Bo od kiedy wymieniłem gąbke ten pierwiastek jest obecny w akwarium i mam problemy  z zielenicami, krasnorostami, teraz Staurogyne gubi liście, a Mały Heniek zmarniał i niektóre liście żółkną. Podmiany prwdopodobnie opóźniają jego wyzerowanie, a ostatnio też dość często zdarzało mi się robić podmiany i nie wiem czy nie przesadziłem.

PO4 - w końcu drgnęło. Cztery dni wcześniej napewno odczyn był biały dzisiaj lekko niebieskawy co odpowiadało 0,1. Dawkując dalej w taki sposób PO4 po tygodniu będzie około 0,2 lub 0,3. No i oczywiście krasnorosty od razu wyskoczyły na Żabienicy.

NO3 - ciągle bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę będę przycinał Wgłębke, jeżeli ktoś by chciał to zapraszam na PW.

 

Dziś tylko obserwacje zbiornika i fotka całości.

Kostka z tyłu tylko chwilowo ponieważ spiek poszedł na gwarancji do wymiany.

 

29maeqx.jpg

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wczoraj wspomniałem dyfuzor odesłany, a na to miejsce dałem kostkę. Dziś rano przed wyjściem do pracy patrzę kostka nie działa puszcza bąble bokiem w całości. No to szybko podmieniłem na inną i lekko podkręciłem dławik bo nic nie leciało poobserwowałem i mykłem do pracy. Wracam 80% obsady fikła, uratowałem 3 razbory i kilka krewetek. Jestem załamany tyle czasu, uwagi, pieniędzy poświęconych i wszystko na nic.

Sprawdziłem jeszcze parametry.

PH - 6

KH - 5

No3 - 20

Co2 wychodzi aż 180 ! :(

 

Czym więcej uwagi poświęcam ustabilizowaniu zbiornika tym bardziej wszystko jest rozhuśtane. Jednak nie popuszcze w sobotę jadę po testy na K, Fe i Mg. Sole do nawożenia już zamówiłem. Mam tylko nadzieje, że to się da jeszcze odratować.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIEŃ 256

 

Relację zacznę od podania parametrów wody:

 

PH - 6,5

GH - 19

KH - 8

NO2 - 0,05

NO3 - 30

PO4 - 0,1

CO2 - 75

 

Dzisiaj minął tydzień od pierwszego podawania soli KH2PO4. Pierwszy pomiar zrobiłem po trzech, dniach drugi po tygodniu. Od momentu pierwszego zaaplikowania soli testy wykazują ten sam wynik, czyli PO4 - 0,1. Od jutra podwajam tygodniową dawkę, ponieważ widzę pozytywną reakcję roślin. Zaczęły w końcu puszczać nowe pędy i lepiej fotosyntezować.

CO2 przekracza właściwy poziom o dwa i pół raza. Jednak obserwując obsadę jest narazie ok, nie chce ruszać aby znowu nic nie zagazować. Przyjdzie spiek to będę mógł lepiej to wyregulować.

Martwi mnie natomiast stale utrzymujący się podwyższony poziom NO2. Co prawda wymieniłem pod koniec stycznia gąbkę na nową, ale to juz dawno powinno się wyzerować. Jutro kupię nowe strzykawki, a flakoniki wypłukam destylką i zobacze czy to coś zmieni. Jak nie to będe musiał myśleć o lepszym filtrze.

 

Hydrocotyle dobrze się trzyma bo jest od ponad tygodnia w zbiorniku.

 

4pyxl1.jpg
 

 

Staurogyne natomiast ma się gorzej co widać na zdjęciu.

 

33z4m6p.jpg
 

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień 258

 

Zaopatrzyłem się dzisiaj w test Fe z JBL oraz Indykator CO2.  Od razu zabrałem się za pomiary.

Żelazo wydaje mi się że jest najbliższe 1,0. Indykator jest od 30minut w zbiorniku więc za wczas na jakiekolwiek interpretacje.

Co do NO2, które stale utrzymuje się na poziomie 0,05 to wypłukanie wodą destylowaną flakoników oraz użycie nowej strzykawki nic nie dało. Definitywnie jest coś nie tak z filtracją w zbiorniku.

 

3515phk.jpg

Wgłębka po mocnej przycince. 

 

10pa6ah.jpg

 

Ten koleżka traktuje Wgłębke jak Błazenek Ukwiał. Wpływa w niego i krąży dookoła kamienia. Jak tylko inny osobnik się zbliży to go przegania na drugą strone akwarium oraz mocno napina i wachluje ogonem. No chyba że to koleżanka z kolejnego zdjęcia to sie o nią ociera.   :D

 

2uhc0ox.jpg
 

9bdjs8.jpg

 

 

Nie mam szczęścia do dyfuzorów. Najpierw w bimbrowni miałem dwie kostki które ciągle się psuły. Potem kupiłem wadliwy spiek. Dziś nie wytrzymałem obciąłem kostkę nożem do tapet i objechałem papierem ściernym. Efekt - bąbelki lecą niesamowicie małe. Nie spodziewałem się tego dlatego wsadziłem takiego kikuta i nawet nie skróciłem strzykawki. Nawet musiałem zmniejszyć dozowanie CO2 z 2 bąbli na sekundę, na 1 bąbla na 2,5 sekundy bo bym udusił zwierzaki.
Polecam tani i rewelacyjny sposób.

 

2v9or9i.jpg

Edytowane przez Nemo7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień 265

 

f2rp7n.jpg

 

W ostatnim tygodniu w akwarium nastąpiły mniejsze i większe zmiany, jednak większość moim zdaniem na plus. 

Drobne zmieny zrobiłem w naworzeniu. Przedewszystkim odstawiłem żelazo w formie preparatu Aqua Art Ferro+, którego było dużo za dużo.  Pomimo tego na razie dalej jest na poziomie 1 jednak minimalnie spadło. Co prawda podaje go z Aqua Art Classic, ale nie wiadomo w jakich dawkach.

W zeszły piątek zwiększyłem dawkę fosforu i obecnie podaję 0,335mg/l dziennie + w preparacie Aqua Art Macro Red. Jednak już wiem, że muszę minimalnie przychamować.

Doszły do mnie w końcu sole K2SO4, KNO3, MgSO4x7H2O tak że Macro Red też pójdzie do szafki.

 

Poniżej tabela z zestawieniem parametrów wody z ostatniego miesiąca.

245lhy9.jpg

 

Powyższe zmiany spowodowały zachamowanie glonów oraz wystrzelenie roślin wystarczy porównać zdjęcia z przed tygodnia i dziś. W walce z glonami pomogło mi jeszcze czterech małych łasuchów, mianowicie Otoski w liczbie 4. Niestety najbardziej aktywne są w nocy, co mnie bardzo smuci bo to moja ulubiona rybka. Wiem że z pojemnością dla nich idę po bandzie, ale w obecnym stanie mają przyzwoite warunki.

 

 

23hlsts.jpg

 

Najważniejsza zmiana nastąpiła w filtracji. Aquael Pat Mini poszedł do szafki, a jego miejsce zajęła bardzo dobra kaskada HBL-501. Upchałem tam gąbkę która funkcjonowała w poprzednim filtrze, dodatkowo dałem tyle ceramiki ile się dało, troszeczkę szarej gabki po lewej dla wymuszenia przepływu wody do drugiej komory oraz włuknina dla wyłapania drobnych paprochów. Troszkę się boje dojrzewania nowych wkładów filtracyjnych, ale trzeba zaryzykować.

 

2eec7md.jpg

 

Staurogyne troche lepiej niż ostatnio futerko na liściach minimalnie zeszło.

 

dxd2yw.jpg

 

14jrl1y.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzień 287

 

Postrzelałem troszkę fotek i porobiłem testy przed oporządzeniem akwarium.

 

Razborki przeniosłem do kostki, a na ich miejsce przyszedł Edlerek. Trzy Otoski maja ikrę i to coraz większą, niestety samiec coś leniwy nic nie działa. :D Mam nadzieję że woda RO, którą od tej pory będę używał bardziej zachęci rybki do tarła. RO kupiłem ze względu na wysokie GH oraz plany na przyszłość najbliższe to hodowanie Crystal Red.

Obecne krewetki niestety dostały w kość bardziej niż myślałem podczas zagazowania akwarium z przed miesiąca. Od tamtej pory co kilka dni znajduje w akwarium martwą krewetkę. Duża ich część zrobiła się apatyczna i ciągle stoi w bezruchu. Razborki dużo lepiej to zniosły, skrzela wruciły im do normy u samców widać walke o rewiry i niesamowice intensywne kolory, a u samiczek brzuszki prawdopodobnie z ikrą.

 

Nowy filtr nie hałasuje w ogóle go nie słychać, jednak aby to osiągnąć musiałem dbrze ustawić rurkę zaciągającą wodę.

Sprawdziłem też jak akwarium wygląda z czarnym i niebieskim tłem, a na trzecim zdjęciu akwarium bez tła ale z uporzadkowanymi kablami.

 

 

10p7vpk.jpg

 

2dkxptt.jpg

 

2mgwar6.jpg

 

wc0b6a.jpg

 

2j315c3.jpg

 

maaz4y.jpg
 

2j5h2li.jpg

 

euetsx.jpg

Edytowane przez Nemo7
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Zdecydowanie tło nr 1 :) czyli czarne :) Mam pytanie... mianowicie gdzieś przewinęło mi się że dozujesz Co2 z butli 24/h. W jakich dawkach? Będę miała 54litrowe akwarium, głównie z krewetkami RD (bardzo dużo malusich kreweci), Prystelkami i Danio Pręgowanymi i zastanawiam się nad dozowaniem... nie będę miała elektrozaworu, więc będę chciała delikatnie dozować cały czas. Czekam na info....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie tło nr 1 :) czyli czarne :) Mam pytanie... mianowicie gdzieś przewinęło mi się że dozujesz Co2 z butli 24/h. W jakich dawkach? Będę miała 54litrowe akwarium, głównie z krewetkami RD (bardzo dużo malusich kreweci), Prystelkami i Danio Pręgowanymi i zastanawiam się nad dozowaniem... nie będę miała elektrozaworu, więc będę chciała delikatnie dozować cały czas. Czekam na info....

Dozowałem co2 z butli 24/24 do akwarium 30L z krewetkami i  gupikami  w ilości 2-3b/s  z tym ze miałem zbiornik mocno zarośnięty  mały henio,rotala,ludwigia ,mech  3 rodzaje  i żadnych skutków ubocznych nie było .

Dozując co2   tylko w godzinach świecenia (1 h przed zapalaniem światła wyłącz. 1h przed zgaszeniem światła) miałem spore skoki  ph przez noc .W dzień dozując  co2 ph ~ 6,5 w nocy bez dozowania 7,5-7,8  mierzone stałym testem JBL oraz kropelkami zoolek (ph).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...