Jump to content

Zdychające kiryski - przyczyna nieznana.


Limak86
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Opiszę najpierw akwa (żeby nie trzeba było zerkać do tematu z moim akwa):

 

1. Litraż zbiornika.  160L
2. Kiedy został założony / czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb.  Połowa grudnia 2013, dojrzewał prawie 4 tyg. oczywiście bez ryb
3. Rodzaj i model filtra / czy jest włączony cały czas.  JBL e 900 (ceramika, gąbka, wata)
4. Gatunki i ilość ryb.

Ap. borelli 2x2

Bystrzyki amandy ok 30-35

Otosek przyujściowy  8

Kirysek spiżowy albinos - obecnie 3 sztuki
5. Ilość i rodzaj roślin.

nurzaniec, żabienice, duży heniek, rogatek, pistia
6. Inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp. grzałka 50W (rzadko się włącza więc wystarcza do utrzymania temp), brak CO2, brak napowietrzania(napowietrzam tylko przy leczeniu ospy)
7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp. pokarmy płatkowy i granulat, tabletki sera dla przydennych, ostatnio też z żywych wazonkowca. Nawozy z serii WaterBoost.
8. Parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.).

NO3 - 10-25 (trudno dopasować kolor, ale bliżej 10, po kuracji ospy bliżej 25)

NO2 - 0

pH - 6,8

GH i KH - z 10 i 6

Cl - 0
9. Temperatura w zbiorniku. 25-260C (podczas kuracji ichtio green na ospę było 29)
10. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra).

Podmiany co tydzień ok 20% RO-kranówka 1:1, odmulanie pobieżne-mało zanieczyszczeń, filtr kubełkowy więc nie czyszczony do tej pory z braku konieczności.
11. Problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane).
12. Zdjęcie chorej rybki.

13. Zdjęcie zbiornika.

 

Problem wygląda tak:

Kiryski były jako pierwsze wpuszczono po dojrzeniu zbiornika - było ich 8.

Pierwszy padł następnego dnia - pewnie był słaby i nie przeżył aklimatyzacji.

Kolejne 2 kiryski padły jakieś 2-3 tyg później w trakcie kuracji na ospę jaką przechodziły bystrzyki. Znalazłem je po nocy przy powierzchni z mocno ciemnymi brzuchami. Trzeci kirys był już słaby, pływał przy powierzchni ale nie zabiłem go i jakoś wyszedł z tego. (zostało więc 5 kirysków)

Po ok 2 tyg po 1 ospie przyszła kolejna - tym razem dotknęła otoska ( :/ ), pod koniec kuracji padł 1 kirysek. Wczoraj padł kolejny (czyli ok tygodnia po poprzednim). Dziś rano widziałem, że następny już pływa przy powierzchnia na boku i ledwo dyszy.

Nie ma specjalnych objawów chorobowych. Wydają się troszkę apatyczne, mały ruchliwe i nie rzucają się na jedzenie jak wcześniej. Te osobniki które padły miały chyba powiększony brzuch (chociaż to może wynikać z leżenia zdechłego przez te kilka godzin w nocy zanim je dostrzegałem). Te ich brzuchy/wnętrzności są jakieś ciemne. Mam czasem wrażenie, że one w ogóle miewają jakieś ciemne rzeczy w żołądkach (przecież chyba nie zjadają piasku - który jest właśnie ciemny).

Nie mam pojęcia co się dzieje z tymi kirysami...

Inne gatunki żyją dobrze, nie ma z nimi takich problemów. Parametry są w normie (NO3 mogłyby być niższe, ale nadal są w dopuszczalnej normie). Jedyna "niewłaściwość" jaka jest, to to że mam drobny ciemny żwir/piasek a nie normalny piasek kwarcowy - ale czy to by była przyczyna tych zgonów? Bardzo często ludzie trzymają kirysy na żwirowych podłożach i nie występują takie akcje jak u mnie...

Link to comment
Share on other sites

Ja też trzymam kiryski pandy, lamparcie i pigmeja na żwirku i jest ok'y. Pandy 11 szt. nawet się rozmnożyły mają juź ponad 2 lata. W tym czasie jedna padła, ale to normalka. 1 pigmej otrzymany z likwidacji zbiorniaka też ma 2 lata. Lamparcie mają 4 miesiące chyba też jest ich 10 szt. Myślę że lekarstwo im zaszkodziło. Przeczytałem Twojego posta i nie wiem czym leczyłeś tą ospę.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Przeczytałem Twojego posta i nie wiem czym leczyłeś tą ospę

Leczyłem Green Ichtio Zooleka, dawki zgodnie z zaleceniami.

Też łączyłem te zgony z kuracjami na ospę, ale z drugiej strony czemu tylko kiryski (które są uważane za odporne rybska) padły ofiarami?

Link to comment
Share on other sites

Każde ryby źle znosza chemię i nie zależy to tylko od gatunku, jeśli miałeś słabe, źle odżywione kirysy to mogły nie przetrwać kuracji. Jeśli masz JBLa to skieruj wylot wody tak aby poruszął taflą, napowietrzysz wtedy mocniej wodę. A ten żwirek nie jest ostry? Kirysy trzyma sie w piasku bo to ryby denne, lubią kopać w podłożu i łatwo mogą się pokaleczyć. Skoro po jednej kuracji na ospę tak szybko przyszła druga to znaczy,że pierwsze leczenie nie przyniosło rezultatu, musi coś być nie tak. Poszukaj przyczyny tej ospy,rozwojowi kulerzęska sprzyja zła jakość wody, atakuje ryby zestresowane i słabe. Nie znam tego leku, z tego typu stosuje tylko CMF, który mnie do tej pory nie zawiódł jeśłl chodzi o tego typu dezynfekcję. Pamiętaj żeby nie stosować kilku leków na raz. Jeśli coś wskazuje na to,że Twoje ryby są podatne na chemię to po takiej kuracji możesz zastosować aktywny węgiel , który pozbędzie się jej z wody-wsyp trochę na dolny koszyk filtra. Po kilku dniach go koniecznie wyjmij bo Ci wyjałowi wodę w składniki odżywcze dla roślin i zaczną padać. Jak test na po4?

 

P.S. Borelli zaleca się trzymać w pojedyńczych parach, samce mogą być wobec siebie agresywne, będą walczyć o samice.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Jak test na po4?

Nie mam testu na PO4, nigdy nie był konieczny.

 

 

 

P.S. Borelli zaleca się trzymać w pojedyńczych parach, samce mogą być wobec siebie agresywne, będą walczyć o samice.

Przed zakupem konsultowałem się z osobami obeznanymi w Apisto, także na tym forum i wskazanie było takie, że spokojnie 2 pary można trzymać. Większy samiec faktycznie czasem pogoni mniejszego z okolic swojego kokosa, ale nic poza tym. Nie widzę ryzyka. (ale dzięki za czujność ;) )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...