Jump to content

Jakie to glony i jak się ich pozbyć?

fishday
 Share

Recommended Posts

Witam, mam problem z glonami. Widoczne na zdjęciach. Proszę o identyfikacje. Poniżej napisałam kilka informacji o akwarium.

Ok 40l( wys.30cm,szer.23cm,dł.60cm).W akwarium mam 2x neon innesa, 1x żałobniczka, 1x kierniooczek kuhla, 2x jakieś glonojady(niestety nie znam nazwy), 1x miedzik. Oświetlenie 15 W(Power glo) - świece 10godzin. Podłoże żwirek. Rośliny-Anubias barteri nana i Cryptocoryne pontederiifolia. 

post-11048-0-22304400-1393354150_thumb.jpg

post-11048-0-73702200-1393354197_thumb.jpg

post-11048-0-00194300-1393354371_thumb.jpg

Zdjęcia nie są wyraźne-czy one mają takie jakby pędzelki i trudno je mechanicznie usunąć? Jeśli tak to krasnorosty. Napisz coś więcej o parametrach wody i nawożeniu. Jak często podmieniasz wodę? Kiedy akwarium zostało założone? Jaki filtr?  W ogóle sporo masz do poprawy, a ta obsada totalnie nieprzemyślana. Miedziki, neony i cierniooczki to ryby stadne Dla żałobniczki i glonojadów za małe akwarium. Żadne z tych ryb dobrze się u Ciebie nie będzie czuło, powinnaś pocztać trochę przed zakupem.

Miałem to kiedyś, jest to odmiana jakichś krasnorostów słodkowodnych. Ciężko się tego pozbyć jak się dopiero pojawia, a u Ciebie jest już dobrze  rozwinięte. Najlepiej wyjąć rośliny z akwa i zrobić im 7 dniową kąpiel w jakimś środku glonobójczym i w tym czasie dobrze umyć akwarium. Jeśli to nie pomoże, to najlepiej ściąć wszystkie liście. :-(

Oświetlenie 15 W(Power glo)

Do wymiany 18000 K to za dużo dla roślin, kup 6500 K.

Bąbelki wylatują z akwa, kolorowy żwir i część obsady też.

Zostawiasz tylko te ryby, które są odpowiednie dla Twojego litrażu i Twoja woda spełnia ich wymagania.

Najlepiej wyjąć rośliny z akwa i zrobić im 7 dniową kąpiel w jakimś środku glonobójczym i w tym czasie dobrze umyć akwarium.

Najlepiej to Ty weź się za poszerzanie własnej wiedzy, a dopiero potem doradzaj. Za pisanie głupot też są nagrody.

Fishday, po roślinach widać że równowaga biologiczna leży. Zdjęcie miedzika również dowodzi tragedii. Powiem Ci tak: łatwiej Ci będzie akwarium założyć od nowa. Tym razem jednak pójdź w rośliny szybkorosnące, bo te co masz po prostu nie nadążają z przemiałem produktów przemiany materii.

Sprawdź pH, GH i KH wody. Opisz dokładnie sprzęt.

Właśnie tak jak pisze Sverting dobrze by było zrobić restart akwarium i kupić szybko rosnące rośliny np. Kryptokoryna (polecam :razz:) bo te glony z tego co wiem i czytałem są charakterystyczne dla roślin wolno rosnących, którymi właśnie są anubiasy :-( 

No wiesz Mapet miałem te glony i to co zrobiłem pomogło a roślinki przeszły do bez problemów. :ugeek:

A krasnorosty zapewne po pewnym czasie wróciły i Ty znów wszytsko wymyłeś zamiast zlikwidować przyczynę a nie tylko skutki...

bo te glony z tego co wiem i czytałem są charakterystyczne dla roślin wolno rosnących, którymi właśnie są anubiasy :-(

I to jest właśnie kolejna bzdura szerzona przez Ciebie. Krasnorosty są charakterystyczne dla akwarii w których jest nagromadzone DOC, za mocny prąd wody i jeszcze parę innych powodów przez które mogą występować. Kolejny taki post nagrodzę...

Można mieć ładne anubiasy tylko trzeba dbać o akwarium i zoptymalizować wszystko odpowiednio, zaczynając od oświetlenia poprzez filtrację, kończąc na podłożu i obsadzie. Tutaj 80 % tego jest zawalone...

Podłoże i tak do wymiany więc tutaj bez restartu się nie obejdzie...

Dla twojej wiadomości glony już nie wróciły, a jak ty uważasz że Anubias to szybko rosnąca roślina to ci serdeczne gratuluje.

:ugeek:

Tak jak obiecałem, następnym razem pomyśl, zanim coś napiszesz. Pisać aby pisać każdy potrafi ale na tym forum miejsca dla takich użytkowników nie ma. Bonus. Mapet

Koledze Mapetowi chodziło o to, że krasnale nie mają nic wspólnego z roślinami (szybko czy wolno rosnącymi-bez znacznia). Pojawiają się na wszystkim, nawet na szybach akwarium.

Zachęcam do poczytania http://forum.superakwarium.pl/topic/16064-poradnik-zwalczania-glonów/

Mnie się krasnale przyczepiły korzenia na którym był dorodny mech więc odpadało czyszczenie mechaniczne. Pomogło "ostrzykiwanie" ich Easy Carbo, które i tak codziennie podaje. Wyłączałam filtr i lałam na nie carbo - na mój litraż i ilość roślin tylko max 2 ml dziennie więc nie można było jakoś poszaleć ale kilka dni i krasnorosty w miejscach gdzie były ostrzykiwane zrobiły się prawie białe i odpadały.Mech się ładnie w tych miejscach odrodził, a dodatkowo carbo zlikwidowało też nitkowate które gdzie niegdzie się w mchu też zalęgły. Najlepiej robić to podczas karmienia bo wtedy filtr dłużej jest wyłączony-chodzi o to aby potraktować je możliwie jak największym stężeniem carbo. Ostrzegam jednak przed zastosowaniem zbyt dużych ilosci carbo-lejemy tak jak zawsze tyle, że na krasnale. U mnie był to jedyny sposób bo wszystkie inne przyczyny (łącznie ze stosunkiem azotanów do fosforanów i pozostałymi parametrami wody) wyelimonowałam i wzrost krasnali się zastrzymał-chodziło tylko o usunięcie tych które już były, a mechanicznie nie mogłam ze wzglęu na mech, którego nie chciałam uszkodzić.

Edited by V_i

Witam, przepraszam za nieobecność ale wylądowałam w szpitalu.

Wiec tak:

1.Kiedy akwarium zostało zalane. Około 3 lata temu

2.Litraż i wymiary akwarium około 40l. 23x60x30

[b]3.Jakie jest oświetlenie 15 W(Power glo)

[b]4.Jak długo świecisz (ile godzin10 godzin

[b]5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa żwir

[b]6.Filtracja  FAN FILTER FAN-1 plus

[b]7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) ogólny

[b]8.Ozdoby (jakie)auto bodajże plastik

[b]9.Rośliny (ile,jakie-Anubias barteri nana i Cryptocoryne pontederiifolia. 

[b]10.Ryby - obsada (jw.) 2x neon innesa, 1x żałobniczka, 1x kierniooczek kuhla, 2x jakieś glonojady(niestety nie znam nazwy), 1x miedzik. 

[b]11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?) okolo 30%, raz na dwa tygodnie

[b]12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? nie stosuje

[b]13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?) nie

[b]14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -[/bpH-5, gH-6

[b]15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik raczej nie

[b]16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? dwa razy dziennie małe ilości, zjadają szybko resztkami zajmują się glonojady.

[b]17.Fotka całego zbiornika i fotka detali jw.

[b]Opis problemu glony jak na zdjęciach wyżej.

Jakie jest oświetlenie 15 W(Power glo)

Zmień na jakąś o barwie 6500 K, 18000 K to za dużo dla roślin.

Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa żwir

Cryptocorynie kuli gliniano-torfowe pod korzenie.

Ozdoby (jakie)auto bodajże plastik

Niestety, ale z tym samochodzikiem się pożegnamy.

.Ryby - obsada (jw.)

Obsada do zmiany, akwarium przerybione, te ryby nie mają u Ciebie odpowiednich warunków.

.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?) okolo 30%, raz na dwa tygodnie

Mało, 20 % raz w tygodniu.

dwa razy dziennie małe ilości, zjadają szybko resztkami zajmują się glonojady.

Raz dziennie im wystarczy.