Skocz do zawartości

Pomoc przy wynikach testów wody


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Myślałem że mam ceramikę w tym filtrze a w nim jest standardowo zeolit.

1.W sumie do czego on jest?

2.Rozumiem żeby dokupić ceramikę i wywalić zeolit?

3. Czy ceramika ma jakieś swoje rodzaje typu np. BIO czy coś innego czy mogę jakąś najzwyklejszą?

 

Wszystko mam naszykowane już tzn docięte i podłączone do kubełka, a chce podłączyć do akwa mój nowy filterek jutro.  

 

Wodę podmieniałem 50%, jutro chce wystartować moje multikani 800.

Co chodzi o wewnętrzny filtr to od razu go wyjąć z akwa? Chce z niego (wewnętrznego) gąbkę na ssanie założyć do 800tki czy jest sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zeolit mogę wyrzucić? Bo gdzieś wyczytałem że to na redukcje azotu, ale w sumie redukcje można zrobić poprzez podmiany wody to w sumie po co on jest? 

 

Możesz mnie przekierować-polecić coś właśnie na temat wkładów co jak działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeolit się używa w akwariach w których jest mała masa roślinna lub jak jej nie ma, albo z jakiś przyczyn poziom azotu zawsze jest wysoki.

Jeżeli nie masz tego problemu używanie tego wkładu mija się z celem i przy okazji głodzisz rośliny.

Nawet nawożąc zeolit wchłania z wody to co tam wlejesz.

Najzwyklejsza ceramika nie zmieniająca parametrów wody czy kermazyt albo inne złoża biologiczne, które są porowate i nie są aktywne chemicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czas na wałkowanie tematu dalej. Miałem spory remont w domu więc nie miałem za bardzo czasu na pisanie. 

Powiem tak, kupowanie destylowanej wody mija mi się z celem bo troszke kaski idzie. A parametry i tak wracają do takich jakie podawałem wyżej po tyg. I nie bd się w to bawił bo bardziej zaszkodzę rybkom takimi wahaniami. 

Filtr RO jest na razie poza moim zasięgiem finansowym.

Czytałem gdzieś na internecie że ludzie dolewają gotowaną wodę (oczywiście wystudzoną), jest trochę miększa od zwykłej kranówki dzięki właśnie gotowaniu. Co wy sądzicie na ten temat?

Mój plan byłby taki, że gotowałbym wodę i odstawiał na kilka dni żeby się napowietrzyła, bo po zagotowaniu wszelkie gazy wyparowują z tego co czytałem. I lałbym tyle ile mam zamiar podmienić. Tylko czy to by miało jakiś sens? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A weź trochę żwiru z dna, wysusz i polej octem, może nie ma szans ze podbija ci parametry żwir, ale jak już nic więcej nie masz sprawdz go.

A możesz dokładniej wyjaśnić co mam zrobić? Bo wysuszyć i polać octem to mało mi mówi. Co mam zaobserwować żeby wyciągnąć jakieś wnioski?? Ma się zapienić, zmienić kolor czy coś. Daj jakaś wskazówkę co chodzi o wynik tego doświadczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz dokładniej wyjaśnić co mam zrobić? Bo wysuszyć i polać octem to mało mi mówi. Co mam zaobserwować żeby wyciągnąć jakieś wnioski?? Ma się zapienić, zmienić kolor czy coś. Daj jakaś wskazówkę co chodzi o wynik tego doświadczenia

 

Weź najlepiej z 3-4 garści żwiru z rożnych części akwarium, wysusz dokładnie.

Polej octem i zobacz czy jest jakakolwiek reakcja ( jeśli sie zapieni to żwir podbija ci twardość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładniejszą metodą jest sprawdzanie za pomocą destylki/demineralki/RO.

Stawiasz kubek z taką wodą na kilka h, robisz testy pH i twardości, wrzucasz do jednego garść ceramiki, do drugiego garść żwiru.

I zostawiasz na dwa dni co jakiś czas mieszając, po 2 dniach robisz testy jak poprzednio na twardości i pH, porównujesz i wiesz co Ci zatwardza. Czasami ocet nie pokaże dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwirek zbadałem i nic się nie zmieniło ale już wiem co zakłócało moje wyniki :) Mianowicie jestem na etapie gdzie udało mi się zmniejszyć moje wysokie parametry wody na mniejsze prawie o połowę. Ale wczoraj gdy miałem dolać wodę do akwarium to wyprzedził mnie mój brat, co się okazało to wlewał czystą kranówę i to nie odstaną, a nie z mojej banieczki w której sobie przygotowałem wodę do dolewki. W sumie złapałem go na gorącym uczynku. Tak więc chyba to było wynikiem wracania parametrów wody, bo nie jak jestem w delegacji przez tydz to nie wiem co kto w domu robi a tu się okazuje że mówi mi ktoś jedno a robi drugie. 

I idąc tym tropem czy dolewki zwykłej wody mogą przywrócić wysokie parametry? Bo w sumie dużo się nie dolewa hmm? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A tak jeszcze zapytam, czy szyszki olchy i liście dębu zmniejszają GH i PH? Może ktoś się wypowie jak to działa w jakiej ilości to wrzucić? Bo jestem ciekaw tego zabiegu :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zbieram kasę na filtr RO. Na razie bawię się w kupowanie demineralizowanej wody. W sumie dobrze że mam mały baniak to jakoś daję radę :) Jest lepiej z parametrami i z życiem w mojej szklance :) 

Uzbieram kasę na jakieś tanie RO i wtedy będę drążył temat dalej może jak będę miał jakieś problemy :) Jak na razie dziękuje za poświęcony mi czas i rozjaśnienie sytuacji. 

 

Temat do zamknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...