Skocz do zawartości

Pomoc przy wynikach testów wody


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przed chwilą zrobiłem testy wody (kropelkowe) i wyszło mi coś takiego:

 

PH około  8

GH około 28

KH  około 16

 

W baniaku mam 4 sztuki Danio i glonojada, wodę podmieniałem 2 dni temu. Są roślinki i korzenie, żwirek rzeczny, filtr wewnętrzny Fan mini plus z zamontowaną deszczownią, świece 12h dziennie żarówką 11W na 30L.

 

Wydaje mi się że jak na te rybki to mam za duże wartości i to chyba sporo. Nawóz jaki podaje to easy carbo - CO2 i aqua art'a - micro. 

 

Czym próbować to zbić i do jakich mniej więcej parametrów? 

 

Dodaje analizę mojej wody z wodociągów ze strony przedsiębiorstwa które ją doprowadza do mojego kranu :)

analiza_lab_3_2013.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za materiały. Czytam czytam i nic nie rozumiem jakimś super chemikiem nie jestem :P

PH mam mniej więcej okej, ale KH i GH?? 

 

 

Wartość kH powinna wynosić połowę wartości gH.
u mnie mniej więcej połowę wynosi, ale czy moje wartości są w porządku bo GH 28'n i KH 16'n? Dość duże te liczby 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wszystko za wysoko.

Jak zbijesz KH to i pH się zmniejszy. Do szybkiego zmniejszenia KH najlepszy byłby kwas solny lub siarkowy lecz trzeba uważać by się nie poparzyć i nie zabić wszystkiego w akwarium.

Najprostszą metoda jest jednak stosowanie wody RO do podmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbym zbijał KH to nie spadnie też GH? Może jakimś preparatem bo tego na rynku jest wiele. Próbował ktoś? Na RO mnie raczej nie stać na razie a poza tym mam 30L i woda do podmian to jakieś 7L więc się nie opłaca zakupu tego. 

A taka woda RO gdzie można kupić i  ile to kosztuje tak w ogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na preparat Aquacid? Jeżeli zmniejszę KH to spadnie PH i GH. Zrobię na próbę słabszą mieszankę 0,5L dla sprawdzenia jego działania i bd mierzył co 2 dni testami. Jak myślicie? 

I drugie pytanie jak to podawać? Dzień w dzień? Dodam że chce wlewać po około 2ml rozrobionego roztworu.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej chyba Ci wyjdzie kupić wodę destylowaną. Albo zapytaj w akwarystycznym czy mają wodę z filtra ro na sprzedaż (kupując własny filtr chyba nie wyrobisz na membrany, Ty w Chełmie mieszkasz, że taki beton masz w kranie?).

I zmień obsadę, taka trochę nie bardzo do Twojej szklanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie w Chełmie :) Hmm w sumie kupiłem ten płyn już i chce go spr jak podziała na mój baniak. Jak nie zadziała to wtedy spróbuje z wodą RO :)

A obsada, jak zakładałem baniak to mi poradził sprzedawca jakie rybki i ile i wiem że to mój błąd bo nie spr na forum najpierw co mogę mieć. Na przyszłość już jestem mądrzejszy :) oddałbym je komuś ale narazie nie mam chętnych a w zoologu nie chcą za bardzo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dodawaj go do wody do podmian, nie do akwarium. Przelicz sobie ile i jakiego roztworu musisz dać żeby zejść do pewnych twardości. Tylko policz też o ile dana ilość podmienianej wody (zmiękczonej) zmieni Ci parametry w akwa, tak żeby zmniejszyć je stopniowo, żeby zbyt gwałtowna zmiana nie pomogła Ci w zmianie obsady.

 

E: I policz co się będzie opłacać: zmiękczanie kwasem, filtr ro czy 3,5 za bańkę 5l ro w markecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ten płyn zapłaciłem coś lekko ponad 20zł i wystarczy go na bardzo długo ze względu że mam mały baniak, po za tym podaje się go w małych ilościach. Myślę że na tym wyjdę lepiej ale to się okaże w praciu*  jak to mówią :) Będę dawał znać co i jak po pierwszej podmianie czy coś spada.

 

* W tym momencie spadłam z krzesła ze śmiechu ;D

Dbaj proszę o pisownię...

/ Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten płyn to zapewne rozcieńczony kwas siarkowy.

Dzięki takiej buteleczce policz ile zarabiają. :)

A przy takich parametrach wody nędziesz go musiał trochę lać, żeby co kolwiek się ruszyło...

Pierwsze zacznie spadać KH dopiero po pewnym czasie ruszy się pH na dół, wtedy z dolewaniem uważaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500ml płynu za taką kasę to nie dużo, przecież to się rozrabia jeszcze w odpowiednich proporcjach.

Mam jeszcze pytanie, czy normalnie podawać nawozy w płynie czy się wstrzymać na czas dolewek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie, zakwaszanie wody ma mało wspólnego z jej nawożeniem.

Skutkiem ubocznym reakcji kwasu z węglanami, które masz zawarte wodzie, będzie CO2.

Dopiero po kilku h od wlania kwasu (pH down-czy co tam masz), będziesz wiedział o ile faktycznie Ci spadło pH bo zawarte w wodzie CO2 może fałszować lekko wynik testu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po około tyg dawkowania Aquacid'em mogę stwierdzić że coś się zaczyna ruszać. Podaje wczorajsze wyniki testów w celu porównania,

GH 25'n

KH 12'n

PH ok 7,6

NO3 pomiędzy 40 (z przewagą na ten kolor), a 80 oczywiście w mg/l.

 

Czyli jak można zauważyć PH delikatnie spadło, KH o 4'n i GH o 3'n. 

 

Nie podmieniam wody tylko stosuje dolewki, nie widzę żeby rybkom szkodziło czy roślinom więc będę robił to dalej. 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie podmieniam wody tylko stosuje dolewki, nie widzę żeby rybkom szkodziło czy roślinom więc będę robił to dalej.

Nie jest to dobre rozwiązanie. Jak ryby zaczną chorować albo pokazywać się glony będzie już za późno.

 

 

 

Czyli jak można zauważyć PH delikatnie spadło, KH o 4'n i GH o 3'n.

Może i troszkę Ci to spadło ale zaraz "dolewka" i te wartości znów pójdą w górę.

Co do GH to teraz albo przedtem źle odczytałeś, żaden Aquacid na jego wartość nie wpływa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie jest to dobre rozwiązanie. Jak ryby zaczną chorować albo pokazywać się glony będzie już za późno.
To nie są jakieś drastyczne dolewki, poza tym non stop spr parametry wody. Dolewki robię już rozrobionego roztworu ale tak delikatnie żeby właśnie moje rybki ani ogól akwarium tego nie odczuło w drastyczny sposób. 

 

Mówisz że GH mi nie spadło że źle odczytałem. Wydaje mi się że dobrze. Chyba że to się w baniaku samo stabilizuje?? Zrobiłem 3 testy z czego mi dwa pokazały tą samą wartość GH,  a ostatni już mniejszą.. Samo spadło? <myśli>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To nie są jakieś drastyczne dolewki, poza tym non stop spr parametry wody. Dolewki robię już rozrobionego roztworu ale tak delikatnie żeby właśnie moje rybki ani ogól akwarium tego nie odczuło w drastyczny sposób.

Tylko że, trochę nie rozumiesz o co chodzi.

Testami wykrywasz tylko trujące związki azotu, a co z innymi pierwiastkami które się kumulują?

Podmianami usuwasz część wody z tymi pierwiastkami, dolewkami tego nie załatwisz.

Nie masz mocno rozbudowanej filtracji żebyś mógł sobie na takie coś pozwolić...

 

Co do twardości polecam poczytać o działaniu kwasów organicznych i z czym one reagują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tylko że, trochę nie rozumiesz o co chodzi.

No raczej, dlatego pytam Was - bardziej doświadczonych.

 

Może i masz racje z tymi podmianami. W sumie to było wyżej napisane tylko że ja oczywiście musiałem zrobić po swojemu. No ale człowiek ze mnie uparty.

Pewnie fala krytyki na mnie spadnie teraz, "po co pytasz jak i tak robisz po swojemu" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolewki można robić i nie regularne podmiany, ale takie coś nie na początku zabawy z akwarystyką.

Jak poznasz Swoje ryby, rośliny, akwarium możesz z czasem "olać" niektóre rzeczy.

Jeżeli będziesz miał ustabilizowane (nie myl z dojrzałym) akwarium, odpowienio dobrane ryby, odpowiednie parametry wody,

ustabilizowane nawożenie (jeżeli będziesz nawoził), na prawdę na dużo wtedy będziesz mógł sobie pozwolić.

Na dzień dzisiejszy ale nie, i albo czekają Cię problemy z obsadą, albo z glonami w takiej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czepiły się mnie krasnorosty, jest to możliwe moimi parametrami w szkle? 

 

2. Kupiłem filtr multikani 800 i mam pytanie co by pomogło mi zbić parametry, czy jakiś węgiel czy zostawić ceramikę z zestawu? Nie bardzo znam się na wkładach bo jeszcze nie miałem takiego filtra. Może coś jest co pomoże mi zbić parametry trochę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Czepiły się mnie krasnorosty, jest to możliwe moimi parametrami w szkle?

To efekt Twojego dolewania i braku podmian. Nadal będziesz upierał się przy Swoim? ;)

 

 

 

Kupiłem filtr multikani 800 i mam pytanie co by pomogło mi zbić parametry

Podmiany, pierwsza 50 % z odmulaniem dna.

 

 

 

czy jakiś węgiel czy zostawić ceramikę z zestawu?

Węgiel zostaw w razie jak byś leczył ryby, ceramika, ceramika i jeszcze raz ceramika (tyle ile da się wcisnąć do tego filtra) i jakaś gąbka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To efekt Twojego dolewania i braku podmian. Nadal będziesz upierał się przy Swoim?
 

Nie już nie będę :D Słucham zaleceń "lekarza" ;) Zaczynam od dzisiaj :)

W razie czego to będę pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...