Jump to content

Filtr, opinie

sqwit
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich. Wiem że są podobne tematy na tym forum ale nie znalazłem tam konkretnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Chodzi oczywiście o filtr. Zakładam akwarium 112l, pewnie z większą ilością rybek ( choć jeszcze nie jest to przesądzone). Nie mam zielonego pojęcia jaki wybrać filtr... Niestety głównym czynnikiem wyboru jest cena bo już się wykosztowałem szafką, akwarium, podłożem i różnymi takimi ;p Będąc w zoologicznym zaproponowano mi taki filtr: http://allegro.pl/aquael-turbo-650-filtr-wewnetrzny-gratis-i3944582758.html . Co sądzicie? Nadał by się? A może macie jakieś inne propozycje? Kubełkowy raczej odpada. Co do zewnętrznego też nie jestem przekonany bo trzeba ciąć pokrywę i są drogie. Więc praktycznie zostają zewnętrzne...  Proszę pomóżcie bo za chwile trzeba zakładać a tu nie ma filtra :D

Edited by ahr
Zwracaj uwagę na poprawną pisownię.

Czyli rozumiem, ryby z tym filtrem mi nie poduszą się i na odwrót, nie zrobi mi praliki w akwarium? :) A co gdybym chciał mieć dużą obsadę? Co powinienem wybrać? Dokupić kolejną formę napowietrzania w postaci np. brzęczka?

Nie chodzi o napowietrzanie do tego wystarczy ruch tafli. W filtrze o tak małej pojemności nie zasiedli się zbyt wielka ilość bakterii nitryfikacyjnych a te z kolei zamieniają produkty przemiany materii ryb oraz materie organiczną w najmniej szkodliwy związek azotu.

Witam!

Nie wiem dlaczego od razu na wstępie odrzucasz kubełkowe. Nie ma żadnego problemu z czyszczeniem (wystarczy raz na pół roku może nawet i więcej, jeśli przepływ jest optymalny).

Jeśli chcesz mieć wewnętrzny w takim akwarium to musisz pomyśleć o ograniczeniu obsady do minimum.

Lepiej odłożyć trochę pieniędzy i kupić lepszy kubełek :)

Pozdrawiam!

Mała ta pompeczka. Ryby się nie poduszą ale za to gdzie tu mają osiedlić się bakterie? Na tej gąbczynie? Popatrz za Eheimem 2213 albo Jbl e901. Ten pierwszy dostaniesz używany za 80zł, drugi widywałem po cenie od 100 do 200zł, również używkę. Testowałem obydwa w 112L, Jbla trzeba lekko przykręcić albo pokombinować z ustawieniem deszczowni. Na wlot takiego filtra zakładasz gąbkę (i do tego celu nadaje się ta z Twojego linka :) ) by zbyt dużo syfu nie lazło do środka filtra. I czyścisz tylko tę gąbkę co jakiś czas (w zależności od obsady).

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Za kubełkiem przemawiają także inne argumenty. Na początku możesz nie zwracać na to uwagi, ale z biegiem czasu i rozwoju hobby pojawia się chęć posiadania ciekawej aranżacji, a ukrywanie filtra za roślinami czy mchami dość mocno sprawę komplikuje. Dochodzi jeszcze sprawa głośności - te głowice potrafią naprawdę być słyszalne, a czasem bardzo denerwujące. Kubeł masz w szafce, jeśli nawet byś go słyszał to praktycznie bezkosztowo wygłuszysz sobie szafkę jakąś gąbką czy filcem. Ta rurka napowietrzająca to niepotrzebny gadżet. Ruch tafli wody napowietrza akwarium. Na koniec dochodzi aspekt finansowy. Kupując od razu kubełek unikasz wydatku na filtr wewnętrzny i irytacji związanej z rozczarowaniem z posiadanego filtra wewnętrznego, bo uwierz kolegom, którzy to już przerabiali - jeśli poważnie podejdziesz do tematu akwarium to ten zakup czekał Cię będzie w niedługim czasie. Szkoda pieniędzy na wewnętrzne filtry, tym bardziej, że akwarium ma 112l czyli pojemność jaknajbardziej słuszną aby stosować kubełek.

Wysłane z mojego HTC Desire X za pomocą Tapatalk 2