Skocz do zawartości

TWARDOŚĆ WĘGLANOWA


szyma
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Piszesz ze masz kh 1 w tej chwili - a jakie ph? Bo rozumiem ze ph 6.5 dopiero starasz sie osiagnac.. W twojej sytuacji ph juz powinno byc dosc niskie.

Napisz mi jakiej wody uzywasz do podmian ( RO, destylowana, kranowa i w jakich proporcjach), czy masz jakies przedmioty do zmniejszania kh, naworzenie CO2, jak regulujesz twardosc itp.

Co najciekawsze od wartosci kh zalezy jakie ph mamy w akwarium. Powinienes podwyzszyc kh do 5 stopni. Tak niskie jak masz teraz moze doprowadzic do odwrotnosci zamierzonego przez ciebie rezultatu czyli... do naglego skoku ph. Tutaj masz wyjasnienie:

"Twardość węglanowa jest buforem zapobiegającym skokom pH. Gdy zabraknie w wodzie CO2 następuje biologiczne odwapnienie. Po wyczerpaniu całego gazu z wody rośliny zaczynają czerpać go z rozpuszczonego w wodzie wodorowęglanu wapnia CaHCO3 . Podczas tego rozpadu powstaje dwutlenek węgla CO2 i węglan wapnia CaCO3 a następnie przy dalszych brakach CO2, rośliny czerpią CO2 z węglanu wapnia CaCO3 i wówczas powstaje wodorotlenek wapnia który podnosi nam pH wody. A więc jeżeli twardość węglowa jest wystarczająco wysoka to odczyn pH powinien być stabilny."

Czyli wynika z tego ze przy brakach CO2 w wodzie wraz ze zbyt niskim Kh moze dojsc do podwyzszenia ph. Mysle wiec ze powinienes osiagnac kh 5 oraz zrobic sobie herbatke w akwarium. Wode juz lekko kwasna latwo jest jeszcze bardziej zakwasic: torfem, szyszkami, kora, korzeniem itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację no czekałem aż ktoś mi to potwierdzi.

Mam tak 2 rodzaje wód

kranówa ph 7,8 twc 5,twW 10

studzienna ph bardzo niskie nawet 5,5 chyba nie mam takiej skali,twC 6 twW 1

No i tu mam problema mieszałem to 1 - 1 i ph miałem ok.7,5

Największy problem właśnie mam z tą TWC bo jest za niska.

A co2 nie daje bo mam za słabe światło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TWC twardość całkowita KH

TWW węglanowa GH

Myśle że nie pomyliłem symbolu

 

Chcę to jakoś połączyć ale narazie nie idzie.

Mój plan każda podmiana studzienną aż do odpowiedniego ph.

Ale zonk jest taki że musze zwiększyć twardość,słyszałem że trzeba filtrować przez jakiś wkład ale nazwy zapomniałem,może kruszywo lawowe niepamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[No może i wartości ma dobre ale to ph ciężo zbić.

 

To bardzo łatwe.

Postaraj się o kwas ortofosforowy i do wody przygotowanej do podmiany dodawaj mieszając taką ilość kropli żeby uzyskać ph 6.8 . Tak przygotowaną wodę odstaw na 24 godz. i lej do zbiornika. Zapamiętaj ilość podawanego kwasu i taką samą dolewaj zawsze do wody przygotowanej do podmiany.

Nie wolno dodawać tego kwasu bezpośrednio do zbiornika :!:

Druga metoda kup ph minus i dodawaj powoli przez kilka dni do baniaka aż uzyskasz ph 6.8.

Ta metoda obniży ci jednak też i kh, które jest w tym momencie odpowiednie.

Polecam pierwszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawa metoda a ten kwas to gdzie kupić?nie jestem zwollennikiem takich metod,nie zaszkodzi to rybką i krewetką?

Możesz dostać w sklepach z odczynnikami chemicznymi lub hurtowniach chemicznych.

Jeżeli zrobisz tak jak powiedziałem to nie zaszkodzi.

Ph nie możesz zbijać dziennie więcej jak 0,2-0,3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...