Jump to content

Barwniaki czerwonobrzuche - rozpoznanie płci

DiKei
 Share

Recommended Posts

Witam, zakupiłem ostatnio dwa barwniaki czerwonobrzuche. Podobno to samiec i samica, lecz wolę się upewnić. Od początku ten bardziej wybarwiony osobnik gania drugiego, więc wygląda na to, że jednak się nie dopasowały.

1 osobnik:

a1JPG_eheeexp.JPG
a2JPG_eheeexn.JPG

2 osobnik:

b1JPG_eheeexs.JPG
b2JPG_eheeexa.JPG

Lepszych zdjęć nie dałem rady zrobić, gdyż ryby są bardzo ruchliwe :)

Gdyby jednak to był samiec i samica to po jakim czasie zakupić inną samicę, jeśliby się nie dopasowały?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc w rozpoznaniu płci.

Pozdrawiam :)

Wygląda na to, że nr 1 samica (na pewno), nr 2 powinien być samiec, jednak z doświadczenia przy tym gatunku wiem, że po jakimś czasie może się okazać, że to samica. Wraz ze wzrostem tego osobnika: jeśli płetwy grzbietowe i piersiowe będą ewidentnie się wydłużać i zaostrzać - samiec, jeśli brzuch od pyszczka do ogona będzie się robił ciemnoczerwony - samiec.

Co do dokupowania innych osobników. Moim zdaniem nie ma sensu. Daj rybom podrosnąć a dobór w parę to kwestia czasu.

Dziękuję za odpowiedzi. 

Tak też zrobię, poczekam na rozwój sytuacji. Na razie 2 osobnik wygląda prawie tak samo jak na zdjęciu. Ma lekkie zabarwienie brzucha, lecz nie jestem w stanie stwierdzić czy na całości, czy tylko w przedniej części. Płetwy się na razie nie wyostrzają.

No i mamy chyba rozwiązanie zagadki :) Dzisiaj pierwszy raz samica nie przegania 2 osobnika, a w dodatku podpływa do niego i wygina się w okół niego. Teraz już prawie jestem pewny, że 2 osobnik to samiec. Czyżby zanosiło się na tarło? Oby :)

Dziękuję wszystkim za pomoc :)