Jump to content

Biała "błonka" wewnątrz węży filtra zewnętrznego - nowe akwarium


nol
 Share

Recommended Posts

Witam,

Tydzień temu zalałem akwarium 200l. W akwa na chwilę obecną znajduje się kilka żabienic, kabomba i niestety sporo małych ślimaków przyniesionych z roślinami. Dodatkowo 3 korzenie zakupione na allegro od Gurami1. Podobno są już przygotowane ale z braku szafki przeleżały u mnie ok 1 miesiąca w wodzie. Na korzeniach pojawia się lekki biały śluz w kilku miejscach ale czytałem, że to nic strasznego.

 

Podłoża: 2-3 cm JBL aquabasis plust + na wierzch z 3-5 cm JBL Manado (wypłukanego).

Filtr Tetra EX700 + grzałka przepływowa HYDOR.

 

Parametry na wczoraj to:

temperatura 25 C

PH      7,2

KH      4

GH     10

NH3/4 0

NO2   0,5 mg/l

NO3  1mg/l

 

Do akwarium dostarczam też CO2 z bibmrowni. Rośliny rosną jak oszalałe  (Tak mi się wydaje). Kabomb przez tydzień przyrosły z dobre 5 cm .

Od zalania wzrosło GH (podobno normalne przy tym podłożu) oraz PH (na samym początku było 6,8). Zacząłem też wyłapywać zawartość NO2 i NO3.

 

Do akwarium podaję raz dziennie malutką szczyptę dafni (znalazłem to jako jeden ze sposobów startu).

 

 

Od jakiegoś czasu w akwarium zaczęły pojawiać mi się mleczne błonki. Myślalem, że to może ta błonka bakteryjna z powierzchni jednak wczoraj w pewnym momencie zauważyłem, że spora ilość nagle została wypluta z deszczowni. Zajrzałem za akwarium i okazało sie, że te błonki rosną wewnątrz węży filtra (obydwóch). Nie na ściankach tylko "w toni" tych węży i od czasu do czasu małe kawałki tej błonki się odrywają i trafiają do akwarium. Spotkał się może już ktoś z czymś takim ? Za wszelkie informacje z góry dzięki.


Na dowód, że akwa istnieje zdjęcie. Sugeruję skupić się na akwa a nie bałaganie w kuchni bądź mojej osobie;). To zdjęcie sprzed tygodnia a kabomby są już na wysokości tego łaczenia rury od filtra.

 IMG_0182.JPG

Edited by nol
Link to comment
Share on other sites

W przypadku filtrów zewnetrznych to normalna rzecz, żeby ograniczyć rozrost filmu bakteryjnego lub glonów w wężach można odciąć dopływ światła do ich wnętrza jeżeli są przezroczyste. Ja swoje wsadziłem do otulin z poliuretanowych (izolacja rur grzewczych). Błon jest mniej, i tym co wyleci nie przejmuje się za bardzo.

Link to comment
Share on other sites

Skoro to nic złego to i mnie przestaje przejmować. Swoją drogą po nocy stwierdziłem, że w wodzie prawie wcale nie ma już tych farfocli, za to woda stała się całkiem klarowna. Myślałem, że taka leciutko mętna już zostanie bo nie utrudniało to oglądania akwarium a tu miłe zaskoczenie. Jednak wszelkie posty nawołujące do cierpliwości na czas dojrzewania nie kłamią ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...