Skocz do zawartości

Pierwsze Low Tech 60l


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Post: #1 Restart akwa 60l Low Tech

Witam. Jestem posiadaczem akwarium 60l. Będę robił restart, tym razem będzie to akwarium LT, ogólnie większość rzeczy wiem :) , ale mam kilka pytań:

 

1. Czy filtr hbl-501 (zwykła chińska kaskada) nada się do LT ? Z tego co wiem akwaria LT muszą mieć ruch wody, a mój filterek nie jest za mocny. Kupić lepszą kaskade, czy filtr wewnętrzny będzie lepszy? Może jakaś głowica ? Zależy mi na tym, żeby nie było tego wężyka z powietrzem, bo filtr strasznie hałasuje, a ja akwarium mam w "sypialni".

 

2. Czy bazalt o granulacji 2-4mm jest dobrym rozwiązaniem do LT ? Będą krewetki, jakieś otoski czy coś w tym stylu. Low Tech podobno się nie odmula więc lepiej ciemne tło żeby nie było widać odchodów rybek. A może jakiś piasek, ale troszkę się boję o strefy beztlenowe.

 

3. Oświetlenie 0,6 W/l troszkę za mocne, czy przez takie oświetlenie będą rosły rośliny? Nie chcę żadnych nawozów ani co2, ani nic w tym stylu.

 

4. Jakieś dodatkowe porady w zakładaniu LT ?

 

5. Chciałbym mieć trawnik w akwarium. Elochiaris podobno rośnie do 10cm, czy będzie rosło w LT ? Są jakieś niższe "trawki"?

 

6.Nie będę zakładał nowego tematu w dziale obsada, jakie rybki do lt, czy jest jakaś różnica między obsadą w lt a zwykłym akwa? Chciałbym jakąś lewicę (ławicę?) żeby się wszystkie rybki trzymały razem, mam neonki i są rozrzucone po całym akwa. Do tego jakieś krewetki otoski i jakiś samotnik, bojownika każdy ma, może jakąś inną rybkę?

Edytowane przez Luna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Do LT starczy 400l/h to sporo.

2. Wybierz piasek, jak boisz się o strefy to świderki załatwią sprawe.

3. Za mocne oświetlenie jeżeli to świetlówka, 0,4 w wystarczająco aczkolwiek można prowadzić akwa przy tym oswietleniu bez co2, sam mam takie

4. Dużo roślin na starcie, ziemia pod piasek, żwir czy co tam dasz. Twardosć trzymać koło 7-8 nie mniej

5. Eleocharis parvula z trawek jest najmniejsza, do lt lepsze będą trwaki z cryptocoryn parva czy echinodorus tenelus

6. Zależy czy będzie to LT ala D.W. czy nie. Neony mogą zostać jeżeli to innesa, otoski stadne 8 szt, do tego parke prętnika może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chce założyć takie lt po "swojemu" bez żadnych nawozów czy co2 jedynie może być jakiś potas, podobno rośliny lepiej rosną (dawać go czy nie?).

 

Chciałbym kupić jakiś wewnętrzny, jakieś propozycje ? Cena nie większa jak 40 zł, wiem, że to mało, ale mam "kryzys" :).

 

 

Oświetlenie to 2 swietlowki, nie mogę podpiąć jednej bo nie świeci :) Mówisz, że rośliny będą rosły przy takim oświetleniu ?

 

Mi się podobają takie akwa w których rośliny ładnie się zgrywają kolorystycznie i są "posegregowane" Możesz dać mi jakiś zestaw roślin który po posadzeniu będzie się ładnie zgrywał? Wiem pewnie odpiszesz że leń jestem, ale wcześniejsze ułożenie i dobrane roslin w moim akwa wyglądało jakby akwa zakładał sześciolatek :'(

 

Podobają mi się te trawniki poczytam o roślinach które wymieniłaś/łeś wyżej.

Do tego pewnie pójdzie jakaś wysoka trawa do rogu żeby zakryć filtr. Nie pamiętam już nazw roślin będę musiał sobie wszystko przypomnieć :)

 

A w sprawie obsady, mogą do tego być krewetki ? Pretnik to spokojna rybka, czy będzie szalała po akwarium ? Jaką jeszcze mógłbyś zaproponować, zamiast neonek może inne rybki bo mam teraz inessa i pływają po całym akwa porozrzucane, może razbora klinowa ? Podobno pływają razem.

 

Dzięki za pomoc !

Edytowane przez arkosw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie korzystam z filtrów zewnętrznych więc nie udzielam się w tej kwestii. Co do oświetlenia, ciężko będzie Ci na początku bez co2 i pełnej gamy nawozów, masz swietlówki połączone szeregowo, wydaje mi się że można podłączyć je równolegle i każda będzie niezależna.

Roślin można wymieniać bez końca, prościej będzie jak znajdziesz jakieś zdjęcia zbiorników na których chciałbyś się wzorować i podam Ci nazwy tych roslin. Pomyśl jeszcze jakie podłoże użyjesz, czy będzie to ziemia jak w typowym LT( osobiście polecam) i czy to oświetlenie już takie zostanie. Mam wrazenie że chciałbyś postawić holendra z roślinami o soczystej czerwieni przy minimalnych środkach, jest to możliwe ale wymaga troche doświadczenia. Zobacz tutaj http://forum.superakwarium.pl/topic/42413-testowy-holender/ .

Możesz mieć krewetki, prętnik to spokojna i płochliwa rybka choć w czasie tarłą potrafi pogonić natręta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałbym zrobić akwa za jak "najmniejsze" pieniądze. Dlatego nie chcę kupować tych wszystkich nawozów. Z

 

Moje plany co do roślinności:

 

1 plan:

 

Trawka- jedna z tych o których była mowa wcześniej, do tego opcjonalnie jakieś skałki.

 

2 plan - tutaj sam nie wiem :( z prawej strony bym chciał nurzaniec nana żeby zasłaniał rurkę od filtra (poczytałem i kupuję kaskade tylko lepszą) i coś żeby przed tym nurzańcem było, nie mam pojęcia co oglądam zdjęcia akwa i roślin i nic mi w głowie się nie układa :'( podobają mi się typowe holendry tylko czy ryby w holendrach pływają między roślinami czy tylko przed szybą ?

 

3 plan tak jak pisalem nurzaniec, i tyle nie mam pojęcia co do ukladu roślin, sądziłem rośliny w 4 akwa i w każdym wyszło to beznadziejnie dlatego wolał bym jakieś wasze podpowiedzi. Może sądzić rośliny według jakiegoś schematu nie wiem, jak ja to zaplanuje to będzie znowu akwa beznadziejne.

 

 

Podłoże to ziemia i żwir lub piasej, dalej się zastanawiam co kupić.

 

Oświetlenie 2x18 poczytam o tym podłączeniu swietlowki i jak coś znajdę to sie zobaczy :) Gdyby było 1x18 to byłoby 0,3 w/l czy nie jest to za mało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W typowych holendrach większości ryb nie powinno być ze wzgledu na oświetlenie, nie idź tą drogą i tworząc aranżacje nie zapomnij o rybach jakie chcesz mieć . Światło zostaw jak jest, stłumi się je nurzańcem jak położy się na tafle. 1 plan echinodorus tenellus, parva może iść na bok akwa, 2 plan to skałki lub korzeń, obsadź je naokoło tenellusem, tył może stanowić nurzaniec lub cryptocoryne spiralis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. To




Najbardziej podoba mi się zdjęcie przed napisem "obecnie" ta czerwień po prawej stronie razem z tą zielenią wkoło bardzo mi się podobają, mogło by być czerwonego troszeczkę więcej ;) 60l to nie 200 no ale chyba można zrobić coś na wzór tamtego ?
Ale trawkę dam po prawej a po lewej (3plan)? Chciałbym dodać, że akwa będzie oglądane z lewej strony i z przodu z lewej tylko czasami, ale z lewej chciałbym posadzić coś w stylu cabomba, tylko ona za bardzo nie przypadła mi do gustu. Chciałbym taki krzak z tej rośliny zrobić. Dziękuję za pomoc :)
Aha mam korzeń tylko zajmuje pół akwa :( mam go teraz w akwa w którym jest plaga ślimaków, w jutro wrzucę zdj. ale coś mi on nie pasuje, kupię skałki, albo jakiś mniejszy korzonek.
Jutro posprawdzam te roślinki, bo komputer mam na gwarancji i muszę iść do kolegi, bo na telefonie nie umiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to nie jest tak, że mi się nie chcę szukać, ja cały czas szukam tylko ja nie mam gustu :( O tą roślinę mi chodziło. Chyba tyle, czy jeszcze jakieś roślinki? Jutro podowiaduję się więcej i dam ci znać.

Jaki kolor podłoża do tego ? Biały czy czarny? Według mnie lepszy by był czarny, bo by podkreślał tę zieleń, może być bazalt ?

Trzeba do tych roślinek jakąś chemię ? Czy będzie tak jak ja chciałem (bez nawozów )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bazalt jest nienaturalnym podłożem, ma ostre krawędzie i niektóre rośliny słabo w nim rosną. Dobry będzie żwirek kwarcowy 1-2mm lub piasek kwarcowy z budowlanego(są 2 które nie zmieniają parametrów wody, w obi najczęściej polecany i sobex do piaskownic dostępny w wielu sklepach. Aranżacje docelową zacznij robić po ustabilizowaniu zbiornika, początkowe wahania parametrów i okrzemki mogą nie służyć pewnym gatunkom roślin.

Ja nawozów w moim 30l akwarium nie leje wogóle, na dnie i pod dywanikiem z heńka zrobiła się warstewka mułku który jest jak kompost dla roślin. Kontroluje ilość tego syfku bo nieraz pojawiają się glony na tylnej szybie. Można też lać nawozy w małych ilościach, przede wszystkim potas i nieraz fosfor. Kupisz sole po 2 zł za paczke i masz to na 2 lata.

Edytowane przez Nuanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek kwarcowy? Nie będzie stref beztlenowych, przecież piasek kwarcowy jest bardzo drobny. Tylko pytam :)

 

2zl za nawóz?! Ja myślałem, że po 20-30 zł beda. Jak tak to nie mam nic przeciwko, jak będę blisko akwarystyka to kupię potas i fosfor. A jak się dawkuje te nawozy?

 

 

Co zrobić żeby zredukować wahania parametrów i żeby nie było okrzemków? Rośliny mi zginą i będę musiał kupować nowe ? Jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Piasek kwarcowy? Nie będzie stref beztlenowych, przecież piasek kwarcowy jest bardzo drobny.
Zdrowa roślina dostarcza poprzez korzenie tlen do podłoża( taka symbioza z bakteriami tlenowymi), nawet jeżeli wytworzą się takie miejsca to spod podłoża co jakiś czas wydostanie się metan na powierzchnie i to tyle.

Cho dzi o sole zawierające makro i mikroelementy, są dostępne między innymi na aledrogo, rozrabiasz w wodzie destylowanej i lejesz to co jest potrzebne.

Okrzemków calkowicie nie da się uniknąć, akwarium podczas dojrzewania jest przez nie nawiedzane, po tym okresie dosadzisz rośliny docelowe a szybkorosnace usuniesz lub zachowasz część.

Wahania parametrów, tu miałem na myśli gromadzące się związki amonowe oraz azotyny w okresie dojrzewania, drobne a częstsze podmianki wody pomagają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś dać linki do mikro i makro elementów, żebym wiedział dokładnie które to ma być. Rośliny mam posadzić najpierw byle jakie szybko rosnące, a gdy akwarium dojrzeje to posadzić te co będę chciał ?

 

Czy zamiast echinodorus tenellus może być mały heniek, będzie rósł, czy nie ?

 

post-17118-0-50050900-1392747771_thumb.jpg

 

Mam takiego korzenia, zajmuje ponad połowę akwarium, będzie się nadawał czy kupić mniejszy ?(na rybki i na reszte nie zwracaj uwagi było to akwarium służące za kotnik, tylko plaga zatoczek zniszczyła roślinność.

 


Coś takiego ?

 

 http://allegro.pl/nawoz-mikro-makro-tania-wysylka-blisko100g-nawozow-i3971885635.html

 

 http://allegro.pl/nawoz-aqua-makro-mikro-gratisy-i3911982519.html

Edytowane przez arkosw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wiedzieć chociaż jakie parametry ma woda w twojej studni. Zatoczki nie niszczą roślin. Tak, na początek jak największa masa roślinna, po 3 tygodniach stopniowo wymieniasz na rośliny które chcesz mieć ostatecznie. Poczytaj o roślinności w akwarium Diany Walstad, przybliży to troche ekosystem wodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma na allegro hno3, może nazwy pomylileś czy chodziło ci o kno3 ?

Nie mam parametrów wody :) studnia jest od 1998 roku i nikt nie mierzył parametrów :D

 

Nie można zauważyć niedoborów którychś z pierwiastków przez np. zły rozwój roślin ?

Edytowane przez arkosw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie ma na allegro hno3, może nazwy pomylileś czy chodziło ci o kno3 ?

Tak, wkradła się literówka, którą już poprawiłem.

 

 

 

Nie można zauważyć niedoborów którychś z pierwiastków przez np. zły rozwój roślin ?

Można, ale początkującemu jest trudno po wyglądzie roślin określić czego im brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długi będzie ten czas ? Miesiąc dwa ? Wiem, to zależy ode mnie ja jak się czymś interesuje to wszystko ładnie pamiętam wiec myślę, że nie będzie to trwało pół roku. Nie chciał bym mieć akwarium bez rybek przez tak długi czas.

Gdy akwarium wystartuje, to mam się kierować tymi "poradnikami"  ?

 

 

http://www.akwarium.net.pl/forum/rosliny-akwarystyczne/niedobory-i-nadmiary-u-roslin/?wap2

 

http://ilkus.pl/~triamond/objawyniedoborow.html

Edytowane przez arkosw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem, że lepiej będzie kupić zestaw i ewentualnie dokupić/wyrzucić jakieś rośliny.

Rośliny mają być na start, jeśli mi się spodobają to nie będę zmieniał :)

Chyba, że najdzie mnie ochota na takie akwa o jakim myślałem to kupię te o których dyskutowaliśmy wcześniej.

 

 

Czy ten zestaw będzie dobry do LT ? 

Akwarium:
-60l,
-Oświetlenie 0,6W/L świetlówka
-nawozy- tylko węgiel carbo
-filtr hbl-701 ceramika, biobale, wata i gąbka
-podłoże piasek kwarcowy.

Oczywiście nie dam wszystkich, ale moje pytanie które nie mogą/mogą być?


I PLAN


M. umbrosum, H. micranthemoides, Lileopsis sp., Eleocharis, Glossostigma 

II PLAN

BACOPA monieri, caroliana, ROTALA rotundifolia, indica, wallich 

HYGROPHILA polysperma i inne, HYDROCOTYLE sp. Japan, LISCHMANIA 

VALLISNERIA sp.

ALTERNANTHERA sessilis, splendida, lilacina, roseafolia i 

III PLAN:

LIMNOPHILA sessiliflora, MYRIOPHYLLUM simulans, CERATOPHYLLUM 

demersum 

CARDAMINE lyrata, HYDROCOTYLE sp., LISCHMANIA nummularia 

SALWINIA PŁYWAJĄCA 

RZĘSA WODNA

Edytowane przez arkosw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo gatunków na taką powierzchnie dna. Nie kupuj zestawów roślin bo będziesz zaskoczony co Ci przyjdzie, po 1 szczepce rośliny z każdego gatunku które mają marne szanse na przyjęcie. Na 1 plan duży heniek będzie za duży, tak samo micrantemum umbrosum, ewentualnie boki chociaż te są zawsze słabiej doświetlone. Na pierwszy plan mniej wymagająca będzie marsilea hirstuta zamiast glośki(ta lubi kaprysić i rosnąć w górę zamiast się płożyć. Zobacz też cryptocoryne parva lub echinodorus tenelus są mniej wymagające niż eleocharisy, nadają się na 1 jak i drugi plan.Pozostałe rośliny na 2  plan na pewno hydrocotyle sp japan, althernatera są również kapryśne wybierz jedną najmniej wymagającą. Na 3 plan limnophila sessiflora, rotala indica, czerwone stozki stworzą ładne tło. Na tafle roślinki i miejsce do pływania. pod piasek pomyśl nad ziemią lub substratem tak jak wczesniej pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...