Skocz do zawartości

Akwarium słodkowodne - parametry PO4


TDiesel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jaka jest prawidłowa wartość fosforanów (PO4) w wodzie słodkowodnej? Planuję kupić tester z JBLa i spotkałem się z 2 rodzajami:

 

PO4 i PO4 sensitive

 

i tak: w pierwszym PO4 "zwykłym" skala jest:

od <0,1 do 10,0 mg/l przy czym narysowana jest ryba, która w skali oznacza ryby stawowe i tutaj od <0,1 do 1,5-2,0 jest OK, potem przy 2,0 i dalej do 10,0 robi się czerwono, czyli wynika, że od <o,1 do 1,75 jest OK.

 

Potem w PO4 sensitive, skala jest dokładniejsza, ale mniejsza (narysowane ryby morskie, słodkowodne i stawowe):

 

od <0,02 do 1,8 mg/l z czego już od 0,075 mg/l robi się żółty kolor, 0,6 pomarańczowy i od 0,8 czerwony.

 

Na forum piszą, że do 1,5 mg/l jest dobrze, gdzieś na Internecie jeszcze inne wartości spotkałem, więc pytam:

 

jaki poziom (przedział) fosforanów jest prawidłowy w akwarium słodkowodnym? No i z ciekawości dla morskiego i stawu też by mógł ktoś napisać.

 

p.s.

zeszyt z JBL'a podaje przedział, w którym PO4 powinno się zawierać dla:

 

wody słodkiej - od 0 do 0,4 mg/l

wody morskiej - od 0 do 0,1 mg/l

wody w stawie -  < 0,05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem się w sprawie słodkiej wody, tu zależnie od typu akwarium ilość po4 trzyma się na poziomie 1mg/l jako że stosunek no3 po4 powinien wynosić 10:1. W suchej masie roślinnej natomiast ten stosunek wynosi około 3:1 w zależności od gatunku rosliny. Czytałem artykuły w których przeprowadzano doświadczenia na wpływ fosforu na rośliny i glony, poziomy po4 wynosiły 4mg/l i wyżej. Nie wiem dlaczego wielu producentów wciąż zaleca limitowanie fosforu na tak niskim poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem dlaczego wielu producentów wciąż zaleca limitowanie fosforu na tak niskim poziomie.

 

Bo kiedyś utarło się, że wyższe wartości  fosforanów jak i azotanów powodują pojawianie się glonów.

Co już dawno zostało obalone, ale producenci nie nanoszą korekt dla testów, taki design ulotki był stworzony i to kolejne koszty dla nich żeby to zmienić.

W sumie jest to dziwne bo jak kupisz  nawóz tej samej firmy to polecają  lać większe wartości do wody tygodniowo, niż te które mają na teście oznaczone na "czerwono".

 

Tym co narysowane jest na teście się nie przejmuj, tylko zwracaj uwagę na wartości jakie Ci pokazuje.

I zachowuj proporcje pierwiastków jak napisał Ci Nuanda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo mi tym wyjaśniłeś, czyli tak naprawdę powinno się spoglądać najpierw na poziom azotanów, by nie zabić ryb, a potem jak jest odpowiednia wartość NO3 to dopasować fosfor do proporcji ok. 1:10 z azotanami i wtedy wszystko jest tak, jak ma być. Dobrze zrozumiałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czyli tak naprawdę powinno się spoglądać najpierw na poziom azotanów, by nie zabić ryb

Utrzymanie proporcji jak najbardziej ok, natomiast dokładne ilości absorbowane przez rosliny w zbiorniku limitowanym wyłącznie światłem policzył Tom Barr i znamy wartości bazowe poszczególnych pierwiastków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...