Jump to content

[300L] Black Water

maniek8855
 Share

Recommended Posts

Witam

Akwarystyką interesuje się od przeszło 15lat z mniejszymi i większymi przerwami,początki to różnego rodzaju zupy rybne, pózniej był czas na akwaria z dużą liczbą roślin, jednak nawożenie, było dla mnie zbyt uciążliwe, oraz akwaria roślinne wydawały mi się bardziej sztuczne niż naturalne, stąd też przeglądając fora akwarystyczne i wiele zdjęć, filmów najbardziej zbliżone do natury stawały się dla mnie akwaria black water, głównie Ameryka Południowa i Środkowa.

Opis techniczny:

zbiornik 120x50x50 o pojemności 300l

grzałka 200w

filtracja to jbl cp 250 oraz jbl e900

oświetlenie to jedna świetlówka t5 54w aquastar-docelowo będę myślał nad oświetleniem led

W akwarium jest znaczna ilość korzeni oraz patyków, wrzuciłem 30szt lisci dębu i tyle samo szyszek olchy, woda jeszcze nie jest bardzo zabarwiona, jest w tej chwili kolor słomkowy-na zdjęciach wydaje się być bez zabarwienia, barwa wody będzie typowa dla bw herbata, ale nie bardzo ciemna.

Roślinność:

3szt echinodorusów

kilka nurzańców olbrzymich

niesczęsny anubias

żywe zwierzęta:

25-30szt neon czerwony-ciężko mi się doliczyć

4szt zbrojnia niebieskiego

7 krewetek amano-byłem zmuszony je przełożyć ze zlikwidowanego zbiornika 200l

w ciągu tygodnia dojdą:

4szt pielęgnic skośnopręgich-docelowo 1para zostanie

4szt akar z maroni docelowo 1para zostanie

10szt kirysa pandy

postaram się inaczej ułożyć świetlówkę aby na powierzcni były pistie i się nie przypaliły

Najnowsze fotki:

a8ceb78857694e75m.jpg

40df385f3c31a42am.jpg

53410e2572c779eem.jpg

163d82a53822dd8em.jpg

Poniżej kilka zdjeć, które jak już pisałem przekłamują barwę wody

cdb652b04253eaa1m.jpg

ce1b42155dc39ce1m.jpg

748f523bdd38fedbm.jpg

52ff71bf2eceff71m.jpg

6a42d6073f6798bfm.jpg

ce997f1bbed16a2em.jpg

b398afca1e86e23fm.jpg

e1f18003855aa5a6m.jpg

d5d2884a02ac91f6m.jpg

Edited by maniek8855

Wygląda całkiem fajnie, chociaż jak większość BW z początku nie ma tego uroku, do tego potrzebny jest syfek, który z czasem się pewnie pojawi. No i oczywiście to akwarium aż się po prostu prosi o herbatkę bo w takiej jasności słabo się prezentuje. Podsumowując: zapowiada się świetnie :)

Dzięki za opinie, wode sukcesywnie zabarwiam, ale robię to stopniowo, dziś dorzuciłem trochę korzeni i więcej już ich nie planuje, dorzucę na pewno liście dębu i zrobię kolejny raz wywar z szyszek olchy , tym razem z większej ilości aby przyciemnić jeszcze wodę, ale tak jak mówie, jak zrobiłem zdjecia sam byłem w szoku,że w ogóle nie widać na nich,że woda ma odcień słomkowy, jutro postram się w miare możliwość zrobić zdjęcie ukazujące mniej przekłamaną barwę wody-na pewno nie jest to jeszcze herbata ale slomkowy kolor ma, jeszcze trzeba poczekać aż nurzaniec się wyłoży woda wybarwi na docelowy kolor i będzie zdecydowanie lepiej, temperatura wody to 26stopni.

Edited by maniek8855

Sverting,a coś więcej, chodzi Ci o rozbieżne wymagania obsady do ph temperatury? O pomoc w doborze obsady zwróciłem się do speca od Bw czyli Plyeya i potwierdził,że tak powinno być w porządku. Na pewno przed wpuszczeniem kolejnych ryb, zrobię pomiary i wtedy podejmę ostateczną decyzję, jeśli masz jakąś propozycję co do obsady pisz śmiało, ryby, które już są chcę aby zostały, a to co wpuszczę mogę jeszcze zmienić. Co armatki torfowej na razie się nie podejmuję, wlałem na razie dwa razy wywar z olchy i woda się przyciemniła, dziś lub jutro zrobię z większej liczby szyszek niż ostatnio i zobaczę efekt.

Ph przed wpuszczeniem nowych mieszkańców na poziomie 6-6,5, temperatura wody zostanie zmniejszona o 1 stopień, więc wydaje mi się,że ryby nie będą miały złych warunków.

P.S

Jakby ktoś z Was miał jakiś film z pielęgnicą skośnopręgą, akarą z maronii i skalarem w środowisku naturalnym prosiłbym o link, kilka filmów obejrzałem ale ciężko coś odszukać ze skośnopręgą.

Edited by maniek8855

Dzięki za filmy, oglądałem kilka filmów tego autora, ale tych dwóch nie widziałem.

Co do kirysków pandy, to może ich faktycznie nie być, bo jako jedyne nieco odbiegają od pozostałych ryb, aczkolwiek chciałbym wtedy coś na ich miejscie? Czy może wystarczy jak jest czy można się pokusić o jakieś stadko maks 10-15szt?

Też mi się tak wydaje, a rybka brzydka wg mnie nie jest, jeszcze zastanwiam się czy nie będzie problemu z kupieniem a. z maronii, bo jeśli będzie problem to wtedy biorę pod uwagę możliwość pielęgniczki kakdu 3+5, tylko zstanawiam się czy nie będzie ich za dużo.

Doszła obsada:

6xskalar-docelowo 2pary (nazwa handlowa altum peru ze względu na zbliżoną do naturalnego kolorystykę, z altumem zbyt wiele wspólnego nie mają, cena dość wysoka jak na skalara bo 15zł za szt ale ubarwienie jest dla mnie bardzo ładne i najbardziej zbliżone do formy dzikiej)

2+4 pielęgniczki kakadu

Plus to co już było:

25-30szt neon czerwony

4szt zbrojnik niebieski

kilka krewetek amano-prawdopodobnie staną się pokarmem skalarów

Edited by maniek8855

Akar jednak na razie nie będzie, przynajmniej póki skalary się nie dobiorą w pary i będzie to też zależne od tego czy będzie parka czy się uda aby zostały dwie pary, chorowałem na te skalary od dłuższego czasu, ale też wachałem się nad parą skośnopręgich,  postanowiłem,ze w sklepie podejmę decyzje, akurat były skalary takich jak szukałem (ubarwienie) i je kupiłem, chciałbym aby docelowo były te 2 parki, wtedy w obsadzie pielęgnic i pielęgniczek prawdopodobnie nic bym nie zmieniał przez dłuższy czas, ale liczę się z tym,że może się nie udać i zostanie jedna parka, wtedy może będę myślał o dołożeniu  jednej parki akar. Pley, nie byłoby zbyt ciasno jak dołożyłbym do tego co jest przy dnie czyli do 6 kakadu i 4zbrojników jeszcze dodatkowo 10kirysków czy sobie odpuścić-bo dla mnie mogą one być ale nie muszą, stąd też po tym co radził Sverting nie skupiałem się na nich zbyt mocno ale po dzisiejszym przemyśleniu jakiś zjadacz resztek przy dnie by nie zaszkodził :)

Tak odbiegając od tematu to wiele ryb z bw występuje w cw i odwrotnie (dane z literatury), nawet w Polsce, wiele gatunków ryb jest wpuszczanych przez ludzi na różne stawiki sadzawki, zarybiane jeziora gatunkami, które wcześniej tam nie występowały lub występowały sporadycznie itd, pomijam pstrągi i ryby typowe dla danych środowisk, myślę,że Nasze ryby akwariowe też są przesiedlane na różne "bajora" przez ludzi tam mieszkających, wiadomo,że nie dla wszystkich ryb nie będą to komfortowe warunki, ale sporo gatunków ryb bardzo dobrze sobie radzi w nowym środowisku, co z upływem czasu "poszerza zakres ich występowania". Polskim prostym przykładem może być okoń-ta ryba występuję obecnie-pewnie też na skutek przesiedleń w każdej Polskiej sadzawce rzeczce stawie itd.

Niektóre gatunki mają zasięg występowania, który może objąć różne typy wód. Niektórym "pomógł" człowiek.

Przykładowo P. reticulata, które generalnie pochodzą z SA zamieszkują obecnie wody Azji czy USA,
Niektórym wody odpowiadają i przyrost naturalny jest wysoki (przez co często giną inne gatunki- naturalnie występujące w danym habitacie) lub niski i ryby są okresowo lub w spotykamy je sporadycznie :).

Wiele ryb posiada wiele podgatunków, a poszczególne lokalizacje mogą się różnić od siebie mimo tego, że jest to ciągle jeden i ten sam gatunek.

Niektóre gatunki mają zasięg występowania, który może objąć różne typy wód. Niektórym "pomógł" człowiek.

Przykładowo P. reticulata, które generalnie pochodzą z SA zamieszkują obecnie wody Azji czy USA

...a także w Afryce czy nawet w niektórych krajach europejskich ;-)