Skocz do zawartości

Moje pierwsze akwarium


speedy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mam następujący problem:
Posiadam akwarium 112l z pełnym osprzętem(zresztą dosyć solidnym).
Z założeniem nie mam problemów,problemy zaczynają się przy roślinach,gdyż pewnie napadnie mnie atak glonów.
Posiadam również substrat,tyle że nie mam roślin,są jedynie rośliny od akwarium brata(bardzo ograniczone).
I sytuacja wygląda tak:z tych roślin muszę stworzyć akwarium w którym wszystko będzie funkcjonowało.
Głównie jest to nurzaniec olbrzymi i hygrophyla polysperma,dopiero gdy akwarium będzie bez glonów i rośliny będą rosły,przyjadą następne rośliny.
Jakie są rady dla początkującego akwarysty?
Jak założyć akwarium bez ataku glonów,miałem taki pomysł aby od początku kiedy wsadzę rośliny akwarium obłożyć tak aby światło słoneczne do niego nie dochodziło,pomóżcie mi założyć odpowiednio akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Posiadam akwarium 112l z pełnym osprzętem(zresztą dosyć solidnym).

To super... tylko jak Ci ktoś ma doradzić jak nie wie co tam masz...

 

 

 

dopiero gdy akwarium będzie bez glonów i rośliny będą rosły,przyjadą następne rośliny.

To jest największy błąd zakładania akwarium ogólnego. Mała ilość masy roślinnej.

Przeczytaj podklejone tematy w dziale o roślinach to dużo Ci to wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr:Aquael Unimax 250
Grzałka:Atman 100W
Oświetlenie:ok 0.53W/l
Ale właśnie możliwości zakupienia większej ilości roślin nie mam,świetnie wiem że byłoby lepiej ale nie posiadam takiej możliwości i już.
Czyli skoro teraz nie mogę dawać substratu tzn.że jak się ewentualnie uda to rośliny o większych wymaganiach odpadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem możesz mieć wymagające rośliny pod warunkiem zapewnienia im odpowiedniego światła i nawożenia CO2. Karmisz wtedy rośliny nawozami w płynie/solami. Substrat ma prawo bytu raczej w akwariach holenderskich, wyręcza akwarystę z nawożenia, ale przy małej ilości roślin masz taki wysyp glonów że można o tym pisać podręczniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra,trochę się zmieniło,jutro będę przy możliwości zakupu roślin,osobiście mam zamiar kupić ich jak najwięcej.
Do zagospodarowania mam:ok.6,7 gałązek hygrophila polysperma-wysokość może po 8 cm,kilka/kilkanaście malutkich nurzańca spiralnego,i jutro naprawdę postaram się zakupić kilka roślinek(z 3 albo 4),są one najczęściej w tym sklepie dosyć duże i ładnie zachowane,oraz nie wiem,może trochę mchu jawajskiego,nada się?
W sobotę zalewam akwarium,wodę jutro jakąś odstawie żeby chlor trochę uszedł i w sobotę zalewamy i podłączamy wszystko.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomeksup-zdaje sobie z tego sprawę,ale nie mam możliwości zakupu przez internet :/
Odwiedziłem dzisiaj sklep i kupiłem:20 pędów po 8 cm moczarki,bacopa caroliniana,żabienica tanzende(nie mam pojęcia jak brzmi polska nazwa)oraz hygrophili i nurzańca po troszku.Jutro zalewam akwarium,podłączam filtr,zaczynam świecić po 5h dziennie.Rozumiem że nie należy lać żądnych mikro i makro na początek.Czy faktycznie zaciemnienie akwarium pomogłoby w słabszym rozwoju glonów?Mam nadzieje że rośliny dadzą radę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Właśnie potasu nie mam,carbo mam,ale gdzieś czytałem że nie powinno się podawać

Gdzieś to wyczytał?

Potas i Carbo przede wszystkim. Rośliny muszą rozbudować jak najszybciej system korzeniowy i do tego potrzebują tych pierwiastków,

 

 

 

Rozumiem że nie należy lać żądnych mikro i makro na początek.

Dpiero jak pojawią się braki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra,czyli ile tego mniej więcej nalać tego węgla na akwarium 112l?Nalałem 4ml.
Czy faktycznie zaciemnienie akwarium i pozbawienie go dopływu światła słonecznego pomogłoby w braku rozwoju glonów?
Akwarium zalane,zaczynam świecić,najpierw 5h.

Edytowane przez speedy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent zaleca: Na niewielką ilość roślinną-2ml dziennie Na dużo ilość roślin-4ml dziennie

Może to Tobie pomoże. Daję obecnie 2ml Carbo, no czasami mnie poniesie i daję 3ml. Roślinności tyle co na fotce w sygnaturze ;-) . http://forum.superakwarium.pl/uploads/gallery/album_39/gallery_16654_39_90522.jpg

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zalałeś tydzień temu, więc jest dopiero w fazie dojrzewania, nie rób żadnej podmiany bo wydłużysz ten proces a już na pewno nie 50%. Też jestem po restarcie, pomimo iż woda była stara (dojrzała), filtr również, to i tak przed wpuszczeniem ryb poczekam, aż ustabilizują się parametry przynajmniej tydzień jak sądzę a wymieniałem "tylko" (aż) podłoże, a w nim przede wszystkim muszą nagromadzić się bakterie, żeby po wpuszczeniu ryb nie było klęski ekologicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mi się to nie klei, nie słyszałem nigdy aby podmiana wody w fazie dojrzewania miała sens. Akwarium musi się ustabilizować, bakterie rozwinąć kolonie a im szybciej będzie dojrzewać tym lepiej rośliny się przyjmą, większy rozrost roślin to mniej pożywki dla glonów. Przynajmniej moim zdaniem, jeżeli się mylę niech ktoś mnie poprawi, to uderzę się w pierś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...