Skocz do zawartości

Proszę o radę (akwa 40l)


martax167
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuję założyć akwarium 40l (45x35x35) z obsadą: otosek, gupik, razbora galaxy tylko nie wiem po ile tych ryb mogę mieć w tym akwa. Doradźcie mi, proszę jak dobrać dobrze obsadę, żeby było ładnie i rybki dobrze się czuły. Z roślinami też mam problem..

 

Tematy połączyłem. /ahr/

Edytowane przez ahr
Dublowanie tematów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli wychodzi na to, że najpierw muszę zrobić całe akwa, a dopiero potem pomyśleć nad rybami??

Akwarium i tak zanim wpuścisz do niego ryby musi dojrzeć, a to może trwać nawet kilka tygodni. A co za tym idzie to będzie czas na zbadanie wody. Ale można również tak jak napisał przedmówca zerknąć na stronę wodociągów swojego miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sprawdziłam to twardość mi wychodzi 13,83odH.

 

Edit:

Jakie będziesz miał oświetlenie, podłoże?

Otoski lub kiryski - bo takie bym chciała mieć - lubią chyba drobne, więc prawdopodobnie drobny żwirek. Właśnie się zastanawiam jak zrobić akwa żeby było im dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od 2-3x1+3 gupik pawie oczko lub stadko samców, możesz nie wyrobić z narybkiem. Otosek w zasadowej wodzie nie pożyje. Możesz też zdecydować się na Danio margaritatus 15 szt(razbora galaxy o której napisałeś aczkolwiek nie ma takiego gatunku) lecz są trudniejszym gatunkiem niż gupik. Poczytaj o cyklu azotowym i wymaganiach ryb które wybierzesz. Zdecyduj się na jeden gatunek ryby stadnej.

Edytowane przez Nuanda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 40 l akwa spokojnie można sterować parametrami wody, dolewając wodę destylowaną - nie będzie to jakiś wielki wydatek.

Trzeba tylko sprawdzić jakie proporcje będą dawać zadowalający wynik.

 

Warto też się zastanowić, ile jesteś gotowa poświęcić czasu na akwarium.

Co chciałabyś osiągnąć.

Czy akwarium kolorowe, (wtedy polecam stadko samców gupika, co wymaga mniej zachodu jak na początek) czy też bardziej zróżnicowane gatunkowo ( wtedy polecam poczytać o wymaganiach ryb oraz o tym, jak można sterować parametrami wody- to z kolei już większy wysiłek.)

 

Osobiście na początek polecam pierwszą opcję.

Jest mniejsze ryzyko rozczarowania i szansa zdobywania doświadczenia opartego na praktyce.

Jest na co popatrzeć, a jednocześnie można uczyć się utrzymywania roślin, nawożenia itd.

Obsadę zawsze można zmienić po kilku miesiącach. Gupiki można oddać w zamian za coś innego itp.

Są to bardzo wyrozumiałe ryby, w przeciwieństwie do otosków, które potrafią się o byle pomyłkę ofochać na śmierć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można sterować parametrami ale te ryby maja różne wymagania,powiem ci tak ja w podobnym zbiorniku trzymam tylko parę ramirez i nic więcej, jak chcesz mieć ładnie i kolorowo to polecam gupiki jest wiele odmian barwnych, wybaczają one wiele błędów i są dobre dla początkującego akwarysty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...