Skocz do zawartości

2 000 l dla altumów - fotorelacja


AlexB47
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Alex widać, że jesteś prawdziwym pasjonatem jeśli chodzi o akwarystykę, piękne zbiorniki, mam nadzieję, że jednak nie jest to twój ostatni post na tym forum, fajnie byłoby oglądać twoje baniaczki.

 

Panowie, serdecznie dziekuję za ciepłe i budujące słowa. Serdecznie dziekuję. Cieszę się, że są na tym forum również wspaniali ludzie. To dla Was przesyłam relację filmową z budowy akwa. Filmik zmontowała moja żona. Z 1,5 h materiału zrobiła ok 40 min, a jest to tylko część pierwsza, do próbnego zalania. Część druga wkrótce. Dziękuję Wam Panowie.

 

http://www.youtube.com/watch?v=0bMIHPAppis&list=UU58jeRJyePOsROztZlNg0nQ&index=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Altumy to odłów? Wiem, że kolega Roh się zajmuje importem tych ryb. Kiedyś coś takiego u siebie postawię jak już będę na swoim bo Pt. Altum to moje największe akwarystyczne marzenie, a dla nich trzeba baardzo dużej szklanki żeby sobie na jakieś stadko pozwolić :D

Od oceny tego akwarium może się wstrzymam bo jego rozmiar mówi sam za siebie, także tutaj słowa uznania chyba nie są potrzebne :)

O szkło już pytałem w poprzednim temacie, także spytam o inne aspekty techniczne tego zbiornika.

Jakie jest ogrzewanie, moc, rodzaj? Jaka filtracja? Konkretnie chodzi mi o ilość i moc pomop. Ciekawią mnie koszty eksploatacji, stąd te pytania. O koszta założenia nie pytam bo to przy budowie dużego zbiornika zawsze jest kwestia indywidualna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sporo wiedzy i umiejętności trzeba posiadać aby stworzyć coś takiego. Szkoda tylko, że nie ma efektu końcowego samego akwa.

 

Jeżeli ktoś czyta MA to wie, jak zaczynaliśmy. Pewnie nie uwierzycie, ale niecałe 4 lata temu nie mieliśmy zielonego pojecia o akwarystyce. Nasze córeczki dostały w prezencie 5l kulę z gupikami (wtedy nie wiedzieliśmy nawet, jak te ryby się nazywają), plastikową roślinką w środku i podłożem ze szklanych kulek. Od tego się zaczęło. Potem poszliśmy w akwaponikę, z którą eksperymentujemy do dziś.

Jak się woda wyklaruje po ostatniej demolce, zamieścimy film z naszego Orinoko.

 

 

 

A jak patrze na moje akwarium to

 

Nie bądź człowiekiem małej wiary. Jak się czegoś bardzo chce, to jest to do zrobienia. 10 lat temu byłem goły i bosy.

 

 

 

Te Altumy to odłów? Wiem, że kolega Roh się zajmuje importem tych ryb

 

Tak, wszystkie altumy WF kupiliśmu u Romana niecałe dwa lata temu. Były wielkości dwuzłotówki. Teraz czekamy na dostawę 12 "Ubotów".

 

 

 

Jakie jest ogrzewanie, moc, rodzaj? Jaka filtracja? Konkretnie chodzi mi o ilość i moc pomop. Ciekawią mnie koszty eksploatacji, stąd te pytania. O koszta założenia nie pytam bo to przy budowie dużego zbiornika zawsze jest kwestia indywidualna.

 

Ogrzewanie - dwie grzałki po 300 W, temp. w akwa 28C. Ponieważ w domu mamy 24C, włączają się czas od czasu.

Filtracja wyłącznie hydroponiczna. Za mechanika robi wata Sery włożona pomiędzy ścianki podwójnego komina ssącego.

Pompa - New Jet 8 000 firmy Aquarium Systems, dodatkowo podwójny cyrkulator Aquaela.

Oświetlenie - chińskie reflektory ledowe 2 x 30 W światło białe ciepłe plus jeden 20 W białe zimne. Nie wiem, ile mocy to wszystko pobiera, ale łatwo znajdziesz w internecie i możesz zsumować.

 

Koszt zbiornika, czyli to, czego wszyscy unikają. Ja nie - uczciwie płacę podatki, a żona jest moją księgową :razz: , więc się jej nie boję, bo to ona akceptuje wydatki :razz:

 

Baniak
- przeróbka elektryki - 500 zł (trochę mnie zatkało),
- spienione PCV 10 mm z ploterowym pocięciem na elementy - 400 zł, w tym 100 zł robocizna (hydroponika),
- niemiecki klej do PCV - 2 tubki po 20 zł,
- rama stalowa (materiał, spawanie i malowanie) - 800 zł,
- projekt ramy - za friko, dla konstruktorów było to ciekawe wyzwanie,
- sklejka szalunkowa - ok. 400 zł,
- szkło float 2x12 mm laminowane na front i bok - 3 500 zł
- silikon Soudal, łącznie z tym, co poszedł sie je....ć - ok 1 000 zł
- szkło wewnątrz akwa 8 mm - 650 zł,
- grzebień z akrylu wycinany komputerowo - 150 zł
- koszt kolejnych wymian wody, pomijając darmową deszczówkę - nieistotny w skali przedsięwzięcia icon_smile.gif

Wyposażenie
- korzenie - za friko,
- pompa New Jet 8000 - ok 600 zł,
- podłoże - "pulpa" za friko,
- rurki, uszczelki, zawór - ok. 200 zł,
- oświetlenie - dwa reflektory po 30 W "no name" (pewnie chińszczyzna) - 400 zł plus jeden 20 W 95 zł
- altumy - 5 własnych, pozostałe 10 szt. po 200 zł icon_sad.gif
- "glonojady" - własne

Oświetlenie hydroponiki jest prowizoryczne, z akwarium 500 l, po przejściu na LEDy. Oświetlenie filtra hydroponicznego jeszcze przede mną - szacuję na jakieś 1 500 zł. Boże, skąd brać kasę?icon_mad.gif .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No po prostu kopara opada! Tym bardziej, jak mówisz że zaczęło się 4 lata temu od kuli 5l! Wielki szacun i podziw. Koszta z deka powalające, jak na moje możliwości akwarystyczne, ale to chyba i tak nie dużo na 2 kubiki wody.

 

PS. pokazałem żonie zdjęcia jak wyciągasz korzenie ze zbiornika, stwierdziła że "ludzie to już nie mają na co kasy wydawać" :D:D

Edytowane przez gapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to jest tak - jakbyś policzył koszty wychowywania dzieci, to dopiero złapałbyś się za głowę i nie uwierzył. Podobnie jest z akwa - jeżeli rozłożysz wydatki w czasie, to stają się akceptowalne. Myśmy realizowali pomysł ponad rok, od momentu gdy kupiliśmy altumy (sierpień 2012 do zalania zbiornika pod koniec 2013 roku). Oczywiście, trzeba było trochę zacisnąć pasa :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...