Skocz do zawartości

Zaczynam przygodę, pytania nowicjusza


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć jest to mój pierwszy post i chciałem się przywitać, mam na imię Karol (16lat) moje główne zajęcie to głównie siłownia nauka komputer ale ostatnio chodzi za mną pewna żecz akwarium czytam już to forum ok 3 miesiące i sporo wiem :P ( tak mi się przynajmniej wydaje )

A oto moje pytania :

Od jakiego akwa zacząc na allegro znalazłem kilka takich ciekawych propozycji 

http://allegro.pl/aqc153-zest-ekonomik-akwarium-120x40x50-ap-216l-i3934226877.html

http://allegro.pl/zestaw-200l-proste-pok-mata-ska-full-wyp-gratisy-i3908922623.html

jakie wybrać? może macie inne propozycje ? Wysyłajcie linki do ciekawych offert

Pytanie nr2 jaki wybrać osprzęt grzałka filtry myślałem o wewnętrznym i kubełku 

jakie firmy preferujecie dajcie linki pod tematem 

na skąpletowanie akwarium grzałka filtr termometr mam 1200zł mam zamiar kupić to w tę wakacje.

Kolejne pytanie czy mogę wźiąc piasek z rzeki w mojej okolicy jest rzeka ( odcinek górski) jest dużo stawów 

 

Dziękuje za odpowiedzi pytań będzie więcej I przepraszam za błędy

 

Regulamin 6.1. Za błędy nie przepraszaj tylko je poprawiaj! Żeka? Mapet

Edytowane przez BeRRo121
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co to formatowanie? Jeśli miało być przez to czytelne to w ogóle nie jest.

 

Co do akwarium, 200l to już dość spory obowiązek, nie wiem czy to dobry pomysł żeby od takiego zaczynać. Skoro chcesz się tym zając na poważnie dopiero w wakacje, może lepiej teraz kupić sobie jakiś mniejszy baniak i na nim się pouczyć. 64l profilowane będzie idealne i tanie. Używane z pełnym wyposażeniem kupisz już gdzieś za 150zł na tablicy. Jeśli będziesz pewny że Cię to interesuje, zakupisz nowy - większy - i wszystko sobie przełożysz. Jeśli nie, po prostu się pozbędziesz a zawsze łatwiej wyzbyć się 60 litrowego zestawu niż tych większych a i straty są mniejsze. 

 

Te wszystkie zestawy mają ten duży minus że montowane w nim świetlówki są po prostu słabe. Weźmy np to akwarium 216l profilowane. 

60W / 216l daje Ci niecałe 0.27W/L

Rośliny w tym po prostu się nie utrzymają (chyba że jakieś kryptokoryny lub inne nie wymagające większego oświetlenia). 

Do takiego powiedzmy dobrego rozwoju rośliny potrzebują PRZYNAJMNIEJ 0,5W/L. 

Chyba że nie będzie to akwarium roślinne. 

 

Co do filtra, moim zdaniem tylko kubełkowy wchodzi w grę. Fluvale całkiem przyjemne, sam korzystam z dość starego już i poczciwego fluval 204 i jestem mega zadowolony (z tym że tego już nowego nie kupisz więc nie wiem jak wyglądają ceny tych nowszych). 

 

Piasek jeśli nie będzie zmieniał parametrów wody to może się nadać. Mimo że łatwiej utrzymać czystość mając piasek (brud nie wchodzi między żwirek) to z doświadczenia wiem że nie zawsze rośliny w takim podłożu chcą się rozwijać. Aczkolwiek tu niech ktoś inny się wypowie bo wiem że niektórzy sobie chwalą. Osobiście miałem piasek i zamieniłem go na żwirek. Jest zdecydowanie lepiej. 

Edytowane przez ~eL
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do akwarium, 200l to już dość spory obowiązek, nie wiem czy to dobry pomysł żeby od takiego zaczynać

 

Bardzo dobry, małe akwaria wybaczają mniej błędów początkującym i łatwiej takie ustabilizować.

 

 

 

Do takiego powiedzmy dobrego rozwoju rośliny potrzebują PRZYNAJMNIEJ 0,5W/L.

Jeżeli rośliny mają odpwiednie ilości pierwiastków do swojego rozwoju to będą ładnie rosły nawet przy 0,3 W/l tylko tempo wzrostu będzie wolniejsze.

 

Pisaek będzie ok, tylko musisz pamiętać o roślinach z rozbudowanym systemem korzeniowym i dać im coś pod spód.

Przy okazji jak będziesz chciał mieć pielęgniczki czy ryby przydenne masz z głowy martwienie się o odpowiednie podłoże dla nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, jednak mnniejsze akwarium niż 120l nie wchodzi w grę . Czy wy tych pokrywach da się oświetlenie przerobić?

Teoretycznie tak z tym że wymiana całego zestawu wraz z świetlówkami, stycznikiem itd itd to koszt 2-3 stów za nowy zestaw (mówię tu o zamianie z T8 na T5). 

 

Co do podłoża to kulki gliniano torfowe na pewno trochę pomogą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam o takich wymiarach dna lecz wyższe i można mieć w nim ładnie rosnące rośliny przy standardowym oświetleniu. Trzeba tylko pamiętać, że dla wymagających roślin światła jest tam po prostu za mało.

A z drugiej strony rzecz ujmując - dużo światła wcale nie gwarantuje ładnego zbiornika. Dużo światła pociąga za sobą konieczność posiadania CO2 i nawożenia.

A to co mówi ~eL o wymianie oświetlenia to nei do końca prawda. Statecznik dla T5 2x24 lub 2x39 to koszt około 50 zł. Świetlówki, jeżeli nie chcesz koniecznie specjalistycznych, akwarystycznych to koszt kilkunastu złotych, oprawki, uchwyty, kabelki również za kilkanaście złotych można kupić. Razem można zrobić oświetlenie za mniej niż 200 zł.

Filtr to koniecznie kubełek. Poleciłbym JBLa e901 do takiego akwarium choć pewnie i e701 będzie w zupełności wystarczający.

Grzałka z termostatem co najmniej 100W - Jeżeli nie masz zimno w pomieszczeniu będzie wystarczająca.

Termometr kup długi i cienki - mniej go widać. Paskowy (naklejany) też może być lecz musisz dobrze go wybrać gdyż większość pokazuje tak, że ciężko zobaczyć jaka jest temperatura.

Na początek zacznij od akwarium ogólnego z jakimiś popularnymi rybkami. Jak zdobędziesz doświadczenie to wybierzesz swoją drogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takim litrażu to oświetlenie da rade?

Co do samego oświetlenia to wyjdzie praktycznie na to samo ponieważ masz tutaj 2x18W. 36W/112L=0,32W/L.

Ale okej, może nie zajmujmy się światłem bo to niepotrzebnie wprowadza chaos do tematu a tak naprawdę proponowałbym bardziej skupić się na samej wiedzy akwarystycznej a nie ilości światła. Nad światłem zawsze można później popracować. 

Jeśli chodzi o samo akwarium to w zasadzie jak wolisz. Filtr, grzałka i termometr jeśli odpowiednio dobierzesz to nada się i do 200 litrowego zbiornika i do tego 112l. 

 

Dużo światła pociąga za sobą konieczność posiadania CO2 i nawożenia.

A to co mówi ~eL o wymianie oświetlenia to nei do końca prawda. Statecznik dla T5 2x24 lub 2x39 to koszt około 50 zł. Świetlówki, jeżeli nie chcesz koniecznie specjalistycznych, akwarystycznych to koszt kilkunastu złotych, oprawki, uchwyty, kabelki również za kilkanaście złotych można kupić. Razem można zrobić oświetlenie za mniej niż 200 zł.

Aby rośliny chciały rosnąć to w sumie bez względu na ilość światła CO2 jest wymagane. Przy większej ilości światła trzeba jedynie pamiętać jeszcze o glonach.

 

Co do kosztów to podałem koszt całego zestawu "gotowca" do zamówienia na allegro a ceny tak mniej więcej oscylują choć oczywiście masz rację że poświęcając trochę więcej czasu, można spokojnie samemu taki zestaw skompletować za mniejsze pieniądze.

 

Ps. Popatrz jeszcze na tablicy. Naprawdę bardzo często ludzie sprzedają pełne zestawy za śmieszne pieniądze. Trzeba jedynie pamiętać aby sprawdzić szczelność akwarium.

Dzwonisz do klienta żeby pod akwarium położył np ręczniki papierowe (aby było widać przecieki), zalał wodą i jedziesz oglądać. Jak wszystko gra, wylewacie wodę, sprawdzacie czy nie ma nigdzie żadnych uszczerbków, targujesz jeszcze pare zł i za grosze możesz mieć ciekawy zestaw. 

Edytowane przez ~eL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zacznę od akwarium 63l 60x30x35 proste filtr aquael fan1 grzałka tetra tec 50. Oświetlenie 1 świetlówka 15wat. Zakupiłem podłoże granulacja 2-3mm ( 25kg) uzdatniacz do wody , ferro tabs, nawóz do roślin.

Niedłogo zacznę pracę nad akwarium jeszcze zostało kupić testy do wody.

Po miesiącu od startu akwarium już moge wpuscic ryby?

Planuję obsadę 15 danio rózowe 5 kiryski panda.

Edytowane przez BeRRo121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby rośliny chciały rosnąć to w sumie bez względu na ilość światła CO2 jest wymagane. Przy większej ilości światła trzeba jedynie pamiętać jeszcze o glonach.

 

Czy Ty aby na pewno wiesz o czym piszesz?

 

Wymagane do rozrostu roślin są wszystkie pierwiastki jakie do tego potrzebują a węgiel to ich główny budulec (pochodzi z CO2 jeżeli podajemy).

Mając w akwarium mniej światła (minimum to 0,3 W/l - przy mniejszym rośliny też rosną), rośliny tych pierwiastków potrzebują mniej i są one dostarczane do akwarium przez podmiany wody, ryby, pokarm itd.

Przy większej ilości światła (powyżej 0,5 W/l) jak nie dokarmimy roślin węglem (CO2) przestaną pobierać resztę pierwiastków i to wykorzystają wtedy glony, tak samo się stanie jak zabrakinie jakiegoś innego pierwiastku.

Glony występują w każdym akwarium (są częścią tego ekosystemu, zawsze były i będą) jak tylko wartości pierwiastkó nie będą odpowiednie zaatakują czy to będzie akwaruym z małą ilością światłą czy z solarium.

Albo trochę poszerz Swoją wiedzę albo się nie udzielaj jak nie wiesz, bo potem ludzie piszą bzdury bo gdzieś tu na forum  takie coś wyczytali (jak w tym wypadku)....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...