Jump to content

Jak założyć akwarium dla pielęgnic

Recommended Posts

Witam mam taki mały wielki problem. Niedługo zaczną się prace remontowe w moim domu co za tym idzie i pokoju. Wyniknie z tego luka 160x54 dł x szer którą chciał bym zapełnić akwarium 150x50. Obecnie posiadam 60 litrowe ogólne a marzeniem jest zrobienie takiego właśnie akwa coś koło 350l z pielęgnicami. Więc tak jak w poradniku wybrałem się do slepu zoologicznego i chciałem dograć szczegóły. Okazało się że sprzedawca powiedział mi że chodowanie kilku gatunków pielęgnic i pyszczaków jest niemożliwe. A aranżacja tak dużego zbiornika musi być zrobiona przez osobę z doświadczeniem. Do tego doliczył mi kilkadziesiąt "niepotrzebnych"(wg. mojego mniemania) rzeczy. Tak więc robiąć mi kosztorys (bez szafki pod akwa) wyszło mu jakieś 12 tys. :( czy istnieje jakaś tańsza opcja założenia takigo zbiornika które będzie kolorowe i naprawdę będzie przyciągało oko z pyszczakami i pielęgnicami?? bo jak to wymyślil sprzedawca sam to sobie mogę założyć takie w którym będę miał 30 neonków 6 pielęgniczek ramireza 4 kakdu kilka kosiarek 3 glonojady;/ proszę o pomoc za którą z góry dziękuję.

no na malawi musisz liczyć kubeł + f. wewn., oświetleni itd ale 12 000 to przesada. uważam, że w jeżeli chodzi o sam sprzęt czyli filtry + grzałki, światło - zmieścisz się w 1000zł + zbiornik + ryby + podłoże... na pewno nie przekroczysz 2000zł na start.

12 tysięcy chyba miałeś na myśli 1200 zł :P 12 tysięcy to można wydać na zbiornik 2tysiące litrów. A tak na marginesie nie łączy się pielęgnic z Ameryki z pyszczakami bo moja odmienne wymogi co do wystroju i jakości wody (to 2 przeciwieństwa) A więc musisz się zdecydować na jakiś konkret biotop albo ogólne z uwzględnieniem wymogów poszczególnych gatunków co do składu wody i warunków środowiskowych ....

infinity niekoniecznie, widzisz u mnie w jednym ze sklepów stoi 500-tka z pokrywą standardowym oświetleniem, chińskimi dodatkami w postaci grzałki i filtra, do tego szafka i kosztuje łącznie 14 700zł wszystko rozchodzi się o naiwność klientów...

za 14 tysięcy to można zamówić sobie taki gotowy zbiornik z postawieniem ,aranżacją ,organizmami żywymi + plus serwis skąd ta cena ??????????

Jakoś nie potrafię w tu uwierzyć może jestem niedowiarkiem.......

Cena 12 tys. obejmowała zaprojektowanie + wystrój + życie + 2 miesięczną opiekę nad akwa czyli serwis. W skład niby miało wejść kilkanaście pielęgnic zeber kilka pyszczaków 2 glonojady takie dość duże jeden złoty a drugi tygrysi chyba do tego skały wapienne i pył kwarcowy jako osprzęt to świetlówki day light + philpsa coś tam do tego szkło float aquel + grzałka i filtr zew tej samej firmy.

hmmm a nie da się tego zrbić tak jak napisał ktoś wcześniej nie przekraczając 2?? i czy mógł bym liczyć na pomoc w dobraniu odpowiedniej obsady i otoczenia dla rybek oraz sprzętu?? wiadomo akwarium obowiązkowo musi mieć wymiary 150x50x50 i co dalej?

Można wiele urwac z ceny robiąc sporo rzeczy samemu ale np. szkło . filtr . grzałkę . oświetlenie (albo gotowa belka albo robić samemu pokrywę) Wystrój czyli korzenie piasek żwir kamieni zdobywasz sam rośliny od znajomych no i rybcie jeszcze trzeba zakupić . Myślę ze jak dobrze pomyśleć to sie coś wymyśli .

Na pewno nie przekroczysz 3 tys.

Jak byś się uparł to może udało by ci się 1500zł na to wydać.

Zdecyduj się na jakiś konkretny biotop, bo Amazonki z Malawi nie połączysz.

Jak byś się uparł to może udało by ci się 1500zł na to wydać.

A może jakieś szczegóły tej fantastycznej finansowej wizji, chyba że większość zrobi sam lub dostanie w prezencie...

No z tym 1500zł to trochę przesadziłem.

Do takiego akwarium chyba lepiej zastosować sump niż dobry kubełek(taniej wyjdzie).

Ale 2000zł raczej wystarczy.

szafkę można zrobić samemu przy odrobinie chęci, a materiały... wystarczy się rozejrzeć, przebudowa starej szafy, pogrzebać na strychu, w piwnicy... zapytać sąsiada czy ma na zbyciu jakieś płyty meblowe... pokrywę również wolę DIY niż ABS. żwir lub piach... jak dobrze pochodzisz to na budowie ci za piwo dają, korzenie lub kamienie, również jak dobrze poszukasz i pochodzisz, to znajdziesz. pozostaje wiec koszt szkła, filtra, grzałki, lampy i ryb. ewentualnie roślin. ja swoje 260L zamknąłem w kwocie 500zł.

lukix

w rzeczywistości sumpy w akwariach z pielęgnicami nie mają żadnej przydatności, podstawą jest filtr o dużej pojemności dla usuwania zanieczyszczeń stałych (o możliwie najprostszej konstrukcji dla łatwej obsługi), może to być kubeł, bądź na przykład oddzielona część akwarium wypełniona np. gąbką- to metoda stosowana przez większość akwarystów niemieckich utrzymujących pielęgnice

żeby nie być niekompetentnym, gościu zakłada obecnie 2700L z CA więc podejrzewam że wie co robi... a na przykładzie akwarium shadow'a 1300L stwierdzono:

Grzegorz, wierz mi ten zbiornik który podałeś z Apisto to nie jest za dobry przykład, nawet jeśli Krzysiek dopiero pytałby się o zakładanie takiego akwa...nieprzemyślany, pochopnie wykonany projekt, jedyne co tam jest zrobione zadowalajaco to tło...

czasami akwa mozna na allegro kupic uzywane za 200-250 zł

kiedys jeden facet chciał mi sprzedac akwa 480l z pokrywa 6 skalarami gupikami skałami za 150zł ale sie spozniłem ktos kupił to akwa poł godziny wczesniej

ten sam gosciu sprzerdał mi 90l to co mam za 20zł ale bez pokrywy pokrywa to szyba

żeby nie być niekompetentnym, gościu zakłada obecnie 2700L z CA więc podejrzewam że wie co robi... a na przykładzie akwarium shadow'a 1300L stwierdzono:

UWAGA :!::arrow: Ta wypowiedz nie jest napisana przez właściciela zbiornika 2700L Tylko przez moderatora forum Apisto

Cytuj:

Grzegorz, wierz mi ten zbiornik który podałeś z Apisto to nie jest za dobry przykład, nawet jeśli Krzysiek dopiero pytałby się o zakładanie takiego akwa...nieprzemyślany, pochopnie wykonany projekt, jedyne co tam jest zrobione zadowalajaco to tło...

Re: stechly 2700 l. w budowie

Postprzez GrzegorzKosmider » 13 kwi 2009, o 09:15

hm... nie robiłeś kominów na sump? szczerze to coś ubogo jeżeli chodzi o sprzęt... i tylko 2x24W energooszczędnościówki? nie myślałeś o HQI? jakaś hydroponika albo automatyczny system podmiany wody?

może to Ci pomoże?

http://www.apisto.pl/fa/viewtopic.php?t ... f9485e8267

UWAGA :!::arrow: Kirysek powołał się na ten link bo uważał ze jest dobry tak????? Tak to wygląda

UWAGA :!::arrow: Oto odpowiedz goście który chyba wie co mówi JAK O POWIEDZIAŁ WCZEŚNIEJ KIRYSEK (ODPOWIEDZ DO KIRYSKA )

zięki za wskazanie linku, ale ja nie potrzebuję pomocy w urządzeniu tego akwarium, za to Tobie polecam dużo lektury jeśli chcesz co nieco wiedzieć o pielęgnicach i ich hodowli, bo po przeglądnięciu Twoich postów widzę, że wszystko jeszcze przed Tobą

Kirysku tak się składa ze nie tylko ty śledzisz tematy dużych zbiorników .I to co tu starałeś sie zrobić ....ZOSTAWIAM BEZ KOMENTARZA.

pisząc na GSA wydawało mi się, że to jakie prace wykonuje shadow są jedyne rozsądne przy takim litrażu, jak się jednak okazało wcale nie i tyle, a wręcz zbędne. Korona z głowy mi nie spadnie przyznając, że wielu rzeczy jeszcze nie wiem :) chciałem wtedy tam na gsa podsunąć stechlemu pomocne linki no ale dopiero później dowiedziałem się również z GSA że stechly to fachowiec i wie co robi :)

nie wiem czemu ma służyć teraz ta twoja ironia, ale zauważyłem że kierujesz ją do wielu osób na forum, więc zakładam, że po prostu tak masz.

poza tym:

a na przykładzie akwarium shadow'a 1300L stwierdzono:

a nie stwierdził [twórca zbiornika 2700l] czytaj ze zrozumieniem zamiast tworzyć kolejną aferę na tym forum.

UWAGA :!::arrow: Ta wypowiedz nie jest napisana przez właściciela zbiornika 2700L Tylko przez moderatora forum Apisto

nie tylko apisto, bo i członka GSA i co z tego? Czy powiedziałem, że nie? przecież jasno wynika z zacytowanej wypowiedzi o której wspominasz że wypowiada się inna osoba niż twórca 2700L.

Cytuj:

tak więc jak widzisz drogi kolego nawet z cytatu który przytoczyłeś jeszcze raz po mnie jasno wynika, że wypowiadała się inna osoba niż autor zbiornika 2700L więc nie wiem w czym problem? Z czytaniem na zrozumienie?

Pamiętaj nie miarą wiedzy jest pojemność zbiornika za miesiąc pojawi się ktoś kto będzie robił 3,5 tysiąca i co???? To co on powie będzie święte.....

Ironia ???? nie to fakty i rzetelne ich przedstawienie i zanim kogoś zacytujesz zastanów się czy dobrze robisz .

Ps. zaznaczyłem dla innych żeby wiedzieli dokładnie co czytają cyfra 2700 robi wrażenie :P Prawda??

Pamiętaj nie miarą wiedzy jest pojemność zbiornika za miesiąc pojawi się ktoś kto będzie robił 3,5 tysiąca i co???? To co on powie będzie święte.....

nie o to chodzi, po prostu ktoś mi później wytłumaczył sens instalacji tego i owego :) dla mnie i tak autorytetem jest pewna znajoma, która potrafi w sprytny sposób zaaranżować akwarium tak, że wydaje się, jakby miało przynajmniej 1000 litrów :) a zbiornik ma... 24litry.

Wyjaśnił ci sens ???? hym rozmowa tyczyła się Pielęgnic a czy wiadomo co w takim zbiorniku będzie pływało za 10 lat ...

Ps Temat Z apisto tez sledze i nie zauważyłem aby były jakieś problemy czy z sumpem czy hydro

A przy okazji przeczytaj co Ta sama Osoba która tak się wypowiedziała pisze na Apisto o zbiorniku 1300l :P

To tylko jedna z wielu wypowiedzi jakie znalazłem -pasuje Tu chyba najbardziej

piotrK. Moderator Apisto .

Pięknie, zwyczajnie zazdroszczę

Share

• Create New...