Skocz do zawartości

Shreder wita i pyta.


Rekomendowane odpowiedzi

WSTĘP

 

Witam, jestem nowy na forum, mam nadzieje pozyskać garść rad od was, ew w przyszłości samemu radzić innym.

 

Na dzień dzisiejszy zdecydowanie jestem laikiem. Prowadzę akwarium 25L z filtrem eheim 2011, akwarium trochę dzikie ^^" i przerybione, zamieszkują jeszcze dość młode kirsyki, piskorki, krewetki Atya/Atyopsis, raczek marmurkowy, karlik szponiasty oraz paru innych podopiecznych.

Większość ma trafić do akwarium docelowego które będzie założone na dniach kiedy będę pewny że wszystko zostało odpowiednio przygotowane.

 

Na temat:

 

 

W ostatnich dniach nabyłem za bagatela 415 zł akwarium 200L + pokrywa Wromak z instalacją T8, szafkę pod akwarium, filtr Tetra ex 700 (wymaga sprawdzenia bo podobno jest problem z uszczelką przy wężyku i trzeba ją wymienić), trochę zdekompletowanego innego osprzętu.

 

Trochę czytałem „o prawidłowym zakładaniu akwarium” na necie tu i tam i głowa już puchnie ^^”
Planuje akwarium typowo roślinne o wystroju zbliżonym do tego zdjęcia:

(zdjęcie z czyjegoś bloga, mam nadzieje że nie będzie żywił urazy za "pożyczenie")
dzien165.jpg

 

Bardzo mi ise podobają niskie rosliny oraz różne mchy.

 

Po czytaniu wielu wariantów, przyjąłem że istnieją 2 główne typy, Low Tech i High Tech. O ile fakt że przy LT później nie trzeba tak dużo skakać jak przy HT, jest niezwykle kuszący, to na ile zrozumiałem nie pokrywa się to z wystrojem akwarium który zaplanowałem, gdzie ma być dużo wolnej przestrzeni do podziwiania rybek. (jak oglądałem zdjęcia LT, wszystkie były mocno zarośnięte.)
Mam plan by przy zakładaniu akwarium zrobić to wszystko tak bym nie musiał już nic potem dodawać lub przerabiać jeśli chodzi o osprzęt.

 

Plan instalacji filtrowania:

 

Rysunek na szybko :P

15mlbb5.jpg

 

Koniec nudzenia przejdźmy do pytań!:

 

1.  Czy można się obejść bez CO2? O ile się zorientowałem by rośliny nam pięknie rosły (szybko?) łączy się silne oświetlenie + co2 + nawozy. Mi nie zależy bym musiał je co parę dni przycinać (jak znajomy co ma typowego HT), jedynie by zdrowo egzystowały w akwarium (powolutku sobie rosnąc).

 

2. Czy można zastosować w akwarium dłuższe oświetlenie o mniejszej mocy + wydłużyć czas oświetlenia na dobę? By dłużej akwarium cieszyło oko :)

 

3. Czy Tetra ex 700 da rade z taka instalacją? Chciałbym uniknąć zakładania pełnej narurowej instalacji z pompą, bo są to jednak pewne extra wydatki. Stąd równoległe 2 filtry mechaniczne, by nie obciążać pompy z filtra.

 

4. Jeśli Tetra EX 700 nie da rady, to czy wymiana na silniejszy filtr jak np. Eheim 2128 da rade w takiej instalacji? Tu zaznaczę że podoba mi się pomysł termo filtra.

(Jeśli mam kupować używany filtr – to myślę że najlepiej celować markę eheim)

 

5. Jak będę wymieniał instalacje na T5, to lepiej na 2 czy na 4 jarzeniówki? Uwzględniając tu pytania 1* 2*

 

6. Jako że w instalacji nie planuje pompy obiegowej narurowej, przed którą to właśnie powinien być filtr mechaniczny by ja zabezpieczyć. Czy mogę/powinienem? Filtry mechaniczne ustawić za kubełkiem biologiem?

 

Na ten wieczór niech będzie tyle. Kolejne pytania będę systematycznie, dodawał do tematu :)

Edytowane przez Shreder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry mechaniczne/prefiltry wpinamy przed biologiem, więc tu masz rację. Jednak ta Tetra może średnio sobie radzić gdy ulegną zamuleniu, poza tym jeszcze masz fbf za Tetrą, to może być dla tej pompy zbyt wiele do udźwignięcia :)

Z pewnością z biegiem czasu zmienisz obsadę, ja bym zastosował coś mocniejszego jako biolog. Chyba, że masz zamiar wpuścić tam to co masz teraz i trzymać przez jakiś czas to wtedy próbuj. To niezbyt brudząca obsada, chociaż ciekawi mnie co się kryje pod pojęciem 'jeszcze trochę innych podopiecznych'? Przydałyby się małe porządki w tym temacie.

Taka zieleninka jak na zdjęciu to chyba nie dosłownie? Gdzie by te kiryski pływały? :)

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO 1, dzięki za odpowiedz Tubylec,

 

Po 2 oto obsada dokładna na dziś w 25L

 

1 x RAK Marmurkowy Czerwony
2 x Krewetka filtrująca Atya gabonensis
2 x Krewetka filtrująca Atyopsis moluccensis

2 x INDOSTOMUS PARADOXUS
3 x Piskorek Kuhla
2 x Kirysek Panda
2 x Kirysek Metae
3 x Kirysek Pstry
3 x Kirysek Sterby
3 x Kirysek Albinos
3 x Kirysek Spiżowy
1 x glonojad złoty / Zbrojnik Złoty
2 x gubik (na pewno nie trafią do 200L)
5 x Otosek

1 x Karlik szponiasty

 

Co do dodatkowej obsady to przyznam się szczerze że jeszcze nie wiem co to będzie, na pewno będzie dość różnorodna, osobiście preferuje "dziwne" ryby niżeli kolorowe, takie jak np. Kolcobrzuch, Trzciniak, Duch amazonski i inne cudaki Oraz mam słabość do Kirysków.

PS. Myślę by 25L potem zamienić na dom dla Kolcobrzuch Dwuplamy, bo boje się go wpuścić w akwarium zbiorowym :C

 

 

po 3 Prosił bym o jakąś podpowiedz czy eheim 2128, dał by sobie rade w takiej instalacji? Jestem świadomy że przepływ perH spadnie, stąd myślę o filtrze o większej mocy i "lepszej" marki.

 

po 4 Mimo że desin akwarium ma być zbliżony do zdjęcia, to wiem ze plaża dla kirysków musi być

 

po 5 Może nie warto kombinować z kubełkiem, tylko pompa przepływowa + biolog w filtrze narurowym? Wtedy jest pewność że pompa da rade...

 

Pozdro

Edytowane przez Shreder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po 2 oto obsada dokładna na dziś w 25L

Zmieściłeś taką obsadę w 25l? Na tym forum propaguje się tworzenie rybom warunków naśladujących ich naturalne środowisko. Ryby dobiera się biorąc pod uwagę ich wymagania a nie dziwactwa w wyglądzie. Chcąc prowadzić akwarium roslinne musisz uwzględnić że przerybienie ma wpływ na ilość produktów ubocznych wydalanych przez ryby a to z kolei może spowodować wysyp glonów. Zacznij od początku, zaplanuj obsadę czytając artykuły zamieszczone w odpowiednich działach. Nie wymieniaj oswietlenia w pokrywie skoro za nie zapłąciłeś, dokup zestaw uzupełniający t5, zmieści się w pokrywie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że obsada 25L woła o pomstę do nieba, ale założeniem tego akwarium było czekanie na większe aż trafie cos po okazyjnej cenie, poza tym wszyscy podopieczni są jeszcze młodzi (malutcy), oraz dbam by warunki były jak najlepsze, co prawda miałem zakwit glonów nitkowatych po wymianie oświetlenia żarówka >>> świetlówka, ale glony już zanikają.

Z obserwacji wiem że podopieczni czują się całkiem nieźle, no może oprócz Atya gabonensis - zaczęły bardziej się chować w kokosach. Oraz raczek, który stał się niezwykle "wstydliwy" względem rybek.

Edytowane przez Shreder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mimo że desin akwarium ma być zbliżony do zdjęcia, to wiem ze plaża dla kirysków musi być

 

Jeżeli chcesz design ze zdjęcia powyżej zapomnij o tych rybach.

Za mocne dla nich światło. Albo roślinniak, albo ryby...

Żeby stworzyć coś takiego będziesz potrzebował dużo światła, CO2 i pełne nawożenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Trochę mnie zmartwiło że ten design gryzie się z moimi rybkami. Czyli rozumiem że musze przejść na rośliny o nie dużych wymaganiach :C

 

Pytanie z innej beczki, nadal nie wiem czy bawić się w elementy filtracji narurowej, czy nawet pełna filtracja narurowa (bez kubełków).

Chyba że mógłbym wykorzystać 2 filtry kubełkowe tetra ex 700 i eheim 2128 (dokupić), łączny przepływ był by (z instrukcji filtrów) 1750l/h, czy to nie za dużo?

Jeden miał by być biologiczny, drugi typowo mechaniczny. Pytanie który ma być mechanikiem?

 

Wydaje mi się że lepiej otwierać częściej eheima niżeli Tetre, jeśli chodzi o zachowanie szczelności. Jeszce dochodzi kwestia kosztów wkładów.... zamienniki, lub DIY z większego kawałka włókniny....

Edytowane przez Shreder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, ostateczny planowany zakup zaplecza sprzętowego na dzień dzisiejszy.

- filtry 2x tetra ex 700 (dokupuje 2gi do tego co mam już teraz),

- wymiana oświetlenia na T5 (instalacja na 2x45w)

- wkłady do filtra, ful ceramika dla biologa.

 

- Na razie odpuszczam sobie grzałkę przepływową, w razie czego mam 150w normalną. Zaobserwuje jakie temperatury będę miał w akwarium w czasie zakładania, 25L nigdy nie wymagało użycia grzałki.

- Jeden filtr będzie w pełni wypełniony ceramiką (stary), drugi zaplanowany jest na mechaniczny. Oba filtry będą chodzić na oddzielnych wlotach/wylotach.

 

Układ wloty - deszczownice

2nrhj11.jpg

1. Wlot filtra biologicznego (wysoko by nie zasysał zbędnych brudów z dna?)

2. Wlot filtra mechanicznego (blisko dna by łapał to do czego jest przeznaczony.)

3. Wylot mechanika 4. Wylot biologa - specjalnie zamieniłem wysokości by dochodziło do lepszego mieszania wody miedzy filtrami.

 

Tu mam pytanie czy biolog może się obejść bez jakiegokolwiek wkładu mechanicznego?

Czy jest sens by mechanik był całkowicie wypełniony gąbką + bibuły?  Może należy mimo wszytko dać mu jakiś wkład biologiczny na początek?

 

Lista zakupów może się poszerzyć o instalacje co2, kiedy się zorientuje co do wymagań roślin jakie zaplanuje.

 

Mama nadzieje zamknąć tym sposobem temat osprzętu do akwarium i przejść powoli do do planu wypełnienia go :)

Edytowane przez Shreder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tu mam pytanie czy biolog może się obejść bez jakiegokolwiek wkładu mechanicznego? Czy jest sens by mechanik był całkowicie wypełniony gąbką + bibuły? Może należy mimo wszytko dać mu jakiś wkład biologiczny na początek?

Może się obejść ale lepiej na początku przepływu w kuble zamontować gąbkę żeby nie ruszać samych wkładów ceramicznych za często.

Co do mechanika, gąbka jest również złożem biologicznym także możesz użyć tylko jej. Czekamy na zdjęcia już urządzonego zbiornika. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie, dopiero teraz się odzywam, bo miałem dużo zabawy z robieniem miejsca pod akwarium + przeniesienie 25L na półkę... wiercenie w żelbetonie to koszmar :-x

 

Lewa strona przeznaczona pod roślinność, gdzieś tam ten ciemny korzeń znajdzie swoje miejsce.

Centum - wielki korzeń "ala drzewo" , przeznaczony pod mchy na koronie, wokoło trochę niskiej roślinności.

Prawa strona - plaża... oddzielona małą strukturą skalną, by zapobiec mieszaniu się żwiru z piachem.

 

PS. ta plastikowa amfora, to wymysł mego ojca :D Jak na razie leży potem zobaczymy.

 

Lada dzień dojdzie do mnie cała roślinność. Wtedy zapodam foto po zalaniu i obsadzeniu.

 

wo9l2.jpg

Edytowane przez Shreder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...