Skocz do zawartości

Co2 glony


Bzykol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Czy jest jakiś domowy zamiennik carbo? Czytałem że ludzie octem też nawożą, ale ono powoduje obniżenie PH.

Obniża ocet pH bo ocet to słaby kwas, zachodzi reakcję z węglanami podczas której wydziela się CO2.

 

 

 

Czy zmniejszenie światła (w moim przypadku o połowę) może wpłynąć na pozytywny efekt tej walki ?

Z krasnorostami nie, z innym glonami zacznij walczyć nawożąc odpowiednio makro i regulować pierwiastki.

 

 

 

Czy krewetki by coś zaradziły w kwestii walki z krasnorostami?

Nie kupuje się ryb/krewetek do walki z glonami, bo potem nie ma co z nimi zrobić a nie pasują do obsady.

 

 

 

Może powinienem wywalić zeolit i wsadzić kermazyt do filtra?

Ile go tam masz, coś oprócz niego, a możesz ten kermazyt dołożyć bez wyciągania zeolitu?

 

 

 

I coś z tą zieloną herbatą kombinować ?

Nie wiem, nigdy nie stosowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniża ocet pH bo ocet to słaby kwas, zachodzi reakcję z węglanami podczas której wydziela się CO2.

 

 

 

Z krasnorostami nie, z innym glonami zacznij walczyć nawożąc odpowiednio makro i regulować pierwiastki.

 

 

 

Nie kupuje się ryb/krewetek do walki z glonami, bo potem nie ma co z nimi zrobić a nie pasują do obsady.

 

 

 

Ile go tam masz, coś oprócz niego, a możesz ten kermazyt dołożyć bez wyciągania zeolitu?

 

 

 

Nie wiem, nigdy nie stosowałem.

 

Pisałem kiedyś temat odnośnie tego i ktoś napisał żeby wsadzić cały (0,5kg) więc tyle jest. Co do kermazytu pierw bym musiał go zamówić. Tylko wtedy bym musiał go albo włożyć pod ceramikę, albo wyrzucić z filtra watę. Tam jest tylko 3 miejsca na wkłady. W obecnej chwili jest wata, zeolit i ceramika. To powinienem dokupić kermazytu (na allegro to sprawy groszowe)?

 

Czy są jakieś testy na makroelementy, bym mógł sprawdzić ile tego mam?

 

Obniżenie światła nie spowolni czasem procesu fotosyntezy, przy którym rośliny będą potrzebowały mniej co2? Reszta albo się złoży i zacznie mi podwyższać PH, albo glony zacznie podtruwać. Jak to jest ?

 

Ok krewetki w takim razie odpuszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy są jakieś testy na makroelementy, bym mógł sprawdzić ile tego mam?

Testy na PO4, NO3, ewentualnie na Fe.

 

 

 

Obniżenie światła nie spowolni czasem procesu fotosyntezy, przy którym rośliny będą potrzebowały mniej co2?

Spowolni, przy brakach makro to będzie dla Ciebie lepiej, rośliny wolniej będą rosły i wolniej wykorzystywały to co mają zmaganyzowane (jak masz braki w wodzie).

 

 

 

Reszta albo się złoży i zacznie mi podwyższać PH, albo glony zacznie podtruwać. Jak to jest ?

Tego za bardzo nie rozumiem, możesz rozwinąć? Jak używasz CO2 do zmniejszenia pH żeby było odpowiednie dla obsady możesz je puszczać cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli to że przez noc, nie ma fotosyntezy albo jest jakaś tam minimalna. Wtedy co2 nie jest pobierane w takich ilościach jak w dzień, więc zaczyna się magazynować w wodzie (chyba, na chemii się nie znam). I chodziło mi o to, czy jeśli jest jakaś zmagazynowana dawka węgla przez noc w wodzie, to czy ona spowoduje jakiś wpływ na te glony? Prędkość ich rozrastania się jest naprawdę szybka. Wystarczy że przetrę przednią szybę akwarium z glonów, za 2 dni jest z powrotem zielona.

 

Nie wiem właśnie jak to jest, bo cały czas mam wrażenie że mam za dużo składników w wodzie przez które rozwijają się glony. Gdyby było za mało, zapewne nie było by takiego wzrostu glonów i rośliny zapewne by żółkły, brązowiały lub coś w tym stylu, a ja ciągle widzę że wypuszczają nowe listki, nowe szczepki ale są atakowane glonami. Wymieniłem 20% wody i nie dawałem profito z myślą że może mam za dużo makro w wodzie właśnie przez profito i tabletki pod korzeniem. 

Ale podmiana na pewno miała wpływ na ryby bo zaczęły jeść i przestały być takie podmulone, przypuszczam że w wodzie mogło być za dużo amoniaku lub no3 po tych 2 tygodniach bez wymiany która miała na celu dojrzewanie. 

 

I co z tym kermazytem ? Wywalić zeolit czy wymieszać go (kermazyt) jakoś z ceramiką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO2 w nocy rośliny nie pobierają, a wręcz przeciwnie, oddają do wody.

Tylko, że CO2 się nie magazynuje w wodzie to tak jak byś podgrzał cole do temp 25 'C i zostawił otwartą.

COzakwasza wodę (większość glonów tego nie lubi), masz niektórych pierwiastków za dużo w wodzie a innych za mało, dlatego wykorzystują to glony.

Glony na szybie to najczęściej przedawkowanie mikro w stosunku do makro.

 

Co z zeolitem (wiesz po co sięgo wkłada do filtra, jakie ma działanie), nie podałeś wyników testu, jak masz miejsce to upchaj gdzies ten dodatkowy kermazyt, złóż biologicznych nigdy za wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co testów nie zrobię, chyba że paskowe w weekend następny jak kupię. Limit pieniężny na ten miesiąc wykorzystałem. Testy no3, po4 mogę kupić dopiero z początkiem marca. Z tego co czytałem, wyszło mi na to że podawałem tylko makro składniki. Czyli przypuszczam że nie mam mikro składników, lub zostały w jakiś naturalny sposób wytworzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem o co chodzi tylko mam te tabletki pod korzeniem które zawierają makro. Dawałem jeszcze profito, i krótko mówiąc tego makro rośliny miały sporo, myślę przystopować z tym na jakieś jeszcze 2 tygodnie. Póki co glonów nic nie rusza. Ich kolor się nie zmienia. Jedynie co widzę to rośliny nowe liście i szczepki wypuszczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A czy zła świetlówka może mieć wpływ na wzrost krasnorostów ? Miałem do tej pory sylvana grolux 30W i do niej świetlówkę która była w zestawie hailea 30w (nie znam parametrów). Teraz już od tygodnia mam tylko zostawioną sylvanę i zauważyłem brak rozwoju glonów, ale roślinki wypuszczają nowe brązowe liście. (Przepraszam za post pod postem, ale opcja edytuj mi zniknęła) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Do swojego 112 litrowego akwarium zakupiłem filtr hw-302a. Fakt jest poprawa bo mam dno czyste, bez resztek jedzenia, zgniłych liści roślin

Filtr dojrzał.

CO2, podajesz, carbo też (tak przypuszczam) i myślę, że to tylko zbieg okoliczności z tą świetlówką.

 

Ps. Posty edytujesz jak nie mineło 24 h od napisania poprzedniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że się wtrącę ale przy KH 20 pH 8(po podaniu CO2 pewnie spadło), braku danych na temat NO3 i PO4 do tego obsadzie 30 gupików, które są fabryką odchodów to w walce z glonami można powróżyć. Podejrzewam również przedawkowanie mikro(tabletki pod korzeniami).

Edytowane przez pasower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co 2 ostatnie wypowiedzi mają do faktu świetlówki, i tego że rośliny zamiast zielenieć robią się brązowe. Carbo nie podaję. Jedynie jest co2 i przez 2 tygodnie nie podawałem profito. Do tego wymiana ok 15l wody co tydzień. 

 

Podałem profito gdy zauważyłem to brązowienie liści, sądziłem że to może być jakiś niedobór makro. Przypuszczam że odłączenie tej świetlówki coś zrobiło.

Edytowane przez Bzykol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...