Skocz do zawartości

Czy moje oświetlenie jest ok?


nick1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegos czasu walczę z kiepskim stanem roślin. Zmieniłam nawożenie na sole, testy są ok ale nadal nie jest tak jakby się chciało. Zauważyłam,że moje rośliny im bliżej powierzchni tym lepiej rosną, przy samej powierzchni to już naprawde dobrze. Może to kwestia oświetlenia?

 

Akwarium 112 litrów, w pokrywie są dwie świetlówki Aqua Glo 20W i Philips 865 18W.Świecę po ok 9h dziennie.

 

Proszę o sugestię co do tego oświetlenia.

 

Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bo tak napisałam, że mogło wprowadzić w błąd - w tej pokrywie są w sumie dwie świetlówki - jedna Aqua Glo i jedna Philips.

 

Ten Philips ma 6500K, sprzedawca mówił, że to taka co imituje światło dzienne, a co do Aqua Glo to nigdzie nie mogę poszukać jaka to barwa. Znalazłam tylko:

 

"Świetlówka do akwarium AQUA-GLO została stworzona z myślą o zbiornikach z roślinnością wodną. Charakteryzuje ją maksymalna intensywność świecenia w zakresie chlorofilu A i B, co stymuluje rozwój roślin. Energia ze świetlówki jest uwalniania praktycznie w całości w zakresie aktywności chlorofilu, dlatego trzeba być przygotowanym na intensywny rozrost roślin wodnych.

Dodatkowo świetlówka AQUA-GLO generuje światło lekko fioletowe, co dodatkowo podkreśla niesamowite kolory ryb.

Świetlówka do akwarium nadaje niezwykłe efekty każdemu zbiornikowi, a dodatkowo stymuluje rozwój roślin."

 

Fakt, rybki ładnie wyglądają - neonki są faktycznie neonowe ale z tym intensywnym wzrostem roślin to niczego takiego nie zauważyłam.

 

CO2 z butli nie mam - podaje easy carbo.

 

Mam taką pokrywę:

http://img14.tablica.pl/images_tablicapl/92441345_6_644x461_akwarium-160-l-szafka-pokrywa-aluminiowa-aquaboro-_rev005.jpg

 

Ta Aqua Glo jest z przodu-przy przedniej szybie, a ten Philips z tyłu nad roślinami bo tam je głównie mam. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że co2 z butli jest lepsze i to nie to samo co carbo ale spotkałam się z teorią (min. na tym forum),że podając carbo, a nie mając bimbrowni przy dobrym oświetleniu i nawożeniu także można uzyskać dobre efekty w hodowli roślin.

 

Na chwile obecną chciałabym dojść do ładu z tym oświetleniem bo nie jestem pewna czy jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie Erni-lee miał racje masz 0,3W, philips ma dobrą barwę ale jeżeli ta aqua glo ma 1800k to jest zła dla roślin i tu możne być przyczyna,światła masz na cieniolubne rośliny więc to o wyższych wymaganiach nawet przy nawożeniu nie dadzą rady.

Edytowane przez belzebub532
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale nie mogę się połapać o co chodzi z tymi świetlówkami i jaką w końcu kupić :/ Z tymi Wat to wiem jak obliczyć ile mam wat na litr ale ta temperatura barwowa i te K to czarna magia...pójde do zoologu i mi wcisną jakieś dziadostwo co im nie schodzi :/ Mimo wszystko dzięki za chęć pomocy.


Jeszcze tylko zapytam, czy to aquastar to taka typowa świetlówka z zoologu? U mnie są dwa zoologi bardzo słabo zaopatrzone, a jak już coś jest to strasznie drogie. Może mogłabym kupić jakąś taką którą dostane np w Castoramie czy Mrówce? Tego Philipsa kupiłam właśnie w Mrówce za ok 10zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sorry ale nie mogę się połapać o co chodzi z tymi świetlówkami i jaką w końcu kupić :/ Z tymi Wat to wiem jak obliczyć ile mam wat na litr ale ta temperatura barwowa i te K to czarna magia...

Poczytaj : http://forum.superakwarium.pl/topic/37295-o%C5%9Bwietlenie-odpowiednie-dla-ro%C5%9Blin/

 

Może fotka Tobie trochę rozjaśni ;-)

 

18b5714105.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepszym oświetleniem są świetlówki mieszane o temp.barwowej od 4000 do 6500K. Najlepsze są o współczynniku Ra powyżej 90. Czyli o oznaczeniach 940 i 965. ;) W pokrywie nie musisz niczego zmieniać. Wystarczy dokupić statecznik elektroniczny i uchwyt podójny świetlówki. Wtedy dokupiona trzyma się tej oryginalnie zamontowanej w pokrywie. Ja w standardowym 98litrowym baniaku mam 1x940 i 2x965. Przeczytałem też jakąś bzdurkę odnośnie CO2. Roślinom potrzebny jest węgiel. A w jakiej postaci go dostaną to nie ma większego znaczenia. Może to być aldehyd glutarowy (C5H8O2) o niskim stężeniu. Taniej i wykodniej jest z instalacją CO2.

 

P.s.

Takich świetlówek szukaj w elektrycznych. Nie ma sensu kupować i przepłacać za "specjalistyczne". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak się zastanawiam jakbym dokupiła ten statecznik to czy mogłabym dołożyć jeszcze jedną tą aqua glo? To by watowo wychodziło 0,51W/L więc byłoby ok ale nie wiem jak barwowo bo to byłoby wtedy 6500K i 2x 18000K - nie za mocne? Co o tym myślicie?

 

Jeszcze takie pytanko bo na tej Agua Glo jest napisane T8 to statecznik musiałabym kupić też taki do T8? Kompletnie się nie  znam na elektronice,a tego jest tyle,że nie wiem który :/ Jakieś stateczniki T5 też są...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...