Skocz do zawartości

Zielenice przypylone szyby akwarium długie nitki na korzeniach


tomekgdynia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy jest sens podnosić CO2 skoro wszystko idzie ładnie do góry proces fotosyntezy jest mocny, a krewetki żyją i najwyraźniej mają się dobrze. Dzisiaj przed chwilą robiłem testy:
PH- 6.5
KH- 6

NH3/NH4- 0mg/l
NO2- 0mg/l
NO3- 10mg/l
PO4- 1mg/l
Fe- 0mg/l
(Oświetlenie 0,6W/L) Zmniejszyłem wczoraj do 5H zobaczymy jak to zadziała na glony.

Zastanawiam się także, kiedy wpuścić pierwsze ryby? Nie ukrywam, że najpierw chciałbym wpuścić Otoski (Otocinclus affinis) , drobna pomoc dla krewetek.
Kiedy zrobić pierwszą podmianę? Dopiero po ok. miesiącu czy trochę szybciej i potem jak często ją robić, żeby nie zaburzyć NO3 do PO4 i w efekcie znowu dopuścić do zakwitu.

Edytowane przez tomekgdynia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po kilku dniach po dodaniu żelaza niestety, ale zielenice znów zwiększyły swój wzrost. Najwidoczniej to jest przyczyną pojawiania się glonów w moim baniaku. Odstawiam Fe całkowicie pomimo iż testy nie wykrywają go w ogóle to glony po dolewce przybyły. Roślinom raczej nic nie brakuje, ponieważ rosną cały czas w takim samym tempie. Fosfor i Azot trzymany cały czas na poziomie 10:1. Nitkowce z korzeni robią się szare łatwo odpadają z resztą dobrze radzą sobie krewetki. Postaram się wrzucić jakieś fotki na dniach.

Edit: Oczywiście chciałbym dodać, iż do akwarium zawitały nowi mieszkańcy.
Pielęgniczki Kakadu (Apistogramma cacatuoides) x2szt. narazie młode prawdopodobnie to dwa samce.
Bystrzyki Amandy (Hyphessobrycon Amandae) x25szt.

Jak narazie tylko to udało mi się dorwać teraz poluję na otoski.
Na dno dorzuciłem piach bardzo drobnej granulacji oraz kokos pomiędzy Hydrocotyle Japan na sam środek.
Pozdrawiam !

Edytowane przez tomekgdynia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam. Kolejny tydzień kolejne doświadczenia. Walka z glonami dalej trwa. Pojawiły się brunatnice, zielenice punktowe, szyby pyli cały czas, nitkowce pokryły większą część małego heńka jego wzrost jest delikatnie przyhamowany, nitkowce również przykryły Ludwigia arcuata jej wzorst jest praktycznie znikomy, tam gdzie glony kwitną roślina próbuje wypuszczać nowe pędy lecz bez skutecznie glon szybko sobie z nimi radzi. Każda inna roślina jest czysta i wolna od glonów najlepiej rośnie Rotala Green sp. Jej wzrost jest w znakomitej formie, zauważyłem małe niedobory potasu dlatego zwiększyłem delikatnie dawkę (brązowe łodygi dość dużo pływało przy tafli wody)  Hydrocotyle Japan puszcza nowe pędy wolne od glonów na starych liściach zaczynają rosnąć brunatnice, są delikatne dziurki w liściach jej wzrost jest nieco przyhamowany przez glony. Wczoraj zrobiłem testy i NO3 znowu podskoczyło do poziomu 40mg/l i prawdopodobnie to jest przyczyną ciągłej walki. Po podmianie spadło do 20mg/l. Z waszych porad gdy wcześniej NO3 spadło prawie do 0mg/l miałem delikatnie zacząć lać azot. Dzisiaj jestem zdania, że ilość azotu trzymana na poziomie od 0 do 10mg/l jest jak najbardziej słusznym poziomem. Gdy w akwarium azot był na poziomie bardzo niskim glony miały spowolniony przyrost, przybywało ich dziennie tyle co teraz w godzinę. Prawdopodobnie gdy zacząłem podawać azot, oraz wpuściłem ryby (doszły karmienia) NO3 będzie samo utrzymywać się na poziomie od 0 do 10mg/l z tym, że 0 to nie jest tak, że testy pokazują, że wcale go nie ma po prostu kolor w kuwecie od pomiarów jest delikatnie jaśniejszy niż 10mg/l, ale ciemniejszy niż 0mg/l. Bez nawożenia azotem nie powinno być problemów z blokowaniem przyswajania fosforu i/lub blokowania procesu fotosyntezy. W wodzie kranowej (Gdynia) stężenie azotu jest 10mg/l. Także przy każdej co tygodniowej podmianie mamy nawożenie za darmo plus odchody ryb + pokarm.

Od dziś Leję tylko PO4 , Easy Carbo , Potas(K2SO4) w płynie.

Odstawiam azot(NO3) i żelazo (Fe).
Ilości, które podaje są różne wczoraj wieczorem była pierwsza przycinka więc biomasa roślin spadła o dość dużą ilość, najczęściej muszę przedawkowywać PO4 z racji tego, że bardzo często jest go za mało. Przybliżone dawki:
Fosfor - 15/17ml /dziennie
Potas - 10ml dziennie
Węgiel - 10ml dziennie
 

Po kolejnym tygodniu zobaczymy czy glon odpuści bez czyszczenia oraz usuwania go z roślin.

Edytowane przez tomekgdynia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, minęły 4 dni glonów nie ma w ogóle.
Jak pisaliście FE nie odstawiłem, zacząłem go przedawkowywać i podniosłem do poziomu 0.1mg/l (testy sera)
Glony zaczęły się kurczyć, robić pomarszczone, szare, łatwo odpadają. Wzrost na szybach się cofnął, praktycznie nie ma go wcale. Nie wiem czy było to spowodowane niskim poziomem FE poprzez co reszta pierwiastków była przyblokowana co powodowało wzrost glonów?? Nie wiem. Jak na razie utrzymuję wszystkie pierwiastki na poziomie jak napisałem 4 dni temu. Jedyne co mnie zastanawia to CO2 , które jest podawane do wody za pomocą ceramicznego spieku ada zbiera się na tafli wody. Gdzie nie gdzie widać jakby tafla stała bo jest tak jakby kożuch ale bardzo cieniutki i jest dość dużo bąbelków CO2, przy podmianach ten efekt znika na parę godzin, ale o poranku następnego dnia jest dalej tak samo. Czy ktoś wie o co chodzi ? Ruch tafli jest dość silny CO2 rozproszone po całym akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...