Skocz do zawartości

Zielenice przypylone szyby akwarium długie nitki na korzeniach


tomekgdynia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zakładam temat po przeczytaniu dość sporej już części forum i wielu tematów, najbardziej dosadnie przypadł mi temat Łorena.
Tak więc nie pisałem już nic w innych tematach lecz postanowiłem założyć od razu nowy.

Problem jest w tym, że akwarium założone jest od 16.01.2014r. od zera wszystko było dobrze aż gdy po 2dniach woda zrobiła się bardzo mętna, na szybach i korzaniach zauważyłem lekki pył i delikatne białe włoski na korzeniach. Po 5dniach wszystko wróciło do normy, woda wyklarowała się rozwój pierwotniaków minął, a wiec pierwsze koty za płoty. Po tygodniu (nie robiłem jeszcze testów) zacząłem podawać pierwsze nawozy.
Wszystkie są z Easy Life.
Dziennie wlewam:
Fosfo-5ml
Nitro-4ml
Profito-8ml
Carbo-8ml
CO2 z butli 24/h
I nagle zauważyłem, że na korzeniach i szybach znów powrócił pył i białe nitki na korzeniu. Jakby korzeń gnił...
Przestraszyłem się i od razu zamówiłem testy do wody stwierdziłem, że nawożenie na oko nigdy nie dojdzie do ładu...
Następnego dnia glony, które miały kolor szary, zmieniły go na zielony na końcach nitek, nitki jakby wydłużyły się (przypominają włosy).
Na szybach zaczęły pojawiać się żółte/brązowe punktowe glony. Oczywiście wszystko po zauważeniu usuwałem mechanicznie, z korzeniami miałem większy problem i postanowiłem wpuścić krewetki rch/amano aby delikatnie zaczęły się z nimi rozprawiać. Dzisiaj zrobiłem testy wody.

Mam dość niski poziom fosforu i dość wysoki azot, nie wiem jak zbić azot, czy poprostu nie podawać go przez jakiś czas?? Glony przybywają z dnia na dzień na roślinach nie ma śladu glonów, tylko na  Riccardia chamedryfolia w miejscu gdzie przyczepiłem go do korzenia delikatnie przykryły do go białe nitki... delikatnie przybrązowiał ale tak pozatym rośliny mają dość mocną fotosyntezę cały czas się rozwijają bardzo szybko cały czas wypuszczają nowe pędy... Lecz walka z glonami, co 2/3dni jest dość uciążliwa, prosiłbym o opinię.... Pozdrawiam
TESTY:

Ph- 6,0
Gh- 13
Kh- 6
Nh4 Nh3 -0mg/l

NO2-2mg/l
NO3-50mg/l
PO4-0,5mg/l
Fe- 0,1mg/l
Wymiary
 80x50x35cm
Filtracja:
Eheim 1600l/h
wkłady kulki torfowe, zeolit, bio ceramika, bio kulki, gąbka,wata pelonowa
Oświetlenie:
4x18W T8 10h oświetlania 0,57W/L
Sylvania Aqua Star 10000k
Narva Bio Vital 958 5800k
Philips day light 840 4000k
Philips day light 865 6500k
Dodatkowo zamontowanie nie używane:
2x35W T5
JUWEL High-Lite Day 9000k
JUWEL High-Lite Colour 6800k

Podłoże:
Aqua substrate II

Pro soil

Żwirek 1-2mm na froncie

Łupki ok 10kg oddzielają żwirek od substratu.
Korzenie obsadzone na środku.

Rośliny:
Hemianthus callitrichoides

Rotala Rotundifolia Grenn

Riccardia chamedryfolia

Hydrocotyle Japan

Ludwigia arcuata

 

I teraz najważniejsze obsada:

Aktualnie:

krewetki amano/rch x25

 

Planuje :

Razbora klinowa/bystrzyk ozdony ok.20szt.

Apistogramma kakadu/ramireza/agassizi para/harem

Otosek szt.8

Edytowane przez tomekgdynia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu (nie robiłem jeszcze testów) zacząłem podawać pierwsze nawozy.

Od początku podaje się potas i podaje CO2.

Rośliny żeby zacząć rosnąć muszą odbudować system korzeniowy, więc przez ten czas praktycznie nie pobierają innych pierwiastków z wody.

A ty zaaplikowałeś wszsytko co miałeś. Co skrzętnie wykorzystały glony.

Mikro zwykle leje się dopiero miesiąc po starcie.

Makro się podaje dopiero jak się zauważy braki.

Zależy też z jakim czasem zacząłeś świecić, na początku świecisz  6 h i potem mniej więcej co 2 dni zwiększasz czas o pół h aż dojdziesz do 10 h (max).

 

 

NO2-2mg/l

Jakie masz testy? Wpuszczanie przy takich parametrach krewetek nie było mądrym rozwiązaniem. Jeszcze żyją?

NO2 w taki stężeniu jest trujące dla obsady. Nie masz dojrzałego akwarium- nie wpuszczasz nic żyjącego.

Podmiana (niestety ale to przedłuży Ci dojrzewanie akwa-gdybyś nie wpuszczał krewetek można by było to uniknąć), skróć czas świecenia, masz testy to wyrównaj stosunki pierwiastków, żeby były takie jak w poradniku Łorena.

 

 

 

Planuje : Razbora klinowa/bystrzyk ozdony ok.20szt. Apistogramma kakadu/ramireza/agassizi para/harem Otosek szt.8

I tutaj Cię trochę zmartwię.

Dla wszystkich tych ryb masz za mocne oświetlenie, niestety ale musisz wybrać albo ryby albo rośliny, co jest dla Ciebie priorytetem. Pielęgniczki potrzebują piasku na dnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Mam testy SERA wiec nie powinny kłamać.
Potas i CO2 podawałem od początku do czasu gdy woda nie zrobiła się mętna. A więc dzisiaj zmieniam oświetlenie na 7h odstawiam nawożenie i czekam. NO3 zbić poprzez podmiany czy jest jakiś inny sposób? Rozumiem, że PO4(fosfor) podawać cały czas?? Jeżeli chodzi o ukorzenianie to praktycznie wszystkie rośliny są tak silnie ukorzenione, że jestem pod wrażeniem :) co dalej poradzicie??

Edytowane przez tomekgdynia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potas i CO2 podawałem od początku do czasu gdy woda nie zrobiła się mętna.

 

 

Dobrze. Mętna ? Pierwotniaki ?

 

A więc dzisiaj zmieniam oświetlenie na 7h odstawiam nawożenie i czekam

 

.Obyś nie zaszkodził tym odstawianiem.

 

NO3 zbić poprzez podmiany czy jest jakiś inny sposób?

 

Najprostszy to podmiana.

 

Rozumiem, że PO4(fosfor) podawać cały czas??

 

Do 1mg/l.

 

 

Jeżeli chodzi o ukorzenianie to praktycznie wszystkie rośliny są tak silnie ukorzenione, że jestem pod wrażeniem  :) co dalej poradzicie??

 

Czyli rosną i brak im czegoś.

 

 

Ja bym podkręcił ostro co2 (uważaj na kH). Masz także niskie pH. Zadbaj o cyrkulację wody żeby co2 fruwało po całym akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze opcja, że zredukuję nawożenie do minimum, fosfor bez zmian. Co2 jest rozprowadzone idealnie w całym akwarium jest pełno bąbelków. Ph możliwe, że przez kulki torfowe w kuble??
 

 

 

Czyli rosną i brak im czegoś.

Rosną i raczej nie widać, żeby im czegoś brakowało, wszystko idzie w górę w tempie niesamowitym. Podeślę fotki na dniach z racji tego, że w tym tygodniu mam mniej czasu na akwarium.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Dzisiaj zauważyłem, że glony z korzenia znikają, odpadają lub robią się takie zakręcone jakby się "kurczyły" krewetki najwidoczniej czują się dobrze, cały czas siedzą na korzeniach chyba naprawde im smakują.
Zrobiłem podmianę wody 40% na kran+destyl odstawiłem nawożenie NO3 cały czas podaję fosfor w zwiększonej dawce oraz leje Easy Carbo i co dwa dni potas. Rośliny idą jak głubie, proces fotosyntezy jest ogromny nigdy takiego nie widziałem. Jutro zrobię testy, zobaczymy co się dzieje z NO3. Na szybach cały czas jest dość dużo zielenic, nie będę ich usuwać zobaczymy czy się troche same cofną za 2/3 dni jeżeli nie to w niedziele im pomogę. Torf mam po to, że w kranie mam PH 8 wydawało mi się dość wysokie. Czy ktoś może mi przeliczyć ile mam mg/l CO2 ? Bo nie wiem czy mam skręcić czy zostawić puki co. Mam ok 2b/s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy ktoś może mi przeliczyć ile mam mg/l CO2 ?

 

 

 

Torf mam po to,

 

I wszystkie tabelki możesz wywalić dzięki temu do kosza. :)

Puszczaj CO2 i obserwuj ryby,krewetki (w szczególności w nocy lub nad ranem), jeżeli nie łapią powietrza przy tafli to jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, jak jest torf, to trzeba stosować inną metodę, oczywiście jeśli nie chcesz używać żywych zwierząt jako indykatora:

1. Pobierz wodę z akwarium i sprawdź pH.

2. Odstaw wodę na 24-48 godzin (CO2 się ulotni) i ponownie zmierz pH.

3. Spadek ph o 1 odpowiada równo 30 ppm CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzisiaj kolejne testy i kolejne zdarzenia. Nie było mnie od piątku w domu (nawożenie było cały czas wykonywane przez moją żonę w odpowiednich ilościach tym razem tylko fosfor) dziś po powrocie widzę, że zielenice poszły jak strzała. Na szybach jest pył, nitki długości włosów mojej żony, na kamieniach zrobiło się delikatnie zielono. Testy wykazały:
Ph- 6.5
Kh- 8
PO4- 0.25mg/l

NO3 10mg/l

NO2- 0mg-l
Nh4 Nh3- 0mg/l
Fe- 0 mg/l
Widać, że wyrażnie NO3 juz spadło do docelowego poziomu. Cały czas dość mało fosforu pomimo ciągłego nawożenia, także dzisiaj delikatnie o 20% podniosę dawkę. NO2 spadło do bezpiecznego poziomu, dziwi mnie także podniesienie poziomu PH i KH może podmiana wody coś zmieniła. Fe dolałem dzisiaj, bo poziom jest za niski postaram się go podnieść tak do 0.4mg/l wtedy powinno być ok. Dzisiaj zmniejszę delikatnie CO2 aby podnieść PH jeszcze tak do 6.8/7.0. Krewetki mają się super zjadają glony z korzeni, te białe galaretkowate nitki praktycznie ustąpiły glonów z szyb nie usuwam wyczyściłem tylko przednią szybę aby lepiej było widać co się dzieje w środku boczne i tylna zostają bez ruszania czegokolwiek. Czy usunąć TORF z filtra?? Może zastąpie go dodatkowo ceramiką lub dodatkową ilością geo włókniny? Pozdrawiam

Edytowane przez tomekgdynia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pył na szybach jest wynikiem poprzedniego podawania mikro.

Dawkuj PO4 ale również zacznij  w malutkich dawkach podawać NO3.

Żelazo na razie zostaw w spokoju....  Unormuj fosfor, dopiero wtedy się zajmij jego (żelaza) podnoszeniem.

Nie zmniejszaj CO2, zamiast torfu (jak chcesz go wymienić) wsadź ceramikę, dodatkowe złoża biologiczne nie zaszkodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś juz wlałem delikatną dawkę. Jeżeli chodzi o fosfor także teraz dodałem dawkę zwiększoną, aby podnieść go w stosunku do azotu. Zobaczymy jutro rano po testach jak tam jego stężenie. CO2 nie zmniejszyłem wedle waszych zaleceń. Zobaczymy jak długo utrzymają się zielenice. Jutro wieczorem wrzucę zdjęcia akwarium. Powiedzcie mi jeszcze jedno, czy koniecznie trzeba nawozić o tej samej porze, czy mogą to być różne godziny dnia ? Ja staram robić się to rano, ale też zdarzyło mi się dwa razy wieczorem w stutek wyjazdu czy to może mieć jakieś znaczenie ?

Edit do Mapet:
Spoko, mały miss klick.

Edytowane przez tomekgdynia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzisiaj testy wyglądają następująco:
PO4 - 0.5mg/l przed nawożeniem i po nawożeniu 1mg/l
NO3- 0.0mg/l przed nawożeniem i po nawożeniu 0.10mg/l
Fe- 0mg/l i według wskazań nie nawoziłem dzisiaj.

Glony od wczoraj bez zmian. Widać, że spadek NO3 spowolnił proces fotosyntezy, ponieważ nie widać juz tak silnego przyrostu biomasy roślin (i tak jest dość duża) zapewne dlatego pobiera dość dużo azotu i fosforu. Żelazo po wczorajszym dodaniu nie ruszyło. Rośliny pobrały go dość mocno, a może to glony go przyswoiły czym spowodowany jest ich tak silny przyrost?..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalczego trzymasz no3 i po4 na poziomie 0mg/l ?

No3 według waszych wskazań miałem dolewać. Wczoraj Mapet napisał, żeby delikatnie zacząć go lać. Fe miałem nie dolewać dopóki nie ustabilizuje PO4. A gdzie widzisz 0.0mg/l PO4 ?? Fosfor juz prawie ustabilizowany a jeżeli chodzi o azot to w małych ilościach go podawać zacząłem od wczoraj i też jest 0.10mg/l więc wszystko według waszych wskazań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wywal ten torf i pobij pH do zakresu 6,7-7,0.

Po co? Nic nie wywalaj.

Tomek:

 

 

Planuje : Razbora klinowa/bystrzyk ozdony ok.20szt. Apistogramma kakadu/ramireza/agassizi para/harem Otosek szt.8

Ta obsada będzie potrzebowała kwaśnej i miękkiej wody.

 

 

 

Maż wodę gazowaną w akwarium. Obsada żyje ? Jeśli tak to coś tu kłamie. pH ? kH ?

 

Tomeksup jak ktoś ma coś w akwarium co zmienia parametry wody (torf w tym wypadku) wszystkie tabele od CO2 możesz spokojnie wywalić do kosza bo wynik odczytany z nich na 100 % jest sfałszowany. I On nie ma na pewno wody gazowanej w akwa.

 

Tomekgdynia i tak na marginesie albo krewetki albo pielęgniczki, któreś z nich nie przeżyja i raczej to będą krewetki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...