Jump to content

Czy to ciąża?! POMOCY!

Jarocka
 Share

Recommended Posts

Witam, mam problem z rozpoznaniem ciąży u rybki.

Jest to moje pierwsze w życiu akwarium. 25l, żwirek, żywa roślinka (nie wiem jaka, polecił mi pan w zoologicznym), sztuczna roślinka, zamek, filtr z napowietrzaniem, grzałka z termostatem, temperatura 24, pokrywa z lampą, mam je od 2 miesięcy. Filtr czyszczę kiedy widzę że już się zapycha powoli. Karma w granulkach, polecona w akwarystycznym. Lampę i filtr wyłączam na noc.

Mieszkańcy: 3 krewetki, piskorek, glonojad, 2 młode molinezje, 4 platki.

Moje pytanie dotyczy platki. Z dorosłych mam jedną dużą, i 3 mniejsze od niej. Ta duża od jakiś 3 tygodni jest strasznie tłusta, siedzi ciągle w najciemniejszym kącie przy grzałce (wcześniej normalnie pływała wszędzie) i wypływa na akwarium tylko na jedzenie. Pływają blisko niej 2 inne, natomiast ostatniej w ogóle do niej nie dopuszczają, bronią tej największej i ją odganiają. Parę dni temu widziałam jedną, malutką, maciupeńką, nowo narodzoną rybkę. I tyle, ani żadnych innych, ani tej malutkiej nie ma. A gruba nadal gruba i chowa się przy grzałce.

Czy ona jest w ciąży? Ile potrwa taka ciąża? Czemu widziałam tylko jedną malutką, a nie kilka? Czy została pożarta? Czemu tamte są agresywne w stosunku do tej wygnanej? Czemu gruba siedzi w kącie? Nie mam możliwości zastosowania kotnika, czy jeżeli się okoci wszystkie młode zostaną pożarte?

Z radością przyjmę każde sugestie, nawet te krytykujące moje metody, jestem początkującą "akwarystką"

i nie chciałabym zrobić krzywdy moim podopiecznym, zatem proszę o wszelkie porady z waszej strony i z góry bardzo dziękuję za pomoc. :)

Po pierwsze Twoje akwarium jest zdecydowanie za małe jak na te ryby które wymieniłaś. Ale za to krewetkarium można by z niegom zrobic całkiem fajne.

A co do platki to całkiem możliwe że będzie miała w najbliższych dniach młode. Z tym że najprawdopodobniej maleńkie rybki zostaną pożarte przez inne ryby.

Edit: Widze że koega belzebub532 wyprzedził mnie o pare sekund z postem i napisal o obsadzie to samo co ja , ale oprócz tego słusznie zauważył że filtr powinien pracować przez cały czas.

Edited by splend