Skocz do zawartości

[520l] Brazil 2014


compressiceps
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Na początku miała być Ameryka Pd. CW, potem roślinniak, następnie pojawił się pomysł biotopu Rio Madeira z korzeniami, kamieniami i niewielką ilością roślin, a wyszło jak wyszło. Generalnie starałem się, aby chociaż ograniczyć wybór ryb i roślin do jednego kraju, co w przypadku Brazylii nie jest trudne.

 

Akwarium: 150x58x60, zalane w maju 2013r.

Oświetlenie: T8 4x58W, czyli 0,44W/l 
Woda: pH 6.8, gH 6, kH 6, ze zmiękczacza z żywicą jonowymienną
Filtracja: Eheim 2180 z zintegrowaną grzałką 500W + filtr wewnętrzny Aquael

Podmiana wody: ciągła, 24 ltr/dobę, 33% tygodniowo

Nawożenie: CO2 z butli, sole

Podłoże: Amazonia II, piasek.

 

Rośliny:

- echinodorus: tenellus, latifolius, red flame, ozelot green,

- ludwigia arcuata/ repens,

- alternanthera rosaefolia/ splendida,

- bacopa caroliniana.

- staurogyne sp.

- inne, wymagające więcej światła, padły lub są w szczątkowej postaci.

 

Ryby (pierwsze dwa gatunki od grudnia 2013, pozostałe od stycznia 2014):

35 x czerwonogłówka,

20 x otosek,

23 x kirysek,

14 x bystrzyk barwny (prawdopodobnie tymczasowo, bo stresuje inne ryby),

5 x żałobniczka (przygarnięta z litości, niestety odmiana ksantoryczna, tymczasowo).

Docelowo: pielęgnica skośnopręga lub/i jakaś pielęgniczka.

 

Początkowe przymiarki:

post-16645-0-09965700-1390816553_thumb.jpg

 

Wysyp glonów:

post-16645-0-40201400-1390816576_thumb.jpg

 

Glony w odwrocie:

post-16645-0-54243200-1390816607_thumb.jpg

 

Obecnie w pełnym świetle:

post-16645-0-95662400-1390816285_thumb.jpg

 

Obecnie w ograniczonym świetle:

post-16645-0-34100800-1390816398_thumb.jpg

 

Widok od strony łazienki:

post-16645-0-58780900-1390816122_thumb.jpg

Edytowane przez compressiceps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterty kamieni z początków istnienia akwarium już nie ma. Nie wyglądało to za dobrze. Jak widać na zdjęciach pt. "Obecnie" zostało tylko parę sztuk.

Może macie rację, że będę musiał trochę wykarczować tenellusa z pierwszego planu. Ryby z toni też przez to mają mniej miejsca do pływania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podsyp jeszcze więcej piachu jeżeli chcesz mieć pielęgniczki.
 

 

No właśnie z pielęgniczkami to byłoby chyba słabo, szczególnie jakby zaczęły kopać w granulacie. Niby Amazonia II była tylko z tyłu, a z przodu był piasek, ale teraz wszystko się wymieszało i dodatkowo piasek znalazł się na dole. Wydaje mi się, że wszystkie pielęgniczki kopią w okresie tarła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pley, masz rację, to ja wspomniałem o pielegniczkach, gdyż wciąż chodzą mi po głowie. Jednak obawiam się, że podłoże mam nieodpowiednie. Jak dosypię piachu, to i tak spadnie on pod granulat.

 

Nuanda, masz doświadczenie z rybami kopiącymi trzymanymi na podłożu typu Amazonia? Zgadzam się z Tobą, że tak na chłopski rozum, pielęgniczki mają różne rzeczy w naturalnym środowisku, ale co się będzie działo w akwarium, ciężko przewidzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne akwarium i doskonały przykład na to, że oświetlenie zmienia wszystko bo stan obecny z mniejszym światłem wygląda świetnie i dosyć naturalnie, a przy pełnej mocy oświetleniowej wygląda to jak zwykły roślinniak bez polotu :) Mniejsze światło sprawia, że baniak wygląda tajemniczo i interesująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niet, glina glina. Wiem co mówię, ryby nie zrobią takiego strasznego rozpiźlu jak się wydaje.
 

 

No dobra, Sverting wierzę Ci, że zwykła glina nadawałaby się. Na razie nie jestem mentalnie gotowy, aby zasypać podłoże gliną, ale dzięki za pomysł na przyszłość.

 

 

 

stan obecny z mniejszym światłem wygląda świetnie i dosyć naturalnie, a przy pełnej mocy oświetleniowej wygląda to jak zwykły roślinniak bez polotu

 

Chętnie zmniejszyłbym oświetlenie na stałe, z czego ucieszyłyby się przede wszystkim ryby, ale rośliny niestety już nie. Roślinniak mnie nie interesuje, musiałbym zwiększyć światło, aby rosły gatunki z polotem. Szkoda ryb. Pomyślę nad dodaniem limnobium lub hiacynta wodnego na części tafli, aby stłumić jeszcze światło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Chętnie zmniejszyłbym oświetlenie na stałe, z czego ucieszyłyby się przede wszystkim ryby, ale rośliny niestety już nie. Roślinniak mnie nie interesuje, musiałbym zwiększyć światło, aby rosły gatunki z polotem. Szkoda ryb. Pomyślę nad dodaniem limnobium lub hiacynta wodnego na części tafli, aby stłumić jeszcze światło.

 

Niezależnie włączane świetlówki. 8-15 I, a 12-19 II i tyle.

 

 

Skośnopręga by tu była idealna w sensie wizualnym. Ubóstwiam je w roślinnych akwariach.

Edytowane przez Sverting
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki włączają się niezależnie, ale wszystkie razem świecą przez 6 godzin dziennie, a nie 3. Sprawa do przemyślenia. Zmiana to nie problem.

Skośnopręga też mi się podoba. Zresztą od początku mi ją polecałeś:

http://forum.superakwarium.pl/topic/37881-520-l-ameryka-pd-nie-bw/

Odpadnie natomiast Laetacara dorsigera Dicrossus filamentosus, czego żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Minął już rok od ostatniego wpisu, tak więc pora na pewną aktualizację tematu.

Akwarium funkcjonuje bez większej ingerencji. Z problemów w ostatnich 12 miesiącach to ponad pół roku temu nastąpiła awaria zaworku precyzyjnego do CO2, co spowodowało śmierć większości populacji czerwonogłówki oraz bystrzyka barwnego. Druga rzecz to krasnorosty, z którymi walczyłem przez długi czas - zwiększyłem podmiany wody i przestały się rozwijać, choć wciąż gdzieś tam są.

Temperatura wody 25°C ; pozostałe parametry bez zmian.

 

Rośliny: ze względu na zmniejszenie oświetlenia i sporadyczne nawożenie pozostały tylko żabienice plus szczątkowe staurogyne. Tenellus też dawał radę, ale zajmował za dużo dna i śmiecił, więc się go pozbyłem.

 

Ryby: 

1) ze starej obsady: 9 x czerwonogłówka, 3 x żałobniczka ksantoryczna, 22 x kirysek, trudne do zliczenia otoski (na pewno 12 szt., może więcej),

2) od dłuższego czasu (ponad pół roku): 4 x pielęgnica skośnopręga - para dominująca składająca regularnie ikrę oraz dwie zdominowane sztuki,

3) od dwóch miesięcy: 6 x skalar F1 'Belem' - jedna para, która ma już pierwsze tarło za sobą plus 4 niezidentyfikowane płciowo osobniki.

 

Nie wychodzą mi zdjęcia, więc nakręciłem tabletem filmik, gdy skalary składały ikrę:

1) Rzut ogólny:  

2) Składanie ikry:

3) Przepychanki ze skośnopręgimi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...