Skocz do zawartości

Szafka pod 2 akwaria


MCU
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Planuję zrobić szafkę pod 2 akwaria , wysokość 60 cm , szerokość 41,8 cm , długość 108,6 . 

Na górze będzie stało akwarium 70 l wymiar  wysokość 25 cm , szerokość 35 cm długość 80 cm na dole akwarium o wymiarach wysokość 30 cm szerokość 30 cm długość 92 cm , w oby dwóch akwariach są filtry kaskadowe , dlatego długość szafki jest większa.

Cała szafka będzie zrobiona z płyty o grubości 1,8 cm , boki , tył , blat i spód szafki. Dolne akwarium będzie stało jakieś 7 cm nad podłogą półka ta będzie dodatkowo podparta na wyciętych z płyty podpórkach , wymiary będą takie jak długość i szerokość szafki wysokość 5 cm + grubość płyty.

Teraz pytanie czy pod ciężarem górnego akwarium blat się wygnie czy mogę być spokojny ? 

załączam rysunek szafki

 

post-11306-0-25669100-1390742903_thumb.jpg

Edytowane przez MCU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dodał jeszcze pod dolną półką ze dwie podpory rozmieszczone symetrycznie między bokami szfki , a wtedy grubość tej płyty była by pewnie wystarczająca do utrzymania akwarium. Natomiast jesli chodzi o górę być może wystarczyło by zamontowanie pod spodem przez całą długość szafki płyty lub płyt ale w pionie.  Przykładowo płyta lub płyty o grubości 1,8 , szerokośći 10 cm i długości 105 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybka odpowiedz i porady.

Niestety dłuższe akwarium musi być na dole bo nie mam do niego pokrywy , mam belkę oświetleniową ale można ją tylko zamocować w taki sposób że musi być przykręcona do np. blatu tej szafki.

A jak by dać blat kuchenny na górę by było lepiej albo podwójną płytę 18 ?

Edytowane przez MCU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam,

naczytałem się różnych forów szukając również podobnego rozwiązania.

W sumie rys. 2 to coś w stylu modelu jaki zaprojektowałem jednak przegroda będzie gdzieś w 1/3 długości górnej półki.

Ale... jeśli tak to powstaje nam brak symetrii.

Dlatego też trzeba traktować całość jakby tej podpory środkowej na razie nie było.

Rozwiązania mam dwa.

1. Przez całą długość dodajemy z tej samej płyty 2 poprzeczki o wymiarach:

    dł. półki górnej - 2 * grubość boków i szerokości 10cm, jedną na środku, a drugą z przodu... oczywiście obydwie pod blatem górnym, ale również przykręcone do blatu ( coś w stylu płyty tylnej tylko zamontowanej pod blatem )  . Takie rozwiązanie pokazuje rysunek 2 z tym że listwa jest tylko z przodu.

2. Podobne rozwiązanie, ale używamy profilu stalowego o przekroju kwadratowym... najlepiej prostokątnym, krótszym bokiem zwróconym do blatu. Zauważcie, że należy go tylko uciąć, a nie jak większość forumowiczów radzi, składać lub co gorsza spawać. Jak przymocować?

Prosto... wystarczy nawiercić 3 otwory (blisko boków i na środku) na każdy profil i przykręcić blat. Oczywiście łby śrub wpuścić w blat chociaż milimetr poniżej powierzchni blatu. Wystarczy tyle, ponieważ blat już leżąc na profilu bedzie stabilny.

 

W obydwu przypadkach należy naciąć bok/boki na szczycie żeby profil wpadł nam w te wycięcia.

Przy tych rozwiązaniach raczej już nie jest ważne gdzie leży dłuższe akwarium,chociaż przy opcji bez przegrody, lub z taką blisko jednego z  boków - bezpieczniejszy profil. Dodam, że dziurawienie profilu wcale go nie osłabia, ponieważ sztywność zapewniają jego ścianki pionowe.

 

Gdyby ktoś chciał więcej szczegółów to chętnie odpowiem lub coś podrzucę rysunkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do usztywnienia teownik z odzysku o grubości  4 mm , wysokość i szerokość 4 cm trochę zardzewiały ale to da radę wyczyścić i pomalować lub profil o kształcie prostokąta 2 cm na 3 cm i o  grubości 1 mm.

Co lepiej dać do tej szafki?

Czy wystarczy przykręcić teownik lub profil do blatu (3,6 cm ) od boku do boku czyli na długości 105 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że ten kwadrat nie jest ze 2mm (bo byłby lepszy z uwagi na idealne wymiary ścianek...) zamknięty pusty profil zawsze sztywniejszy. Ale jeżeli "T" jest grubszy i nieskorodowany to chyba lepiej wypada. Jeżeli jest możliwość to bym szukał grubszego kwadratu.

 

Proponuję jeszcze zwrócić uwagę na to, że profil taki czy inny musi być dobrze przykręcony, ponieważ jego sztywność gwarantuje nieuginanie się płyty. Jeśli profil będzie pomiędzy bokami czyli na długość samej wnęki, to luz na którymś końcu może być niebezpieczny. W swoim rozwiązaniu planowałem żeby zarówno profil/"deska" przechodziły przez całą długość szafki. Wtedy cały ciężar rozkłada się równo wykorzystując sztywność podpory; poza tym podpierany jest cały profil bokiem środkowym (gdziekolwiek by nie był).


Jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy, jeżeli już to niższe akwarium podparł bym w trzech punktach w ten sam sposób. Zaznaczone na czerwono.

post-20429-0-92929300-1392238500_thumb.png

Edytowane przez cardamines
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak.. to należy też wziąć pod uwagę wytrzymałość dolnej półki.. bo jakoś tam nogi na środku nie widać.

 

Jeżeli ta dolna płyta jest na pełnej szerokości a boki stoją na niej to ok, tylko noga na środku.

 

A wszystko co do tej pory pisałem o wzmocnieniu "góry" dalej jest na temat :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...