Skocz do zawartości

Restart akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje jutro restart akwa 180l i mam co do tego kilka pytań:

Flora:

- Limnophila 

- Vallisneria

- Echindorustenellus

- Glossostigma

- Altennantera

- Cryptocoryne

- Heternthera

Woda:

-Ph 6,5

-No2 0,2

-No3 40

-Nh3 0

-Po4 1,0

-Fe 0,25

Osada:

-neon inessa

-razbora kilnowa

Filtracja: Serafil 1100

Kupiłem podłoże JBL Manado 20l, niedawno wymieniłem oświetlenie na T5 2x 45W Juwel High Lite Colour, Juwel High Lite Day. Dysponuje preparatami sera bio nitrivec, easy life profito, easy life carbo. 

Planuje zostawić ok. 70 % starej wody. Dodawać jakieś preparaty z powyżej wymienionych czy dać sobie z wszystkim spokój? Jak długo świecić? i w jakich godzinach? Co robić aby uniknąć glonów i okrzemków bo słyszałem, że przy restartach lubią się pojawiać. Ogólnie co jeszcze mi doradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś aby dać jakiś substrat pod podłoże? Aby uniknąć glonów świeć przez pierwszy tydzień 5 godzin dziennie, a później zwiększaj co 2 dni o godzinę. Początkowo nie dodawaj żadnych nawozów, zacznij wtedy gdy będziesz widzieć jakieś braki.

Edytowane przez jongover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Początkowo nie dodawaj żadnych nawozów, zacznij wtedy gdy będziesz widzieć jakieś braki.

Nie do końca się z tym zgodzę. Rośliny po restarcie (wymianie podłoża), muszą odbudować swój system korzeniowy. Do tego potrzebują węgla (Carbo, Easy Life Carbo) i potasu (K+). Więc te pierwiastki należy podawać od razu, a resztę macro i micro ja zauważysz braki.

 

 

 

Dysponuje preparatami sera bio nitrivec

Z tym daj sobie spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy u mnie robiłem restart (też wymieniałem podłoże na JBL Manado), filtra nie czyściłem. Przekładałem go do zbiornika, w którym na czas wymiany podłoża znajdowały się ryby i później z powrotem do akwarium. Z resztą czyszczę go bardzo rzadko, bo od czerwca - raz ;-) .

Jednak nie zapominajmy, że każde akwarium jest inne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracając do tematu jestem 2 tygodnie po restarcie świeciłem po 5 godzin po tygodniu co drugi dzień dodawałem godzinę. Od tygodnia działa mi bimbrownia od kilku dni daje easy life profito 2 ml dziennie i 4 ml K+. Zaczęło się dziać coś co mnie niepokoi i nie wiem czy minie z czasem czy trzeba zacząć z tym walczyć? Pojawiły się okrzemki a filtra w ogóle nie dotykałem i jakaś zielenina. tutaj macie kilka zdjęć: 

post-20286-0-19904600-1391890547_thumb.jpg

post-20286-0-02047000-1391890576_thumb.jpg

post-20286-0-22984200-1391890619_thumb.jpg

post-20286-0-94007900-1391890652_thumb.jpg

post-20286-0-43554400-1391890684_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się okrzemki a filtra w ogóle nie dotykałem

Jakie masz media w filtrze?

 

 

 

kilku dni daje easy life profito 2 ml dziennie

Kto Ci kazał lać już mikro?

Gdzie masz resztę makro? Potas to nie wszystko... Poczytaj tematy o nawożeniu w dziale z roślinami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W filtrze mam na samej górze ceramikę i gąbkę, środek zeolit i gąbka, na dole mniejsza biało-zielona ceramika ( tak przynajmniej wygląda) i gąbka. Mikro nikt mi nie kazał lać to co przestać?  Zamówiłem sole i testy NO3 i PO4 prawdopodobnie będą na poniedziałek. Od kiedy mam zacząć dawkować nawozy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będziesz miał testy na NO3 będziesz wiedział co zrobic z zeolitem (wylatuje czy nie).

 

 

 

Od kiedy mam zacząć dawkować nawozy?

Makro już, tymi co masz braki, nie wiem czy podawałeś potas, co masz za nawozy, nie znam Twojego akwarium.

Mikro jak zauważysz jego braki u roślin.

Poczytaj podpięte tematy w dziale z roślinami o nawożeniu ( Łorena) dużo Ci to wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nie wiem czy jak już będę miał te sole to podawać od razu makro czy czekać aż znikną okrzemki i glony?

 

 

 

Makro już, tymi co masz braki

 

Czytamy ze zrozumieniem...

 

 

czekać aż znikną okrzemki i glony?

Przeczytaj te tematy bo robi się zamknięte koło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...