Skocz do zawartości

Nieroślinne Malawi i glony


MarekB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po koleji co i jak

 

Baniak 200 litrów

filtracja:

1 Aquael Turbo 2k - gruba granulacja gabki

1 Aquael Turbo 1k - mała granulacja gąbki

 

Parametry (utrzymują sie tak od 4 miesięcy):

NO3 - 18

NO2 - 0

GH - 12

KH - 8

pH - 7,8

Cl2 - 0,1

 

Start baniaka początek września 2013

Wsad - piaskowiec z świętokrzyskiego

Piach budowlany z OBI

 

Rośliny - brak

 

Obsada jest duża (nie piszcie mi tylko że męcze ryby, gdyż w domu dojrzewa powoli drugi taki sam baniak i połowa przejdzie do niego)

3 Maingano

5 Socolofi

5 Acei

2 Auratusy

2 Red red

4 Yellow

5 Saulosi (2+3)

1 Labeo (wiem że nie pasuje ale szukam dla niego domu jakoś mało skutecznie)

2 zbrojniki

 

Oświetlenie 2x 54W, swiecenie 10 h dziennie

 

W czym problem:

mam spory problem z utrzymaniem braku glonów, w szczególności rosną na szybie przedniej i bocznych, praktycznie raz w tygodniu, karta kredytowa i muszę czyścić. Szukałem różnych sposobów, łącznie z podlewaniem CO2 (w płynie) tak trochę ponad normę, no i nic, Woda podmieniana 20% raz na tydzień. Ograniczałem świecenie do 6 godzin dziennie, wyłaczałem jedną świetlówke, nic

 

Jakiś pomysł na to?

 

 

Pisownia!

post-17835-0-22702700-1390646135_thumb.jpg

Edytowane przez nemo130
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepska filtracja i przerybienie. Na dodatek zbyt mocne światło i zbyt długo oświetlane akwarium. 

 

To wszystko nakłada się na zbyt szybki wzrost glonów.

 

 

Masz fatalną obsadę, fatalną filtrację i fatalne oświetlenie. Oby ten drugi zbiornik który "już prawie stoi obok" był lepszy.

 

 

 

 

Po redukcji obsady, oraz naświetlaniu 1x54w przez max 8h powinno się poprawić.(chociaż i tak to jest spore oświetlenie jak na malawi) Do malawi przydałby się kubełek(np. HW-302) wypełniony ceramiką.

 

Aquael Turbo 2000 możesz zostawić jako mechanika, a jako biologiczny koniecznie kubełek wypełniony ceramiką.

 

 

Z doraźnych działań - częsta podmiana wody. Masz wysokie NO3(z powodu przerybienia i braku roślin). Musisz często podmieniać wodę - co 2-3 dni jakieś 10%.

Edytowane przez gregotsw
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedź
Co do przerybienia to pozwolę sie nie zgodzić gdyz wszystkie ryby w akwa byly wsadzane gdy mialy max 3 cm i wtedy ten problem juz występował

Co do kubla to niestety z racji lokalizacji akwa odpada, muszą być wewnętrzne

Dorzucę do 2k ceramikę i zobaczę co i jak

 

Następny wpis bez polskich znaków diakrytycznych, odpowiednio wynagrodzę.

 

(przepraszam za brak znaków, pisałem z komórki)

Edytowane przez MarekB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę inaczej, może filtracja nie jest nawet problemem skoro NO2 jest zerowe.(chociaż osobiście w to nie wierzę, przy takim przerybieniu)

 

Filtracja biologiczna pochłania szkodliwy NO2 i w efekcie powstaje NO3, który w normalnym zbiorniku jest pochłaniany przez rośliny. U ciebie nie ma roślin. NO3 się kumuluje, no i oczywiście glony maja całe światło i całe NO3 dla siebie. Dopóki NO3 będzie wysokie - dopóty glony będą intensywnie rosnąć.

 

 

Problem ten rozwiązuje się poprzez podmiany wody - regularne - tak aby NO3 było niskie. Dodatkowo można wesprzeć się roślinami.

Przy takim przerybieniu NO3 przyrasta bardzo szybko, więc musisz często podmieniać wodę - nie ma innej opcji. Albo gęsto obsadzić roślinami co do malawi zbytnio nie pasuje.

 

Ewentualnie zeolit, on pochłania amoniak i z tego tytułu bakterie nitryfikacyjne produkują mniej NO3, ale w Twoich filtrach za bardzo nie ma gdzie tego władować i tak. Przy kubełku to inna sprawa.

 

 

Chcesz przerybienie? To licz się z tym, że codziennie będziesz podmieniał 10% wody. Nie ma innego sposobu. Bez tego w pewnym momencie ryby zaczną padać, akwarium zakwitnie i będzie lament, płacz i zgrzytanie zębów.

Edytowane przez gregotsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już napisałem wyżej ceramika przy NO2 równym zero w niczym tu nie pomoże.

 

Problem to NO3, którego ceramiką nie zneutralizujesz. To może zbić ewentualnie zeolit, ale nie masz nawet gdzie go władować. 

 

Musisz często robić podmianki wody(możliwe że nawet codziennie po 10%), tak aby NO3 utrzymywało się stale na niskim poziomie.(<5) Ewentualnie do tego jakieś rośliny tam możesz wrzucić, anubias, albo microsorium czy też coś pływającego na powierzchni.

 

Jeśli chcesz zostać przy np. cotygodniowych podmiankach np. 20% to musisz znacznie zredukować obsadę.

 

 

 

Zastanawia mnie po co założyłeś malawi? To są ryby terytorialne, zabieranie tym rybom możliwości obrania rewiru to jakby człowieka zamknąć hali sportowej i powiedzieć "spędzisz tu resztę życia, założysz rodzinę, dom wychowasz dzieci". Ryby bezdomne, żyjące bez wyższego celu. One pływają w tym akwarium jak zombie, nie wiedząc za bardzo co ze sobą zrobić. Te ryby stają się "upośledzone" przez takie warunki. Może nie podchodzi to pod "znęcanie się" ale wyrządzasz im póki co krzywdę takim traktowaniem.

Edytowane przez gregotsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie za mało tak czy siak. Do takiego zbiornika i tej obsady 2,5l zeolitu nie wiadomo czy by podołało. Możesz tak zrobić, ale bez częstych podmianek i tak się nie obejdziesz.

 

 

Jak często podmieniałeś wodę do tej pory i w jakich ilościach?

Edytowane przez gregotsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, w 200litrach 10 pyszczaków to już bardzo dużo. Ty masz tu 30 ryb. Po prostu od początku było zbyt wiele.

 

A powód jest prosty - świecisz im za mocno i za dużo. Strzel sobie zamiast tego co masz pasek ledów na całej długości przedniej szyby, to problem przynajmniej częściowo zniknie.

Pomoże też stabilny filtr ZEWNĘTRZNY z prefiltrem. Takiego filtra nie ruszasz praktycznie do usranej śmierci. Raz na pół roku-rok można podmienić część wkładów na nowe, ale żadnego czyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dobrze, trochę czasu minęło, zastosowałem trochę rad. 

Mianowicie do drugiego baniaka przewędrowały ACEI (6 sztuk) i Socolofi (5 sztuk), światło zmniejszone o jedną świetlówkę i czas świecenia max 10 godzin (jest timer). 

Efekt gigant, glonów prawie brak, woda może nie kryształ (bo to przy pyszczakach jest  raczej nie realne), ale jest bardzo czysta.

Reszty nie zmieniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...