Skocz do zawartości

O nawożeniu jeszcze troszkę (początkujący)


king1000
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. Zrobiłem dziś testy i wyszlo nareszcie

 

NO3 - 20

PO4 - 1,5

 

 troszkę tego fosforu ubywa, a więc zmniejszam dawkę NO3 do 10ml dziennie.

 

Teraz zgodnie z waszymi sugestiami, podaję zmniejszoną dawkę Fe. Zrobiłem roztwór z 2g., ale podaję tylko 5mg, aby dało 0,2.

 

W między czasie interesowałem się co i jak z magnezem i znalazłem coś takiego:

 

http://www.flowgrow.de/db/calculator/magnesium

 

wprowadziłem dane z wodociągów i wyszło mi, ze mam w/g tej stronki idealny stosunek magnezu do wapnia (chyba)

 

po wprowadzeniu danych wyszło mi tak:

 

Określenie magnezu:

 

18,29 mg/l - zawartość Mg

 

3,83:1 stosunek Ca:Mg

 

Określenie wapnia:

 

74,79 mg/l - zawartość Ca

1,07 : 1 - stosunek Ca:Mg

 

Mam pytanie czym się sugerować czy Ca:Mg, a może Mg:Ca i czy taki kalkulator może być miarodajny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy się nie przejmowałem Ca...

Nie sprawdzałem jego stosunku do niczego ani nie przeliczałem ile go mam.

W kranie mam dość niskie twardości, jak masz dość twardą wodę zaczniesz podnosić resztę pierwiastków i  z ich ilości zrobi Ci się metoda EI tylko z za małymi podmianami i będziesz miał kumulowanie się związków. Następnie dojdzie do przenawożenia i zaczną się problemy z roślinami i glony.

Odnoś sie do poziomu fosforu i azotu na dość niskich poziomach. Zapomnij na razie o Ca jak już będziesz miał ustabilizowane akwa i bedziesz wiedzial dokładnie o co chodzi w nawożeniu możesz wtedy tym się zająć i kombinować.

Jak na razie nie zaprzątaj Sobie tym głowy bo wszystko Ci się zacznie mieszać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc na razie o magnezie i potasie zapominamy, a podajemy azot, żelazo i fosfor (jeśli będzie potrzeba). Tak się zastanawiam czy nie dołożyć jakiegoś carbo w płynie? Bo na żwirku z przodu akwarium zaczęły mnie dopadać krasnorosty, a obiło mi się w którymś wątku o oczy, że węgiel w płynie usuwa DOC z wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam się wcinać w temat, dlatego napisałem:

 

A potas i magnez podawaj tak jak potrzebujesz.

Tym bardziej, że "bliżej" się nie przyglądałem Twojemu problemowi.

Z Tomkiem często mam odmienne zdanie, ostatnio potas przedawkował u Siebie i wg mnie za dużo z tym panikuje u innych w akwariach.

Co do krasnali odmulał bym dno, Tomek tego też nie podziela... No ale cóż pomiędzy żwirem siedzi najwięcej DOC, to że  odchody ryb i resztki roślin dostarczają rośliną pożywki to jest jedyny z tego plus... Tylko że większość tych pierwiastków dostarczamy nawożąc i z podmianami. Odmulaj (nie mówie o przewalaniu podłoża żeby z niego jak najwięcej wyciągnąć tylko z wierzchu), to carbo będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie mamy odmienne zdania, ale nie aż tak bardzo.

 

ok. ale tomeksup pisał, że zajmiemy się potasem, kiedy zacznie go brakować z Kno3

 

Brakuje ? Masz dziury ? 

 

Policz w kalkulatorze ile chcesz lać i skoryguj dawkę uwzględniając dawkowanie potasu z KNO3. Przedstaw obliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmulaj (nie mówie o przewalaniu podłoża żeby z niego jak najwięcej wyciągnąć tylko z wierzchu),

Odmulam, u mnie cotygodniowa podmiana jest połączona z odmulaniem, nie robię tego na chama, mocniej odmulaczem pracuję tylko w narożnikach i dwóch miejscach gdzie zbiera się najwięcej odchodów.

 

Dziś przeżyłem szok, przychodzę z pracy a tu akwarium jak mleko, żona mówiła, że nie było prądu, czyżby mój dostawca energii uśmiercił moich nitryfikacyjnych przyjaciół? Bo skoro filtr nie pracuje, to chyba uśmierca bakterie?

 

 

 

 

Brakuje ? Masz dziury ? 

Są dwie dziurki na anubiasie, ale taki chyba przyjechał, czy mam braki, kurcze nie umiem stwierdzić czy mam chlorozę przechodzącą w nerkozę na podstawie obserwacji roślin - tego się jeszcze nie naumiałem.

 

 

 

Policz w kalkulatorze ile chcesz lać i skoryguj dawkę uwzględniając dawkowanie potasu z KNO3. Przedstaw obliczenia.

Mały teścik ok.

 

Przez ostatnie dwa tygodnie podawałem podwojoną dawkę KNO3, więc dawało mi to tygodniowo 14,42 mg/l potasu - chciałbym to mniej więcej utrzymać bo roślinki faktycznie rosły.

 

Od niedzieli podaję moją normę czyli 10ml KNO3 co daje mi tygodniowo 7,21 mg/l potasu.

 

Chcąc utrzymać około 15 mg/l potasu muszę podać drugie tyle, a więc jeśli 500 ml roztworu zrobię z 12g K2SO4 , da mi to 8,37 mg/l,

czyli wychodzi 7,21 z KNO3 + 8,37 z K2SO4 = 15,58 K.

 

 

 

Z Tomkiem często mam odmienne zdanie

Czytałem kilka postów w których pomagaliście i myślę, że nie macie odmiennych zdań tylko fajnie się uzupełniacie robiąc z naszych glonariów - akwaria. ;) 

Edytowane przez king1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo skoro filtr nie pracuje, to chyba uśmierca bakterie? 

 

 

Podobno wiele rzeczy im szkodzi. Poszukaj w necie jak z tym walczyć i czy walczyć.

 

Chcąc utrzymać około 15 mg/l potasu muszę podać drugie tyle, a więc jeśli 500 ml roztworu zrobię z 12g K2SO4 , da mi to 8,37 mg/l,

czyli wychodzi 7,21 z KNO3 + 8,37 z K2SO4 = 15,58 K.

 

Czyli umiesz korzystać z kalkulatora.

 

Czytałem kilka postów w których pomagaliście i myślę, że nie macie odmiennych zdań tylko fajnie się uzupełniacie robiąc z naszych glonariów - akwaria.  ;)

 

Wiedza jest ta sama dla wszystkich. Czasem są drobne różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze czas kończyć ten temat, chociaż bardzo miło się z wami gawędzi, oczywiście jak będzie kiedyś jakaś niejasność odświeżymy. Dzięki bardzo tomeksup i Mapet za naprowadzenie mnie na "dobrą drogę" i jak napisałem wcześniej zrobienie z mojego glonarium, akwaria. 

 

Również mam nadzieje, że ten temat pomoże początkującym zacząć nawozić bezbłędnie, bo bardziej jaśniej jak tu, nie można chyba wytłumaczyć mechanizmów nawożenia.

 

Dzięki.

 

P.S. Kurcze smutno mi, nie będzie co pisać, trzeba będzie znaleść nowy problem do rozwiązania, a myślę, że to nie bedzie już trudne, bo glonów jeszcze troszkę jest. :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odświeżam bo chodzi mi o uściślenie jednej kwesti: 

 

 

 

Dlaczego robimy tyle azotu aby zużyć go przez 50 dni (500ml:10ml=50 dawek dziennych) ? Bo nawóz nie zawiera konserwantów (E...) i zagnieżdżają się w wodzie bakterie zżerają azot i nawóz staje się bezużyteczny.
 

 

Czy to tyczy się tylko NO3, czy odnosi się to do innych nawozów także?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...