Skocz do zawartości

O nawożeniu jeszcze troszkę (początkujący)


king1000
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ok. Jestem cierpliwy, aczkolwiek sprawy się troszkę skomplikowały.

 

Zrobiłem dziś testy i o zgrozo

 

PO4 - 1.8

NO3 - 0,5 - 1

 

Tak się zastanawiam czy nie zrobić mocniejszego roztworu KNO3, bo z tego co piszecie to przy takich fosforanach pasowałoby trzymać azot na poziomie 20-25.

 

Więc wrzuciłem podwojoną dawkę 24g do kalkulatora i wyszło mi, że 10ml da mi 3,27

 

a tygodniowo 7x10ml da mi 22,92, więc powinno być ok.

 

Teraz chcę dopytać o fosforany, a mianowicie wyczytałem gdzieś, że fosfor trzeba podawać nawet w minimalnych ilościach, aby pobudzić rośliny do wzrostu, więc podać go powiedzmy dwa razy w tygodniu w ilości 10ml co dałoby dodatkowo 0,32 czy odstawić go wogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Wszystko jasne. Dziś była podmiana i podałem pierwszy raz KNO3 20ml wg. zaleceń tomeksup i moje rośliny nareszcie bąblują,  (nie jest to wynik podmiany). jednak do zachwytu jeszcze daleko, tak jak pisałem co tydzień zdam relację i będę się z wami konsultował. 

 

Teraz nasuwa się ostatnie pytanie, tomeksup pisał, że wystarczy podmiana 20l, czy to nie za mało, może będę podmieniał 30l?

Edytowane przez king1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. minął tydzień i zrobiłem testy wyszło tak

 

PO4 - 1.8 bez zmian

NO3 - 10 - 20 mam duży problem z określeniem koloru, nawet moja żonka patrzyła (bo my podobno nie rozróżniamy tylu barw co kobitki) i ciężko określić czy 10 - 15 czy może 15 - 20, w/g mnie jednak bliżej do 10.

 

Podałem dokładnie 22,92 azotu i mam 10, a więc moje roślinki zjadły ok 13. w tym tygodniu także podam podwójną dawkę, co mi da 23 tygodniowo, a na koniec tygodnia roślinki powinny zjeść 13 co powinno nam dać na przyszłą niedzielę 20 NO3.

 

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

 

Teraz troszkę obserwacji - oprócz niewielkiego bąblowania roślin zauważyłem gdzieś w okolicach środy, że glony (pylenie z szyb) zaczęło samoistnie ustępować, rewelacji ni ma, ale na oko widać poprawę.

 

Podmieniam dziś 25l. wody.

 

P.S. Czy wy także macie problemy z odczytaniem barw na skali jbl?

        Jeszcze nawożenie mikro? Czy podawać mikro w/g zaleceń producenta?

Edytowane przez king1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podałem dokładnie 22,92 azotu i mam 10, a więc moje roślinki zjadły ok 13

 

I tak określiłeś zapotrzebowanie roślin na papu. 

 

Teraz troszkę obserwacji - oprócz niewielkiego bąblowania roślin zauważyłem gdzieś w okolicach środy, że glony (pylenie z szyb) zaczęło samoistnie ustępować, rewelacji ni ma, ale na oko widać poprawę.

 

Widać poprawę bo prawie ucelowałeś w optimum RR i BR (Redfielda i Buddyego). Będzie tych glonów ubywać. 

 

Co do mikro. Jeśli nie masz w podłożu ( a masz markowe - sprawdź) to ja bym dawkował na początek połowę zalecanej dawki producenta.

 

Co do barw. Jeśli na skali jest 10, 20 mg/l a barwa jest ni 10 ni 20 a pomiędzy to przyjmujesz pomiędzy. Czasem są czynniki zakłócające odczyt jak przy po4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikro posiadam kilka

 

1. Samoróbka z akwa - nawozy

2. Symfonia złota

3. Flourish - Seachem

 

Chyba będę podawał Seachema, tak jak mówisz połowę zalecanej dawki, jakby co to na opakowaniu mam podane przynajmniej ile czego jest.

 

Pytam o to mikro, ponieważ zastanawiałem się dlaczego nic nie ubyło fosforu i  wyczytałem, że np. brak żelaza może uniemożliwić wchłanianie fosforu. Chociaż też mam chelat Fe, to pomyślałem o mikro który zawiera Fe i inne pierwiastki uzupełniające dietę moich roślinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nic nie ubyło fosforu i  wyczytałem, że np. brak żelaza może uniemożliwić wchłanianie fosforu

 

Nie tylko.

 

 Chociaż też mam chelat Fe, to pomyślałem o mikro który zawiera Fe i inne pierwiastki uzupełniające dietę moich roślinek.

 

W samym mikro Fe może być za mało.

 

Zerknij

 

60459017943323212574_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie przeglądałem tą tabelę i troszkę "prozy" przeczytałem, niestety nie mam testów Fe i nie wiem ile go podać aby było tip - top, a jak rozrobić chelat już nie mam zielonego pojęcia, chociaż w kalkulatorze z makro sobie już radzę.

Edytowane przez king1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej tabelce jest błąd: brakuje jednego "B" przy magnezie. ;)

A poza tym (nie wiem czy dobrze wnioskuję): w wodzie twardej roślinki nie mają prawa rosnąć bo wapń i magnez blokują fosfor, który z kolei blokuje mikro? Czyli tabelka jest do niczego w akwarystyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś mógłby mnie sprawdzić czy dobrze zrobiłem to w kalkulatorze, a więc wyszło mi, że jak na 90l akwarium rozpuszczę 2g chelatu Fe i zrobie roztwór 500ml, to jedna dawka 1ml. da mi 0,0632mg/l dziennie, a 7x1ml tygodniowo 0,44mg/l.

 

Oczywiście zakładam, że mam żelazo na 0 poziomie, bo nie mam wchlaniania fosforu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze bo teraz nie wiem, chelat 13% i na początku zrobiłem tak w zakładce" Podstawowe" tam gdzie jest "Samoróbka Mikro", a następnie "Koncentrat Mikro Plus" zmieniłem dawkę na 1ml i eksperymentalnie zmieniałem poniżej wartość w gramach w pozycji - "13% Zawierający Fe" i wyszło to co pisałem powyżej.

 

Kiedy zwróciłeś mi uwagę pomyślałem że faktycznie może być coś nie tak, bo pewnie jest to rozrabiane z jakiegoś koncentratu i jeśli mamy podany skład możemy policzyć ile mamy poszczególnych składników.

 

Przeszedlem więc do zakładki "mikro" i tam w pozycji D30 "13,0% Związek o zawartości % Fe(III)" także dałem 2g i wyszlo mi podobne stężenie z tym, że musiałbym podać 10ml zamiast 1ml.

 

Teraz już nie wiem, który sposób jest dobry, a może oba są złe? 

Edytowane przez king1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W zakładce mikro można także policzyć, ja liczę zakładce podstawowe. Zostaw dział Koncentrat mikro plus.

 

Interesuje Cię: Samoróbka z chaltów

1. Zmieniasz na 13%

2. Wpisujesz z prawej np. 2g. Uzupełnić wodą do 500ml. Akwarium 90l.

3. U góry po lewej tam gdzie dawki wpisujesz, że dziennie będziesz lać 10ml. 

4. W tab. z mikro z prawej dawka tyg. żelaza skacze do 0,4mg/l

post-14887-0-78697800-1394043101_thumb.jpg

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Światła w akwarium mam 0,53W/l, 2x24W 6500K, masa roślina dla mnie średnia, a wy pewnie powiedzielibyście że i tak mała.

 

 

 

dlatego przyjmuję dawkę 0,4, aby zostawić tolerancję na żelazo zawarte w mikro i nie przekroczyć maximum 0,8mg/l.

 

Przyjmij dawkę z chelatu 2 razy mniejszą, bo nie pozbędziesz się tych nitek...

0.8 byś mógł utrzymywać przy mocno zarośniętym roślinami, ostrym CO2 i solarium w akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...