Skocz do zawartości

O nawożeniu jeszcze troszkę (początkujący)


king1000
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Walczę aktualnie z plagą glonów, a w temacie http://forum.superakwarium.pl/topic/41117-atak-glon%C3%B3w-zielenice-glon-nitkowaty/ Mapet napisał tak:

 

 

Lejesz przez tydzień np 20 mg/l, przed podmianą robisz test i wychodzi Ci, że masz 10 mg/l czyli roślinki zeżarły 10. Podmianę robisz % obliczysz z tego ile jakiego składnika pobrały rośliny?

Jeżeli ustabilizujesz nawożenie i np. tego azotu na koniec tygodnia będzie 10 mg/l a fosforu 1 mg/l, będzie to oznaczało, że ani nie lejesz za dużych dawek, bo nie masz nadwyżek i  to co wlałeś rośliny pobierają prawie w całości (oprócz tego co zostało) i dzięki temu wiesz,że nie masz braków.

Także testy nie są po to aby wiedzieć ile się czegoś ma w akwarium, a po to aby wiedzieć ile czego pobrały rośliny (czy niczego im nie brakuje).

W każdym razie to Ty musisz zdecydować czy robisz restart i nawozisz, nie nawozisz czy cokolwiek. Musisz jasno się określić a nie bawić się w ciuciubabkę i każdego wodzić za nos.

Nikt Swojego czasu na loterii nie wygrał.

 

 

 

Bardzo mnie to ucieszyło, bo w takim razie cały czas byłem w blędzie! Dotychczas robiłem tak, że mierzyłem po podmianie i uzupełniałem do założonych wartości. Mierzone wartości po podmianie były takie:

 

NO3 - 5ppm

PO4 - 0,8ppm

 

Założyłem wartości: 

 

NO3 7,5ppm

PO4 1,2ppm

 

więc podaje 

 

NO3 - 2,5ppm

PO4 - 0,5ppm

 

 

Teraz chcę zapytać, jak mam robić, żeby dobrze nawozić, w/g tego co pisał Mapet, jeśli dobrze zrozumiałem, mam robić tak:

 

Przykład:

 

Jutro podmiana, więc robię testy, zalóżmy, że jest bez zmian

 

NO3 - 5ppm

PO4 - 0,8ppm

 

czyli wszystko, to co podałem zjadły roślinki, a więc podaje teraz

 

NO3 - 2,5ppm

PO4 - 0,5ppm

 

po tygodniu mierzę znowu i wychodzi:

 

NO3 - 7,5ppm

PO4 - 1,3ppm

 

fajnie czyli mam założony poziom, i podaje znowu tak samo, ale jak po tygodniu znowu zmierzę i mam np

 

NO3 -  6ppm

PO4 - 1ppm

 

to muszę podać w następnym tygodniu:

 

NO3 - 1,5ppm

PO4 - 0,3ppm

 

i tak w kółko, aż dojdę ile moje roślinki jędzą i będę wiedział bez testów jaką dawkę podawać.

 

Podpowiedzcie mi jak dziecku, bo się gdzieś w tym pogubiłem i mętlik w głowie. Dobrze kombinuję?

Jakie dawki docelowe założyć NO3 i PO4, aby w akwarium coś w miarę rosło nie tylko glony?

 

Na razie posiadam nawozy Seachem nitrogen i phosphorus. Ale jak tylko się skończą przechodzę na robione z soli, bo przy tych szybko zostanę bankrutem :razz:

Edytowane przez king1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz 1,2mg/l po4, to dlaczego planujesz no3 7,5mg/l ? Ma być proporcja 1:10. Nie rozumiem.

 

To tylko tak przykładowo, chociaż z kalkulatora którego korzystałem tak mi pokazało. Ok. Rozumiem, że idę w dobrą stronę i tak mam robić. Czyli

PO4 - 1,2ppm

NO3 - 12ppm

 

jasna sprawa, tylko teraz moja kranówa posiada takie parametry jak pisałem

 

NO3 - 5ppm

PO4 - 0,8ppm

 

Czy to coś zmienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy to coś zmienia?

 

Nie, robisz podmianę, lejesz wodę z azotanami, wlewasz nawozy.

Po tygodniu robisz testy całości, które też uwzględniają tą wlaną wodę z podmianą do akwarium.

Podmiana, korekty, nawozy, testy, podmiana... I tak w kółko.

O ilości wlewanego nawozu po korektach zależy jak masz rozrobiony roztwór i ile mg/l lejesz.

Jeżeli np uznasz, że masz za mało azotu to w nastepnym tygodniu lejesz go o 1ml więcej dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz zapytam, czy np jak nie podam nawozów to rośliny zjedzą to co mają w kranówie? Teoretycznie tak. Jakie stężenia przyjąć w 90l.? 10 i 1 bedzie ok? Zaraz robie testy i zobaczymy ile tego mam np. ten kalkulator http://calc.petalphile.com/pl/ przy wyborze metody EI podaje mi, że mam przyjąć NO3 - 7,5, a PO4 - 1,3. Tylko jak ma być 10:1 to będę celował w/w stężenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A teraz zapytam, czy np jak nie podam nawozów to rośliny zjedzą to co mają w kranówie? Teoretycznie tak.

Czy podasz czy nie podasz i tak "jedzą" razem z tymi podanymi, NO3 to dla nich NO3 niezależnie z jakiego źródła pochodzi.

 

 

 

Jakie stężenia przyjąć w 90l.? 10 i 1 bedzie ok?

Wszystko w zależności od tego jaką masz masę roślinną i ilości światła, barwy świetlówek, rodzaju podłoża...

Teraz patrz na światło im  mocniejsze tym lejesz więcej i podajesz CO2 , przy słabym świetle nawozisz mniej ale zawszed coś, z niczego rośliny nie urosną nawet jeżeli rosną wolno...

 

Nie znam tamtego kalkulatora... Wprowadziłem podstawowe dane do tego kalkulatora z moim akwarium. Pokazał mi:

 

7.5 ppm NO3 musisz dodać 342.41 g KNO3 do Twojego 500.0 ml pojemnika.

 

I od razu go zamknąłem... Szkoda czasu i monitora na niego. Po pierwsze taka ilość KNO3 by się nie zmieściła do 500 ml a po drugie w żaden sposób by sie nie rozpuściła... Jakoś ten kalkulator tego nie uwzględnił.

Metoda EI to co innego jak ta co My polecamy główną różnicą jest to że w EI "przedawkowywujesz" nawozy i robisz 50% wody.

Z racji że zwykle początkujący mają problemy z glonami, często też mają słabą filtrację, więc taka podmiana co tygodniowa na pewno rozwaliła by biologię.

Skorzystaj z tego kalkulatora: http://forum.superakwarium.pl/topic/37183-obliczenia-soli-kalkulator-zulixa/

Zulix jest chemikiem i akwarystą, na pewno miał pojęcie po co tworzy kalkulator i co w nim wylicza (na potrzeby akwarium).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten kalkulator zulixa, ale niestety muszę zaufać temu, ponieważ jak pisałem w pierwszym poście, kupiłem nawozy seachem nitrogen i phosphorus, a kalkulator zulixa nie uwzględnia w/w.

 

Światła w akwarium mam 0,53W/l, 2x24W 6500K, masa roślina dla mnie średnia, a wy pewnie powiedzielibyście że i tak mała.

 

Na razie muszę wykorzystać te nawozy, bo kupiłem po 100ml i naprawdę mało nie kosztowały, ale jak tylko się skończą przechodzę na samoróbki, oczywiście jednoskładnikowe.

 

Przyjmę w tym tygodniu stężenie równe stosunkowi 10:1, dawkę którą mi pokazał kalkulator podzielę na 3 części powiedzmy pon, śr, pią. I mam nadzieję, że jakieś efekty będą, a jeszcze bym zapomniał, podaję dodatkowo 3ml. octu i co tydzień zwiększam dawkę o 1. Zobaczymy czy moje zabiegi pomogą na glony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem kiedyś Seachem-a, lałem do akwarium zgodnie ze wskazówkami producenta.

Możesz robić przed podmianą testy i  wykonywać korekty, żeby dojść do odpowiedniego stosunku pierwiastków.

Lejąc ocet sprawdzaj pH, ubocznym skutkiem jego stosowania jest zakwaszanie się wody i spadek twardości węglanowej.

Jeżeli zbija te wartości i są one odpowiednie dla obsady to jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. zobaczymy, czy uda się zwalczyć glony, niby rośliny niższego rzędu, a walczy się z nimi jak z T-1000 zawsze się odrodzą. Widzę, że z waszych rad wynika jedno: upór, konsekwencja w działaniu i chyba będzie dobrze. Dziś znowu jestem bardzo pozytywnie nastawiony i mam nadzieję, że wygram tę nierówną walkę.

 

Może dokupić jakieś rosliny, miejsca jest jeszcze troszkę, a więcej roślin to mniej papu dla glonów?

 

Muszę jeszcze pomyśleć o zmianie filtracji, ale nie wiem czy kubełek, czy jakiś lepszy wewnętrzny, ale jakby coś to założę temat w odpowiednim dziale.

Edytowane przez king1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sprawa juz załatwiona, kupuję JBL e901 do 90l.

 

Teraz proszę o pomoc w wyborze soli, jakie kupić bo z tym seachem-em nie mogę dojść do ładu?

 

Czy lepiej kupić już rozrobione np: 

 

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/192/akwan-n.html

 

Czy kupić zwykłe sole każdą z osobna i rozrobić np  z tej aukcji:

 

http://allegro.pl/azot-kno3-azotan-potasu-czysty-99-99-i3957110416.html

 

Napiszcie proszę szybko, bo chcę dziś zamówic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sole już do mnie przyjechały, ale mam problem, bo jak nie miałem soli i bawiłem się kalkulatorem zulixa wszystko było proste, ale teraz kiedy mam sole okazuje się to nie takie łatwe.

 

Pomóżcie, jak rozrobić sole, tak aby w 90l. 1ml gotowego nawozu NO3 zwiększał poziom o 1ppm, a PO4 o 0,1ppm. 

 

Takie stężenia założyłem, aby dawkowanie było proste, jeżeli uważacie, że inaczej, to także podpowiedzcie.

 

Dodatkowo zakupiłem jeszcze magnez i potas - także sole, ale to już nie wiem jak ugryźć bo nie mierze tych pierwiastków, ale jak już mam to chciałbym podać nawet minimalne dawki. Pomóżcie pleese.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Którą częścią kalkulatora bawiłeś się ? Jedynką ? Tzn. działem nr 1 ?

 

Napisz ile samej wody masz w akwarium to policzę za Ciebie.

 

Podaj kH i gH wody z kranu.


Dobra policzymy na 100l wody

 

Będziesz dawkować 10 ml dziennie KNO3

Sposób przygotowania

1. Odmierzasz 12g KNO3

2. Pakujesz odmierzone do pojemnika z podziałką pojemności

3. Dolewasz tyle wody demineralizowanej aby sól + woda dało razem 500ml.

4. Mieszasz tak długo aż się wszystko rozpuści.

5. Przelewasz do pojemnika, w którym będziesz trzymać

 

Teraz będziesz dawkować tak jak pisałem:

dziennie 1x10ml (odmierzane strzykawką) i to dostarczy Ci 

- azotu w ilości 1,47mg/l i 0,93mg/l potasu

 

Po tygodniu (7x10ml) dostarczy Ci :

-azotu 10,31 mg/l 

-potasu 6,49 mg/l 

 

Analogicznie zrób dla KH2PO4, czyli:

 

1. Odmierzasz 1g KH2PO4

2. Pakujesz odmierzone do pojemnika z podziałką pojemności

3. Dolewasz tyle wody demineralizowanej aby sól + woda dało razem 500ml.

4. Mieszasz tak długo aż się wszystko rozpuści.

5. Przelewasz do pojemnika, w którym będziesz trzymać

 

 

Teraz będziesz dawkować tak jak pisałem:

dziennie 1x10ml (odmierzane strzykawką) i to dostarczy Ci 

- fosforu w ilości 0,14mg/l i 0,06mg/l potasu

 

Po tygodniu (7x10ml) dostarczy Ci :

-fosforu 1,00 mg/l 

-potasu 0,40 mg/l 

 

Dlaczego robimy tyle azotu aby zużyć go przez 50 dni (500ml:10ml=50 dawek dziennych) ? Bo nawóz nie zawiera konserwantów (E...) i zagnieżdżają się w wodzie bakterie zżerają azot i nawóz staje się bezużyteczny.

 

 

 

JESZCZE JEDNO: KAZDY NAWÓZ TRZYMAMY OSOBO, TZN. NIE MIESZAMY AZOTU Z FOSFOREM. PO TO SĄ SOLE ABY JE ROZRABIAĆ OSOBNO I NIE MIESZAĆ ICH ZE SOBĄ !

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zrobić to w zakładce makro.

 

Ciężko wyczuć ile mam wody w akwarium, akwa ma 90l. mam tam jeden korzeń dosyć spory i podłoże tak ok 3cm, ciężko to

wyliczyć ile bedzie netto. Jeśli to ważne, to podmieniam tygodniowo ok. 30 - 35l. wody.

 

 

http://www.aqua.com.pl/Resources/file/Laboratorium/Tabela%20twardo%C5%9B%C4%87%203.pdf

 

http://www.aqua.com.pl/Resources/file/Laboratorium/Internet_01_2014.pdf

 

Czyli powiedzmy, że rozpuszcze to w 400ml i uzupełnie potem do 500ml, powinno rozpuścić się bez problemu.

 

Ok. dzięki, a co z magnesem i potasem?

Edytowane przez king1000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link był nawiązaniem do innego tematu.

 

Jeśli chodzi o dawki, to jutro zgodnie z zaleceniami zrobię testy i zobacze ile czego podać, czy niezależnie od wyników testów mam dawkować jak napisałeś?

 

Nawiązując do glonów i stosunku no3:po4, mam teraz taki problem który opisałem w temacie http://forum.superakwarium.pl/topic/42957-zmiana-filtra-plaga-glon%C3%B3w/, jakbyś mógł popatrzeć i nawiązać do w/w nawożenia byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podałem przepis i dawkowanie , które ustawi Ci po tyg. dawkowania N na 10mg/l i P na 1,0mg/l. To nie uwzględnia zużycia przez rośliny i dostawy N i P z innych źródeł.

 

Robisz tak:

1. Mierzysz N i P na początku

2. Dawkujesz N lub P lub oba jednocześnie. (Chyba, że masz nadmiar jednego z nich wtedy odstawiasz)

3. Lejesz 10 ml dziennie.

4. Po tyg. przed podmianą mierzysz N i P. Patrzysz, np. na początku było 0mg/l azotu, po tyg będzie np. 5mg/l. Oznacza to, że dałeś 10mg/l azotu do akwarium i rośliny zjadły z tego 5mg/l i zostało 5mg/l. Czyli zwiększasz dawkę o 50% do 15ml azotu i wtedy w kolejnym tygodniu powinieneś mieć 10mg/l azotu. Rozumiesz mechanizm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg teorii internetowych (chyba potwierdzonych) roślina potrzebuje odpowiednich relacji stężeń między K:Ca:Mg. Brak tych relacji prowadzi do blokady wchłaniania jednego z tych składników i np. spalenia stożków wzrostu. Sprawa jest złożona i jest tematem wielu dyskusji. 

 

Walstad pisała, że jeśli roślina przez tydzień nie będzie mogła wchłaniać Ca to następuje śmierć rośliny.

 

 

 

Chyba nie tylko ja mam akwarium w moim mieście i ludzie radzą sobie.
 

 

Można dodawać Mg i Ca (trudnorozpuszczalne). Większość akwarystów u Ciebie pewnie nie dba o parametry i nie jest skupionych na roślinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Można dodawać Mg i Ca (trudnorozpuszczalne). Większość akwarystów u Ciebie pewnie nie dba o parametry i nie jest skupionych na roślinach.
 

 

Kurcze, może i nie dbają, ale w sklepie w którym kupuję i innych zoologach w moim mieście pokazowe akwaria są przykładem że można nad tym zapanować. 

 

Chyba nie jest aż tak źle, może nie mam super przyrostów, ale roślinki jako tako rosną, więc tragedii nie ma.

 

Właśnie, a co z magnesem, też kupiłem sole i chciałbym podawać, ale także musiałbyś pomóc jak je zrobić, jeszcze dochodzi potas, ale może wystarczy ten co będę podował z azotem i fosforem? Czy najpierw doprowadzić do kultury N i P, a z Mg i K poczekać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...