Skocz do zawartości

Proszę o pomoc , mętna woda


mirgl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich 

 

Jestem nowy na forum i też można powiedzieć nowym posiadaczem akwarium . Jakieś 15 lat temu miałem akwarium i teraz znowu zamarzyło mi się akwarium , no i po miesiącu posiadania tego akwarium dochodze do wniosku że nic nie wiem o pielęgnacji tegoż akwarium . Proszę o pomoc jak w tytule , pokrótce opowiem jak założyłem akwarium obsada jaka jest itd. 

Akwarium jest 290 litrowe woda zalana została niemal dokładnie miesiąc temu , filtr jest zewnętrzny , i tak jak przeczytałem w poradnikach odczekałem około 3 tygodnie zanim wpuściłem rybki , w między czasie zasadziłem dość dużo żywych roślin i pare sztucznych , wodę zalałem filtrowaną przez tz. filtr odwróconej osmozy gdyz taki mam zamontowany przy zlewie , początkowo woda była  dość mocno mętna ale to mineło , i woda zrobiła się czyściutka , po upływie tych 3 tygodni czyli minioną sobotę zakupiłem  następujące rybki 

 

20 brzanek sumatrzańskich

6 brzanek rekinich

5 bocji wspaniałych 

5 pand

5 piskorków

1 glonojad plecostmus  taki około 10cm

 

dzisiaj z rana zobaczyłem że woda lekko zmętniała i wyłowiłem jednego zdechłego piskorka .

zobaczyłem też że wszystkie brzanki sumatrzańskie pływają w jednym rogu akwarium przy samej

powierzchni wody w pobliżu grzałki , dodam że teperatura wody jest stała około 24 stopni .

a poza tym rybki które są płochliwe i powinne chować się czyli piskorki i bocje pływają po

całym akwarium .do tej pory nie wymieniałem wody w akwarium w żadnym stopniu jedynie co dolewałem 

co tydzień około 3 litrów żeby uzupełnic odparowaną wode .

Proszę o pomoc co powinienem zrobić żeby nie  stracić całej obsady akwarium 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w stanie wykonać testy na NO2, NO3?

Moim zdaniem nie wyrobiła biologia. Dojrzewanie ma na celu rozwój bakterii nitryfikacyjnych. Nie namnażają się one jednak w sposób nieograniczony. Dlatego też obsadę wprowadza się do zbiorników stopniowo, tak aby dać czas na rozwój bakterii. Wpuszczając na raz tyle ryb, zapewne też sumiennie je dokarmiając, spowodowałeś gwałtowny wzrost poziomu amoniaku i azotynów w akwarium. Złoże biologiczne nie zdążyło się dostosować do takiego "przerobu".

Na chwile obecną powinieneś zastosować spore podmiany wody, ok. 30-40% co 3 dni, ograniczyć karmienie. Od przyszłego tygodnia regularne podmiany ok 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za szybką poradę !!!

 

Może uda się uratować rybki , przez kolejna godzinę zauważyłem że jedna z brzanek rekinich około 5 cm pływa w pionie i myślę że to bedzie kolejna ofiara mojej bezmyślności , AHR myślę że masz rację że przesadziłem z zasiedlaniem akwarium powodem tego jest to że mieszkam w Danii i mieszkam na wsi dość daleko do najbliższego sklepu zoologicznego ( około 50 km) i chciałem załatwić to za jednym razem i to był błąd poważny . Nie moge zrobić testu NO2  NO3 , mam jedynie paski lakmuswe na badanie PH . ale jeżeli przyczyną moich problemów jest brak bakterii , to czy pomoże to jeżeli uda  mi się kupić takie bakterie bo  czytałem że  jest  coś  takiego jak SERA BIO NITRIVEC  ,. czy lepiej poczekać pozwolić na naturalny rozwój tychże bakterii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. 

 

Znaczy się powinienem czekać. podmieniłem wodę w akwarium tak około 40 procent , narazie bez zmian , wszystkie brzanki sumatrzańskie siedzą w pobliżu grzałki ,jedna z brzanek rekinich jest już martwa zaraz ja wyłowie , a bocje wspaniałe są bardzo  aktywne , jak  do tej pory  były  płochliwe tak teraz pływają po całym akwarium (zachowują się jakby chciały z niego uciec  :-( )

 

czy mogę coś jeszcze zrobić ? czy tylko powinienem czekać ? i tak jak pisałeś wcześniej podmieniać wodę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mogę coś jeszcze zrobić ? czy tylko powinienem czekać ? i tak jak pisałeś wcześniej podmieniać wodę .

Ewentualnie mógłbyś przenieść ryby do innego, ustabilizowanego zbiornika lub zbiorników, ale to chyba w Twoim wypadku nie wchodzi w grę. Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i podmieniać tak jak wyżej ahr napisał. No i posiadane podstawowych testów to podstawa.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie ,jak to jest z napowietrzaniem wody ,może to też robię żle . akwarium jak już pisałem ma około 290 litrów pojemność , zamontowany jest napowietrzacz odpowiedniej wielkości według instrukcji w dwóch miejscach , i podłączony jest razem z oświetleniem czyli pracuje w tym samym czasie co światło , a pytanie moje czy tak jest dobrze czy napowietrzacz tak jak filtr powinien pracować bez przerwy ?


Prawdę mówiąc częściowo dolałem kranówy a częściowo jest to woda przefiltrowana przez filtr odwróconej osmozy R7 . i z powodu tego że tenże filtr filtruje bardzo powoli bo około 260 litrów na dobę , to  na wymienione około 100 litrów wody wlałem około 50 kranówy i 50 przefiltrowanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejmy nadzieję, że w takim cywilizowanym kraju nie chlorują kranówy i że tylko zapewniłeś rybkom mały szok temperaturowy, a nie dodatkowo zdezynfekowałeś i tak ograniczone złoże bakteryjne.

 

Napowietrzanie w zasadzie jest zbędne, zazwyczaj wystarcza ruch tafli wody wywołany strumieniem filtra. Intensywne napowietrzanie wytrąca z wody dwutlenek węgla potrzebny roślinom, w prawidłowo funkcjonującym akwarium nawet niewskazane (jeśli nie ma objawów przyduchy i ryby nie łapią tlenu z powietrza nad taflą wody).

 

Cierpliwość. Słowo klucz. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj , popełniłem ten sam błąd przy swoim pierwszym akwarium bo też mieszkam zagranicą a dokładniej w Finlandii i w mojej miejscowości nie mam możliwości kupna rybek na co dzień i kupiłem naraz sporo i wpuściłem . Gupiki i Mieczyki zdechły pływając przy tafli wody i łapiąc powietrze . Reszta rybek przeżywała bo zrobiłem zaraz testy i NO2 i NO3 były po za skalą aż . Więc przez 3 dni podmiana 30 % i codziennie do tego wskazaną dawkę Bio NItrivec . Reszta żyje już 2 rok bez problemów . Pozdrawiam . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz ten filtr zewnętrzny i co w nim w środku?

Miejmy nadzieję , że go nie otwierałeś i nie czyściłeś.

Twój błąd polegał też na tym, że przed wpuszczeniem ryb nie zrobiłeś podmiany żeby zbić NO3.

Jeżeli nawet na pustym akwarium cykl się zamknął to było go sporo w wodzie.

A wpuszczenie całej obsady nadwyrężyło i tak słabo rozwiniętą biologię i poszybowało w górę NH3/NH4, NO2  i bakterie dołożyły NO3...

Napowietrzaj, teraz tego nie przestawaj robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr jest JBL Cristal Profil E901  , wkłady filtracyjne to jeden ceramika takie ceramiczne walce , a reszta 2 albo 3 to gąbka o różnej gęstości ,

to jest aktualnie w nim wewnątrz filtra nie czyściłem nie otwierałem , dostałem dodatkowo w zestawie wkład tz. aktywny torf ale tego nie używałem . 

 

szok ale rybki wciąż padają do tej pory wyłowiłem 10 martwych rybek z 42 wpuszczonych  obawiam sie że do rana akwarium znowu bedzie  puste :-(  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmiana nawet 50 % - tyle ile możesz.

Wodę nalej słuchawką prysznicową do wiadra, wyrównaj temp (podgrzej na kuchence) i do akwa. Jeżeli nie czujesz w wodzie chloru to lej od razu, ewentualnie co jakiś czas mocno zamieszaj w wiadrze, jak zapach chloru się zmniejszy, wlewaj.

Dokup ceramiki, dosyp do filtra tyle ile możesz. Kup testy.

Szykuj się na codzienne podmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu gdzie mieszkam wogle nie wyczuwam chloru w wodzie ale jest tu w pobliżu kopalnia wapna jak są dni deszczowe a są one częste to drogi robią sie białe od wypłukiwanego wapna , gotując wodę w czajniku woda była do tego stopnia zanieczyszczona tym wapnem że sitko zapychał mi się w czajniku , zamontowałem w kuchni filtr odwróconej osmozy R7 i teraz woda jest czyściutka ale wydaj mi się że wraz z zanieczyszczeniami woda została totalnie wyjałowiona , także nie wiem którą wodę powinienem wlewać do akwarium podmieniając ją normalną kranówe czy tą filtrowaną ale myśle że jej skład jest podobny do wody destylowanej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

I już sytuacja opanowana , znaczy padły wszystkie rybki , został tylko glonojad i jedna bocja  , 

zrobiłem chyba 3 może 4 podmiany wody , 

no i teraz zaczynam od początku .

Proszę bardzo o instrukcje co po kolei powinienem zrobić , żeby to co się stało nie powtórzyło się , czyli.

 

mam akwarium z można powiedzieć nową wodą obsadzone myślę że dość mocno roślinami 

woda jest filtrowana bez przerwy światło jest włączane na 11 godzin, temperatura około 24 stopnie .

Jak powinienem postępować chcąc ponownie zarybić moje akwarium 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokupić ceramiki, upchać w filtrze, tyle ile się da.

Kupić testy na NO2, NO3 i czekać aż NO2 spadnie do zera.

Sprawdzić testami pH i KH wody i dopasowywać do parametrów i wielkości zbiornika obsadę.

Wpuszczać po woli, etapami, dziś stadko np 6 otosków, za tydzień parkę/harem pielęgniczek i tak po kolei...

Nie masz czasu jechać po ryby, nie kupujesz wszystkich na raz, za miesiąc znajdziesz chwilkę  :)

Światło świeć max 10 h.

Zacznij też nawozić jak zobaczysz jakieś braki.

O nawożeniu doczytasz dużo w dziale z roślinami (przede wszystkim podklejone tematy).

Powodzenia, przykro z powodu ryb..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

 

Myślę że mądrzejszy o nowe doświadczenia o wasze bardzo cenne i pomocne rady zaczynam jeszcze raz . 

Dokupiłem ceramiki do mojego filtra , i mam pytanie co to takiego "zeolit"  i czy powinienem nim zapełnić jeden z koszyków w filtrze

dokupiłem małe akwarium około 40 litrowe , tak na wszelki wypadek jak historia miała by sie powtórzyć . na testy czekam znajomy z polski 

ma mi przywieźć  za tydzień ,wstrzymam sie do tego  czasu z zarybianiem ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...