Jump to content

Białe glony/nalot


pkmaverick
 Share

Recommended Posts

Witam, mam ten sam problem więc nie będę zakładał nowego tematu tylko podłączę się do dyskusji. To samo co u koleżanki. Białe glony/nalot wystaje na odległość 0,5-1 cm. Zrobiłem fotki makro i po zaznaczałem, będzie to widoczne. Tylko u mnie jest taka różnica że baniak jest dojrzewający już ponad tydzień czasu.

 

 

Widać biały nitkowaty nalot

 

 

Wewnętrzna strona szyb całkowicie zdominowana i matowa przez nalot

 

 

 

Nalot na roślinach i ozdobach

 

 

 

Tutaj widać dobrze białe kropeczki nalotu oraz odstające nitki

 

Edited by pkmaverick
Link to comment
Share on other sites

@ wielkopletw

To nie są stułbie na 100%, miałam je już w akwarium i to całkiem sporo ^^ żyły sobie spokojnie, ale niestety od kiedy pojawiły się te przeklęte głupice stułbi już nie ma ;( wytrzebiły je w ciągu kilku dni T^T

 

@pkmaverick

Ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że w Twoim przypadku to są jakieś glony (chyba nitkowate). U mnie jak "trzepnę" lekko roślinką to cały osad z niej spada, dlatego jestem prawie pewna, że mam plagę pierwotniaków. W dodatku zaczyna działać kuracja czystą wodą (w końcu x'3). Małe podmiany, kilka razy w tygodniu (bez mycia filtra) zaczynają odnosić skutek. Osadu robi się coraz mniej ^^

Link to comment
Share on other sites

2 dni temu dolałem 3 litry wody celem uzupełnienia ubytku. W sumie od tamtej pory jakoś nie widzę przyrostu tego białego nalotu i tych nitek. Wczoraj bacznie obserwowałem dojrzewające akwa. Teraz mam dylemat nie wiem czy zrobić małą podmiankę czy nie. Bo ponoć w dojrzewającym akwa nie robi się nic dopóty, dopóki nie zamknie się cykl azotowy.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem, to aby pozbyć się glonów trzeba wyrównać braki/usunąć nadmiar składników (parametry wody) odpowiedzialnych za rozrost glonów (zależy od gatunku). Sama większych problemów z glonami nie miałam (trochę nitkowatych, okrzemków i krasnorostów - jak to przy niedoświadczonym akwaryście bywa). W przypadku pierwotniaków czytałam, że pojawiają się, gdy grzebie się zbyt często w podłożu, przekarmia ryby i występuje nagła zmiana w ekosystemie (w moim przypadku był to kilkudniowy brak światła), wg niektórych wystarczy odczekać aż zbiornik się ustabilizuje i same znikną, inni mówią, że przyśpieszyć to można małymi podmianami wody. 

Większość mniejszych problemów powinna (chyba) zniknąć po ustabilizowaniu się zbiornika, z plagami, jednak chyba powinno się coś robić. Osobiście nie robiłam praktycznie nic przy akwarium przed jego dojrzeniem. Pierwsza podmiana była po tygodniu od wpuszczenia pierwszych rybek.

Proponuję abyś poszperał w sieci i poczytał opinie różnych osób.

Edited by kinouchi
Link to comment
Share on other sites

Z tego co wiem, to aby pozbyć się glonów trzeba wyrównać braki/usunąć nadmiar składników (parametry wody) odpowiedzialnych za rozrost glonów (zależy od gatunku). Sama większych problemów z glonami nie miałam (trochę nitkowatych, okrzemków i krasnorostów - jak to przy niedoświadczonym akwaryście bywa). W przypadku pierwotniaków czytałam, że pojawiają się, gdy grzebie się zbyt często w podłożu, przekarmia ryby i występuje nagła zmiana w ekosystemie (w moim przypadku był to kilkudniowy brak światła), wg niektórych wystarczy odczekać aż zbiornik się ustabilizuje i same znikną, inni mówią, że przyśpieszyć to można małymi podmianami wody. Większość mniejszych problemów powinna (chyba) zniknąć po ustabilizowaniu się zbiornika, z plagami, jednak chyba powinno się coś robić. Osobiście nie robiłam praktycznie nic przy akwarium przed jego dojrzeniem. Pierwsza podmiana była po tygodniu od wpuszczenia pierwszych rybek. Proponuję abyś poszperał w sieci i poczytał opinie różnych osób.

 

OK, dzięki za info Kinouchi.

Edited by pkmaverick
Link to comment
Share on other sites

 

 

Witam, mam ten sam problem więc nie będę zakładał nowego tematu tylko podłączę się do dyskusji

 

 

Tylko u mnie jest taka różnica że baniak jest dojrzewający już ponad tydzień czasu.

 

To nie jest tylko różnica a wielka różnica.

I praktycznie nic nie wiemy o Twoim akwarium oprócz tego, że dojrzewa.

I tu się kłania ten temat --> http://forum.superakwarium.pl/forum-30/announcement-3-jak-zadawa%C4%87-pytania-na-forum-superakwariumpl/

Rośliny się alimatyzują, część z nich potraci liście, część z nich może zgnić, część odbije i będzie ładnie rosła.

Roślina gdy nie rośnie traci włąsną powłokę ochronną (można na niektórych to zauważyj jako "brak połysku")- a tak się dzieje podczas aklimatyzacji, uwalaniają się wtedy z ich liści do wody substancje organiczne które automatycznie wykorzystają glony.

Jeżeli od razu dowaliłeś długi czas świecenia to glony już sobie robią ucztę.

Bez większej ilości danych o akwarium można sobie gdybać. Na tym etapie startu akwarium, glony na 80% nie są spowodowane brakami w nawożeniu.

Link to comment
Share on other sites

Akwa założone 12.01.14

 

1. Wymiary - 42x30x32

2. Oświetlenie - AquaEl DecoLight 11W, 6500K,

3. PH - 7.2. Temperaturę utrzymuję na 26 st. C

4. Grzałka z termo 50W

5. Filtr - standardowy, wewnętrzny z deszczownią, wkładem gąbkowym o przepustowości 350l/h

6. Rośliny - nurzaniec azjatycki, moczarka kanadyjska oraz gałęzatka kulista. Pod nurzańca zaaplikowałem po pół tabletki Tetra Crypto Plant

7. Ozdoby - korzeń, kamienie

 

- W zeszłym tygodniu oświetlenie pracowało 14 godzin na dobę (teraz wiem, że to zdecydowanie za długo). Obecnie od tego tygodnia naświetlam 6h na dobę.

- Wczoraj tj 21.01 zrobiłem podmiankę wody w ilości 8 litrów. Przetarłem wszystkie szyby ale już dzisiaj widzę że te glony nitkowate / sinice - cokolwiek to jest powróciło :(

- Na początku po zasadzeniu nurzaniec miał taki ładny zielony soczysty kolor. Teraz te liście ma takie trochę przeźroczyste nie są już takie jak na początku. O czasu założenia baniaka nie wyciągałem roślinek z podłoża, może się już trochę ukorzeniły te nurzańce ale stoją w miejscu, w ogóle nie rosną. Natomiast moczarka ma się dobrze, wypuszcza kolejne pędy i rośnie w temperaturze 26 st.

Edited by pkmaverick
Link to comment
Share on other sites

Pół tabletki to mało, włóż kulki G-T. Światła powiedzmy, że ok, masz niskie akwarium.

Jak masz to wlej trochę potasu, pomoże on  ruszyć roślinom.

Jeżeli masz miejsce upchaj jakoś ceramikę do filtra, dobra by była zmiana na jakąś małą kaskadę.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Pół tabletki to mało

 

Mapet ale ja dałem po pół tabletki na każdą sadzonkę czyli razem wyszło 2 tabletki pod 4 sadzonki nurzańca. Wg opisu Tetra Plant Crypto to na taki litraż właśnie tyle maksymalnie pod korzenie mogłem dać.

Wolałem nie przeginać z tymi tabsami na początku. Zresztą i tak nie widać różnicy na obecną chwilę. Zostało mi jeszcze 8 tabletek tego specyfiku.

Czyli mam rozumieć że ten Tetra Plant Crypto nic nie daje i na darmo to kupiłem?

 

Kulki g-t zamówię. Teraz chce jeszcze zamówić ten potas ale ja nie wiem który by najlepiej pasował bo nie znam się na tym. A co z tym żelazem i fosforem? Bo za chwile się może okazać że jest potas w wodzie a brakuje np żelaza czy fosforu lub azotu i znowu rośliny będą stały... Prosił bym o podanie jakiś konkretnych produktów. :)

Link to comment
Share on other sites

Jak zapoznasz się z tymi dwoma tematami, będziesz dużo więcej wiedział czego potrzebują rośliny.

http://forum.superakwarium.pl/topic/29107-nawo%C5%BCenie-ro%C5%9Blin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna/

http://forum.superakwarium.pl/topic/29317-m%C3%B3j-przepis-na-akwarium-ro%C5%9Blinne/

Oczywiście im mniej światła, tym mniej się nawozi ale zawsze rośliny coś muszą mieć, żeby rosnąć.

Nie powiedziałem, że te tabletki są złe. ;)

Zrób test na NO3 jak spada to znaczy, że rośliny już "wystartowały".

Co do nawożenia, ja polecam sole. I one tylko tak strasznie wyglądają... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...