Skocz do zawartości

Neonki Innesa nie chcą pływać


konradodolan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem początkującym akwarystą proszę więc wybaczyć jeśli przedstawię mój problem w sposób niepełny lub nieprofesjonalny.

Od 6 m-cy posiadam niewielkie, 27 litrowe akwarium, a w nim 6 Neonów Inessa, 5 małych krewetek orange i 2 afrykańskie żabki karłowate. Rozmiary akwarium to: 46/25/25 cm, mam w nim kilka żywych roślin, i ceramiczną kłodę ze sztucznymi liśćmi. Podłoże do czarny, drobny żwirek oraz nawóz dla roślin pod nim. Jeśli chodzi o wyposażenie to mam: filtr FLUVAL MINI (producent podaje, że filtr ten przeznaczony jest do zbiorników do 45 L.), grzałka INTERPRET – DELTA THERM 25 WATT (producent podaje, że nadaje się do 30 litrów), oświetlenie to lampa firmy ARCADIA – ACPOD TROPICAL – 11 WATT.

Zarówno krewetki jak i żaby mają się dobrze, niestety neonki sprawiają mi sporo kłopotu. Chodzi mianowicie o to, że nie bardzo chcą pływać, trzymają się głównie powierzchni przy dnie, na dodatek większość czasu (a obserwuję je w różnych godzinach dnia – 7 dni w tygodniu) spędzają za wymienioną przeze mnie powyżej kłodą (przez to moje akwarium wygląda praktycznie na „bezrybne”), kiedy wypływają trzymają się również tej kłody, ale niestety takie chwile nie trwają długo. Na oko (moje niestety niezbyt wprawne) ryby wyglądają zdrowo, karmię je 2 razy dziennie (rano- płatkami dla ryb tropikalnych, wieczorem mrożoną karmą). Parametry wody które sam testuję raz w tygodniu (przeważnie na dzień przed podmianą wody) to: PH – 7.5; amoniak – 0 – 0.25; NO2 – 0; NO3 – 40-60.

Dodatkowe informacje jakie mogę wam podać to: neonki trzymają się tej połowy akwarium w której jest grzałka ustawiona na 25 stopni (choć termometr umieszczony w wodzie często pokazuje tylko 23 stopnie – wiem jednak, że wskazują temperatury bardzo dokładnie), obok grzałki stoi kłoda, kiedy neonki są widoczne, a ktoś podchodzi do akwarium zaraz uciekają, choć np. w porze karmienia chętnie garną się do przedniej szyby i można je z bliska obserwować. Żaby ich nie atakują, czasem siedzą razem za kłodą i neonki się ich nie boją. W domu nie ma ani dzieci, ani zwierząt, które przypadkiem mogły by ryby niepotrzebnie stresować. Nie ma dla nich znaczenie czy oświetlenie jest włączone czy nie (przeważnie włączam oświetlenie na jakieś 4-5 godzin dziennie, bo w pokoju gdzie stoi akwarium jest kilka okien i światła na ogół jest dość). Przez jakiś czas napowietrzałem akwarium za pomocą niewielkiej pompki i małego kamyka co dawało sporą ilość bąbli, ale to też nic nie zmieniało, więc 2 dni temu dałem sobie z pompką spokój, nie widzę jednak różnicy.

To chyba wszystko. Czy możecie coś doradzić w mojej sytuacji? Proszę o rady...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,4W/L przy 25cm wysokości zbiornika to dużo. Za dużo dla neonów- to moze je stresować.

Ceramika- może wypuszczać szkodliwe substancje, które wpływają na ryby w negatywny sposób powodując stres.

 

NO3 – 40-60

Tutaj może być problem.


PH wysokie, twardości pewnie też będą wysokie- tutaj znajdujemy kolejny problem.


23 stopnie temp to ok dla Neonów Innesa :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No3 masz za wysokie powinno być w granicach 20.Co do reszty to neony lubią słabe oświetlenie i gęstą roślinność oraz pH 6,5 do 7.Akwarium dla tych ryb to minimum 50 litrów a w 30l. możesz sobie trzymać co najwyżej same krewetki karłowate i nic więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No3 masz za wysokie powinno być w granicach 20.Co do reszty to neony lubią słabe oświetlenie i gęstą roślinność oraz pH 6,5 do 7.Akwarium dla tych ryb to minimum 50 litrów a w 30l. możesz sobie trzymać co najwyżej same krewetki karłowate i nic więcej.

Co do rozmiaru akwarium to zdaję sobie sprawę z tego, że jest ono trochę małe dla neonów. Zdaję sobie z sprawę Teraz kiedy już coś nie coś poczytałem... Kiedy kupowałem to akwarium w sklepie prosiłem sprzedawcę o coś małego na początek, ten polecił mi ten rozmiar i dodatkowo wciskał 9 neonów, ja jednak wybrałem tylko 6. W tym sklepie już nie kupuję... Mam plan za kilka miesięcy kupić duże ponad 100 L akwarium, ale na razie mam takie jakie mam i w nim muszę sytuację opanować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

0,4W/L przy 25cm wysokości zbiornika to dużo. Za dużo dla neonów- to moze je stresować.

 

Ceramika- może wypuszczać szkodliwe substancje, które wpływają na ryby w negatywny sposób powodując stres.

 

 

Tutaj może być problem.

 

 

PH wysokie, twardości pewnie też będą wysokie- tutaj znajdujemy kolejny problem.

 

 

23 stopnie temp to ok dla Neonów Innesa :).

 

Dziś zrobiłem test na NO3 i udało mi się je zbić poniżej 20 dzięki wymianie wody. Kupiłem też produkt firmy API o nazwie „proper pH 6.5”, żeby zbić pH wody. Muszę poczekać do jutra żeby zobaczyć co się będzie działo. Preparat ten nie jest niestety wskazany dla akwariów z żywymi roślinami. Czy możecie wskazać mi jakiś inny dobry środek na obniżenie pH który nie będzie podrażniał roślin?

Kupiłem też testy na twardość wody i wyszło mi tak: twardość ogólna: 125.3ppm, twardość węglowa: 53.7ppm.

Ceramikę usunę jeśli sytuacja z pH, twardością wody itp. się nie poprawi. Na razie jeśli ryby za nią „siedzą” to chyba ją im zostawię.

Jeśli 0,4W/L przy 25cm wysokości zbiornika to dużo to co moglibyście mi polecić?

Dzięki za dotychczasowe rady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH masz 6,5 to idealnie NO3 też ok.Co do światła to masz 0,4 w na l to w sumie odpowiednie oświetlenie tyle że kup sobie jakiegoś nurzańca żeby pokrył taflę wody wtedy będzie mniej światła docierało do dna i neony się uspokoją...

PH to dopiero mam nadzieję, że będę miał 6.5 bo jak pisałem wcześniej użyłem preparatu dopiero dzisiaj, chyba, że Ty jesteś pewien, że ten środek poradzi sobie na 100%... :) Mam tylko nadzieję, że rośliny nie ucierpią.

Nurzańce mam 3. Jeden już jest długi i pokrywa taflę a 2 jeszcze rosną. Czy zmiana koloru światła z białego na ciemniejszy wchodzi w grę?

Co sądzisz o wynikach na twardość wody? Czy ten środek na obniżenie pH poradzi sobie z tym problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...