Jump to content

[98] akwaterrarium Dżejmsa


yakubn
 Share

Recommended Posts

Witam,

chciałem pokazać dom mojego żółwia.

 

Lokator: James- żółw czerwonolicy/czerwonouchy.

Fauna: brak-skonsumowana.

Oświetlenie: 2x świetlówka firmy krzak o nieznanej mocy ani parametrach + okresowo 20W halogen w celach grzewczych na wyspę.

Filtracja: kubełek AG140 1000l/h 3x wkłady z waty.

Podłoże: czarny żwir bazaltowy 2-4mm  i 6-10mm, na wyspie biały żwir marmurowy 6-10mm.

Wyspa: samoróbka drewniana z rampą z bambusa. Ze względu na masę podwieszona łańcuszkami z nierdzewki do stalowych profilów.

 

Na większości zdjęć jest mętna woda- zdjęcia robione w dzień kiedy sypałem żwir ;)

 

 

 

fdwb.jpg

 

iwf2.jpg

 

xn1r.jpg

 

cqaj.jpg

 

z1lj.jpg

 

uvqk.jpg

 

Chciałbym wpakować jakieś rośliny pod wodę, ale nie mam pojęcia co - musi być albo niesmaczne, albo mega szybko się ukorzeniać - inaczej zwierz pożre w ciągu nocy. Mam zamiar posadzić jeszcze jakieś zielsko na wyspie żeby zakryć mocowania-łańcuchy.

Generalnie baniak jest świeży i w fazie rozwoju/modyfikacji. Wszelka krytyka i uwagi będą mile widziane i wzięte pod uwagę.

Nie chcę pozbywać sie pokrywy, ponieważ żółw lubi sobie "wyskoczyć" na spacer i niejeden raz musiałem go szukać pod meblami. Poniżej stary baniak i mój "czołg" ;)

I uprzedzając pytania - nie ja go kładłem na krawędzi. Dostał się tam sam, bez niczyjej pomocy ;)

 

1ijd.jpg

 

sy1t.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Co tu ukrywać... Domek nie jest najlepszej klasy. Nie wygląda to naturalnie.


Podłoże mógłbyć wymienić na piasek, dołożyć trochę zielska i może zainwestuj w gupiki jako produkcje żywej karmy dla żółwia?

Wysepka mi się nie podoba, ale to kwestia gustu.


Gdzie UV dla żółwia?

 

Link to comment
Share on other sites

Gdzie UV dla żółwia?

To prawda że u tych żółwi , szczególnie młodych brak promieniowania UV może powodować metaboliczną chorobe kośći MBD ( metabolic bone disease). Na metabolizm kości duży wpływ ma witamina D3 , a właśnie do jej syntezy niezbędne jest promieniowanie UV.

Edited by splend
Link to comment
Share on other sites

 

 

trochę pusto w tym jego domku

Prawda- pusto. Ale z tym osobnikiem to norma. co zostanie wsadzone - na drugi dzień znika. Równie dobrze zamiast karmy mógłbym mu podawać banknoty.

 

 

 

Podłoże mógłbyć wymienić na piasek, dołożyć trochę zielska i może zainwestuj w gupiki jako produkcje żywej karmy dla żółwia?

Piasek nie bardzo się sprawdza (wg. mnie) przy takiej pływającej fabryce odchodów. O zielsku jak wyżej. Co do żywej karmy to właśnie obok dojrzewa małe 21litrowe gupikarium- dokładnie w tym celu. Wcześniej dostał 3 danio pręgowane. 2 pożarł w ciągu godziny a trzeci pływa po dziś dzień i chyba się polubili. Jak wylęgarnia żywca dojrzeje to będzie on pierwszym który tam zamieszka.

 

 

 

 

Wysepka mi się nie podoba, ale to kwestia gustu

 

Wysepka niedopracowana i kwalifikuje się do szybkiej wymiany- zaczęła pleśnieć. Tymczasowo ją wyparzyłem we wrzątku i podsuszyłem w piecu, póki nie zrobię czegoś lepszego. W planach jest mniej więcej takie coś:

l7p1.png

Teraz pozostaje kwestia czasu i finansów.

 

UV nieobecne. Powiem tak: też czytałem że powinno się kapsle naświetlać. Ja swojego nie naświetlałem nigdy specjalną lampą UV, mam go od 5lat. Jedynie halogen dla grzania. Wczoraj p. weterynarz stwierdziła że jest w bardzo dobrej kondycji, i że ma IDEALNIE twardą skorupę, dokładnie taką jak powinna być. Nie wiem więc czy to o naświetlaniu żółwi to bujda na resorach czy może ten gatunek nie wymaga, czy po prostu mój osobnik jest jakiś specyficzny. Jak już zrobię zewnętrzną wyspę to zapewne zainstaluje, bo nic mi to nie szkodzi. Dotychczasowe akwaria były przewidziane na tymczasowe, a to już planuje zostawić na dłużej.

 

 

 

Nie znam się na żółwiach ale czy takie 98l nie jest za małe dla tego żółwia ? Za dużo miejsca to on nie ma..

 

Wymiarowo jest spełniona norma, że min. długość akwa to x długości karapaksu, a szerokość y długości. Jeśli gdzieś dorwę większe akwarium to z pewnością się zastanowię nad nim, ale to jest w porządku(dopóki gad nie urośnie).

 :)

Link to comment
Share on other sites

Co do wielkości akwaterrarium to jak na chwile obecną jest ona wystarczająca. Na pewno w miarę wzrostu żółwia będzie tam coraz mniej miejsca i trzeba będzie pomyśleć o czymś większym.

Co do nowego projektu tego akwaterrarium to powiem szczerze że wygląda naprawdę ciekawie. Wysepka znajduje się  prawie całkowicie poza częścią wodną przez co żółw ma zdecydowanie więcej miejsca do pływania.

I na koniec jeszcze o UV. Tutaj proponuję artykuł z magazynu Akwarium nr 2 / 2012.

Link to comment
Share on other sites

Co do wielkości zbiornika to omawialiśmy z Kubą jego plany przebudowy akwaterrarium i żółw na pewno będzie miał gdzie pływać. Wyspa zewnętrzna to najlepszy sposób na zwiększenie powierzchni części wodnej.

Gad jeszcze urośnie i wymiana akwarium na większe będzie nieunikniona, jednak na razie (po planowanej przebudowie) będzie ok.

 

Co do podłoża to kwestia gustu i prowadzenia zbiornika - jeśli wolisz żwir to zostaw żwir :) Rozumiem Twoje obawy, sama miałam dylemat i wiem, że zdania na temat stosowania u żółwi piasku są podzielone. Nie żałuję jednak, że zdecydowałam się na to podłoże i kiedyś gdy będę miała kolejną skorupę na pewno znów wybiorę piaszczyste dno.

Przy planowaniu aranżacji akwaterrarium swojego Romka największą frajdę miałam szukając zdjęć i artykułów na temat warunków w jakich ten gatunek żyje w środowisku naturalnym. Wiele ciekawych i przydatnych informacji znaleźć można na stronie The IUCN Red List - Czerwonej Listy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody: http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.iucnredlist.org%2F&ei=96j-UsLBG8Ou4ASX8YDIAQ&usg=AFQjCNEUs8nTOhNeJ_VWtHXm8fsTm9CHog&sig2=Xotm1I5BBsHMxh7V35lcGA&bvm=bv.61535280,d.bGE

 

In its native range, Trachemys scripta is an inhabitant of a wide variety of waterbodies, and is most abundant in soft-bottomed shallow habitats with minimal flow, abundant access to sunlight and extensive vegetation.

 

Źródło: http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CC8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.iucnredlist.org%2Fdetails%2F22028%2F0&ei=x6v-UtzdI47n4QTBh4D4BQ&usg=AFQjCNH2o3VeoS4jzRydQBo2IqgHsUR9gg&sig2=oNJcTpr1MFzEFxswBCiBjA&bvm=bv.61535280,d.bGE

Artykuł z którego pochodzi fragment odnosi się także do Twojego Trachemys scripta elegans.

 

Druga sprawa:

 

 UV nieobecne. Powiem tak: też czytałem że powinno się kapsle naświetlać. Ja swojego nie naświetlałem nigdy specjalną lampą UV, mam go od 5lat. Jedynie halogen dla grzania. Wczoraj p. weterynarz stwierdziła że jest w bardzo dobrej kondycji, i że ma IDEALNIE twardą skorupę, dokładnie taką jak powinna być *. Nie wiem więc czy to o naświetlaniu żółwi to bujda na resorach czy może ten gatunek nie wymaga, czy po prostu mój osobnik jest jakiś specyficzny. Jak już zrobię zewnętrzną wyspę to zapewne zainstaluje, bo nic mi to nie szkodzi.


Zwierzęta potrzebują witaminy D3 do wchłaniania wapnia. Promieniowanie UVB stymuluje jej syntezę u żółwi, czyli przyswajanie przez organizm także np. z pokarmów. Zaś promieniowanie UVA, które również emitowanie jest przez omawiany typ żarówki/świetlówki, wpływa na ich aktywność i apetyt.

W naturze oba typy promieniowania zapewnia gadom przebywanie na słońcu, niestety w warunkach hodowlanych trzeba im je jakoś zastąpić.

 

To prawda, że promieniowanie UVB jest szczególnie ważne w okresie wzrostu, który jest najintensywniejszy na etapie kapsla. Zauważ jednak, że Twój żółw jest jeszcze młody i nie osiągnął jeszcze swoich maksymalnych rozmiarów, a zatem on także nadal powoli rośnie (a przynajmniej patrząc na jego rozmiar - powinien).

U Twojego Dżejmsa nie widać oznak krzywicy/awitaminozy. Jest zdrowy i najwyraźniej wytrzymały ale to nie oznacza, że nie warto go zabezpieczyć na przyszłość przed tymi "przyjemnościami". Lepiej nie ryzykować. Tym bardziej, że z tego co mówiłeś jego dieta była do niedawna dosyć monotonna i uboga w kluczowe składniki odżywcze. Odpowiednie żywienie to u gadów priorytetowa sprawa, bo zła dieta to najczęstsza przyczyna problemów pojawiających się po latach. Czego oczywiście nie życzę...

 

Kupienie na alledrogo np. żarówki ExoTerra ReptiGlo 5.0 + lampki na klips z gwintem pasującym do niej + koszty wysyłki, to suma ok 100 pln. A naprawdę śpi się spokojniej ;)

Latem można zaoszczędzić na wymianie żarówki wystawiając żółwia na słońce, wystarczy przygotować mu mały wybieg na balkonie lub w ogródku (ja tak robiłam).

 

Coś więcej do poczytania na temat oświetlenia u żółwi:

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.medicavet.pl%2Fczytelnia%2F29-lampy-uv-w-terrarium&ei=yqn-UrjqK4LJ4ATIjYGYCw&usg=AFQjCNFEU2LIxwSrCF5E9-hpagCb2i6QYA&sig2=yBlKq3K5fT0VIYGxUdkPFg&bvm=bv.61535280,d.bGE

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CDoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fczerwonolicy.pl%2Foswietlenie.htm&ei=k6n-Uqu9CMHx4gShuoHIAQ&usg=AFQjCNH8JvorYImSwAGu5ODKlUSOxJerew&sig2=Jnp_np9zzbZ81WaSFxxgAw&bvm=bv.61535280,d.bGE

__________________________________

* Mała rada na przyszłość: stan zdrowia żółwia ocenia się nie tylko po tym czy jego karapaks jest twardy i prosty...

Obserwując żółwia zawsze zwracaj szczególną uwagę na jego oczy (muszą być idealnie przejrzyste i "bystre") oraz na wszelkie przebarwienia na karapaksie/plastronie.

 

Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

Chwilowo czekam na zastrzyk gotówki że ruszyć dalej z wyspą.

 

Plan na chwilę obecną wygląda tak:

+ Szafka. Planuję 120cm, bo akwarium ma 80 plus doliczyłem 40cm na wyspę. Ale zastanawiam się czy czasem nie dorzucić od razu tej stówki więcej i przyszłościowo wziąć 150. Tylko co mnie teraz zastanawia: szafka ma pewną stabilność jeśli jest użytkowana zgodnie z przeznaczeniem, a u mnie będzie obciążona niesymetrycznie. bo jednak część z wyspą będzie lżejsza i to sporo. 

 

+Zabudowa/Klatka. To co ładnie wrzuciłem to można powiedzieć zerżnięte na żywca z forum terrarystycznego, a zrobiłem bo chciałem mieć gotowe wymiarowanie i ogarnąć jak by to wyglądało w moim pokoju. No i po zastanowieniu muszę kilka zmian wprowadzić. Chwilowo nie mam dostępu do SketchUp'a ale postaram się z grubsza opisać, a model wrzucić jak już będzie zrobiony;)

 Jako że baniak będzie stał w kącie pokoju na poddaszu, mam ograniczenie wysokości- 135cm od paneli do skosu. Nad wyspą będą schodzić się 2 skosy sufitu i dokładanie skośnej pokrywy mogłoby wyglądać jak kupa, to po pierwsze a po drugie mógłby być problem żeby zmieścić się ze sprzętem. Wymyśliłem że klatka będzie od brzegu akwarium szła pionowo do skosu. W ten sposób będę musiał zabezpieczyć jedynie 2 ściany akwarium: frontową i boczną.

 

+Oświetlenie: Myślałem o belce sufitowej na 3 żarówki z oprawkami GU10 w takiej konfiguracji: Grzanie-halogen, UV, oświetlenie-LEDy. Nie wiem tylko czy żarówki uv robią z takimi oprawkami. No ale to w ostateczności można jakąś kombinację zrobić w tylu 3 pojedyncze oprawki czy zestaw 2+1. Chwilowo i tak się z tym wstrzymuję bo nie chcę wiercić w regipsach dopóki akwarium nie będzie w docelowym miejscu stało. Chcę uniknąć dziurek w płytach g-k bo jakoś mi nie współgrają z wilgocią;)

 

+Wyspa: jakie powinny być minimalne wymiary wyspy? Jakie podłoże sugerujecie? Chciałbym tam wsadzić jakąś roślinę(aloes?) więc myślałem o piasku albo włóknie kokosowym. Choć kilka różnych rodzajów też mogłoby wyglądać ciekawie jeśli by się je ładnie rozdzieliło.

 

+Hydroponika: nie wiem do końca jak by to ładnie zrobić i czy w ogóle jest to zabawa dla mnie, ale przy żółwiu to chyba jedyny sposób na trochę zieleni w zbiorniku. Kwestia do mocnego przemyślenia dla mnie.

 

Koniec planowania, na jeden post starczy;)

 

Czytając co wujek google mówi gdy zapytam go o "trachemys scripta elegans" w stronach angielskich znalazłem takie stwierdzenie: 

The filter media in the canister filter will have to be cleaned or replaced every one or two weeks.

 

źródło: http://www.gctts.org/care_sheets/red_eared_turtle/red.eared.turtle-3.html

 

Trochę mi to nie pasuje to stwierdzeń typu: "nie ruszaj kubełka dopóki nie widać znacznego ograniczenia przepływu" które przeważają na tym forum.

 

Kuba

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zastanawiałem się nad ogrodzeniem, bo to co wymyśliłem wcześniej się "odwidziało", różne opcje mi przyszły do głowy, i po długim namyśle uznałem że coś takiego byłoby chyba optymalnym rozwiązaniem.

Planuję w narożnikach akwarium wkleić na silikon aluminiowe kątowniki - tu pytanie: lepiej wkleić od środka czy od zewnątrz, i "jak głęboko" w akwarium powinny wchodzić?

Między kątownikami siatka. Oryginalnie wymyśliłem taką siatkę jaką wkleja się we framugę okna żeby komary i inne tałatajstwo nie wlatywało, i tak sam sposób montażu: do kątowników rzep i do rzepa siatkę. Ojciec wymyślił żeby po prostu owinąć kątowniki tą siatką, i w niewidocznym miejscu zszyć ze sobą dratewką. Ale kolejne pytanie: czy taka siatka wytrzyma wysoką wilgotność, i nie będzie się darła od pazurów?

Całość planuję nakryć pokrywą z zestawu żeby nie kombinować z oświetleniem więcej niż to warte. Wyspa będzie zewnętrzna i prototyp jest w fazie testów, oczywiście nad częścią lądową grzewcza + uvb.

Może komuś wpadną do głowy inne problemy które powinny mi przyjść do głowy a nie przyszły? Mam nadzieję że opisałem pomysł w miarę obrazowo, ale gdyby były jakieś wątpliwości to zasiądę do painta;)

Link to comment
Share on other sites

Z grubsza coś takiego miałem na myśli. W modelu nie uwzględniłem siatki. Nie przewiduje żadnego typu pokrywy nad wyspą, chyba że zmontuję jakoś z zintegrowanymi żarówkami. Dość gadania, idę docinać kątowniki, i do roboty;)

post-17413-0-30377600-1396551311_thumb.png

post-17413-0-71810600-1396551314_thumb.png

Edited by yakubn
Link to comment
Share on other sites

Bardzo fajny projekt :)

Poprzedni też był niczego sobie, ale ten wydaje mi się bardziej praktyczny przez to, że będzie nieco mniej pracochłonny (siatka zamiast zbijanych deseczek i pokrywa z zestawu nad częścią wodną).

 

Szafka. Planuję 120cm, bo akwarium ma 80 plus doliczyłem 40cm na wyspę. Ale zastanawiam się czy czasem nie dorzucić od razu tej stówki więcej i przyszłościowo wziąć 150. Tylko co mnie teraz zastanawia: szafka ma pewną stabilność jeśli jest użytkowana zgodnie z przeznaczeniem, a u mnie będzie obciążona niesymetrycznie. bo jednak część z wyspą będzie lżejsza i to sporo.

 

Lepiej od razu weź większą.

Połóż na szafce gruby blat np. kuchenny + na to oczywiście styropian lub karimata pod szkłem.

Dodatkowy blat pomoże w miarę równomiernie rozłożyć naprężenia na szafce.

 

Planuję w narożnikach akwarium wkleić na silikon aluminiowe kątowniki - tu pytanie: lepiej wkleić od środka czy od zewnątrz, i "jak głęboko" w akwarium powinny wchodzić?

 

Nie powiem Ci na ile głęboko powinny sięgać, bo niestety nie wiem, ale na pewno lepiej aby były na zewnątrz akwarium.

 

Między kątownikami siatka. Oryginalnie wymyśliłem taką siatkę jaką wkleja się we framugę okna żeby komary i inne tałatajstwo nie wlatywało, i tak sam sposób montażu: do kątowników rzep i do rzepa siatkę. Ojciec wymyślił żeby po prostu owinąć kątowniki tą siatką, i w niewidocznym miejscu zszyć ze sobą dratewką. Ale kolejne pytanie: czy taka siatka wytrzyma wysoką wilgotność, i nie będzie się darła od pazurów?

 

Pomysł bardzo dobry, tylko pytanie jak cienka siateczka zniesie pazury...

Najlepiej byłoby gdyby udało Ci się dostać jakąś grubszą moskitierę - może w marketach budowlanych mają też jakieś wytrzymalsze, pogodoodporne(?) warianty.

Ogólnie oba pomysły wydają się dobre, osobiście chyba wybrałabym wersję Twojego Taty :)

 

Wyspa będzie zewnętrzna i prototyp jest w fazie testów, oczywiście nad częścią lądową grzewcza + uvb

 

Super ;)

Link to comment
Share on other sites

Poniżej efekt prac. Nie wszystko zrobione jest tak jak chciałem. Wyspa jest totalną prowizorką. Jest to 3 którą dziś zrobiłem. Nie wiem czy to jakaś cholerna pełnia, biorytm zły, czy jakaś inna magia w powietrzu, ale 2 poprzednie rozsypały mi się w dłoniach kiedy próbowałem je montować. Generalnie to skacze z radości że udało mi się nie popsuć akwarium. 

 

A tak po za tym to z efektu jestem całkiem zadowolony;) i niby poprzednia wyspa nie zabierała mu dużo wody, ale optycznie akwarium zdaje mi się o 50% większe teraz.

 
 
 
Tak to wyglądało wczoraj, gdy zasychał silikon na kątownikach:1_zpsb40d45b8.jpg
 
 
 
W czasie montażu moskitiery:
2_zps504e53b4.jpg
 
 
Zalane prawie na maksa.
3_zps09dc44ce.jpg
 
 
 
I szczęśliwy lokator ;)
4_zps1802d9a0.jpg
 
 
Z rzeczy które chcę/muszę zrobić:
Wyspa- porządna niezniszczalna plus światełka
Estetyka- Pochować kable, węże, jakiś brystol za tylną szybę.
Szafka- muszę w końcu zamówić na alledrogo
Roślinki- planuję jeden boczek odgrodzić siatką plastikową do samej góry i w powstałej zagrodzie zasadzić zieleninę. Co przejdzie za siatkę będzie zjedzone, a co w środku to się rozkrzewi. Przy okazji może rybki będą mogły zamieszkać, bo w roślinkach znajdą schronienie przed żółwiem.
Podłoże - zastanawiam się czy nie zmienić na piasek, lub pozbyć się całkowicie. Kupy pomiędzy kamieniami mnie dobijają.
Edited by yakubn
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

W porównaniu z pierwszymi zdjęciami jakie zamieściłeś w tym temacie - niebo a ziemia :)

 

iwf2.jpg

 

 

3_zps09dc44ce.jpg

 

Od razu widać jak wiele powierzchni zyskał James.

Super, że zależy Ci na polepszaniu mu warunków :) Szkoda, że nie każdy opiekun do tego dąży...

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Ile czasu i PLN Ci to pochłoneło ?

4xkątownik alu - ok 20pln.

Moskitiera - miałem w domu, na alledrogo życzą sobie ok. piątaka za paczkę.

Silikon.

Sznurek do ściśnięcia.

Koszta można powiedzieć, że prawie żadne.

A czasu? Wyłączając schnięcie silikonu to jakieś 20 minut;)

 

Tylko że moskitierę zamontowałbym w inny sposób teraz. Rzepy nie do końca zdają egzamin.

Link to comment
Share on other sites

Siema!

Jak pisałem poprzednio: kupy w żwirku mnie dobijały. Zlałem wodę do wiader, wybrałem kamyczki, w kącie dałem ziemi ogrodowej plus kompostu trochę, na resztę piasek.

Część baniaczka pod wejściem na wyspę odgrodziłem siatką rabatkową- tam zasadziłem kabombę i jeszcze jakieś liściaste zielsko

 

IMG_20140430_110717_zps66624373.jpg które ponoć szybko się rozrasta. Zmontowałem i zainstalowałem w części odgrodzonej wylot z bimbrowni. Wszystkie przewody wchodzące i wychodzące ze szkła są właśnie w części odgrodzonej. W końcu nie muszę się martwić że kapsel stłucze np. grzałkę.

Wlałem wodę z powrotem do baniaka, i dorzuciłem na osłodę dla żółwia z 6 zatoczków z 2 baniaka.

IMG_20140430_110658_zps5887bae9.jpg

Co wyjdzie z takiego czegoś? nie mam pojęcia, ale liczę na to, że dzięki roślinom nie będę miał "kożucha" na powierzchni. Dodatkowo jeśli roślinom uda się przetrwać, to wpuszczę stado gupików.

Z bieżących poprawek do zrobienia to jeszcze chyba podwiążę moskitierę żyłką do wsporników, bo żółw alpinista odczepia siatę od rzepów:

_20140407_125755_zpsd8d705e7.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Witam po długiej nieobecności.

 

Ze zmian w baniaku i otoczeniu:

 

1.w końcu doszła szafka-regał z castoramy dzięki czemu kubełek w nocy nie pierdzi i można normalnie spać.

2. zniknęła wyspa- żółw relaksuje się na ogrodzeniu zieleńca

3. grzałka przeszła w bezpieczne miejsce za siatką

4. zielsko jakoś się trzyma, część padła, część przetrwała

5. korzeń był, korzeń się nie sprawdził, korzeń znikł

 

Z przemyśleń:

1. Prowizorka okazuje się niezniszczalna: wyspa z klocków lego-tektury i papierowej taśmy wytrzymała rok i się trzyma- ale zdemontowałem bo nie mogłem już na nią patrzeć - liczę że szybko wymyślę coś innego, i tym razem estetyka będzie jednym z priorytetów.

2. Siatka zdaje egzamin w 100%, ale rzepy na których jest mocowana to już inna bajka.

3. Podłoże z piasku jest spoko, ale non stop wyłazi ziemia ogrodowa do której żółw nie ma dostępu( jest tylko pod odgrodzonym ogródkiem), nie wiem jak, ale tak właśnie jest

4. Kombinacja żółw+dowolna inna forma życia nie ma racji bytu. Z równym zapałem poluje na głodniaka jak i syty.

5. Mam wrażenie że akwarium jest zbyt małe. Marzy mi się wanna na jakieś 500 litrów z zewnętrzną wyspą, a w środku zieleń roślin, tęcza od ryb i do tego żółw, ale to mrzonka. Zamiast rajskiego krajobrazu wyszedłby biotop "pobojowisko" lub "dramat wojny" bo żółw pożarłby ryby, roślinki poszatkował, a dekoracje poprzewracał

 

Z planów

1. Wyspa- priorytet.

2.Generalne sprzątanie czyszczenie szyb itp.

3. myślę o rezygnacji z pokrywy i siatki

4. Może w końcu jakaś hydroponika(raczej jako dekoracja niż filtr)

5. Ponowny start mini karmnika 20l. ale jeśli to przede wszystkim jako lampka nocna+dekoracja a hodowla karmy na 2 planie.Może bojownik i krewetki? albo bojownik + ślimaki?  Bo do gupików jakoś nie ciągnie mnie specjalnie

 

Drobny fotospam:

 

1.jpg

 

1.jpg

 

1.jpg

 

1.jpg

 

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...