Skocz do zawartości

Baniaczek 2 tygodnie dojrzewania - dobre parametry?


zaba49
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam baniaczek 112 L. Filtr Tetra In 1000, 

 

Woda zaczyna dojrzewać trzeci tydzień.

 

Parametry wykonane JBL  EasyTest 6in1 (czytałem, że nie są zbyt dokładne ale na razie brak finansów na coś lepszego)

 

1 tydzień

NO3    -  10    NO2   -    0    GH     -    15   KH      -   15    PH    -      8    CL    -       0

 

1,5 tygodnia

NO3   -    8     NO2  -     0    GH      -  15     KH     -    13     PH    -     8     CL     -    0
 

 

2 tydzień

NO3   -   8       NO2   -   0     GH     -   21    KH    -    10       PH   -      8     CL     -    0
 

 

 

Czy takie parametry wody to norma na tym etapie czy powinienem się czymś zacząć martwić, na co zwrócić szczególną uwagę.

 

Obecna obsada to 3 x otosek, 15 krewetek red cherry (rybki nie wykazują żadnych niepokojących objawów, krewetki żwawo podskakują w zbiorniku a samce pływają wkoło samiczek)

 

Muszę jeszcze wspomnieć, że obecny filtr jest zainstalowany od 2 dni ponieważ poprzedni miał słabą wydajność.

 

Z góry dziękuje za rady. Pozdrawiam.

Edytowane przez zaba49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1 tydzień NO3 - 10 NO2 - 0

Dziwne że podczas dojrzewania cały czas NO2 miałeś o i NO3 za bardzo nie skakało. No ale testy paskowe...
 

 

 

Muszę jeszcze wspomnieć, że obecny filtr jest zainstalowany od 2 dni ponieważ poprzedni miał słabą wydajność.

Teraz dojrzewanie będzie odbywało się od nowa (chyba że przełożyłeś wkłady ze starego filtra do tego).

Sprawdzaj NO2 czy Ci się nie podnosi, jak zacznie to podmiana, NO2 jest trujące dla ryb i powinno wynosić zero.

Co do Twardości (KH, GH) i ph poczytaj jakich warunków wymagają Twoje ryby/krewetki jak są nieodpowiednie to oddaj je.

Otoski to ryba stadna conajmniej 6...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę podmieniam regularnie co sobotę 20 L odstanej 7 dni.

 

Co do otosków to obsada będzie większa, tylko w sklepie nie mieli :-)

 

Wkładu ze starego filtra nie przenosiłem bo był o wiele za mały, ale wypłukałem nowy w wodzie pobranej z akwarium + to co wycisnąłem ze starego filtra.

 

A w poniedziałek kupie bakterie w kapsułce do filtra.

 

Czy oprócz utrzymania NO2 na poziomie 0, zwracać na coś szczególną uwagę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zwracać na coś szczególną uwagę

 

Na to:

 

 

GH - 15 KH - 15 PH - 8

 

Przy takich parametrach zapomnij o otoskach i innych rybach wymagających kwaśnej i miękkiej wody.

 

odstanej 7 dni

Wode odstawiasz na 1 dzień, jest to w zupełności wystarczające, chodzi tylko o to, żeby chlor wyparował z wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

GH - 15 KH - 15 PH - 8

 

Musisz trochę zbić twardość ogólną, twardość węglanową i PH na 7 (generalnie poprzez podmiany wody, ewentualnie odpowiednie preparaty) mniej wiecej obojetny akceptowalny dla większości rybek.

 

Musisz sprawić by woda była odpowiednia dla otosków i innych rybek skoro masz zamiar je hodować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę na ten temat. W domu mam dzbanek BRITA i przefiltrowałem 2 L wody i sprawdziłem jej parametry :

GH : 7

KH:   6

PH :  6,4

 

Wkłady są trochę drogie ale jak wymieszam 50% przefiltrowanej do 50% kranówy to myślę, że będzie ok.

 

Co o tym sądzicie?

 

 

Przeglądałem teraz dane wody z mojego wodociągu na stronie MPWiK oto parametry:

 

 
Parametry z ulicy Wrzosowej.
 
Skoro PH podają 7,1 to czy moje stare rury w bloku mogą podnosić ten wskaźnik do PH 8
Edytowane przez zaba49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. To już trzeci tydzień dojrzewania mojego baniaczka.

 

Dzięki zastosowaniu wody z filtra Brita udało mi się nieco poprawić parametry wody.

 

NO3   -    12     NO2  -     0    GH      -  14     KH     -    8     PH    -    7     CL     -    0

 

Co do pytania

 

 

Jakie masz podłoże w akwarium? Być może ono podnosi ci ph?

 

to na tyle akwarium jest żwirek bazaltowy a z przodu zwykły drobny żwirek 

 

Wraz z poprawą parametrów w moim akwarium, obsada ( 4 x otosek  [tak wiem to ryba stadna musi być przynajmniej 6 sztuk i będzie jak się pojawią w akwarystycznym ], krewetki RC -16 ) Czują się doskonale. Otoski żwawo pływają sobie z liścia na liść a 2 z moich krewetek nosi tyle jajek pod ogonem, że ledwie się poruszają :smile:. Są doskonałymi opiekunkami ciągle przerzucając je pod ogonem aby jajeczkom nie zabrakło tlenu.

 

Wymieniłem również oświetlenie:

 

z tyłu jest teraz świetlówka T8 18W Osram Fluora 550LM

a z przodu ZEXT T8 18W 6500K 1087LM 

 

Roślinki ładnie rosną ku górze i wypuszczają nowe liście - na razie nie nawożę, czekam aż w sklepie pojawi się -

Aqua Art Planta Gainer Classic 500ml

 

​Chciałbym też pokazać parę zdjęć ze zbiorniczka - może pojawią się jakieś sugestie:

 

47ff6dcbb5b189b8m.jpg

 

c40ec54121720ed6m.jpg

 

f06cba2f40c443dfm.jpg

 

699f55d6f48b7061m.jpg

 

28f6d1fb9c5b69aam.jpg

 

8992d529e26b9330m.jpg

Edytowane przez zaba49
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...