Skocz do zawartości

biały nalot w akwarium, pierwotniaki?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z akwarium, jakiś czas tamu pojawił się w nim taki biały nalot, który najpierw udało mi się jakoś ograniczyć, ale ostatnio stał się nie do opanowania. Niestety aparat mam popsuty a na zdjęciach z komórki go nie widać, ale znalazłam w internecie fotki czegoś podobnego. Wygląda to mniej więcej tak jak tutaj:

vxx0.jpg

 

dane akwarium:

 

54L

założone w marcu ubiegłego roku

oświetlenie to standardowa świetlówka 15 W

parametry wody (niestety nie mam w tej chwili testów wody, ale jak sprawdzałam po pierwszym "nalocie", to były w normie)

rośliny to kabomba, anubias, moczarka, gałęzatka i niezidentyfikowany mech kupiony w komplecie z korzeniem (najpierw nie mogłam opanować jego rozrastania się, obecnie ginie w oczach ;( )

temp wody: 24 stopnie

akwarium stoi na ziemi z biedronki

podmiany raz - dwa razy w tygodniu po 5 litrów z kompletnym myciem filtra w wodzie z podmiany (filtr Aquael Fan-1)

 

obsada:

3 kiryski panda

2x4 Gupiki

2x Danio 

2 mieczyki koi

4 heleny

 

problemy zaczęły się, gdy mama na siłę kupiła mi 4 samiczki gupika i 2 mieczyki, broniłam się rękami i nogami, ale stwierdziła, że w akwarium musi być dużo dużych kolorowych rybek ;/

wtedy rozregulowało mi się całe akwa, ale jakoś udało mi się je z powrotem ustabilizować, niestety jakiś tydzień temu spaliła mi się świetlówka i przez 4-5 dni nie mogłam jej nigdzie dostać, więc świeciłam zwykłą lampką biurową. w ciągu tych kilku dni powrócił ten denerwujący biały nalot, jest dosłownie wszędzie, na szybach, korzeniu i kokosie gromadzi się w takie małe okrągłe pęczki, rośliny natomiast całkowicie oblepia, wyglądają jakby całe były pokryte malutkimi białymi włoskami. Bardzo martwię się o mech, który wreszcie zaczął odbijać T^T oprócz tego nalotu w akwa pojawiła się istna plaga zatoczków i jakichś malutkich płaskich ślimaków (wyglądają jak przytuliki). Nie wiem co robić.

Edytowane przez kinouchi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaserro, było 5 ale 3 padły na ospę. Pierwotna obsada to była:

 

2x gupik samiec

5x danio

5x kirysek panda

4x helena

 

Akwa było stabilne i ładne, po ospie ostały się 3 kiryski, 2 gupiki i 2 danio, mama sama postanowiła ją uzupełnić i wyszło jak wyszło. Nie dokupowałam więcej danio i kirysków bo bałam się przerybienia ;/ 

 

@Mapet

Czyli zwiększyć podmianę do 15 L/tydzień, ale wcześniej (przed spaleniem świetlówki) nie miałam aż takich problemów, i gdzieś czytałam , że przy inwazji pierwotniaków dobrze jest podmieniać wodę częściej w małych ilościach (tak pozbyłam się ich za pierwszym razem, ale teraz coś to nie pomaga, może dlatego, że wtedy nie było ich aż tak dużo T^T ), co do mycia filtra to gąbkę płuczę tak raz w tygodniu, jak filtr zaczyna głośno "buczeć", a dokładnie myje go rzadziej (trochę źle się wcześniej wyraziłam ^^').

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie to tylko świetlówka dla małego akwarium to część jego ekosystemu, każda zmiana potrafi nieźle nim "zatrząść".

Dopóki nie wymienisz filtra na większy i bardziej wydajniejszy z dużą ilością złóż to problem będzie się cyklicznie powtarzał.

Dobry filtr  chodzi pół roku bez otwierania....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podmiany raz - dwa razy w tygodniu po 5 litrów z kompletnym myciem filtra w wodzie z podmiany (filtr Aquael Fan-1)

 

podmiej raz w tygodniu a więcej, np. 15-20 l. a filtr czyściłabym codziennie,  używasz jakichś płynów do akwa?

ja używam odkażacza do akwarium, na roślinki i rybki, na opakowaniu pisze jak i ile go używać , polecam ten żółty (chyba z tetry)

 

Doradzasz codzienne czyszczenie filtra i chemię?

Uzupełnij własną wiedzę i nie wprowadzaj innych użytkowników w błąd.

/ Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, dziękuję za rady. Jakoś będę kombinować, żeby się tego paskudztwa pozbyć...

 

@Mapet

Doskonale zdaję sobie sprawę, że brak odpowiedniego światła może zniszczyć cały ekosystem. Zjeździłam całą okolicę w promieniu kilkudziesięciu km i nigdzie jej dostać nie mogłam (okres ponoworoczny, spaliła się dokładnie 2 stycznia po południu ;/). Teraz mam zapas, więc to się więcej nie powtórzy. Co do filtra, postaram się go zmienić tak jak  proponujesz, ale trochę potrwa zanim zgromadzę fundusze (byłabym zobowiązana, za radę, który wybrać).

 

@Oliwka97

Nie leję żadnej chemii do akwarium i lać nie zamierzam. Jedyne co stosowałam to Ichtio Tropicala dobre kilka miesięcy temu podczas epidemii ospy.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...