Skocz do zawartości

Nowe akwarium(5dni)-rozpadające się rośliny


milkiwayy87
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Wątpię aby cykl azotowy się zamknął, zaczynamy z normalnym świeceniem

Czyli wydłużyć czas świecenia już dziś przykłądowo do 10 h?

 

 

Jedynie co, to można pomyśleć o dokupieniu "potasu" K2SO4 z znanego portalu aukcyjnego.

Masz na myśli czysty potas tzn. sole? Nie wiem czy podołam z odpowiednim spreparowaniem roztworu...Podaje potas, ale ten gotowy z linii PG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1. Jeśli masz znajomych, podpytaj jakie gatunki ryb dobrze się u nich zaaklimatyzowały.

2. Jeśli kupować testy, to tylko i wyłącznie kropelkowe. A te (podstawowe) to koszt ok 100zł.

3. Po obserwacji stanu "sałaty" można okreslić czego brakuje. Testy wykonywane wskazują niedobory, ale nie mówią ile trzeba dodać danego elementu. To są sprawy bardzo indywduale. Owszem, mierzyłem i u siebie i u znajomych i dobierając z kalkulatorów i tak należało nanosić korekty. ;)

Ja posiadam cały duży box sery. I do niego dokupuje testy, ale na dobrą sprawę to tak profilaktycznie - bo lubię wiedzieć. Ale pomiary potwierdzają obserwacje.

Edytowane przez przemo-lukas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twardość i ph też by się przydały ze względu na rybki. Nastawiłam się znów na pielęgniczki, a dokładniej na kakadu albo ramirezy. Piękne rybki i nikt mi raczej nie zaprzeczy. Jak się zdenerwuję, to kupie ten filtr RO i temat twardej wody będzie z głowy. Macie jakieś doświadczenie z wodą z takiego filtra? W jakich proporcjach ją mieszać z kranówką? Ewentualnie doradźcie mi jakieś inne rybki "głównego zainteresowania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekajmy aż liście wrócą do normalnego koloru. Podejrzanie wyglądają te delikatnie zwichrowane liście.

 

Co do RO

Na 10l RO jest jakieś 30 l odpadu. Tą wodą można podlewać kwiatki. Co roku lub częściej zmieniać trzeba wkłady. Mieszać trzeba tak aby uzyskać określone kH i gH.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może napiszę jak ja to robię:

1. Ludwigię nie ucinam zbyt wysoko. Mniej więcej 1/3 - 1/4 zostawiam w podłożu. Staram się, aby odcięta szczepka miała też korzenie. Choć przy tej roślinie nie ma to większego znaczenia. Z tego co pozostaje powinna puścić jedna/dwie nowe odnóżki. Tak to "rozmnażam".

2. Hygrofilię nie rozpuszczam tak wysoko. Twój gatunek charakteryzuje się bardzo fajną właściwością. Można tak jak Tomek pisał odcinać "czubek" (ja tnę ok 5-7cm). Ale roślina puszcza również boczne szczepki.

 

I za Tomkiem. Ww tej chwili tylko te najdłuższe bym podcinał. No może jeszcze poczekał, aż ludwisia zacznie wyłazić. Tak liczę, że sobota-niedziela. ;)

 

P.s.

Wszystko fajnie wygląda. A jak korzonek?

Edytowane przez przemo-lukas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę będę robić kolejną podmiankę, także wtedy też poprzycinam troszkę.

Jeżeli o korzeń chodzi, wygotowałam go i wyjęłam na ponad dobę z akwarium, wydaję mi się, że woda wtedy "pachniała" mniej intensywnie, także to chyba on jest przyczyną tego nieprzyjemnego zapachu. Na razie nic na nim nie wyłazi, ale kto wie co będzie za kilka dni;)

No i ponawiam to pytanie o nawozy, które zadałam wyżej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nadal namawiam na sole. Możesz zacząć od intermag i oddzielnie azot, potas, magnez i fosfor.

Jeśli nie to kup Planta Garnier Classic plus oddzielnie azot, potas, magnez i fosfor.

Najgorszym rozwiązaniem jest brnięcie w to, co masz. Choć z drugiej strony jeśli się sprawdziło, to kto wie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko przy solach trzeba robić testy, jak będziesz miała ustabilizowane nawożenie i akwarium oraz będziesz po wyglądzie Swoich roślin umiała rozróźnić czego Ci brakuje a czego nie, testy nie będą Ci potrzebne.

Rozrobienie soli jest bardzo proste, będziesz miała  roztwory praktycznie takie same jak te kupne (firmowe), z tą różnicą, że będziesz wiedziała ile czego podajesz.

Testy będą Ci służyć do tego żeby się dowiedzieć których pierwiastków i ile potrzebują rośliny.

To z aukcji którą podałaś powyżej odpada, bo pierwiastki makro masz wszytskie razem wymieszane.

Dochodzi do tego jeszcze to że fosfor się "gryzie" i zostaje wytrącony, więc po jakimś czasie taki zestaw traci swoją wartość.

Szukaj soli osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się kolejny problem - te okrzemki. Z dnia na dzień, wydaje mi się, że jest ich coraz więcej. Wczoraj wieczorem było w miarę okej, dzisiaj patrzę - wszystko brązowe, szczególnie kamienie i liście tej roślinki, której zamieszczam zdjęcia. Czy oprócz podmian, czyszczenia liści i szorowania kamieni pod gorącą wodą można się tego jakoś pozbyć?

post-14027-0-77423300-1391786119_thumb.jpg

post-14027-0-28879000-1391786154_thumb.jpg

post-14027-0-00404400-1391786186_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak akwarium dojrzeje (przyznam się bez bicia, że nie czytałem kiedy założyłaś i na jakim jesteś "etapie") to same okrzemki znikną, chyba że juz dojrzało to odpowiedz Sobie na pytanie czy masz odpowiednią ilość filtracji biologicznej na Twoje akwarium.

Akwarium stabilizuje się tak do 6 miesięcy (ustabilizowane a dojrzałe to dwie różne rzeczy)- ze słabą filtracją biologiczną może do tego nigdy nie dojść i cały czas będziesz miała z czymś problemy, jak nie z glonami to z rybami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i kolejna nieprzyjemna sprawa:) Coś mi się w tym akwarium zalęgło, na pewno stułbia i jeszcze jakieś drobniutkie (0,5-1mm) białe robaczki, siedzi ich trochę na szybie i pływają w takich jakby "podskokach". W starym akwarium nigdy czegoś takiego nie miałam... Tych białych nie mogę za bardzo rozpoznać po zdjęciach z Google, ale jest ich baaardzo dużo. No i nie wiem czy mam się zacząć martwić, czy nie są jakoś wybitnie szkodliwe.

A korzeń znowu zaczyn a gnić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stułbiami nigdy się nie przejmowałem, jak się same pokazały tak i same znikneły (miałem je raz), nie wiem skąd się wzieły...

 

Te małe skaczące to mogą być wypławki, ogólnie nie groźne choć to drapieżcy, polują na mikroorganizmy, ikre i młodziutki narybek.

Jest pełno tematów jak się ich pozbyć.

Jak nie karmisz ani nie zalega Ci pożywienie na dnie to ich populacja niedługo ostro się zmniejszy (one praktycznie zawsze są w akwarium).

 

Z jakiego drewna jest ten korzeń, pokaż jego zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny były ze strego aranżu, restart na dojrzałym filtrze i wodzie. :)  Ryby wpuszczone od razu więc i karmić musiałem, pierwsza odsłona 280-tki po roślinniaku.

Nie przytargałem je z niczym, po prostu się pojawiły i za jakiś czas znikneły same (miesiąc czy dwa... ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...