Skocz do zawartości

240 litrów - belka LEDowa


panfree
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważ, że piszą tam o led bulbs, czyli żarówkach ledowych. Coś takiego możesz sobie sam zrobić, bez zbędnej aluminiowej obudowy. Swoją drogą, ciekawe ile tych żarówek tam wcisnęli, być może większa ilość w jakiś sposób się grzeje w zamknięciu.

Diody smd 3014, z których są zbudowane żaróweczki to wypierdki, dużo ich trzeba by mocno świeciło.

Ja polecałbym coś na power ledach jednak.

To jakaś pakistańska strona? Wskazywałaby na to nazwa i średnio poprawna angielszczyzna w opisie :D

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do strony, to jest część alibaba czyli serwisu gdzie Polacy handlują z chińczykami :)  W Polsce znajdziesz to samo za 2 razy większą cenę :)

 

Bo poszukuję czegoś by osiągnąć taki efekt:

http://www.mega-meble.pl/upload/oferta_produkty_gallery/akwaria-bezobslugowe-552d3.jpg

I nie wiem co teraz icon_smile.gif Może wy coś doradzicie? Oczywiście w rozsądnych cenach icon_smile.gif

Oczywiście nie muszą być identyczne mogą np:
http://www.mega-meble.pl/upload/oferta_produkty_gallery/akwaria-bezobslugowe-ba5c3.jpg

 

 

I teraz pytanie diody LED CREE są najlepsze do akawarium? :)

Edytowane przez panfree
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te lampy ze zdjęć chodzą po tysiaku sztuka, może nawet więcej, zależnie od opcji.

Cree to drogie, markowe diody, jeśli człowieka na nie stać to kupuje. Chociaż kto wie czy ich też nie produkują żółte rączki, tyle, że standard wykonania i materiały mogą być na wyższym poziomie kultury. Nie wiem, takie tylko przemyślenia. Człowieka dziś już nic nie zdziwi :)

 

Ja bym polecił zmontować coś samemu i zamknąć się w kwocie 150-200zł, ewentualnie zlecić komuś wykonanie. Na forach paleciarskich jest osoba a może i kilka, które podejmują się zleceń. Pewnie wyjdzie trochę drożej bo robocizna.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fleder - z tego co mi się udało dowiedzieć to te CREE są wykonywane w chinach ... :) 

 

No właśnie wpadłem na temat: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2443596.html

 

I na nim mniej więcej bym się wzorował :) Tylko jeszcze jeden problem mi pozostał jak wygląda sprawa tzn. ile ledów potrzebuje na 240 litrów? Oraz ile jakich barw? Bo tylko tego mi potrzeba a zresztą problemu mieć nie powinienem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie wyliczyłem po przeczytaniu wielu wątków na różnych forach, że na 240 litrów potrzebnych mi będzie 3W diod: 18 diod (White, Cool White) i 12 (6 Red, 2 Blue, 2 UV, 2 Green). I tu moje pytanie czy to jest dobrze policzone, bądź co też zmienić. LEDy wezmę chyba firmy Cree czytając opinie wydaję mi się najlepsze. Liczę na odpowiedź :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem, że zamówiłbym ledy, ryb co prawda konkretnie nie mam wybranych, ale będę robił akwarium w stylu tanganiki i z takimi też rybkami, czyli min. muszlowce, a inne rybki to coś w stylu:  Cyprichromis leptosoma Mpulungu, Altolamprologus compressiceps Gold, Cyprichromis leptosoma jumbo, Tropheus, neolamprologus, Neolamprologus multifasciatus, paracyprichromis nigripinnis blue neon coś z tych ryb :) Ewentualnie jedna, dwie roślinki (jakąś trawa i np. anubias nana) Pomóglibyście dobrać te diody? :)

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje Patryk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam standardowo ledy zimne białe 6500K, niebieskie i czerwone. Do Tangi można zrezygnować z czerwonych ale ja bym je wmontował w układ tak czy owak bo za rok czy dwa może będziesz zakładał Amazonkę? :) Jakby Cię wkurzały to zawsze można zakleić szarą taśmą.

Ile diod na belkę planujesz?

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłbym 2 belki po 21W lub po 18W (odpowiednio 7 lub 6 diod na każdą belkę), w zależności jaki sprawisz sobie zasilacz. Tylko przy tych diodach będzie silniejszy efekt punktowego światła (mocniejsze i rzadziej rozmieszczone od 1W), zwłaszcza przy niewydolnej filtracji lub brudzącej obsadzie, będzie widać snopy światła. Przy 1W ten efekt jest zredukowany. Ale jeśli woda będzie kryształ to nie masz o co się martwić :)

Ja bym od razu zafundował sobie automatyczne załączanie ze stopniowym ściemnianiem/rozjaśnianiem.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A warto kupować soczewki? :) No właśnie tylko mam w bardziej okazjonalnej cenie te 3W aczkolwiek jeszcze poszukam 1 :) A jak nie marki CREE to jakiej polecasz? :) A więc np. 8 niebieskich, 8 białych i 5 czerwonych czy jakaś inna konfiguracja? (pytam o 1W)

 

Co do ostatniego zdania polecasz coś konkretnie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo kolorowych jak na jedną belkę. Powiedz najpierw jakie planujesz/masz profile aluminiowe bo od ich grubości ścianki oraz długości całkowitej zależeć będzie gęstość rozmieszczenia diod, ergo, ich ilość na tejże długości. No i co z zasilaczem? Przydałoby się znać parametry.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

2 belki po 21W lub po 18W (odpowiednio 7 lub 6 diod na każdą belkę) - no oki załóżmy, że zrobię jedną 36W, ile będzie ona zużywała prądu? :) Pobór jednej diody to 1A

 

I jakie rozmieszczenie (kolory jakie i ile) ? :) Belka będzie długa na 80cm, szeroka na 25cm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy mógłby ktoś doradzić w jakiej konfiguracji i ile tych diod potrzebuję?

 

Czy dobra będzie:

 

10 cold white, 2 royal blue, 2 red

 

czy lepiej

 

5 cold white, 5 royal blue, 2 red

 
czy jeszcze inna konfiguracja?
 
co do profili jeszcze nie mam i nie wybrałem. Oraz długość belki to 80cm nie będzie chyba za mała do tego akwarium? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

no oki załóżmy, że zrobię jedną 36W, ile będzie ona zużywała prądu?

 

36W * 12h dziennie = 0,432kWh dziennie :) sprawdź na rachunku jaką masz cenę za 1kWh i policz ile dziennie/rocznie będzie kosztowało Cię oświetlenie w PLN :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza opcja zdecydowanie lepsza, za dużo kolorów to niedobrze. Ta beleczka pociągnie mniej niż 36W rzecz jasna :)

2 takie i jesteś w domu. Ja też mam krótsze, wtedy półmrok skrywa ewentualne urządzenia w rogach zbiornika.

 

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...