Skocz do zawartości

Prośba o ustalenie popełnianych błędów , a powstawanie różnych glonów


czarnyzx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , jako , że przyszedł na kolejne zdanie relacji z postępów w walce zglonami już piszę co i jak w trawie piszczy , Nawożenie : NO3 - 10ml/h , PO4 - 6 ml/h , wyniki testów raczej średnie choć nie są złe, NO3 - 5mg/l ,  PO4 - 1mg/l i tu mi się problemik zrobił , bo według zaleceń  testu Zoolek mam nie przekraczać dawki 0.25 mg/l . Podejrzewam iż dwie rzeczy mi to spowodowaly , 1 - to dość mocne przeżedzenie roślin , i nowy korzeń w baniaczku . Nowe dawkowania od dnia jutrzejszego będą NO3 na razie zostaje na 10ml , a PO4 na 4,5ml, i za tydzień znów testy . Oczywiście dziś jeszcze podmieniłem 30 litrów wody . A co z tego wynika do dnia dzisiejszego , no cóż , glon czarny długi prawie zniknął , lekki nalot zielonkawy na szybie się pojawia ale jest kilka skupisk nitek długich i to jest chyba zasługa tego PO4 , zbijemy , zobaczymy co będzie dalej . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nawożenie : NO3 - 10ml/h , PO4 - 6 ml/h

 

Chyba chciałeś napisać ml/dziennie. ;)

 

tu mi się problemik zrobił , bo według zaleceń testu Zoolek mam nie przekraczać dawki 0.25 mg/l

 

Te ich zalecenia to wymaż z testu i o nich nie pamiętaj, przy Twoim NO3 - 5 mg/l , fosfor unormuj na 0,5 mg/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , jako , że przyszedł na kolejne zdanie relacji z postępów w walce zglonami już piszę co i jak w trawie piszczy , Nawożenie : NO3 - 10ml/h , PO4 - 6 ml/h , wyniki testów raczej średnie choć nie są złe, NO3 - 5mg/l ,  PO4 - 1mg/l i tu mi się problemik zrobił , bo według zaleceń  testu Zoolek mam nie przekraczać dawki 0.25 mg/l . Podejrzewam iż dwie rzeczy mi to spowodowaly , 1 - to dość mocne przeżedzenie roślin , i nowy korzeń w baniaczku . Nowe dawkowania od dnia jutrzejszego będą NO3 na razie zostaje na 10ml , a PO4 na 4,5ml, i za tydzień znów testy . Oczywiście dziś jeszcze podmieniłem 30 litrów wody . A co z tego wynika do dnia dzisiejszego , no cóż , glon czarny długi prawie zniknął , lekki nalot zielonkawy na szybie się pojawia ale jest kilka skupisk nitek długich i to jest chyba zasługa tego PO4 , zbijemy , zobaczymy co będzie dalej . Pozdrawiam

Co do wyników testów zwłaszcza NO3 to w teście Zooleka sprawdź odczynnik w proszku (bodajże nr 2) powinien być barwy szaro-grafitowej, jeśli jest biały to test ci nie wyjdzie (pokaże zawartość NO2) Miałem podobną sytuację test pokazywał NO3 - 0. A potem okazało się że zawartość NO3 pow 40 a w kranie pow 50 mg/l.

Inne testy Zooleka są w porządku, natomiast test na NO3 też dobry pod warunkiem że odczynnik w proszku jest dobry. Poczytaj na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toś mnie teraz pocieszył :shock::eek:  ,jutro po pracy zakupię inny test i zobaczymy co mi pokaże , Krasnorosty ( chyba dobrze dobrałem nazwę dla tych glonów ) się całkowicie straciły ale za to mam lekko mówić plagę długich nitek , tragedia normalnie bo mi oblazły rogatka i gałęzatkę która zostala przeze mnie wychodowana z jednego patyczka którego znalazlem w roślinach przez przypadek. Jeśli chodzi o sam test to proszek mam śnieżnobiały . Dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , właśnie zrobiłem test na NO3 testem z firmy " Salifert NO3 Profi test " i już piszę co mi wyszło - NO3 50mg/l . Załamka totalna z jednej strony , z drugiej nakarmiłem dość obficie roślinki. Pytanie co teraz ?? panikować , podmieniać wodę , odpuścić na 2 dni dawkowanie NO3 ?? , jaka jest dawka " śmiertelna"  ??

 

Jeśli chodzi mikro i żelazo to nie leję nic oprócz NO3 - 10ml/24h , PO4 - 4.5ml/24h i Multimineral z Tropicala w dawce 1ml/24h

 

Podłoże mam na ziemi kwiatowej plus żwirek 3-6 mm , żwirek 1 mm - zalecenia wyczytane z poprzedniego forum dotyczące nawożenia były żeby nic oprócz tego co teraz leję nie podoawać bo  rośliny sobie wyciągną z ziemi co potrzebują , niestety forum chyba umarło , a może i stety ...... 

 

Co radzicie ?? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz ziemię, to mikro lej symbolicznie. 

No3 nie dawkuj. Nadmiar no3 wobec po4 może spowodować zielenice lub inne glony. Zbij podmianami do 10mg/l (chyba że po4 masz więcej). Ma być 10:1 (8-16:1).

Niektóre pierwiastki jak np. fosfor rośliny pobierają wyłącznie z podłoża, a inne jak np. azot z wody. Ziemia jest nawozem. 

Zbadaj kranówę na no3, chyba, że już to robiłeś. Co z mediami we filtrze ? Może coś pluje no3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zbadałem nowym testem kranówę , NO3 - 5mg/l , za wysoki NO3 mi wyszło z powodu wadliwego testu Zooleka i nim się sugerując zacząłem zwiększać dawki NO3 do 10ml/24h no i przedobrzyłem zawierzając testowi , kto by się spodziewał , media we filtrze to ceramika +biokule + wata czy jak to się nazywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam , chwilkę mnie tu nie bylo ale skoncentrowalem się na zbiciu tego No3 po wadliwym teście. Już śpieszę donieść co w moim baniaku słychać.

13.02 - wykrycie wadliwego testu i wstrzymanie dawkowania  NO3 i PO4

15.02 podmiana 20 litrów wody

20.02 podmiana 40 litrów wody

21.02 test NO3 dalej 50mg/l  powolne wypłukiwanie składników

27.02 test NO3 - 35mg/l     PO4- 0

01.03 podmiana wody 40 litrów wody

02.03 zaczynamy dawkowania PO4 - 4 ml  NO3 - zbyt wysokie

08.03 test NO3-25  , PO4 - 0 

09. podmiana 20 litrów wody zwiększenie  PO4 do 4.5 ml dawkowania dziennego

16.03  test NO3 - 3 mg/l    PO4 - 0.25 mg/l  podmiana wody 20 litrów

17.03 dawkowania  NO3 - 4ml    PO4 - 4.5 ml

23.03 testy  - były ale zapomnialem do zesytu wpisać ( sklerotyk )  podmania wody 20 litrów

do 30.03 dawkowania jak wyżej ,

 Nastała decyzja o 100 % towej wycince zbyt rozrośniętych roślin i zmany aranżacji

 Przez dwa dni nie było dawkowań bo nie było roślin  , sadzenie szczepek i pojedyńczych roślin do akwa i rozpoczęcie dawkowań

04.04 dawkowania  NO3 - 4.5ml   PO4 4ml

06.04 test NO3 25 mg/l   PO4 0.5 mg/l

 

 

 

POdsumowanie , podpis jednego z kolegów , że pośpiech jest wskazany tylko przy zbieraniu wody z paneli ma swoje uzasadnienie .

Co się dzieje w moim baniaku ??  Ogólnie rybki wyglądają na zadowolone , Krewetka red Rili ma jajeczka i wszystkie 5 krewetek są wybarwione na mocny czerwony , jeśli chodzi o glony to były , są i zapewne jeszcze długo będą . Na tylnej ścianie mam pył zielony który obserwuję i nie zmienia barwy , nie zmienia objętości na szybie ani się nie zmniejsza. Nawet ładnie to wygląda na czarnym tle . Jeśli chodzi o glony na roślinach to są długie nitki zielone  , i żadnych innych glonów nie mam , a tych nitek to był się chciał pozbyć . Pomalutku i do tego dotrzemy. Pozdrawiam i miłego dnia Wszystkim życzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Mapet  , można powiedzieć , że lecę na maksymalnych dawkach  " gazu ' więcej się da ale tylko w momencie jak zlikwiduję wszystkie rybki i zrobię baniak  z samą  " sałatą i brokulami "  , a to raczej mi nie grozi , próbowałem jeszcze dołożyć CO2 i nie wyglądało to dobrze ,zwlaszcza jak neonka zaczęl mi ćwiczyć jakieś dziwne akrobacje , szybka musi byc reakcja żeby rozładować poziom CO@ w baniaku żeby rybek nie podusić , dobrze , że mam wydają pompę która daje radę bo mogłem obsadę wymieniać . Glony nadal są ale staram się panować nad nimi  hehehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...