Skocz do zawartości

Prośba o ustalenie popełnianych błędów , a powstawanie różnych glonów


czarnyzx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich bywalców tego forum , czytając różne fora zauważylem iż to forum jest jednym z bardziej aktywnych więc pozwoliłem sobie dołączyć do tegoż zacnego grona doświadczonych akwarystów z nadzieją iż będzie możliwość uzyskania dodatkowych wiadomości od bardziej doświadczonych użytkowników ładnych baniaków. Prosiłbym o pomoc , opis poniżej

 

 

[b]1.Kiedy akwarium zostało zalane 2013-11-16

[b]2.Litraż i wymiary akwarium 112litrów   80 x 35 x 40 panorama

[b]3.Jakie jest oświetlenie   2x18 W Silvania środek  1X18W Helios na tył  1X14W Helios na przód

[b]4.Jak długo świecisz przód i tył świeci od 11-tej  do 23-ciej a środek doświetla od 15-tej do 21-szej

[b]5.Podłoże -  ziemia kwiatowa + żwirek akwarystyczny zwykły  w granulacji 1-3mm

[b]6.Filtracja -  filtr kubełkowy Hanza BHW -302 od 8stycznia2014r.  wkład trzy kubełki i  w każdym licząc od dołu  fabryczna wata+ceramika fabryczna drugi to samo i na samej górze biokule, podczas wymiany na ten filtr dostalem we fiolce bakterie  nie pytajcie jakie bo tego nie wiem  przyznam się bez bicia   Hailea sl-20 była wcześniej ale średnio dawała radę

[b]7.Typ zbiornikaw sumie ogólny typ , dużo roślin i trochę rybe , ma sie podobać mi i ludziom którzy mnie otaczają , z nastawieniem profesjonalnym do tego hobby

[b]8.Ozdoby korzenie dębu od kilku dni

[b]9.Rośliny Mech jawajski  ( (Vesicularia dubyana )
Wąkrotka białogłowa ( Hydrocotyle laucocephala )
Rogatek sztywny  (Ceratophyllum demersum L.)
Koniczynka  ( Hydroctyle sp japan)
Ludwigia repens
Lileopsis brazylijski ( Lilaeopsis brasiliensis )
 SOUTH AMERICA MOSS( mech vesiculapria sp.
 i prawdopodobnie jakaś odmiana moczarki z lekko czerwonymi listkami w górnych partiach roślinki


[b]10.Ryby - 1 Ślimak Helenka po obserwacjach jest chyba tego już więcej
9 x Neon Innesa
7 X Danio zielone
7 X Danio czerwone 

2 X kosiarka

1 kirys panda

1 kirys spiżowy

[b]11.Podmianki raz w tygodniu w ilości 20 litrów z wody kranowid po odstaniu również tygodniowej

[b]12.Nawożenie akwarium Azotan NO3Easy-life (Nitro ) Fostoran PO4 Easy-life  ( fosfo )  Multimineral tropical

[b]13.CO2 jest , od 01.12.2013r. butla 6 kg, dyfuzor szklany z licznikiem bąbelków z kostką ceramiczną

[b]14.Parametry wody z testów posiadam dane z przed 4 dni , NO3 - 0  PO4 - 0 , pH- 6,8 reszty testów jeszcze sie nie dorobiłem
[b]15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? - dokładka 3 korzeni , usunięcie trawy z pierwszego planu gdyż nie dała rady , wymiana filra na kubełek

[b]16.Jak często są karmione ryby karmię płatkami z Tropicala w różnych odmianach oraz multi tabletki Tropical  , raz dziennie nie za dużo

[b]17.Fotka całego zbiornika i fotka detali 79127c5829bc9aa2m.jpg28eb0aa237b9ac31m.jpgb941a353a9eff848m.jpg

[b]Opis problemu- problem mam z glonami , jako , że  staram się czytać wszystkie posty na temat glonów różnych bo , były , czarne brzydkie nitki , potraciły się w  większości , leraz mam takie nitki jasnozielone , które opanowują mi szyby oraz roślinki chciałbym prosić o pomoc przy dozowaniu tych preparatów co mam i ewentualnie co jeszcze trzeba dokupić .

dozowałem do tej pory preparaty  w nastepujących ilościach :

Azotan NO3Easy-life (Nitro ) - 1ml/na dzień

Fostoran PO4 Easy-life  ( fosfo ) - 1 ml/na dzień

Multimineral tropical - 0,5ml/ dzień

Nitki się rozrastają , mają się świetnie , dziś zwiększylem dawkę z 1 ml do 2 ml jak PO4 tak i NO3 , zwiększyłem dawkę ze względu na fakt iż patrząc na testy wszędzie mam zero , co po przemyśleniach doszedlem do wniosku  , że nie mam wcale tych składników w wodzie i trzeba podnieść ( nie wiem czy dobrze myślę )

Kolejnym pytaniem byłoby kiedy dozujecie preparaty ?? w dzień czy już po zgaszeniu oświetlenia , skąd to pytanie?? rośliny doniczkowe powinno się podlewać po zachodzie sońca , i tak sobie pomyślałem , że  może nawozy dawkujemy po zakończeniu fotosyntezy , znaczy wieczorkiem , co o tym myślicie ??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Podmianki raz w tygodniu w ilości 20 litrów z wody kranowid po odstaniu również tygodniowej

Nie musisz tyle odstawiać wystarczy jeden dzień, zwiększ podmiany do 30 L.

 

 

Parametry wody z testów posiadam dane z przed 4 dni , NO3 - 0 PO4 - 0 , pH- 6,8 reszty testów jeszcze sie nie dorobiłem

Jakie masz testy?

NO3 powinno być wyższe (około 10), PO4 odpowiednio wyższe w stosunku do azotu 10:1.

 

 

2x18 W Silvania środek 1X18W Helios na tył 1X14W Helios na przód

Jakie mają barwy (K)?

 

 

przód i tył świeci od 11-tej do 23-ciej a środek doświetla od 15-tej do 21-szej

Skróć ogólny czas świecenia do 10 h.

 

 

Kolejnym pytaniem byłoby kiedy dozujecie preparaty ?

Codziennie, obojętnie o jakiej porze, jak Ci wygodniej.

To co masz to prawdopodobnie oedogonium czyli ogólnie masz braki w pierwiastkach makro.

Ile dozujesz CO2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz tyle odstawiać wystarczy jeden dzień, zwiększ podmiany do 30 L.

 

 

Jakie masz testy?

NO3 powinno być wyższe (około 10), PO4 odpowiednio wyższe w stosunku do azotu 10:1.

 

 

Jakie mają barwy (K)?

 

 

Skróć ogólny czas świecenia do 10 h.

 

 

Codziennie, obojętnie o jakiej porze, jak Ci wygodniej.

To co masz to prawdopodobnie oedogonium czyli ogólnie masz braki w pierwiastkach makro.

Ile dozujesz CO2?

barwa świetlówek , tył to :T8 18W/G13 ( trójpasmowa ) 1300lm  6500K zimnobiała , Ra -82 , Hg- 5mg jedna sztuka

                             przód :T5 14W/G5 1140lm , 4100K chłodnobiała    , Ra >80 , Hg 2,5mg jedna sztuka

                             środek : sylvania luxline plus T8  F18W/865 6500K dwie sztuki

Jakie mam testy : zoolek NO3 , PO4 i stały test CO2 pokazujący PH zamiast stężenie gazu w wodzie

Ile dozuje CO2 : wychodzi dwa bąbelki na sekundę , 24  godziny na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , to znaczy co powinienem zrobić teraz żeby podnieść No3 i PO4 ?? zwiększyć dawki tych preparatów co stosuję ?? bo teraz leję po 2ml. jak azotu tak i fosforu , czy może zakupić coś innego , a właśnie bo wszędzie czytam o solach zamiast gotowych preparatach ale nie mogę się odnaleść co to za sole , czy ktoś mnie naprowadzi jakie  te sole mają być?? , orzeł z internetu nie jestem , raczej traktuję to jako konieczność i nie przepadam za nim. Właśnie zrobiłem testy na NO3 i PO4 i wyszło mi tak : NO3 - 0 , PO4 - 0 , hmm.... to ile tego wlać , żeby się coś podniosło ?? czyżby roślinki miały taki przerób , że wszędzie wychodzi mi zero. A może te testy zooleka są jakie " inne "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony to nie choroba zakaźna. Nie przynosi się ich. Glony są tak jak niektóre choroby skutkiem nieprawidłowości w składzie wody.

Nitki, tak jak zielenice są wynikiem złych proporcji azotu (NO3) i fosforu (PO4).

Czasami gdy po zmianie (zwiększeniu) oświetlenia następuje zachwianie biotopem akwarium a glony lubią sytuacje gdy są jakieś nadmiary.

Miałem u siebie zarówno zielenice jak i sinice i za każdym razem powodem był nadmierny fosfor i najprawdopodobniej braki magnezu i wapnia. Po podmianie i zmniejszeniu nawożenia problem ustępował w ciągu kilku dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony to nie choroba zakaźna. Nie przynosi się ich. Glony są tak jak niektóre choroby skutkiem nieprawidłowości w składzie wody.

Nitki, tak jak zielenice są wynikiem złych proporcji azotu (NO3) i fosforu (PO4).

Czasami gdy po zmianie (zwiększeniu) oświetlenia następuje zachwianie biotopem akwarium a glony lubią sytuacje gdy są jakieś nadmiary.

Miałem u siebie zarówno zielenice jak i sinice i za każdym razem powodem był nadmierny fosfor i najprawdopodobniej braki magnezu i wapnia. Po podmianie i zmniejszeniu nawożenia problem ustępował w ciągu kilku dni.

Mówisz o podmianie wody i zmniejszeniu nawożenia , a mi po testach wychodzi , że mam braki NO3 o PO4 ,i pomimo tych braków mam takie glony , to zwiększać czy zmniejszać ?? bo teraz to juz mam kompletny mętlik w głowie , , chyba , że to czym nawoże to jest tylko część nawozów , zaczekam na opinię reszty forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarnyzx słuchaj Mapeta. On wszystko napisał. Masz ostre braki makro. Ustabilizuj azot i fosfor tak jak napisał. Masz wiele światła. Im więcej światła tym rośliny więcej "papu" chcą. Zwiększaj tak długo azot i fosfor aż po tyg. osiągniesz takie ponpziomy jakie chcesz. Czyli robisz test. Lejesz cały tydzień np. 5 ml i po tyg. sprawdzasz testem. Przykładowo  wychodzi 20mg/l, to zmniejszasz do 2,5ml. Po kilku tyg. już będziesz wiedział.

 

Nawozy podawaj przed rozpoczęciem fotosyntezy.

 

Czy dyfuzor daje mgiełkę ? - bąbelki bardzo drobne. Jeśli nie to wywal go i kup za 3zł dyfuzor z lipy. Ja swój wywaliłem i mam za 3zł. Jest o niebo lepszy.

 

Roślin masz sporo i one potrzebują składników do fotosyntezy.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarnyzx słuchaj Mapeta. On wszystko napisał. Masz ostre braki makro. Ustabilizuj azot i fosfor tak jak napisał. Masz wiele światła. Im więcej światła tym rośliny więcej "papu" chcą. Zwiększaj tak długo azot i fosfor aż po tyg. osiągniesz takie ponpziomy jakie chcesz. Czyli robisz test. Lejesz cały tydzień np. 5 ml i po tyg. sprawdzasz testem. Przykładowo  wychodzi 20mg/l, to zmniejszasz do 2,5ml. Po kilku tyg. już będziesz wiedział.

 

Nawozy podawaj przed rozpoczęciem fotosyntezy.

 

Czy dyfuzor daje mgiełkę ? - bąbelki bardzo drobne. Jeśli nie to wywal go i kup za 3zł dyfuzor z lipy. Ja swój wywaliłem i mam za 3zł. Jest o niebo lepszy.

 

Roślin masz sporo i one potrzebują składników do fotosyntezy.

słucham słucham , wlaśnie podmieniłem 30 litrów wody , czas oświetlania zmniejszyłem do 10 - ciu godzin podstawowego światła , doświetlanie również zmniejszylem o godzinkę , dawkowanie NO3 i PO4 zwiększę od dziś do 4 ml każda , , dyfuzor daje fajne małe bąbelki które częściowo lecą do góry , a częściowo płyną po ukośnej i do tego  są mega malutkie , na razie ten dyfuzor daje radę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , moje obserwacje do dnia dzisiejszego dotyczące dawkowania NO3 i PO4 , dawki zwiększyłem od dnia 16.01  , NO3 4ml i wyszło mi dziś 0mg , a PO4 również 4ml i wyszło około 0.18 mg . Dziś zwiększyłem dawkę No3 do 5ml i zobaczymy co będzie za kilka dni. Z obserwacji na samych roślinach jak na razie zauważyłem tylko jakieś plamy na jednej roślinie , jakby inny odcień zieleni na liściach ale nie wiem czy to ma związek z dawkowaniem , glony są ale chyba nie przybywa ich więcej , test nadal trwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , dziś zrobiłem ponownie testy , i o to co mi wyszło , NO3- 0mg  ,  PO4 - 0.25mg  test pH 7.2 ( według Zoolek kropelkowy ) ,a według testu stałego do CO2   pH 6.8  , chyba straszne zapotrzebowanie u mnie w baniaku jest na azotany i tak się właśnie zastanawiam czy mam dalej zwiększać dawkę ?? bo PO4 chyba będzie dobre , no i zastanawiam się nad tymi testami pH ?? który jest bardziej wiarygodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH - wiarygodny kropelkowy, kropelkowe zawsze są bardziej wiarygodne

 

Zwiększ dawki x2 i sprawdź za tydzień. Mam na myśli azot i fosfor, rośliny są w tym momencie na głodzie i chłoną wszystko w każdej ilości. Za jakiś czas zwolnią. Wtedy obniżysz nawożenie. Proporcja pomiędzy azotem a fosforem powinna być 10:1. Czyli jeśli masz 10mg/l no3 to po4 powinno być 1mg/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy jeśli dobrze zrozumiałem dawki zwiększyć o raz tyle ?? znaczy jeśli teraz leję 5ml No3 i 4ml. PO4 to zwiększyć to do 10 i 8 ?? toż to już dawki " końskie "  W porządku , dziś już nie będę lał więcej ale od jutra zwiększymy te dawki tak jak mi napisałeś . Przyrost roślin mam potężny ,  spalinową kosiarkę trza będzie kupić i w sobotę przycinka  , mam nadzieję , że rybki dadzą radę do soboty , a glony?? no cóż , chyba są w odwrocie . Nie popalę roślin taką ilością odżywek??

 

Pisownia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to ile wlewasz a odpowiedz na pytanie ile wlać aby po tyg stosowania osiągnąć no3=10mg/l i po4=1mg/l. Nie musisz x2 robić dawki ale musisz zwiększyć. Wybierz sam. Najwyżej więcej czasu zajmie Ci to. 

 

Skoro rośliny dostały kopa tzn. że były wygłodzone. Jak już się najedzą to ubywanie nawozów z wody zmniejszy się. Wtedy obniżysz dawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acha no to juz teraz wiem o co w tym chodzi, bo zastanawiałem się nad tym szybkim wzrostem roslin, bo idąc dalej jesli roślinka jest duża to potrzebuje więcej nawozów, a jeśli w sobotę planuję obcinkę roslin to poźniej bedzie zapotrzebowanie mniejsze i dawki mogą byc potrzebne w mniejszych ilościach, dobrze myślę ??

 

Wysłane z mojego HUAWEI U8815 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, bo idąc dalej jesli roślinka jest duża to potrzebuje więcej nawozów

 

Niekoniecznie. Im szybsze tempo przyrostu tym więcej pierwiastków potrzebuje. Poczytaj o czynnikach limitujących. Np. światło i co2 (węgiel). Jak dasz im wszystkiego pod dostatkiem, to będą szaleć dopóki czegoś im nie zabraknie. Brak czegoś może skończyć się glonami. Poczytaj o alleopatii. Chyba SPIDER72 pisał ładnie tłumacząc raporty Barra.

 

poźniej bedzie zapotrzebowanie mniejsze i dawki mogą byc potrzebne w mniejszych ilościach, dobrze myślę ??

 

Po podcięciu rośliny muszą się ogarnąć i będą wolniej trochę rosły. Jak ogarną się to zapotrzebowanie na nawozy wzrośnie. Po podcięciu możesz zmniejszyć dawki. 

 

Trzeba tak dobrać dawki aby po tyg.  lania poziomy były takie jak trzeba.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wypośrodkujemy żeby każdy był zadowolony ,a i roślinom się po tyłku nie dostało , będę dawki zwiększał po 1ml na dzień rozbijając to na rano i wieczorem i za kilka dni kolejny test , powiedzcie mi proszę jeszcze czy mam dokupić jeszcze jakieś testy bo chciałbym mieć powiedzmy 100% kontroli nad tym co się dzieje w krainie wiecznej wody .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co na noc ? Wyłączasz światło to fotosynteza hamuje. Daj pierwszą dawkę 1h przed światłem, a drugą w połowie świecenia czyli po 5h od zapalenia świata

Tak sobie pomyślałem , że dobrze będzie rozdzielić dawkę na dwie części żeby rośliny nie dostały na raz za dużej ilości , 6 ml rano i 4 ml wieczorem , wieczorem dlatego iż wcześniej nie mam możliwości z racji tego iż pracuję od 6tej do 14tej i pierwszą dawkę muszę zaaplikować przed 05:15 , a pierwsza część oświetlenia załącza się dopiero o 12tej , widząc już efekty dawkowania w samych roślinkach doszedłem do wniosku , że można rozbić to na rano i wieczór skoro i tak odżywki " czekają " na rozpoczęcie fotosyntezy , no chyba , że będę aplikował całość o jednej godzinie ,np: o 15 , jak wracam z pracy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież rośliny nie "działają" tylko wtedy gdy świeci się światło. Ty też oddychasz nawet jak śpisz.

W procesie fotosyntezy składniki mineralne są przetwarzane, wcześniej muszą zostać przez roślinę pobrane.

Oczywiście możesz rozdzielić dawkowanie, po prostu mniejsze poziomy pierwiastków będą się utrzymywały w słupie wody, ale ogólnie to bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , dnia dzisiejszego przeprowadziłem kolejny test , przypomnę co dawkowań , NO3 - 7,5 ml codziennie i PO4 - 5,5ml codziennie  , dozowanie przed załączaniem oświetlenia , i w testach mi wyszło : NO3 - 2mg/L  , PO4 - 0.25mg/L . Od juta zwiększam dawki NO3 - 10 ml i PO4 - 6 ml , , następny test zrobię za 5 dni. Jak tak dalej pójdzie to będę musiał beczkowóz odżywek zamówić hehe, albo się na sole przerzucić , tylko czytając te tabelki to czarna magia dla mnie no ale nie ma się co zrażać .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet , jestem w trakcje rozpracowywania tego kalkulatora , raczej nie będzie strachu , tylko mam jedno pytanko , czy możesz mnie naprowadzić jak nazywają się te sole i gdzie je kupujesz ?? jeśli nie można reklamować to prosiłbym o info na privie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...