Skocz do zawartości

[45l] Nowe akwa,pełne pole do popisu. Propozycje? :)


Migdek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Juz dobre 4-5 lat nie zajmuje sie akwarystyka i niestety umysl nie komputer i duzo pozapominalam. :( Postanowilam znow podjac te relaksujace i ciekawe wyzwanie i zakupilam akwarium 45l, ot nie za duze. 

Jeszcze nie dotarlo,jak dotrze to podam jaki filtr i grzalka. Jak na razie to zamowilam Bazalt 2-4mm oraz Piasek marmurowy 1-2mm. Dobry pomysł? ;)

 

Nie mam jeszcze pomyslu na ogolny krztalt wiec dajcie pelen luz swojej wyobrazni i podpowiedzcie jak przygotować zapierajace dech akwa :)

 

Jaka obsada? A rośliny? Może coś nietypowego? Nie chce nic zwyczajnego tym razem :)

 

Z gory Wam bardzo dziekuje i zapraszam do komentowania! :D

 

Proszę, może się przydać:

http://forum.superakwarium.pl/topic/40957-polskie-znaki-diakrytyczne-jak-je-ustawi%C4%87/

/Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Za pewne jeśli jest to akwarium firmowe,kupne to pewnie ma za słabe oświetlenie jeśli chodzi o akwarium 'zapierające dech w piersiach' co według mnie wiąże się od razu z dużą ilością roślin mniej lub bardziej wymagających ale raczej tych bardziej.Chyba że planujesz zrobić świetną kompozycję z roślinami cieniolubnymi co w sumie dawało by nawet całkiem ładny efekt.No ale najpierw trzeba poczekać na akwarium.

 Co do obsady to nie mam pojęcia chyba że np neony simulans,boraras brigittae,danio perłowe,  ale aby mieć powalający efekt według mnie potrzebne jest spore stadko jakiś malutkich rybek,według mnie dodają efektu większego akwarium.

W sumie możesz też iść w BW,CW z jakimiś pielęgnicami w takich akwariach też mozna uzyskać świetne efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie planuje pielegnc,raczej chce sie skoncentrowac nad malymi rybami zeby nie bylo im ciasno. Z tego co wiem to oswietlenie to swietlowka t8 ale nie wiem jkiej mocy bo "dopasowane do zbiornika" wiec podam jak bede miec na miejscu.

Neony jak juz to czerwone,al powtarzam ze wole cos nietypowego. Razbora moze jeszcze ale..

Nie podano nazwy filtra ale pisze ze moc to 6W a wydajnosc 450l/h chociaz msle ze troche przykoloryzowane.

Grzałka 50W z termostatem.

 

Myślałam nad rybkami jak proporczykowiec z kap lorez albo nigeryjski i do niego dobrac obsade, wiec raczej za jaskrawo w akwarium nie bedzie :) Z jakimi rybkami wg Was by pasował?

 

Jak bym dobrała cos w tym stylu:

 

6 Proporczykowców

3 Bocja karłowata

6 Kirysek strumieniowy

10 Neon czerwony

1 Długonos ciernisty

Będziecie krzyczec? :P

 


Na forum wymagana jest poprawna pisownia, w tym korzystanie z polskich znaków diakrytycznych.

/ Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Co do podanej przez Ciebie obsady ryb krzyczeć nię będę :mrgreen:  Rozumiem, że zakupiłaś cały zestaw akwariowy w raz akcesoriami. Jeżeli chodzi o oświetlenie to pod pokrywą pewnie będzię jedna świetlówka T8 o mocy 15W. Po przeliczeniu na litr wody wyniesie 0.33W. Czy to mało czy dużo? Na pewno wystarczająco dla pospolitych roślinek. Natomiast tym razem planujesz coś nietypowego jakieś specyficzne gatunki. Więc może być lekki niedobór. Co do grzałki, rozumiem, że była również w zestawie. Niby moc OK, ale jak dla mnie 50W to troszke za mało. Dobrym wyborem było by 75W. No ale trzeba brać to, co dają do zestawu. Nie żebym się czepiał tej grzałki. Tylko zastanawiam się czy ona będzie pracować w długich odstępach czasu dogrzewając wodę do wymaganej temepratury co będzie zwiększało pobór energi. Ja preferuję mocniejsze grzałki. Wolę żeby mi grzałka pracowała 5-6 minut pomiędzy kolejnymi cyklami. Niż np przez godzinę czasu, gdzie 50W grzałka będzie miała większy pobór mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

6 Proporczykowców 3 Bocja karłowata 6 Kirysek strumieniowy 10 Neon czerwony 1 Długonos ciernisty

Zakładasz baniak 45l czy 450l ? Jak 45 to bocja odpada, ze względu na brak piasku kirysek odpada a długonos osiąga ok 30cm wiec chyba nie muszę pisać że odpada.
Aby polecić ci jakieś rybki które nadają się do twojej bańki najpierw musisz zrobić testy wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładasz baniak 45l czy 450l ? Jak 45 to bocja odpada, ze względu na brak piasku kirysek odpada a długonos osiąga ok 30cm wiec chyba nie muszę pisać że odpada.

Aby polecić ci jakieś rybki które nadają się do twojej bańki najpierw musisz zrobić testy wody. 

Bocja karłowata jest niewiele większa od gupika, więc problemu nie widzę.

Piasek będzie o czym juz pisałam w poprzednich postach.

Jeśli chodzi o Długonosa to wiem ze rośnie, to był tylko taki kaprys :D:P

 

Testy wody będą robione jak tylko baniak osiągnie dojrzałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bocja karłowata osiąga 5-6 cm i potrzebuje akwarium 80l

Ja też popełniłem ten błąd i kupiłem gotowy zestaw, od strzału wyleciała świetlówka, była po prostu za słaba, po miesiącu zmieniałem grzałkę na 75W z termostatem, po zarybieniu filtr (masz pewno przepływowy w pokrywie, jak miałem ja) na MiniKani 80 

Zalewam zbiornik po kilku latach przerwy i mam problem z obsadą bo za mały litraż, skończy się na roślinnym z krewetkami + chyba stadkiem otosków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawy zwykle się nie opłacają. Zwykle cena zachęca, ale do środka wpakowane są elementy słabej jakości i o zbyt słabych parametrach. To ma przyciągać początkujących. Jeśli masz możliwość to zrezygnuj z zestawu i sama skompletuj sprzęt, kupując u jednego sprzedawcy za przesyłkę i tak zapłacisz tylko raz.

Proporczykowce to owszem, bardzo ładne ryby, ale 6 sztuk w tak małym akwarium to ja za bardzo nie widzę. Samce są dosyć agresywne i mogłoby się to źle skończyć. 

 

Jak będziesz jednak kupować inny zestaw to weź akwarium proste, w tych samych gabarytach masz 9l więcej. Profilowane ma też inne minusy jak zniekształcenie obrazu i problemy z czyszczeniem szyby.

Edytowane przez robos7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawy zwykle się nie opłacają. Zwykle cena zachęca, ale do środka wpakowane są elementy słabej jakości i o zbyt słabych parametrach. To ma przyciągać początkujących. Jeśli masz możliwość to zrezygnuj z zestawu i sama skompletuj sprzęt, kupując u jednego sprzedawcy za przesyłkę i tak zapłacisz tylko raz.

Proporczykowce to owszem, bardzo ładne ryby, ale 6 sztuk w tak małym akwarium to ja za bardzo nie widzę. Samce są dosyć agresywne i mogłoby się to źle skończyć. 

 

Jak będziesz jednak kupować inny zestaw to weź akwarium proste, w tych samych gabarytach masz 9l więcej. Profilowane ma też inne minusy jak zniekształcenie obrazu i problemy z czyszczeniem szyby.

Dzięki za podpowiedź ale akwa zostało już wysłane a prostego nie mieli. Może za rok lub dwa będę zmieniać to wezme lepiej dobrane części, narazie muszę się jakoś przystosować.

Proporczykowców już szukałam w 3 miastach i nie ma :D Muszę chyba zamówić :P

 

Przypominam, że to dział obsady!!!

Edytowane przez nemo130
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Proszę, może się przydać: http://forum.superak...jak-je-ustawić/ /Luna

Dziękuję, spróbowałam, ale nawet po ustawieniu wszyskiego na polski i tak każde słowo mi podkreśla na czerwono bo się wytrąca angielski więc jam człowiek nie robot i czasem trafiają się slowa bez znaków. Najwidoczniej mój komp mnie nie lubi...

 

CO DO OBSADY to szukam nadal Proporczykowców,ale ciężko mi to idzie i kombinuje jakąś rybe na dno, tylko wymyśleć nie mogę.

Skoro już góra życia dostanie co to by się nadało na dno?

Edytowane przez Migdek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem przy takim litrażu to tylko otoski lub małe kiryski, pigmej lub panda

Otoski tak i kiriski również pasują :) Ja akurat szukam pasiastych.

Zanim akwa dojrzeje to zdąże zmienić pomysł na obsadę ze trzy razy o.O

 

Wyjdzie na to że zrobie standardówkę z neonami innesa albo molinezjami :P

 

 

W tygodniu jadę do większych maist, tam na pewno znajdę te ryby co trzeba :P Powoli tracę nadzieję! Napisze temat w odpowiednim dziale co dziś usłyszałam w zoologicznym :D

Edytowane przez Migdek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Molinezje w akwarium 45l to jakaś pomyłka. Na kiryski i otoski za małe akwarium. Na kiryski panda same także. Tylko pigmejki. 

 

To było tylko tak powiedziane, nie kupie molinezji. Na podstawie czytanych tu tematów i propozycji do akwarium o takim litrażu wnioskuję że kirysy się nadają.

Może być też tak, że zrobie po prostu bojownikarium...

Zanim woda dojrzeje to będzie jeszcze z milion pomysłów. Nie mogę dojść do jakiejś ostatecznej obsady.. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH, KH, GH spokojnie możesz mierzyć. Chyba, że planujesz jakieś zabiegi mające na celu zmianę tych parametrów. Podczas dojrzewania akwarium zmienia się głównie stężenie związków azotu, a pod te parametry się ryb nie dobiera bo wiadomo, że dąży się do utrzymania tych parametrów na możliwie niskim poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migdek, dla hodowlanych bojków żal jest robić akwa z obsadą dopełniającą, bo zawsze jest ryzyko kaleczenia płetw, szczególnie w baniaku tak niewielkim. Jeśli chcesz bojownika, to przemyśl go solo. Zrób mu jakieś odstawione w kosmos akwarium, ale daj mu w spokoju dożyć swoich napuszonych dni ;p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sverting

 

Ja się z Tobą do końca nie zgodzę, miałem a akwa 50l jednego bojka wraz ze stadem razbory klinowej i otosków, po dnie goniły krewetki i może to kwestia konkretnego osobnika, ale bojek nie był zainteresowany innymi mieszkańcami a nie raz spędzałem kilka godzin dziennie na obserwacji baniaka. Jedyne co zauważyłem to jak czasem uganiał się za potomstwem krewetek, zwykle w okolicy pory karmienia, wystarczyło nakarmić ryby i znów tracił zainteresowanie współlokatorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...