Skocz do zawartości

akwarium do hodowli zbrojnika


malan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów i koleżanki.

 

 

 

Co prawda nie jestem ogólnie początkującym akwarzystą lecz w kwesti tego gatunku można powiedzieć że w jakimś sensie jestem :D

 

mój zbiornik to:

litraż zbiornika: 160 (100x40x40)
zbiornik został założony około roku temu
filtr aquael 500l/h + ceramika
40 pielęgnica zebra narybek 1,5cm

2 dorosłe zebry

zbrojniki 2 samce 2 samice + narybek
około 7-10 roślin ale nie mam pojęcia co to jest

 

A teraz do rzeczy. Zauważyłem Że moje zbrojniki zaczęły niesamowicie się trzeć. A mianowicie starszy i większy samiec Ciągle wyciera się z dwiema samicami na zmianę. Miałem już około 100 młodych lecz z mojej winy (przenosiłem je) większość padło :(

 

Teraz chciałbym założyć sobie akwarium wyłącznie pod chodowlę zbrojników niebieskich. I stąd moja prośba doświadczonych w tej kwestkii kolegów i koleżanek o rady, podpowiedzi jakieś sztuczki itp. oraz czego absolutnie nie wolno robić chcąc rozmnażać te rybki, oraz jak założyć jak najlepsze dla nich warunkowo akwarium. Do dyspozycji mamy:

 

akwarium 160l

grzałkę z termostatem 200watt

filtr 500l/h + ceramika

drogny okrągły żwirek połączony z jakimś podłożem dla roślin

około 10 niezidentyfikowanych roślin o długich i płaskich liściach

bardzo lubiące się trzeć zbrojniki :D

 

proszę o wyczerpujące porady żebym mógł zrobić to jak najlepiej

 

ps uprzedzę pytania. Tak będe miał co zrobić z dużą ilością zbrojników. Zebry i reszta obsady pójdą do sklepu zoologicznego i znajomych akwarzystów z mojej okolicy

 

Przenoszę temat do odpowiedniego działu. Mapet

Edytowane przez Mapet
Zły dział
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj im grotę - w nich lubią się trzeć i łatwo jest im opiekować się ikrą.

I tyle. Te ryby nie zjadają swojego potomstwa. Gdy młode wyjdą z grotki i nastąpi resorpcja woreczka żółtkowego możesz zacząć karmienie. Dla nich dobre bedą tabletki dla zbrojników- spokojnie je tym wykarmisz.

Te ryby są twarde. O ile nie będziesz ich (młodych) przenosił w początkowych dniach życia to nie będziesz miał problemu z odchowaniem młodych- co więcej. Z czasem będziesz narzekał na produktywność tych ryb :D.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój rozum trzy pary na taki zbjornik to by było, ale inni użytkownicy forum bardziej ode mnie doświadczeni powiedzą możliwe że to za dużo. Ja Tobie radzę abyś zostawił to co masz dorosłych, młode odchował, a z tych 4-5 cm zostawił 1 ale samicę. Taki rozmiar zbrojników jest z tego co wiem z miłą chęcią przyjmowany w sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbrojniki niebieskie , a przede wszystkim samce mają w akwarium swoje terytoria których bronią szczególnie w okresie godowym. Jak wiadomo samice tych ryb skladaja ikrę w różnego typu kryjówkach jak choćby łupina orzech kokosowego. Ikrą opiekuje się samiec i zaciekle jej broni. Przyjmuje się że odległość pomiędzy tymi kryjowkami nie powinna być mniejsza niż 70 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeże temat drodzy koledzy i koleżanki bo mam problem. A mianowicie wymieniłem wodę w moim akwa oraz zredukowałem obsadę zostały 2 kiryski, para dorosłych Zeber, niedawno zidentyfikowany L. pardalis. oraz 2 dorosłe samce zbrojnika niebieskiego i dwie dorosłe samice. Przed wymianą starszy lecz mniejszy samiec ciągle miał grotę pełną ikry ponieważ te dwie samice składały mu na zmianę teraz jedna z nich jest ruba że sprawia wrażenie jakby miała niedługo pęknąć. moje pytanie co zrobić aby sie zaczeły trzeć dać im jakiś impuls do tego? Czytałem że można wodę podmienić żeby myślały że jest pora deszczowa. ma ktoś może z doświadczenia jakieś inne pomysły?Dodam do tego że te dwa samce siedzą blisko siebie jeden cały czas w grocie co chwile wychodząc a drugi pod korzeniem jakieś 15-20cm od niego może to ma jakieś znaczenie np. takie że nie mają wyznaczonych rewirów co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dla swoich zbrojników niebieskich przygotowałem oddzielne akwarium tarliskowe w ktorym umieściłem jako kryjówki łupinę orzech kokosowego oraz kawałek rurki pcv o średnicy 50 mm. Wpuściłem najpierw samca który za kryjówke wybrał sobie orzech , a po kilku dniach wpuścilem samicę. Ryby przystapily do tarła po dwóch dniach. Jeśli masz taką możliwość to proponował bym dla Twoich zbrojników przygotować oddzielne akwarium i w nim przeprowadzić tarło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmień ok 40% wody.

 

Zrobiłem tak jak napisałeś, ale nic to nie dało :( W dodatku zauważyłem, że starszy samiec odgania od siebie samice tak jakby był zdenerwowany, a drugi cały czas siedzi pod korzeniem około 15cm od tego starszego i niczym nie jest zainteresowany.

 

Dołączę kilka fotek żebyście widzieli jak co wygląda:

post-17364-0-74035700-1390474855_thumb.jpg

post-17364-0-29124200-1390474900_thumb.jpg

post-17364-0-06880800-1390475059_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje szasna, że ciągłym stresem wywołałeś u samicy jakiś stan zapalny czy inne dziadostwo powodujące zator. Samica może chce się wytrzeć, ale nie może.

Zrób im ten baniak na piachu jak już wspominałem Ci na czacie. Gdy dostaną odpowiednie warunki, bedą miały swoje groty i dobrze żarcie (daruj sobie ta ochotkę) to może sytuacja się zmieni.

Wrzuć im liście na dno lub jakieś cieniutkie gałązki wierzby. Niech mają dostęp do substancji balastowych. Istnieje też prawdopodobieństwo, że Twoje ryby mają problemy bo mają za mało zbilansowaną dietę.

I cierpliwości. Czasem ryby mają zastój w rozmnażaniu. Zajmij się baniakiem na porządnie, a rozmnażanie odstaw na drugi plan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Play z chęcią już dziś dał bym im piach, ale niestety totalny brak czasu ostatnio, jak tylko będę miał chwilę to wymienię podłoże. W środek włożę ziemię przy okazji. A dno już usłałem liśćmi dębu, widać im się jak na_razie podoba, może to coś pomoże :D A ochotki dlaczego nie podawać?? Mam też zebry i to głównie papu dla nich, ale co na dno spadnie to i zbrojnik zje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć fotkę samicy -brzucha. Jeżeli ją odgania to może być tak że sprząta sobie w grocie , przygotowując do tarła. Dieta musi być zbilansowana, ochotką nie karm , jak już to jedynie artemia raz na jakiś czas. Jeżeli samica jest nabita ikrą to podmieniaj przez 2-3 dni codziennie wode- symulacja pory deszczowej.Albo ma zapalenie układu pokarmowego od monotonnej diety lub tej ochotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, on nawet jak jest poza grotą to je odgania. Na razie ikry jeszcze u tych samic co mi zostały może nie być bo ostatnio zniosła 6 stycznia a podobno ikrę tworzą około miesiąca. Wtedy będę dalej myślał choć wielkie dzięki za rady i pomoc.

 

 

Dołączam fotki:

1 Całę moje akwa.

2 Skrytka Zbrojnika ( widać tylko jego ogon w tym czymś jak koralowiec z wapienia)

3,4 Samica która daje nadzieję na ikrę

post-17364-0-45453600-1390922487_thumb.jpg

post-17364-0-98983300-1390922515_thumb.jpg

post-17364-0-55038600-1390922538_thumb.jpg

post-17364-0-65575000-1390922560_thumb.jpg

Edytowane przez malan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy odchody są normalne. Pisałem już kilka razy czym karmie... Bio-Vit pokarm roślinny (płatki), Ichtio-Vit (pokarm codzienny wieloskładnikowy), Jakieś zielone tabletki specjalnie dla zbrojników i ochotką. Ta na zdjęciu u góry na pewno nie ma jeszcze ikry... Temat jest a właściwie był o innej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że temat zaśmiecam ale moje zbrojniki jakoś nie jedzą, wpuściłem je tydz. temu i do tabletki nie podpływają, może to wina innych ryb które tą tabletkę zjadają?

Może są nie głodne, w akwarium było sporo glonów. ;) Czy mam się martwić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się. Pewnie zjadają resztki innych pokarmów które wrzucasz. Zaobserwuj czy robią kupy wtedy będziesz pewien jak zobaczysz kupę że coś jeść muszą :D U mnie te tabletki jedzą choć nie zbyt chętnie. Zależy czy są podgłodzone czy nie. Choć był pewien czas że w ogóle tak jak u Ciebie się nimi nie interesowały.

 

A jakiej wielkości te zbrojniki??

Edytowane przez malan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...